(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיפוס על פסגת uchitel

טרק מהיר ואינטנסיבי בשלושה ימים קרוב לבישקק עם עלייה לפסגת uchitel בגובה 4541

תאריך הטיולAugust 2022
משך הטיול3 ימים
עונה מומלצתיוני-ספטמבר

התארגנות +דרכי הגעה

הטרק מאוד קרוב לבישקק נמצא בשמורת אלא ארצ'ה שרחוקה מבישקק 30 קילומטר.בישקק זו עיר הבירה של קיריגסיטן ומאוד נוח להתארגן ממנה לטרק והיא העיר היחידה שאפשר אם ברצונכם להצטייד גם בציוד טיולים. עשיתי סיבוב בכמה חניות ציוד טיולים שאשתף את המיקום שלהם בקבצים המצורפים. שם אפשר גם לקנות בלוני גז הברגה.
את הטרק אפשר לעשות גם עם אוהל ויש אפשרות לישון גם בבקתה ב ratsek camp אבל לא הייתי מסתמך על זה למקרה שלא יהיה שם מקום.
דרכי הגעה- לקחתי מאוש בזאר מרשוטקה 265 מצאתי את הדרך בעזרת אפליקציה 2gis מעין מוב איט של קיריגסיטן שעובד נפלא בכללי.
המרשוטקה עוצרת לפעמים 3 קילומטר רחוק יותר מהכניסת רכבים לשמורה ולפעמים מגיעה עד הכניסת רכבים. בכל מקרה משם זה עוד 13 קילומטר בכביש לתחילת המסלול.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 1- מ Ala Archa park ל Ratsek camp

מרחק: 5.7 קילומטר
עלייה- 1200 מטר
ירידה-6 מטר
גובה התחלתי -2200
גובה סופי- 3400
מילוי מים- רוב היום נמצאים על הגדה מעל הנחל כך שיש נקודה טובה למילוי מים רק שערוץ גדול חוצה מצפון מזרח אחרי 2.5 קילומטר הליכה.

בדקתי ב 2gis מתי יוצא קו ראשון של מרשוטקה 265 וזה היה ב 7:00 בפועל היא הגיעה ב 7:15 לתחנה האחרונה(ב kashka suu)הגעתי ב 8:15 משם תפסתי טרמפ של זוג קיריגזים שלא עזר לי בכלל לקחת אותי קילומטר נוסף והוריד אותי בשום מקום. ומשם תפסתי מרשוטקה נוספת של 265 שבניגוד לקודמת הגיעה עד הכניסת רכבים של השמורה. משם מצאתי עוד רכב של תיירים שלקח אותי עד תחילת המסלול. כל הסיפור הזה לקח עוד 45 דקות ובשעה 9:00 כבר הייתי בתחילת המסלול.
המסלול ביום הזה מאוד מסודר וברור כי הוא חלק משמורה. כל היום במגמת עלייה והיא דיי תלולה. בסוף היום לאחר הליכה של 4.5 שעות הגעתי לאיזור המוגדר של הקאמפ שנקרא Ratsek. שם אפשר להקים אוהלים ליד הנחל. בנוסף למי שמעוניין יש אפשרות לישון בבקתה שיש בה רק מזרון ללא אוכל או מקלחות בעלות של 600 סום. באותו לילה מצאתי 2 חברה בריטים שתכננו לעלות מחר גם לפסגה וקבענו שנצא מחר ב 8:00 בבוקר.

יום 2- מ Ratsek camp ל Uchitel peak

מרחק- 5 קילומטר
עלייה+ירידה- 1145 לכיוון
גובה התחלתי-3400
גובה מקסימלי- 4541
גובה סופי- 3400
נקודות למילוי מים - אין
יצאנו לדרך אחרי ארוחת בוקר ב 8:45 ושהשארנו את כל הדברים שאנחנו לא צריכים בבקתה. קריטי זה טיפוס מאוד תלול וקשוח וכדאי לחסוך כל גרם. עם זאת אין איפה למלא מים בדרך אז קחו את הכמות שאתם צריכים ליום שלם.
הטיפוס מתחיל בשביל מאוד נוח שנמצא על הערוץ ואחרי טיפוס של שעה הגענו לגובה 4000 שם המסלול עובר לשלוחה והתוואי הרבה פחות נוח.
מטפסים דרך דרדרת אבל יחסית קל למצוא את הדרך הנוחה היא מסומנת טוב ברוגומים שאפשר לעקוב אחריהם.
אחרי סה"כ 3.5 שעות בדיוק הגענו לפסגה בשעה 12:30 הנוף לאורך כל הדרך מדהים ממש כדאי לצאת בבוקר עם ראות טובה. מאחרי גובה 4200 בערך התחלנו ללכת בשלג. ממש כמה דקות אחרי שהגענו לפסגה מזג האוויר השתנה בשנייה והתחיל להיות ערפל והבנו שזה הקיו שלנו להתחיל לרדת. תוך כדי הירידה תפס אותו שלג נחמד סה"כ ירדנו באיזי ועם ארוחת צהריים בדרך זה לקח 3 שעות והגענו ב 15:00 חזרה לקאמפ.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 3- מ Ratsek camp ל בישקק

התחלנו לרדת את אותה דרך חזרה ביום עם ראות באמת מושלמת הצלחנו לראות ממש מלמטה את הפסגה כשטיפסנו עליה בבירור. כשהגענו לחנייה מצאנו מונית ב2000 סום היינו כבר 5 כי מצאנו עוד זוג ישראלים שהגיעו לקאמפ אבל היו עייפים מכדי לטפס לפיק וחזרו איתנו ביחד למטה. לא התווכחנו על המחיר אבל כנראה שאפשר לרדת לפחות ל1500.

סיכום

טרק מצוין מתאים מאוד למי שמחפש משהו מאתגר ומהיר קרוב לבישקק. פחות ממליץ לעשות את הטרק כטרק ראשון למי שעדיין לא מאוקלם לגובה העליות בגובה מאוד חדות.

קבצים מצורפים

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )