GR20 באוקטובר - בגרסה התרמילאית

בתאריכים 06-17 באוקטובר 19 צעדתי ב-GR20 לבדי. אכתוב בדגש על טיול בחודש אוקטובר (מחוץ לעונה), ועל סגנון טיול ״תרמילאי״.

גם לצרפת חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולOctober 2019
משך הטיול11 ימים
עונה מומלצתאמצע מאי - אמצע יוני. סוף ספטמבר - תחילת נובמבר לדעתי לא מומלץ בקיץ כלל.

מזג אוויר באוקטובר

הבחירה לטייל בין השבוע הראשון לשבוע השלישי של אוקטובר הייתה ההצלחה הגדולה ביותר במסלול. משיחות עם מטיילים וגם מתיאורים באינטרנט, בתקופת הקיץ (יולי אוגוסט) השביל עמוס לעייפה במטיילים ולא תרצו לדרוך בקורסיקה בחודשים אלה. לעניות דעתי מזג האוויר הצפוי לאוגוסט ותחילת ספטמבר הוא הגרוע ביותר בשנה. עומס חום, שמיים כחולים ללא ענן לרפואה, השביל יבש ומאובק מאוד, עם מיעוט ערוצים זורמים וכל הצומח החד שנתי יבש (כמו בארץ). לצד ובנוסף לאלה, קיימת סכנה ממשית לסופות רעמים בשעות אחה״צ, למרות היובש בעונה זו.

מי שיבחר לטייל באוקטובר, יהנה ממזג אוויר אידיאלי ביום, שמיים מעוננים וטמפרטורות בין 18-13 מעלות. בלילות אכן נהיה קר והטמפרטורות עשויות לצנוח סביב האפס, מובן שעם ציוד מתאים זו לא בעיה כלל. מתוך 13 ימים בקורסיקה היו יומיים גשומים, באחד ממש סערה. לא ברור לי מי המציא את אגדת השלגים באוקטובר. על הרים בגובה ממוצע של 2000 מטר, ברוחב גאוגרפי 42 צפון, על אי בודד מוקף בים חם, לא יורדים שלגים בחודש אוקטובר. בדיוק כמו שבהר מירון לא יורד שלג בנובמבר. אפילו והיה אירוע קיצוני בו ירד לקראת סוף החודש מעט שלג בפסגות הגבוהות, מטייל לא אמור מימלא לצעוד שם בזמן סערה. בכלל לא ברור מדוע העונה הרשמית נגמרת בסוף ספטמבר, בדיוק כשמז״א האוויר סוף סוף משתפר ונהיה נעים להליכה אחרי הקיץ הנורא. ממליץ לכל מי שמעוניין לצעוד על שביל ריק, ירוק ורענן, ובחינם, לצאת למסלול באוקטובר. אפילו ביומי האחרון בשביל פגשתי מטיילים שזה היה עבורם יומם הראשון (צפויים לסיים את השביל בסוף השבוע הראשון של נובמבר). גם סוף חודש מאי עד אמצע יוני נשמע זמן מצוין להיות בו על השביל.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

ציוד

סחבתי את כל הציוד על הגב כולל אוכל ל8 ימים בחלק בהראשון. מי שמכיר אותי יודע שאני מקפיד מאוד על משקל התרמיל ושוקל היטב כל גרם. משקל הבסיס של התרמיל ללא אוכל ומים היה 6 קילוגרם (כולל מצלמת DSLR ששוקלת קילו ועליה אינני מסוגל לוותר). המשקל כלל ציוד לינה מלא, ביגוד, ציוד בישול,הגיינה ומצלמה. הכל נכנס לתרמיל האוספרי שלי שנפחו 34 ליטר. משקל התרמיל כשהיה מלא באוכל ביום הראשון במסלול היה 14 קילוגרמים שהצטמצמו בקילו לכל יום הליכה.
הנעליים היו כהרגלי נעלי ריצה קלות, והיה תענוג להתהלך ללא שלפוחויות בנעל קלה ומאוורת. למרות שבכל מקום הבטיחו שאאלץ ״לזרוק את הנעליים בסוף הטרק בעקבות בלייה קיצונית של הסוליה״, הנעליים היו ונשארו במצב מצוין. ממליץ מאוד על שימוש במקלות הליכה.
בקורסיקה יש כמה סוגים של מפות טופוגרפיות, בעת בחירת המפות עשיתי טעות וקניתי מפה בעלת ריווח קווים אנכי של 50 מטרים (כלומר שלוחה בגובה 49 מטרים נעלמת מהמפה). למי שנהנה לנווט ולהבין את המפה היטב טוב יעשה אם יבחר מפה עם ריווח קווים צפוף יותר.

עלויות

את המסלול ביצעתי עם כל הציוד על הגב, מבלי לישון אף לא לילה בודד ברפיוג׳/ קמפינג בתשלום. כל מי שקבע ״שלא ניתן לרדת את ה30 יורו ליום על השביל״ טועה ומטעה. שהייה מדויקת בת 13 יום על האי עלתה לי 230 ש״ח (כלומר כ-4 יורו ליום). הוצאות אלה כללו שתי מפות ב40 ש״ח (כל אחת) של שני חצי המסלול, הציידות אוכל בוויזבונה ל4 הימים האחרונים ב100 ש״ח, פיצה ב30 ש״ח בעיירה האחרונה לכבוד סיום הטרק.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

תחבורה

לא נסעתי בתחבורה ציבורית כלל, ואת כל ההתניידות בקורסיקה ביצעתי בטרמפים. לא ברור מדוע לשלם למונית 30 יורו כדי שיתקח אתכם 20 דקות נסיעה מהשדה בcalvi לcalzelana כאשר בשני טרמפים פשוטים (שלקחו לי חצי שעה) תוכלו להגיע בחינם. נעזרתי בטרמפים כדי לדלג על יום הליכה אחד בחצי הדרומי (מאילוצי זמנים), דילוג שחייב 3 טרמפים כולל אחד בכבישים נידחים. המפגש עם האוכלוסיה המקומית מקסים (קורסיקאים לא מבינים מילה באנגלית), ובכלל טרמפ זו חוויה בפני עצמה. הקביעה ״שמכוניות לא עוצרות לטרמפים בקורסיקה״ איננה קשורה למציאות. שלא בכוונה, פספסתי בסיום הטרק את אוטובוס הבוקר מ- porto-vecchio דבר שחייב אותי לנסוע בטרמפים עד לאג׳קסיו כדי להספיק לטיסה שיצאה באותו היום אחה״צ. לאחר מסע של 7 שעות ב6 טרמפים שונים הגעתי ליעד בזמן שמח וטוב לב. מי שמתכנן לתפוס טרמפים ארוכי טווח טוב יעשה אם ידאג לעט בתרמילו איתו יוכל לכתוב על שלט את היעד המובקש.

ימי הליכה

את המסלול הכמעט מלא ביצעתי ב11 ימים (דילגתי על יום אחד אחרי וויזבונה מאילוצי זמנים). רוב הימים קצרים מאוד (יש ימים שנגמרים בשעה 13:00). מדוע טרחנו והגענו עד לקורסיקה כדי לשבת חצי מהיום ברפיוג׳ ולא לעשות כלום? לדעתי אין סיבה מדוע לא ללכת מזריחה עד שקיעה. אין זה אומר לתפור קילומטרים ולהקרע ממאמץ, רק לנצל את אור היום עד תום, לעצור ולהנות בפינות היפות, בנוסף לאלתר לפעמים וכשאפשר לרדת מהשביל ולפגוש אותו בנקודה אחרת. מומלץ לחכות ימים בודדים עד שצוברים ביטחון בשביל ומבינים איפה מסוכן להסתובב חופשי ואיפה לא.
את רוב הלילות ביליתי בwild camp בשטח. למרות האיסור הדלקתי מדורות קטנות מאוד בתוך בור שחפרתי לצורך הרתחת מים (לא לקחתי גזייה). בסוף הבישול דאגתי לכיבוי מלא ובכלל לא השארתי אחריי זכר. לדעתי אין חשש מפקחים ואין דרך לאכוף את איסור הלינה בשטח.
הלכתי מצפון לדרום בחירה שהתגלתה בעונה זו כשגויה, כאשר השמש נמוכה בשמיים ורוב היום הולכים עם הפנים אליה. מי שילך מדרום לצפון יהנה מאור יפה הרבה יותר, הצלמים שבינכם יודו לי על עצה זו. לאו דווקא הוורינטים הגבוהים הם היפים ביותר כמו שחשבתי תחילה. ההליכה בעמקים גם כן יפה מאוד, ולקורסיקה אופיינים מאוד נחלים הזורמים על גבי משטחי הגרניט החשופים.

הטבע של קורסיקה

הטבע של קורסיקה מפתיע בעוצמתו. נוף שונה ומגוון למי שמאס מהאלפים הנדושים. הרי גרניט עצומים מרוסקים בעוצמה של הרי סנטה קטרינה בסיני, המון מפלים כמו בפארק היוסמיטי בארה״ב, וצמחייה טרגקנטית לצד יערות טחובים.
באוקטובר מספר מיני עצים רחבי עלים נכנסים לשלכת וצובעים את המדרונות בצבע כתום מרשים. בנוסף נהנים מכמויות אדירות של פטל בשל המצפה להאכל. כשהולכים נמוך בשעות בין הערביים או בימים גשומים יש סיכוי מצויין לפגוש בסלמנדרות. למרבה המזל הבקר יחסית נדיר בקורסיקה וכך גם חותמו האכזר על השטח (יוצא מן הכלל lac de nino שהיה מלא פרות ונראה נורא בהתאם). מי שמכיר ואוהב את צמחיית ישראל ישמח למצוא בגבהים הנמוכים בקורסיקה רבים מצמחי הבר שלנו , ביניהם אלון מצוי ואלת המסטיק, שרכים כשרכייה אשונה ואברנית הנשר. בסתיו פורחת הרקפת הקיסוסית המשגעת כמבשרת סתיו, האחרונה איננה צומחת בארץ.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )