שונאן במבו סי (Shunan Bamboo Sea)

שמורת טבע מרהיבה בדרום מזרח סצ׳ואן. יער במבו בלתי נגמר בגודל כ-120 קמ״ר וכולל מפלים, נחלים, אגמים, מקדשים ונקודות תצפית. הפארק מפורסם ברחבי סין ומופיע בסרטי טבע רבים.

גם לסין חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולNovember 2019
משך הטיוליומיים
עונה מומלצתכל השנה

הגעה

בסינית השמורה נקראת Shunan Zhuhai 蜀南竹海.
היא נמצאת כ-350 ק״מ מצ׳נגדו, וכן כ-350 ק״מ מצ׳ונגצ׳ינג (Chongqing).
מצ׳נגדו, לקחתי רכבת מהירה ל-Yibin (כשעה וחצי, 107 יואן. יש הרבה רכבות כל יום) - זאת עיר גדולה יחסית במרחק כ-60 ק״מ מהשמורה.
משם מונית לתחנת האוטובוס הדרומית Nan'an Station.
נאמר לי שיש משם שני אוטובוסים ביום שמגיעים ישר לשמורה. אחד בבוקר - סביבות 10, ואחד אחה״צ - סביבות 16. המוכרת של הכרטיסים אמרה לי שיש אוטובוס ב16:30 אבל אותתה לי שהיא לא יכולה למכור לי כרטיס לאוטובוס הזה (אולי היה מלא?). במקום מכרה לי כרטיס לעיירה הקרובה לפארק Changning (כ-45 דקות במיניבוס צפוף - 16.5 יואן).

ב-Changning עליתי על אוטובוס מקומי שעובר ליד השמורה (5.5 יואן, חצי שעה נסיעה. יוצא כשמתמלא). בדיעבד הבנתי שיש סוג נוסף אוטובוסים שאפשר לקחת לשמורה מChangning: קו 3 של האוטובוס העירוני שמוריד ממש בכניסה המערבית לפארק - אותו תופסים מהרחוב מחוץ לתחנת אוטובוס הוא עולה 3 יואן. זאת בהחלט האופציה העדיפה.
במקום כל זה אפשר לקחת אוטובוס ישיר לשמורה מצ׳נגדו. אומרים שהוא לוקח כ-5 שעות ומומלץ לקנות כרטיס לפחות יום מראש.
אפשר להגיע לChangning גם מצ׳ונגצ׳ינג. יש שני אוטובוסים ביום (99 יואן) ולוקחים 4-5 שעות.

במרכז המבקרים של השמורה קונים כרטיסי כניסה – אני שילמתי 40 יואן (עם הנחת סטודנט) ועוד 55 יואן עבור שימוש ברשת האוטובוסים הפנימית של הפארק. שני הכרטיסים תקפים ל-3 ימים.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

התניידות בשמורה

בפארק יש רשת אוטובוסים שמכסה את כל נקודות העניין ומקומות הלינה. יש מפות בסינית של מסלולי האוטובוסים על גבי הכרטיס ובתחנות (יחד עם מפה של הפארק שכן יש בה אנגלית אפשר להבין אותה). לא היה נראה שיש לו״ז או מסלולים מסודרים אבל השיטה לשימוש בהם יחסית נוחה – עולים על אוטובוס, מצביעים לנהג על גבי המפה לאן אתם רוצים ללכת, הוא כבר ידאג שתגיעו לשם. או שהוא ייקח אתכם בעצמו או שיקרא לאוטובוס אחר שייקח אתכם. כל הנהגים שפגשתי היו ממש חביבים ונראה ששמחו לראות מישהו מערבי שבא לבקר.

לינה

מחיפושים ברשת לא מצאתי אף מקום לינה בפארק. לבסוף מצאתי מספר טלפון (13547717196) של מישהי דוברת אנגלית שלמשפחה שלה יש גסטהאוס בתוך הפארק. מדובר בגסטהאוס יחסית בסיסי במיקום טוב (מרחק הליכה מהכפר Wanling, ליד הכניסה המערבית לפארק). שילמתי 100 יואן ללילה לחדר זוגי עם שירותים (בול פגיעה). יש בו מסעדה סבבה עם תפריט באנגלית (!!!) במסעדה מגישים מאכלים עם במבו בכל צורה שאפשר לדמיין. האישה הדוברת אנגלית לא הייתה שם בפועל (היא מורה בצ׳נגדו) אבל אפשר להתקשר אליה עם כל שאלה. הבעלים של הגסטהאוס יכולים לאסוף אתכם מהכניסה המערבית או מwanling. בפועל בפארק יש מלא אופציות לינה שיתאימו לכל סטנדרט – פשוט אין לי מושג איך מזמינים בהם מקום :).

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

אטרקציות

הפארק יחסית גדול. אני הייתי בו יום וחצי נטו ולא הספקתי לראות הכל. אספר על היעדים שכן הגעתי אליהם:
Moxi Brook – מסלול הליכה לאורך נחל מקסיֿם עם הרבה מפלים לאורכו. לקראת הסוף יש הרבה מדרגות שמגיעות למפל גבוה. בתחילת המסלול נמצאת גם התחנה התחתונה של אחד הרכבלים (sightseeing cableway שמו) – 50 יואן כיוון אחד, 75 יואן הלוך חזור. הרכבל מגיע לEmerald Promenade.

Wangyou Valley – מסלול נוסף לאורך נחל עם מפלים. גם חביב מאוד. קשה להגיד אם אחד עדיף על השני. אני נהנתי מאוד משניהם.

Guanyun Pavillion – נקודת תצפית מדהימה שבה לפעמים נוצרת תופעת ה”sea of clouds”. אם חוצים את הכביש והולכים כמה עשרות מטרים אחורה בכביש יש שביל סלול שיורד לWangyou Valley. מומלץ לקחת אותו – במיוחד אם הפארק מפוצץ. אני מבטיח שאף סיני נורמלי לא לוקח את השביל הזה :).

Emerald Promonade – טיילת רחבה (וקצרה יחסית) שהבמבו מצל בצורה מושלמת והופך את אותה למקום מאוד פופולארי לתמונות. בסוף הטיילת מגיעים לאזור עם כמה מסעדות, חנויות מזכרות, ופגודה שמספקת נוף 360 מדהים (וכן התחנה העליונה של הרכבל מ-Moxi brook).

Grand Canyon Cableway – רכבל שחוצה עמק עמוק וירוק כולו מבמבו. אולי הרכבל הכי שווה שעשעתי בסין. 20 יואן כיוון אחד, 30 הלוך ושוב.
Xianyu Cave – קומפלקס מרשים של חריטות אבן על גבי מצוק. יש פה הרבה נקודות תצפית. כשאני הייתי שם היה ערפל ממש כבד.

Sea in the Sea – אגם מלאכותי עם אופציה לשיט על רפסודת במבו. תוך כדי הליכה לצד האגם מצאתי מסלול קטן ומקסים לעומק היער והסתיים בכפר מקומי ופסטורלי. קצת טריקי להסביר איך מוצאים את השביל – מאזור עם המסעדות והרפסודות הלכתי כמה עשרות מטרים לאורך כביש עד למעין סכר על האגם. על הסכר יש מין מדרון קטן עם דשא מלאכותי – בתחתית הסכר היה גשר במבו קצר וממנו שביל קטן אך ברור. מכאן השביל מאוד ברור וקל לעקוב אחריו עד שיוצא לדרך עפר רחבה, לכפר, ולבסוף לכביש הראשי שמוביל לכפר התיירות Wanli (שבו יש אוטובוסים).

Qicai Waterfall – שורה של מפלים (חלקם נראים מלאכותיים וחלקם טבעיים) שהאחרון בינהם מאוד גבוה ומרשים. התצפית עליו אחד היא אחד המקומות היפים והמפורסמים בשמורה.

טיפים

  • רואים שבפארק יש לא מעט מסלולי הליכה שלא מופיעים במפות. אני הרגשתי יחסית בנוח ללכת בהם מתוך התקווה (שתמיד התממשה) שבסוף אגיע בחזרה לכביש ראשי שממנו אפשר לקחת אוטובוס.
  • אני הקדשתי לפארק יום וחצי (יחסית אינטנסיביים). הרגשתי שכמות הזמן הזאת הספיקה לי לחוות את הפארק כמו שקיוויתי אבל לא כיסיתי 100% מאטרקציות, שלא לדבר על מסלולי הליכה חבויים. אפשר בכיף להעביר כאן גם 3 ימים.
  • אני הייתי בפארק בנובמבר (היה קריר – 15 מעלות ביום), באמצע שבוע, והיה שומם. בחלק גדול מהאטרקציות והאוטובוסים (וגם בגסטהאוס!) הייתי לגמרי לבד. זה יצר הרגשה ממש קסומה ומיוחדת. אני מניח שהפארק נהיה מפוצץ בזמנים אחרים. היופי של הפארק לא בא לידי ביטוי רק באטרקציות המרכזיות אלא גם ביער עצמו, כך שהליכה לאורך כל שביל או כביש היא חוויה בפני עצמה – כך שתמיד ניתן למצוא פינה שקטה רחוק מהמגה-פונים ומקלות הסלפי.
  • כיאה לכל פארק טבע סיני לא חסרות מסעדות, דוכני מזון ומכולות לצד כל אטרקציה.
  • לא פגשתי אף אדם בפארק שידע מילה אנגלית. מאתגר אבל מסתדרים :).

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )