(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טרק הצ'וקקיראו - טיול לעשות עצמאית

טראק הצ’וקקיראו שבפרו הוא טראק מיוחד ומאתגר. בשונה מהטראקים למצ’ו פיצ’ו זהו טראק פחות מוכר ומפורסם וכאן טמון סוד הקסם. אפשר לצאת לטיול בצורה עצמאית אבל יש לקחת בחשבון שמדובר בטראק קשה, שכולל עליות וירידות שמגיעות להפרשי גובה של 1500מ’ ובהתחשב בעובדה שסוחבים את כל הציוד על הגב, מדובר במשימה לא פשוטה – אך מספקת!

תאריך הטיולOctober 2008
משך הטיול3 ימים
עונה מומלצתלא בחורף!

היום הראשון: Cachora - Playa Rosalina

נסיעה בשש בבוקר מתחנה מרכזית קוסקו באוטובוס שמגיע לעיר Abancay וירידה בכפר Ramal, נסיעה של כ-3.5 שעות. האוטובוס שלנו עצר לעצירת פיפי ב9:15 ומיד ב9:40 הוא הגיע לכפר רמל שעל קו הרכס. שם יורדים ותופסים מונית 5סול לSan Pedro de Cachora . ריכזתי עבורכם שמות חברות תחבורה שנוסעות על הקו הזה, עם מספרי הטלפון והשעות בהן הן יוצאות [מומלץ להזמין מראש]:

קו Cusco-Abancay וירידה בכפר Ramal

Bredde 243-278
Romeliza 984-670-716
Molina 2317-22
Palomino 222-694

נסיעה באוטובוס עולה 15סול (אפשר להתמקח=13 סול), עדיף לצאת מוקדם בשש בבוקר, כדי להספיק את המסלול ליום הראשון. אופציה אחרת היא לנסוע מאוחר ולהעביר את היום הראשון בשינה בשעה מוקדמת בעיירה Cachora (+2950m) ולהצטייד משם. האוטובוס נוסע על הכביש הראשי שמחבר בין לימה-איקה-קוסקו על תוואי נהר אפורימק הגדול. לקצ’ורה מגיעים בנסיעה במונית מנקודת עצירת האוטובוס, בדיוק חצי שעה, בירידה לתוך העמק.
היציאה למסלול היא ממרכז העיירה Plaza-de-Armas בשביל הימני המוליך מטה (יש שני רחובות מקבילים, ואנו בחרנו בימני מבינהם).

תיאור המסלול:
ביום הראשון מאגפים את הר Cerro Incahuasi (גובה4315+) מימין (ההר מערבית לנו), על תוואי הנחל (בגדה השמאלית שלו) והולכים צפונה בתוואי שביל עפר רחב ומישורי עד Mirador Capuliyoc- תצפית יפה צפונה מאוכף מעניין הצופה על ההר המושלג Nevado Padreyoc שלו שלושה שיאי גובה בגבהים 5482+, 5771+ במרכז, ובצד שמאל הכיפה היא 5584+. ההר הזה הוא חלק מרכס הסלקנטאי. למרגלות ההר רואים נפתול בנהר אפורימק, שזורם מכיוון צפון לדרום ואז הפיתול מושך שוב צפונה ומעל הנפתול שלוחת הר כמו "אצבע" ששמה Cerro Abuela , שיא הגובה 4167+ והשפיץ התחתון הקרוב לנחל 3083+. בצהריים יורדים מהתצפית באוכף Capuliyoc בשביל נחש, זיג-זג מטה, השביל מתיישר לעוד תצפית Cocamasana ומשם ירידה עד לחניון לילה Chiquisca (+1900). כדאי להמשיך עוד 50 דקות משם עד לחניון Playa Rosalina שעל גדות נהר אפורימק, וזאת כדי להמשיך משם למחרת בבוקר היישר בעליה.

אני זוכר שנהר אפורימק ידוע בתור בית גידול אידיאלי ליתושים מציקים, אז בהחלט הכרחי להצטייד באוהל, ובמחשבה שניה, אולי לינה בחניון Chiquisca עדיפה שכן החניון נמצאגבוה מעל הנחל ושם אולי מכת היתושים לא חריפה כל כך.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

היום השני: Playa Rosalina- Choqeuquirau

היום כדאי להשכים מוקדם –עוד בשעות החשיכה כי יש לנו טיפוס של 1500מ’ משפת הנחל עד לעיר צ’וקקיראו. אנו חוצים את הגשר (Puente) מעל הנחל ומטפסים מעלה. מהמבנה הראשון (בדרכנו לחניון אתמול) בחניון (גגות ירוקים) יש שביל שמושך ימינה למטה לנחל. אנו נחצה אותו ונטפס כשNevado Corihuaynachina המושלג סוגר עלינו מלמעלה (הפסגה הימנית 5405∙ והשמאלית 5635∙). נחצה את הכפרים Santa Rosa וגם Maranpata והנוף במהלך היום יישתנה: יותר ויותר שיחים וסבך, ולאחר מרנפטה גם יערות-עננים כמו נוף המצ’ו פיצ’ו (יער סבוך), מיני שרכים ושבטבטים, סחלבים ועצים. נחצה את נחל הChunchumayo שזורם דרומה לנהר אפורימק (נק’ מילוי מים), ומיד אח"כ הגענו למנוחה בעיר עצמה (טראסות חקלאיות). הכיפה הגבוהה הלא מושלגת מעל העיר בגובה 3957+. אם לא עוברים בחניון הלילה שלמרגלות האתר אז לא משלמים כניסה (המחיר:36 סול או 18 סול הנחה לסטודנטים), כשחוזרים לחניון הזה לחניית לילה אז צריך לשלם את המחיר הנ"ל.

הגענו סופסוף למנוחה ולנחלה! נעבור בצד טרסות חקלאיות, נשב בהם למנוחה. אם האתר ריק ממבקרים כדאי אולי להחביא את התיקים הכבדים במקום מסתור ולהסתובב בעיר בלי עומס על הגב. ביקור באתר אורך שעתיים

בדרך חזרה נרד ימינה בשביל המושך מטה נעבור שלט שאומר "ימינה חזרה למתחם העיקרי (principal)" וניקח שמאלה לאדימינסטרציה, כרבע שעה אח"כ פיצול דרכים לYanama, נרד בימני ביותר, בירידה החדה ביותר.

היום השלישי: Choquequirau - Villa los Loros

היום נרד חזרה מגובה חניון הלילה של צ’וקקיראו, מטה 1500מ’ חזרה לאפיק נהר אפורימק, נחצה את הגשר של San Ingancio ונעלה מעלה, כשעה עליה תלולה, ומשם הדרך פחות או יותר מישורית (בלשון המקומיים:Inca flat, כלומר עליה/ירידה לסירוגין. עליה מיייאשת!), בתוואי מקביל לנחלTambobamba עד למפגש הנחלים , Muñaque ו- Chanchayllo,Niñohuayco שמתאחדים בנק’ הזו לנהר טמבובמבה הזורם צפונה. שם נמצא הכפר באותו השם, וגם וילה ממש מרשימה: Villa los loros. מבעלי הוילה נבקש עזרה להזמין מונית למעלה (17 ק"מ, חצי שעת נסיעה, שעדיף כמובן לא לעשות ברגל…), לכפר Huanipaca. במהלך ההליכה החד-גונית במעלה נהר טמבובמבה נראה מימין (מערב) את הר Cerro Cusilluyoc +4458 ומשמאל (מזרח) את ההר שהקפנו שלשום, Cerro Incahuasi +4315. במעלה העליה נוכל למלא מים בערוצים שמתמזגים עלינו מימין.

נכנס לוילה ונבקש מהסניורה Pietrina פיאטרינה להזמין לנו מונית לעיירה Huanipaca הנמצאת 17ק"מ מכאן במעלה השביל. מוניות חברת Rez de Sur מספר טלפון 830-200 במחיר 40סול- נסיעה של בדיוק חצי שעה מכאן. מהפלזה דה ארמס של העיירה ננסה לתפוס אוטובוס או שננסה לתפוס טרמפ (בתשלום..) עם אדם פרטי שנוסע לקוסקו. (שילמתי רק 40 סול עבורי שנינו). אוטובוסים שחוזרים מכאן לעיר Abancay לא באים בחשבון, כי זה אומר למעשה לחזור 2.5 שעות אחורה בכיוון ההפוך. הנסיעה מהעיירה Huanipaca לקוסקו אורכת 4 שעות מתוכם: השעה הראשונה עליה מהכפר בדרך עפר עד לכביש, ומכאן עוד 3 שעות נעבור את הכפרים: Ramal (817), Sawite, San Luis וOccoruro (828). [המספרים בסוגריים מציינים את אבני הדרך בצד הכביש].

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיפים

  • * כדאי להשאיר בארנק מעט יותר כסף ממה שצריך, אם רוצים להצטייד באוכל נוסף בתחילת המסלול בעיירה קצ’ורה. אין תשלום "פרוטקציה" כמו בטראק הוואי וואש המפורסם, אבל יתכן ותחויבו במחיר סמלי של 1 סול עבור הקמת אוהל באחד מחניוני הלילה השונים. כדאי אולי לשלוח אימ
  • אוכל וציוד: אני מניח שאתם יודעים בעצמכם איזה אוכל כדאי לקחת לטראק מהניסיון שלכם בטראקים ובטיולים בארץ בכלל. הבישול על גזיה כמובן, ואפשר לשכור מסוכניות טיולים אוהל וגזיה עבור מחיר סמלי. את המזון והכלים [2סירים, סכו"ם (כדאי לרכוש קופסת פלסטיק ולשים בה]
  • צ’וקקיראו, שמשמעותה בשפת הקצ’ואה הילידית: עריסת הזהב, נחשבת ה"אחות של מצ’ו פיצ’ו" כי שני האתרים חולקים ארכיטקטורה דומה. שטחה 1800 הקטאר (הקטאר=10,000 מ’ רבוע), מתוכם רק 30%-40% נחשפו. העיר נבנתה ככל הנראה בזמן שלטונו של מלך האינקה Pachacutec "הנאפולי

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )