(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הפארק הלאומי טונגרירו אגמי טאמה

מסלול יומי אלטרנטיבי לטונגרירו קרוסינג ברמת קשי בינונית

תאריך הטיולJune 2022
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתספטמבר מאוחר עד מאי

מבוא

אגמי טאמה או כמו שאני אוהב לכנות אותם “הצד השני של הטונגרירו” הם שני אגמי מכתש השוכנים בין הר הגעש רואפהו להר הגעש נראוהי, וקרויים על שם הצ’יף של שבט המאורים שבימים עברו חיו בפארק – הצ’יף טאמה.
המסלול הוא מסלול המשך למסלול המעגלי מפלי טראנקי, והוא חלק מהמסלול המקיף את הר נראוהי – הטונגרירו נורת’רן סירקיט.

אורך המסלול הוא 17.6 ק”מ הלוך וחזור מהעיירה האלפינית פאקאפאפה (גובה 1100 מטר) ומשך הזמן שיקח לכם להשלים את המסלול הוא בין 6 ל 8 שעות. יש שאומרים שהוא יפה כמו הטונגרירו קרוסינג ואף יותר, ולדעתי הוא בהחלט מתחרה ראוי לתואר.

רמת הקושי היא בינונית, והפרש הגבהים שתצטרכו לעבור הוא 350 מ’ בקירוב והוא פחות אינטנסיבי מטרק הקרוסינג, אם כי חשוף לתנאים אלפינים ורוחות קשות אף יותר בשל מיקומו הייחודי בין שני הרים. תחזית מדוייקת לאגם טאמה עליון באתר ניוואה

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יוצאים לדרך

חניון המסלול נמצא כמאה מטרים ממרכז המבקרים, ביציאה לחלקו העליון של מעגל מפלי הטראנקי, יש להצטייד באשרת חניה מצוות הדוק (רשות השימור) שבמרכז המבקרים ולחנות בהתאם להנחיות. אפשר גם ליידע אותם בכוונות והתכניות של הטרק שלכם, ולקבל מהם עיצה טובה ותחזית מזג אוויר מעודכנת.
לפני היציאה לטרק, בדקו שאתם יודעים כל מה שצריך, שאתם ערוכים מבחינת ציוד, מזון ומים – בטרק אין איפה למלא בקבוקים פרט לשלג אם יהיה.
מתחילים לצעוד על חלקו העליון של המסלול המעגלי לכיוון מפלי הטראנקי ונכנסים אל איזור הפעילות הוולקנית (מודעות!), וכשעוברים את הגשר שמעליהם מתחברים אל הטרק לכיוון בקתת וואיהוהונו שהוא חלק ממסלול מעגלי – הנורת’רן סירקיט, אחד מעשרת הגרייט ווקס של ניו-זילנד.
המסלול כבוש, מתוחזק ומסומן היטב לאורכו בעמודי סימון עם משולש כתום. אל תרדו מהשביל כדי לא לרמוס צמחיה אלפינית עדינה, או להסתכן בנפילה ממצוק.
צועדים כשעתיים על השביל ונהנים מהרי הגעש רופאהו ונראוהי המתמרים מימין ומשמאל לאורך כל הדרך.
הנוף דרמטי ויפהפה

אגם טאמה תחתון

בהגיעכם לצומת המשולט – עקבו אחר הפיצול לאגמי טאמה, ולא לבקתת וואיהוהונו המיועדת להולכי הנורת’רן סירקיט – מחכה לכם עליה של עשר ד’ לרום 1240 מטרים עד שתגיעו אל האגם הראשון, אגם טאמה תחתון. שימו לב לרוח המתגברת, מיקום האגמים בין שני ההרים יוצר משפך רוחות וזהו איזור אלפיני מועד לפורענות. הביאו אתכם שכבות חמות, כובע, כפפות, ומעיל גשם טוב
זהו מקום מצויין לארוחת בוקר, ולתצפת על האגם. סימנים לאירועים הוולקנים שאירעו כאן ניכרים היטב בפני השטח, וניתן לראות מכתשים וסלעי בזלת בתצורות מיוחדות

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

אגם טאמה עליון

מאגם טאמה תחתון אנו משאירים את השביל המסודר מאחורינו ומתחילים לעקוב אחרי סימון עמודים ורוג’ומים מאולתרים בדרך לאגם העליון. הטיפוס אורך כ 45 דקות נוספות ועולה לרום של 1450 מטרים. לא נדיר להתקל כאן בשלג, והרוח עזה אף יותר מהאגם התחתון.
ביום נקי מעננים הנוף פשוט משגע ולמרות שצעדתם פחות משעה, אפשר לעשות גם כאן ארוחת בוקר בפעם השניה כמו הוביטים טובים.

היו ערוכים לשינויים מהירים במזג האוויר ובמקרה שזה התרחיש, טפסו בזריזות אך בזהירות למטה אל האגם התחתון ומשם התכנסו אל הטרק המתחבר בחזרה לעיירה פאקאפאפה בדיוק בדרך שבה הגעתם

טיפים

  • בקרו במרכז המבקרים של העיירה פאקאפפה, ויידעו אותם על כוונתכם לצאת לטרק. הם תמיד יתנו לכם עיצות זהב בנושא בטיחות ומזג האוויר הצפוי בטרק.
  • קחו אתכם מים ואוכל ליום שלם
  • קחו מעיל גשם טוב, וכמה שכבות לבוש - בדרך כלל יש הרבה רוח בחלק האלפיני של הטרק ויכול להיות מאוד קר
  • מלאו טופס יציאה לטרק של הצוות הישראלי שגר בניו-זילנד. הם עוקבים אחריו וידעו להזעיק עבורכם עזרה או חילוץ אם חלילה יקרה לכם משהו בטרק. https://rotemnz.com/%d7%98%d7%95%d7%a4%d7%a1-%d7%99%d7%a6%d7%99%d7%90%d7%94-%d7%9c%d7%98%d7%a8%d7%a7/

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )