(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

פלנקטונים זוהרים בקיליפי Kilifi

ערב מדהים בחופי קיליפי בקניה במהלכו צפינו בפלנקטונים זוהרים במי המפרץ

תאריך הטיולJune 2023
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתהחופים עדיין בגדר היעד הטרופי ולכן ככלל כדאי להגיע בעונות היבשות. אבל אנחנו הגענו ביוני שזו עדיין העונה הרטובה ובכל זאת מצאנו ימים ללא גשם. הכי חשוב להגיע בלילה ללא ירח.

רקע

כשחיפשתי מה לעשות בקיליפי, עניין הפלנקטונים הזוהרים מיד משך את תשומת לבי. הופתעתי שאין הרבה מידע או שיח על תופעה כה מיוחדת.
הבעיה הייתה שלא מצאתי באינטרנט המון מידע עדכני ואמין על אנשים שבאמת חוו את התופעה.
מקווה שסיפור הדרך הקצר הזה ייתן לבאים אחריי בהירות ויעזור לחוות את החוויה הקסומה הזו. (בלי קשר שקיליפי היה אחד מיעדי החופים החביבים עליי).
אין תמונות כי התופעה לא נתפסת טוב במצלמה, אבל היא אמתית! זו לא סתם שמועה! ומאוד שווה לבוא ולראות!

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הסבר על תופעת הפלנקטונים

לא אכתוב כאן הסבר מדעי, אלא פרקטית מה רואים ולמה כדאי לטרוח להגיע ולהיכנס למים בלילה.

בקיליפי יש מפרץ/ערוץ גדול, Kilifi Creek, שבתוך מי הים שלו חיים המוני פלנקטונים - יצורים מיקרוסקופיים שלא נראים לעין האנושית. הפלנקטונים מגיבים לתנועות במים בצורה של הארה טבעית: נצנוצים כחולים. לכן, אם נמצאים במי הערוץ בזמן הלילה ועושים תנועות משמעותיות במים - עם משוט, ברגליים, בידיים (שחייה או סתם לנער ולשקשק) הפלנקטונים מגיבים בהארה.

חשוב לי לא ליצור ציפיות גבוהות מדי ולהבהיר - לא מדובר במים זוהרים, אלא בנצנוצים כחולים בוהקים במים סביב האובייקט הנע שנראים רק יחסית מקרוב. ועדיין החוויה של להיות במים ולראות נצנוצים מסביב בלילה החשוך היא מיוחדת ולא קיימת בהרבה מקומות בעולם.
הפלנקטונים היו הסיבה שהגעתי לחופי קיליפי ואני לא מתחרט לרגע.

תנאים מקדימים

כדי לראות את הפלנקטונים צריך בסך הכל לילה חשוך. תמיד יהיו אורות מהכפרים והריזורטים מסביב, אבל מומלץ להגיע כשהאורות הטבעיים מצומצמים.
לא תמיד אפשר להסתמך על התחזית באזורים האלה, אבל לפעמים בטווח של פחות מ-24 שעות היא קולעת ללילות בהירים או גשומים (ולפעמים גם לא).

ירח - הכי טוב להגיע במולד הירח, או פשוט למצוא לילה בו הירח עוד לא זורח בזמן שאתם במים. חיפוש קצר בגוגל moon rise kenya יוביל אתכם לאתרים מדויקים.
כשהירח זורח חזק האור שלו חולש על אורות הפלנקטונים, שהם יחסית עדינים ואז לא רואים אותם.

עננים - עננים יכולים להאפיל על אור הירח, אבל ירח מלא עדיין יפיץ הרבה אור. מן הסתם העננים יחסמו גם את אורות הכוכבים וכנראה יעצימו את אורות הפלקטונים גם בלילות בלי ירח, אבל זה פחות קריטי.
גשם לא יפריע לאורות, לדעתי הוא סתם יהפוך את החוויה לבלתי נעימה.

אנחנו צפינו בפלנקטונים בלילה בהיר של לילה אחרי ירח מלא, אבל באותו לילה הירח זרח רק ב-20:30. השקיעה הייתה ב-18:15, וכבר שעה אחריה היה מספיק חשוך כדי לראות את הפלנקטונים היטב. עד 20:00 כבר היינו מחוץ למים.
לא היו בכלל עננים וזה דווקא העצים את החוויה של טבילה במים תחת שמיים זרועי כוכבים מלמעלה, ומים מנצנצים מהפלנקטונים למטה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

איך ואיפה לצפות בתופעה

בכל מי הערוץ!
הפלנקטונים נמצאים בכל רחבי הערוץ, גם ליד החוף וגם במים העמוקים במרכזו. ככה שאין באמת דרך אחת לצפות, אבל אשתף את הדרך הנוחה שאנחנו עשינו.

הערה: הים בכללי בקיליפי ובמיוחד בערוץ הוא די רגוע ולכן לא מפחיד להיכנס למים בלילה. זה לא הכנרת או הים התיכון של הקיץ. לגבי טמפרטורת המים, לפחות ביוני אני יודע לומר שהיו מספיק נעימים כדי לשכשך בהם.
אבל כמובן שאחריות הרחצה על הרוחצים בלבד והים אף פעם אינו משהו לזלזל בו!

1. חוף לצפות ממנו:
ליד מי הערוץ יש הוסטל בשם Distant Relatives שבתוכו יש שביל שמוביל לחוף (2-3 דקות הליכה מההוסטל).
גם אם ישנים בהוסטל וגם אם לא, אפשר להגיע בערב ולרדת לחוף, להיכנס למים לפחות עד גובה ירכיים ולשכשך כמו שצריך. אני באתי להוסטל לבקר חברים וסתם לאכול, אבל גם אם לא היינו מזמינים כלום זה היה בסדר.

2. שיט בערוץ:
דרך Distant Relatives הופנינו לבחור מקומי עם סירת מפרש שלקח אותנו לשיט בערוץ. יצאנו לשיט לפני השקיעה, והיינו בדרך חזרה כשירד החושך. הסירה עגנה וקפצנו למים בחושך ליד הסירה, שם שחינו ונחשפנו בהנאה לתופעה. שחינו עד לחוף (לא עגנו רחוק) ושם בעומק שמאפשר עמידה במים המשכנו להשתכשך.
השיט עלה לנו 1,000 שילינג קנייתי לאדם, כשהיינו קבוצה של חמישה.
לא חובה לעשות אותו בשביל התופעה, אבל אני יודע לומר על עצמי שלא הייתי נכנס למים עמוקים בלילה אם זה לא היה כחלק מהשיט - וחווית השחייה העצימה עבורי את התופעה.

אז איפה יש הכי הרבה פלנקטונים?
מהחוויה שלנו - יחסית קרוב לחוף (אבל לא ברדודים מדי) או בעומק המים.

בעיית מזג האוויר והירח

התחזית לא תמיד מדייקת. בסוף דחינו ביום את המעבר שלנו מקיליפי ליעד הבא כדי להספיק לראות את התופעה ולשמחתנו הצלחנו לראות. אם יש סיכוי לראות אני מאוד ממליץ להישאר עוד יום יומיים באזור ופשוט לנסות כשמזג האוויר מאפשר.
בימים הראשונים שלנו בקיליפי הירח זרח בעוצמה עוד לפני השקיעה ולכן לא ראינו את הפלנקטונים. בנוסף אנחנו בהתחלה קבענו את השיט יום מראש, אבל ביום השיט ביטלנו ודחינו אותו למחרת כי ראינו שהולך להיות גשום.

בסוף הכל עניין של מזל, אבל זה מזל ששווה לחפש, והייתי משקיע 2 דקות של הבנת מופע וזריחת הירח בזמן תכנון ההגעה לקיליפי.

אפשר גם להביא משקפת אם בא לכם ותשתפו תמונות בתגובות אם איכשהו הצלחתם לצלם!

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )