3 ימים בפארק Kahurangi - הר ארתור

טיול מעגלי של 3 ימים מאזור עמק Cobb להר ארתור וחזרה

גם לניו זילנד חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

 • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
 • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
 • הודעות ללא הגבלה
 • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולFebruary 2020
משך הטיול3 ימים
עונה מומלצתסוף אביב - תחילת סתיו

מידע כללי

פארק Kahurangi הוא הפארק השני בגודלו בניו-זילנד ויש בו כמה אזורים שונים. הטרק הזה נמצא בחלק הצפון-מזרחי שלו, קרוב יחסית לפארק Abel Tasman. זהו פארק שפחות מתוייר על ידי תיירים זרים, אבל שמענו עליו הרבה המלצות מניו-זילנדים שפגשנו בטיולים האחרים באי הדרומי, וספצפית על האזור הזה שלו.
הטיול ברובו לא מאד קשה - בלי חציית נהרות ועליות או ירידות בשיפועים מאד גדולים, השבילים מסומנים טוב מאד, ואחד היתרונות הגדולים במסלול הוא שהולכים הרבה מאד מעל קו הבוש, כך שנהנים מנופים יפים מאד.
המשרד של ה- DOC שאחראי עליו הוא המשרד בנלסון, ושם קבלנו את ההמלצות לגבי דרכי ההגעה. אנחנו הגענו דרך עמק Cobb, שנמצא ממערב, אך אפשר להגיע גם לחניון Flora שנמצא ממזרח. בפארק יש הרבה בקתות ושבילים כך שאפשר לעשות הרבה וריאציות של המסלול. רוב הבקתות הן ישנות יחסית וזה מורגש בעיקר ברמת הבידוד הנמוכה היחסית, אבל כולן מתחוזקות במצב טוב.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 0 - הגעה לפארק ולינה בבקתת Trilobite

את הטיול התחלנו מעמק Cobb שנמצא מזרחית למסלול משתי סיבות. הראשונה, שנאמר לנו ב- DOC שכביש הגישה מהצד הזה נוח יותר ומתאים לרכב יחסית נמוך כמו שהיה לנו (campervan על בסיס סטיישן). השנייה, שאחרי שמסיימים אפשר לעשות מסלול של עוד יומיים לכיוון בקתת Fenella ואגם Cobb שאליהם אפשר לצאת מאותו המקום.
כביש הגישה יוצא מהיישוב Upper Takaka שעל כביש 60 - פונים משם לכיוון Cobb vally road שבהמשך הופך ל- Cobb dam road. הנסיעה אורכת מעט יותר משעה כאשר החלק האחרון לא סלול, אך הוא אכן היה במצב טוב ועביר בלי שום בעיה. הכביש הוא מאד צר ולאורך רובו אין מקום ליותר מרכב אחד, ולכן צריך לתמרן קצת אם מגיע רכב ממול, ואחרי גשמים חזקים יש סיכוי טוב להתמוטטיות שחוסמות אותו, אז לא מומלץ לצאת אם צפוייה סערה רצינית, או לשקול הגעה מהצד השני. לקראת סוף הנסיעה מגיעים לתחנת מידע לא מאויישת של ה- DOC מעל מאגר Cobb, שם יש מפה של האזור הזה של הפארק, ומשם יורדים עם הכביש ונוסעים על שפת המאגר עד לצד השני שלו, וקצת אחרי נמצאת בקתת Trilobite (סטנדרט, 5 דולר ללילה, נמצאת בפס, מים ממיכל איסוף מי גשם, 12 מיטות). הגענו לשם בערב וישנו בבקתה.

יום 1 - מעמק Cobb דרך אגם Peel לבקתת Salisbury Lodge

היום מתחיל מחניון שנצא חמש דקות נסיעה חזרה מבקתת Trilobite לכיוון המאגר. משם נכנסים לבוש בשביל ברור מאד ומתחילים בעלייה לכיוון הרכס. כרבע שעה אחרי ההתחלה עוברים ליד בקתת Myttons (בייסיק) ולאחר כשעה של עלייה מגיעים לקו הבוש וממשיכים בעליה (מסומן בבירור במוטות) עד הרכס לתצפית על אגם Peel. בתצפית יש פיצול וממשיכים בכיוון אגם Peel ו- Balloon hut. כדי להגיע מהאגם מתחילים לרדת מהרכס, ועוקבים אחרי הסימון עד האגם, שנמצא מתחת לאוכף. סה"כ כ- 2.5 שעות.
מהאגם ממשיכים עם השביל שעולה אל הרכס, ומתקדמים עם הרכס בירידה איטית עד בקתת Balloon, כשעתיים מהאגם. מהרכס יש נופים יפים לכל הכיוונים, וכבר מרחוק אפשר לראות את הבקתה, שהיא בקתה יפה וחדשה יחסית (serviced, נמצאת בפס, 14 מיטות), אך אנחנו הגענו יחסית מוקדם והעדפנו להמשיך הלאה כי הבקתה הבאה נמצאת קצת יותר משעה הליכה וזה קיצר את היום הבא שארוך יותר משמעותית. לפי אתר ה- DOC יש בבקתה כירות גז אך בפועל לא היו.
מהבקתה ממשיכים עם הסימון לכיוון בקתת Salisbury Lodge כשעה וחצי בשביל שכולל כניסות קטנות לבוש, אך רוב הזמן נמצא מחוץ לו. איכות השביל בקטע הזה לא ממש טובה, והולכים באזור של עשב יחסית גבוה, עם לא מעט בורות קטנים. בקתת Salisbury Lodge היא הבקתה המרכזית באזור הזה של הפארק (Services, נמצאת בפס, 15 דולר ללילה, 22 מיטות). גם כאן נכתב באתר שיש כירות אך לא היו בפועל. יש לוח שבו ריינג'רים שעוברים מעדכנים על מז"א, אך כשאנחנו היינו לא היה ריינג'ר. מהבקתה יש נוף יפה של הר ארתור אליו מטפסים ביום הבא, ויוצא ממנה מסלול קצר של חצי שעה למערה, אך זו נגישה רק עם ציוד מתאים. בבקתה יש מים טובים לשתייה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 2 - Salisbury Lodge דרך הר ארתור לבקתת Flora

זה היום היפה והארוך בטיול. אזור הבקתה נקרא Tableland, שזו בעצם רמה שטוחה שנמצאת מעל קו הבוש ברובה, ואז יש בה ראות טובה לכל הכיוונים ונוף יפה. מהבקתה יוצאים בשביל לכיוון הר Gordons Pyrmaid, סה"כ כ- 2.5 שעות מהבקתה, גובה 1500 מ'. החלק האחרון הוא עלייה יחסית תלולה, יש נופים מאד יפים, ואפשר לעשות מסלול קצר למכרה ישן. מכאן השביל ממשיך לכיוון הרכס שעליו נמצא הר ארתור, תוך כדי שמקיפים ערוץ נחל ולכן יש עליות וירידות, עד לעלייה הסופית אל הרכס - כשעתיים (1600 מ').
בנקודה הזו יש פיצול להר ארתור, אז אפשר להשאיר את התיקים הגדולים שם ולקחת קצת מים, רק צריך להזהר מה- Kea שמחפשים אוכל בתיקים. העליה עד ההר (1850 מ') לוקחת כשעה וחצי, ומשם יש נופים יפים לכיוון אזור נלסון, מיצר טזמן, ודרומה. מההר חוזרים חזרה לפיצול, וממשיכים עוד קצת פחות משעה עד בקתת Mt. Arthur שנמצאת על קו הבוש (1300 מ', 15 דולר לאדם, 8 מקומות, serviced). כשאנחנו הגענו היא הייתה די מלאה, וכיוון שהיא קטנה ודי צפופה העדפנו להמשיך לבקתה הבאה, Flora hut שנמצאת עוד כשעה בהמשך. ממשיכים בתוך הבוש בירידה, שלקראת הסוף השיפוע יחסית גדול, עד שמגיעים אל העמק בו נמצאת בקתת פלורה (850 מ', בייסיק, חינמית, 12 מקומות). מדובר בבקתה ישנה מאד, משנת 1927, עם ברז מים בחוץ, שמחולקת לשתי בקתות של 6 מיטות כל אחת.

יום 3 - בקתת Flora לחניון בעמק Cobb

יום קל יחסית אך לא קצר, שרובו נמצא בתוך הבוש. בחלק הראשון הולכים על כביש ישן ששימש את הכורים שעבדו בעבר באזור, עד שמגיעים לבקתת Upper Gridiron. אחרי קצת יותר משעה. מדובר בבקתת סטנדרט קטנה (3 מיטות), שנמצאת בתוך שקע באבן כך שחצי מהגג שלה הוא צלע ההר. למי שמסיים את היום הקודם מהר מומלץ להתקדם אליה כי היא יותר נעימה מבקתת Flora, אך כיוון שהיא קטנה יחסית זה סיכון, ובכל מקרה מומלץ לעלות מהשביל לראות אותה.
קצת אחריה יש shelter בשם דומה עם מקום לעוד 4 אנשים, ובנקודה זו הכביש נגמר ויש פיצול אל בקתת Salisbury Lodge ולעמק. ממשיכים בשביל לכיוון העמק, ואחרי קצת פחות משעה מגיעים לפיצול נוסף, ממנו אפשר לצאת לכיוון תחנת המידע של הפארק. ממשיכים בכיוון העמק, חוצים גשר מעל נהר Takaka ועוברים פיצול לבקתת Asbestos Cottage. מנקודה זו השביל מתחיל בעליה לרכס עד לגובה של כ- 1100 מ', הולכים קצת על הרכס ומשם יורדים בחזרה לעמק. הירידה היא בשיפוע יחסית גדול ומגיעים לכביש שעובר לאורך מאגר Cobb כמה קילומטרים מהחניון בו התחיל המסלול, וההגעה לרכב לוקחת קצת פחות משעה.
התכנית הייתה לישון עוד לילה בבקתת Trilobite ולצאת למחרת לכיוון אגם Cobb ובקתת Fenella, אך כיוון שמז"א התחיל להשתנות והתחזית הייתה ליומיים מאד גשומים ומעוננים, החלטנו לוותר על ההמשך ויצאנו.

טיפים

 • כדאי לעבור ב- DOC כדי להתעדכן במצב המים במסלול. זה אזור שיורד בו פחות גשם בהשוואה לשאר האי הדרומי, אז לפעמים אין מים במיכלים בבקתות ובנחלים אין הרבה זרימה.
 • באזור הזה של הפארק יש המון שבילים כך שאפשר לתכנן בו הרבה מסלולים שונים, בהתאם לזמן ומרחק ההליכה שרוצים לעשות ביום. בנוסף, המרחק בין בקתות יחסית קטן ומאפשר גמישות יחסית גדולה.
 • אפשר להגיע אל הפארק גם מהצד המזרחי, לחניון Flora. זה מאפשר גם לעלול רק להר ארתור בטיול יום. ב- DOC אמרו לנו שהכביש מהצד הזה הוא בשיפוע גדול יחסית ופחות מתאים לרכבים קטנים ונמוכים, אך אנשים במסלול אמרו לנו שהדבר אפשרי, בעיקר אחרי מז"א יבש.
 • מבקתת Trirobite אפשר לצאת לטיול של יום-יומיים לכיוון אגם Cobb ובקתת Fenella, כ- 4.5 שעות הליכה (serviced). בדרך יש כמה בקתות נוספות בדרגת בייסיק. אנחנו נאלצנו לוותר בגלל שהתחילה סערה. לנו המליצו לעלות לבקתה, להשאיר בה תיקים ולצאת לסיבוב בשבילים מסביב ולרדת למחרת חזרה לרכב.
 • בגלל שהדרך אל העמק יחסית ארוכה, כדאי להגיע ערב קודם ולישון בבקתת trilobite כדי לא לסיים את היום מאד מאוחר ולאפשר הגעה עד Salisbury Lodge. אפשר גם להשאר לישון בה בסוף אם מסיימים מאוחר או רוצים להמשיך יום אח"כ למסלול לבקתת Fenella.
 • יש המון שילוט בפיצולים לאורך המסלול, אבל הוא מתקופות שונות ויש חוסר התאמה גדול בסימון הזמנים בין השלטים. עדיף להסתמך על הזמנים שבחוברת של ה- DOC (לינק מצורף).
 • האזור מ- Gordons Pyramid עד הר ארתור, כולל כל הרכס שהולכים אליו, מאד חשוף ויכולות להיות בו רוחות מאד חזקות גם במז"א יפה, אז צריך להצטייד בהתאם.
 • בבקתות יש בעיית עכברים, אז כדי להזהר עם האוכל בלילה. עדיף לתלות את התיקים ולשים בקופסא אטומה אוכל מועד לפורענות (שוקולד, חמאת בוטנים, אבקות, עוגיות, ירקות קשים).

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )