מפלי Yumbilla - יום טיול מדהים בצפון פרו

באזור צ׳אצ׳אפויאס (Chachapoyas) שבצפון פרו שוכנים מפלי יומבילה (Yumbilla), מהגבוהים בעולם (מקום 5)! סוכנויות הטיולים לא מציעות יום טיול למפלי יומבילה, אז תצטרכו לצאת עצמאית.

תאריך הטיולJuly 2018
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתמאי - ספטמבר

צ׳אצ׳אפויאס

צ׳אצ׳אפויאס היא עיר קטנה בלב מחוז בעל שם זהה בצפון פרו. ההגעה לשם מאתגרת וראויה לפוסט נפרד, אבל מתגמלת מאוד.
טיילתי בצ׳אצ׳אפויאס שבוע, כאשר ברוב הימים יצאתי לטיול יום מאורגן עם סוכנות טיולים. אחד מטיולי היום האלו היה למפל גוקטה Gocta המרשים, אבל משום מה הסוכנויות לא מציעות טיול למפלי יומבילה, וידעתי על קיומם רק בזכות מחקר מקדים מעמיק.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

המסע ל-Cuispes

נקודת היציאה למפלי יומבילה נמצאת בכפר Cuispes, המרוחק כשעה נסיעה מהעיר צ׳אצ׳אפויאס.
מבלי לדעת איך יתגלגל היום, ארזנו תיק ליומיים ויצאנו לדרך השכם בבוקר.
1. הגענו לטרמינל האוטובוסים הראשי של העיר צ׳אצ׳אפויאס (אפשר ברגל או במונית, תלוי איפה ישנים בעיר).
2. לקחנו ״לוקאל״ - טרנזיט שמשמש את המקומיים לכפר הגדול פדרו רואיז Pedro Ruiz, הנמצא כשעה צפונית לעיר צ׳אצ׳אפויאס. הנסיעה מפותלת ומטלטלת, אבל הדרך יפה מאוד. העלות - 5 סול לכל אחת.
3. מפדרו רואיז תפסנו ״מוטור טקסי״ (שזה מעין ריקשה שיושבת על אופנוע קטן) לכפר הקטן Cuispes, הנסיעה ארכה כ-20 דקות. העלות - 5 סול לכל אחת.

התארגנות לטיול ב-Cuispes

על הכיכר הראשית של הכפר מצאנו סוכנות טיולים שבה מדריך אחד.
אל תבנו על האנגלית של המקומיים בכפר הזה...
בספרדית צולעת הסברנו את רצוננו, וכמו כן ציינו שאנחנו רעבות ושנשמח לקנות סנדוויצ׳ים או צידה דומה לדרך.
מקום שמוכר סנדוויצ׳ים אין בכפר, אבל המדריך לקח אותנו למסעדה סמוכה שהייתה סגורה, דפק על הדלת עד שיצאה בעלת המקום, ותיאמנו איתה שנגיע לארוחת צהריים לאחר המסלול.
המדריך קרא למישהי שתסיע את שלושתנו על מוטור טקסי לתחילת המסלול, וסגר את סוכנות הטיולים ע״י הנחה של שני כסאות פלסטיק כך שיחסמו את הדלת.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

המסלול

בתחילת המסלול מחכים אוסף של מקלות הליכה טבעיים לטובת המטיילים, ויש שם פחי אשפה עם הפרדה למיחזור.
המסלול עצמו אורך כ-5 שעות, וההליכה ברמת קושי בינונית.
בדרך הלוך עוברים 3 מפלים מדהימים, שכל אחד מהם הוא מקטע במפל ארוך בהרבה. הנוף מרהיב, השביל מתפתל בתוך ג׳ונגל על צלע הר, ויש שאריות ארכיאולוגיות של בתים עתיקים האופייניים להתיישבות הקדומה באזור.
בדרך ישנן נקודות תצפית בנויות מעץ. עצרנו לנוח בראשונה, ואז המדריך שלף שקית מאפים וכיבד אותנו. בדרך עצרנו עם המוטור טקסי בבית שלו, ומסתבר שמטרת העצירה היה להביא לנו מאפים הום-מייד (בגלל כל הסאגה עם האוכל).
המדריך הסביר לנו על הצמחים והחיות של הג׳ונגל, צילם אותנו מנקודות אסטרטגיות ובכללי היה מקסים. כמובן שכל השיחה התנהלה בספרדית, אז הבנו רק חלקים ממנה :)

בדרך חזרה בחרנו לרדת בקטע תלול עם חבלים שהיה אקסטרימי ומגניב, והדרך חזרה עברה באותם מפלים, אבל במקטעים נמוכים יותר, כך שראינו סה״כ 5 מקטעי מפלים מרשימים.

אחרי המסלול

נהגת המוטור טקסי שהסיעה אותנו למסלול חיכתה לנו בסופו, היא הסיעה אותנו חזרה ל-Cuispes, שם אכלנו (לבד) במסעדה שאיתה תיאמנו מראש.
ביקשנו מבעלת המקום שתצלם אותנו עם המדריך, והיא התלהבה מאוד שכן הייתה זו הפעם הראשונה שהיא השתמשה בסמארטפון.
אחרי האוכל עדיין היה מוקדם מספיק בשביל לחזור לצ׳אצ׳אפויאס, וכך עשינו - בדיוק באותה דרך שבה הגענו: מוטור טקסי לפדרו רואיז ומשם לוקאל לצ׳אצ׳אפויאס. נאלצנו להמתין זמן רב עד שהוא יצא, כיוון שהנהג המתין שהוא יתמלא.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )