(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טרק בקורסיקה - תחילת אפריל

טיול כולל של 10 ימים המשלב 6 ימי טרק במסלול Sentier de la transhumance וב GR20 ב Off season.

תאריך הטיולApril 2024
משך הטיול10 ימים
עונה מומלצתיוני - ספטמבר ל GR20 כל השנה - יתר המסלולים באפריל בדר״כ יש טמפרטורות מאד נוחות עם ימים בודדים של גשם..

רקע

הסתדרו לי הכוכבים לעשות טרק לבד בתחילת אפריל וכמו הרבה אנשים ניסיתי להבין מה האופציות בתקופה זו של השנה.. חיפשתי יעד שניתן לעשות בו טרק של כמה ימים עם הרים מושלגים ונופים מיוחדים, שניתן לטרק בו ללא ציוד אלפיני מיוחד (לא משימה פשוטה באפריל), לאחר בחינת האפשרויות החלטתי שקורסיקה זה יעד גם שונה ממה שיצא לחוות עד היום וגם יש בו את הפוטנציאל לספק את כל מבוקשי.. הבנתי שזה לא הולך להיות פשוט מאחר ומדובר ב off season ועל כן התכוננתי לטרק שהכל על בסיסי, הגעתי מוכן לכל תרחיש עם פקל בישול, אוהל, אוכל עלי וכל הציוד הנדרש להסתדר כמה ימים בטבע ללא יכולת הצטיידות לאורך הדרך, משמע תיק כבד של בערך 18 קילו (בדיעבד עשיתי חכם). הכנתי לי כמה מסלולים אפשריים כתלות במידע שאקבל בשטח למה המצב בהרים ואיפה ניתן לטייל או לא. ה- Tourism office מסתבר לא שולט בחומר בהיבט של מסלולי ההליכה ולא ידע להגיד לי מה המצב באמת בשטח, למזלי יצא לי לשוחח עם בחור מקומי נחמד שבדיוק חזר מטיול באזור ה GR20 וידע ממש להכווין אותי איפה האיזורים שעדיין מלאים בשלג אשר יהיה מסוכן לעבור בהם, בהתאם למידע שהביא לי והעזרה שלו בניתי מסלול המשלב את החלקים הראשונים של מסלול ה Sentier de la transhumance ומסיים בחלק קטן מה GR20 העובר באחת הנקודות היפות שיש ל GR20 להציע - Lac de Nino.
חשוב לציין כי מדובר בטרק למטיבי לכת בעלי ניסיון, בטח ובטח אם עושים אותו בתקופה זו של השנה, קורסיקה מאופיינת במתאר קשוח להליכה ובשבילים לא ידידותיים להולך בם (ברובם), ובתקופה זו בה הפשרת השלגים בשיאה יש לא מעט מעברי נחלים לא פשוטים לחצייה..

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

קורסיקה באפריל

חודש אפריל בקורסיקה מאופיין בטמפרטורות נוחות עם מעט מאד ימי גשם לאורך החודש, עם זאת עשויות להיות טמפרטורות נמוכות בהרים ושלג מעל 1500m לערך, כך שיש להצטייד בביגוד חורף מתאים מי שמתכנן להגיע לגבהים הללו..
עבור מסלול ה GR20 העונה המומלצת היא יוני-ספטמבר, עם זאת כבר בתחילת אפריל יש חלקים מסוימים שאפשר לטייל בהם (תלוי בחורף שהיה באותה השנה) אך יש לקחת בחשבון שהבקתות לא פועלות (בהגדרה משאירים מתחם לינה ומטבח פתוחים לעוברים ושבים) ורק סביבות אמצע מאי הן נפתחות לפעילות מלאה..
עם זאת יש לאי שלל מסלולי הליכה שונים ומגוונים אשר ניתן לעשות בגדול כל השנה,
המפורסמים בינהם:
* Mare e Monti
* Sentier de la transhumance
* Mare a Mare
* מצורף קובץ pdf עם מפת המסלולים השונים ופירוט על מקומות הלינה או העצירה בכל אחד מהם.

הגעה ותחבורה

•בתקופת זו של ה off season כל הנושא הזה הופך להיות יותר מורכב ויש לקחת את זה בחשבון גם מבחינת זמן הטיול וגם מבחינת העלויות..
* הגעה אל האי: יש כמה אפשריות להגיע כולן כוללות טיסה לצרפת או איטליה וטיסת קונקשיין נוספת לאי (שצריך לעבור לטרמינל אחר בשבילה) או טיסה ושיט.. מי שחושב להגיע בשיט מאחד היעדים מומלץ לבדוק מראש, אני למשל שמתי לב שקו שיט שהיה פעיל ממרסיי ל Calvi פעם ומצויין בכמה סיפורי דרך כבר איננו קיים. אני טסתי בעיתות מלחמה ככה שלא היו הרבה אפשרויות, לקחתי טיסה ל Nice (צרפת) עם קונקשיין של 7 שעות (אחסנתי את הציוד בטרמינל ולקחתי רכבת מהטרמינל להסתובב באזור המתוייר להעביר את הזמן) ומשם עברתי לטרמינל השני ועליתי לטיסה נוספת ל Calvi העיר ממנה נהוג להתחיל את ה GR20 מצפון..
* האוטובוס שבעונה מגיע מ Calvi ל Calenzana לא פעיל בתקופה זו ומלבד הרכבת כל ההתנהלות באזור מבוססת מוניות.
* ב Corte יש להזמין מונית יום לפני אם רוצים, אין מוניות מעכשיו לעכשיו, אבל באופן כללי זו עיר די קטנה וניתן להגיע די בקלות ברגל ממקום למקום..
* הבקתות נפתחות לפעילות מלאה מאמצע מאי וניתן להזמין מקום מראש באתר של הפארק
https://www.pnr.corsica

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מקטע 1: Bonifatu - Tuarelli

מרחק: 16.4km
עליה: 690m
זמן הליכה נטו: 7h (2.3km/h~)
מסלול: Transhumance

מאחר בתקופה זו אין תחבורה ציבורית גם ככה, החלטתי לוותר על הגעה ל Calenzana ועל ההליכה משם ל Bonifatu ולקחתי מונית מ Calvi ישר ל Bonifatu (50€, ~20min), היום ישר מתחיל בעליה של 2.5h 690m בתוך היער עד לגובה של 1240m, תחילה יער מוריק מלא תחב, רקפות, עצי אלונים וערמונים וכלל שעולים בגובה הנוף מתחלף לעצי אורן מתמרים.. בסוף העליה באוכף Bocca Bonassa יש תצפית נחמדה על עיירות החוף והיער של Bonifatu, מקום טוב לעצירת צהריים..
מכאן ירידה ארוכה של 5h לערך לגובה 90m עד ל Tuarelli שוב כל הדרך בתוך יער יפה עם הרבה גאיות בדרך..
Tuarelli עיירה קטנטנה מאד השוכנת לאורך מקטע נחל מדהים ביופיו עם בריכות מים טבעיות ומים צלולים טורקיז אשר הולכים לאורכו ביום הבא, כשהגעתי ל Tuarelli נוכחתי לגלות שמדובר במקום ממש ממש קטן עם כמה בתים בודדים ללא חנות או מקום להצטיידות, ובנוסף בתקופה זו של השנה היה נטוש לחלוטין, ראיתי בן אדם אחד ולא חביב במיוחד שלא עזר לי (מומלץ לחדש מים באחד הערוצים העליונים לאורך הירידה). כאמור אסור לעשות קאמפינג בכל האזור של הפארק, אך מצאתי מתחם קאמפינג גדול של קראוונים שהיה שומם לחלוטין אבל עם תשתיות והכל (כנראה נפתח עם תחילת העונה) היה שם מקום נוח לפתיחת אוהל, כיור עם ברז ומים, תאורת דרך, כיסאות ושולחנות, מקום מושלם.. המתחם נמצא ממש בתחילת הדרך של היום הבא לכיוון Refuge de Puscaghja.. לסיכום לא יום מרשים במיוחד מבחינת נופים אבל אחלה מסלול לפתוח איתו את הטרק ומה שנקרא להוריד חלודה :).

מקטע 2: Tuarelli - Refuge de Puscaghja

מרחק: 17km
עליה: 1280m
זמן הליכה נטו: 8.5h (2km/h~)
מסלול: Transhumance

היום הכי קשה פיזית ומנטאלית, הדרך מתחילה ובהליכה נחמדה לאורך נחל יפייפה וארוך עם המון בריכות מרהיבות לאורך הדרך (אם עושים את זה בחודשי הקיץ, יותר ממומלץ לטבול בנקודות אטרקטיביות ומבודדות), לאחר שעתיים לערך מגיעים למעבר נחל משמעותי על יד העיירה Barghiana, בתקופה זו של השנה (לפחות במקרה שלי, היה בלתי אפשרי לעבור במסלול הרגיל, הנחל היה גדוש מים וכל המעברים היו שוצפים בזרימה חזקה.. לקח לי שעה לפחות למצוא נקודת מעבר סבירה לאורך הנחל (לא סימפטי כלל ואף מסוכן), אם לא מוצאים עדיף לא לקחת סיכונים ולחתוך משם לכיוון הכביש ולעבור את החלק הזה דרך העיירה ואז לחזור למסלול.. המסלול ממשיך מכאן בעליה ארוכה מאד עם שיפוע הולך ועולה עד לשיא גובה (1340m) עם נוף פנורמי משגע על עמק Fango (ממנו הגעתי) ועל רכס Monte Cinto בצד השני. משם 40m ירידה לבקתה, אני בגלל ההתבכבשות בנחל הגעתי לבקתה ממש באור אחרון, כך שכדאי להתחיל את היום הזה כמה שיותר מוקדם (עם בופר למקרים מסוג זה). הבקתה כאמור הייתה נטושה לחלוטין אך לשמחתי אכן השאירו מתחם אחד פתוח הכולל אזור מטבח ומיטות עם מזרונים, ממש נח.. מה שכן לא היה אור (נראה שתשתית הסולארי בדיוק הייתה בהקמה) ולא מקור מים נגיש, אך יש נחל ממש בסמוך לבקתה.

מקטע 3: Refuge de Puscaghja - Hotel Castel de Vergio

מרחק: 9.5km
עליה: 780m
זמן הליכה נטו: 4.5h (2.1km/h~)
מסלול: Transhumance + GR20

יום רגוע יותר אשר מתחיל בעלייה רצופה של 3.3km עד לשיא גובה (1830m - La Bocca di Guagnerola), בהתחלה בתוך יער ואז עובר לשביל הררי, לא נח להליכה ברובו.. נוף יפייפה עם רכסים מושלגים ומשם ירידה קצרה עד לנחל הגדול מטה, שם מתחברים לשביל של ה GR20 עד למלון הסקי Castel de vergio..
המלון וכל מה שהיה באזור היה שומם לחלוטין.. תקוותי להצטיידות, אוכל וישנה טובה נגוזו במהרה.. (הבנתי שאמור להיפתח ממש בשבוע שבועיים הקרובים..) אז כאמור פתחתי אוהל באזור קצת יותר מרוחק משביל ה-GR20 (אסור לעשות קאמפינג בכל האזור) באיזה מתחם נחמד של קאמפינג שלא היה פעיל בזמן זה.. ניתן למלא מים כמה מטרים בהמשך הדרך של ה- GR20 בנחל.

מקטע 4: Hotel castel de vergio - Refuge de Manganu

מרחק: 16.2km
עליה: 620m
זמן הליכה נטו: 7h (2.3km/h~)
מסלול: GR20

היום היפה והנעים ביותר לדעתי, בשונה מהימים הקודמים השבילים בחלק הזה של הטרק הרבה יותר נוחים להליכה, היום מתחיל ב 4km של הליכה נינוחה מאד לאורך היער אשר בסופו מתחילה העלייה (לא קשה במיוחד) עד ל Bocca a Reta (1883m) ומשם עוד הליכה קצרה עד לשיא של היום Lac de Nino, אגם מרהיב מסביבו שלל רכסים מושלגים מקום מעולה לעשות בו עצירת צהריים הגונה..
מכאן השביל ממשיך, עוקף את האגם ומתחילה ירידה עד לבקתה, גם פה יש מעבר נחל מאתגר בתקופה זו של השנה, חפשו מקום בטוח למעבר..
‏2km לפני Refuge de Manganu יש מעיין מתחם אשר בעונה מוכר גבינות בתוצרת עצמית ומאפשר גם לינה ונקרא Bergeries de vaccaghia, כמו כל יתר המקומות בתקופה זו גם הוא היה נטוש ולאחר בדיקה קלה החלטתי להישאר בו את הלילה, מאחר והחלה להיכנס מערכת גשם רצינית והמשך היום שלמחרת מתחיל מאותה הנקודה העדפתי להישאר.. השאירו שם חדר שינה נחמד ואת מתחם המטבח פתוח, האור עובד בזכות המערכת הסולארית המותקנת שם.. כמו כן יש צינור מסודר המספק מים ממעלה הנחל הסמוך (סימנו את ההגעה אליו במעיין מקל עם דגל קטן).
החלטה מאד חכמה בדיעבד כי בדיוק החל לרדת גשם שהלך והתחזק, לאחר לילה קפוא נוכחתי לגלות שגם ירד שלג בכל האזור וקמתי לבוקר חורפי ומושלג..

מקטע 5: Bergeries de vaccaghia - Refuge da la Sega

מרחק: 12.1km
עליה: 120m
זמן הליכה נטו: 4h (3km/h~)
מסלול: שביל גישה ל GR20

לאחר לילה חורפי במיוחד השמש קצת יצאה וניצלתי את הזמן כדי להגיע ל Refuge da la Sega לפני שהגשם יחזור (הוא חזר בגדול), המסלול נוח מאד ברובו וניתן לשלב אותו עם היום הבא עד ל Corte ולקצר את הטיול ביום, בגלל הגשם ויתרתי על האפשרות.. המסלול מתחיל בירידה מתונה לאורך נחל יפה שבין הרכסים, לאחר הליכה קצרה השביל עובר במעבר נחל שבימים אלו לא היה עביר, לאחר בדיקה קצרה של השטח ראיתי שיש גשר כמה עשרות מטרים במעלה הנחל.. השביל ממשיך ולאחר עליה קטנה עובר באיזה מתחם בנוי שהיה נטוש ומסומן במפה כמקום של מים (מאמין שבעונה מוכרים שם כל מיני), השביל ממשיך דרך יער יפייפה עד לבקתה הנמצאת על גדות נחל מרשים, הבקתה הזו בשל קירבתה ל Corte כבר ממש גדולה, עם כמה מתחמים, חדרי שינה ומיטות נוחות המשקיפות על הנחל, אזור מרכזי מאובזר כולל חשמל וקליטה.. אחלה מקום לנוח קצת ביום גשום.

מקטע 6: לRefuge da la Sega - Corte

מרחק: 13.3km
עליה: 30m
זמן הליכה נטו: 4.5h (3km/h~)
מסלול: שביל גישה ל GR20

כאמור היה אפשר לאחד את היום הזה עם היום הקודם ולעשות במקום שני ימים קצרים אחד ארוך, אומנם מדובר במרחק גדול יחסית (25km) אך בשתי המקרים מדובר בירידה מתונה ונוחה כמעט לאורך כל המסלול.. הדרך ל Corte אשר כולה במגמת ירידה מתונה עוברת בשלוחות מיוערות לאורך נחל גדול ומרשים אשר חוצים אותו בערך באמצע הדרך, המסלול הזה בעיקר בחלקו השני היה כבר יותר מטויל באנשים מכל הגילאים. Corte נראת כמו עיירת טרקים ארופאית טיפוסית עם מתאר הררי והרבה נחלים, עיר קטנה יחסית שניתן להגיע ברגל כמעט לכל מקום בה, ניתן לצאת ממנה להמון טיולי יום (אחד המרשימים והמפורסמים לדעתי הוא לאגמים Lac de Melo ו- Lac de Capitello (עוברים לידם מהצד השני ב GR20) לי לא יצא מפאת חוסר בזמן אבל למי שנשאר ב Corte ממולץ לבדוק), לאחר שהתאפסתי על עצמי והתקלחתי עשיתי סיבוב קטן בעיירה ובערב הלכתי למסעדה סופר ממולצת לחובבי הבשר במיוחד אחרי טרק ארוך שכזה, La Rivière des Vins (הרחבה בפרק הטיפים).
יום למחרת כבר לקחתי רכבת ל Calvi שזו חוויה בפני עצמה עם נוף מדהים לאורך הדרך..

טיול קצר ב Calvi לקינוח

היו לי יומיים ב Calvi לפני הטיסה חזרה הביתה, אז החלטתי קצת לטייל בעיר וברצועות החוף המהממות שלה, עיר ממש נחמדה עם נוף מרהיב המשלב הרים נשאים, רצועת חוף חולי וחוף סלעי עם מפרצונים מהממים.
מי שיש לו קצת זמן לטייל ב Calvi יש מסלול נחמד וקליל הנקרא Sentier du littoral אשר רץ לאורך החוף מה Citadel של Calvi עד למיגדלור Revellata ועובר דרך פנינות טבע של חופים ובריכות ים בין הסלעים לאורך החוף, מומלץ לקחת בגד ים אתכם :).

טיפים

  • בלון גז בניקוב ניתן למצוא בסופר מרקט ב Calvi, אם אתם צריכים בלוני גז בהברגה, די קשה למצוא יש בחנות AD Nautic corner של ציוד לדיג וספנות הנמצאת ממש בתחילת הטיילת של מעגן הספינות ליד ה Tourist Office
  • ברחוב Boulevard Wilson באזור המתויר יש שתי חנויות ספרים בהן ניתן למצוא מפות וספרים של GR20 וחלקים השונים של האי
  • Komoot - אפליקציית ניווט offline סופר נוחה וידידותית, עם המון סיפורי דרך ומידע של משתמשים אחרים, השתמשתי בה גם לאיסוף מידע על אפשרויות המלול השונות וגם ככלי ניווט לאורך הטרק ובערים השונות, עבדה נפלא, מומלץ מאד.
  • מוניות בעיר Corte חייבים להזמין יום לפני, לא ניתן להזמין מהרגע להרגע, עם זאת המקום די קטן ודי בקלות אפשר להגיע רגלית כמעט לכל מקום..
  • ממולץ לפני יציאה להתכתב עם נציגים של הפארק בפייסבוק, להתייעץ איתם לגבי המסלולים השונים ולהבין מהם מה המצב השנה במסלולים הרלוונטיים ובכלל, מצאתי אותם מאד ידידותיים ושמחים לעזור בכל שאלה..https://www.facebook.com/ParcNaturelRegionalCorse?mibextid=LQQJ4d
  • La Rivière des Vins - מסעדה ממש מומלצת ב Corte, עם מבחר בשרים איכותיים שבעל הבית מבשל על אש חיה באמצע המסעדה במעין גריל מדורה שהוא מתחזק, משהוא יוצא דופן וסופר טעים.. דרך מצויינת לקנח טרק שכזה..

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )