(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מדגסקר- Nosy Be

לאחר 3 שבועות בחצי הדרומי של האי, נפרדנו לשלום מההורים והרכב וחזרנו לחיי תרמלאות רגלים בדרכנו אל היעד הבא, האי- Nosy Be

תאריך הטיולJuly 2022
משך הטיול18 ימים
עונה מומלצתיוני- ספטמבר אמורה להיות העונה הטובה. טיילנו ביולי והיה נהדר! חם ונעים אבל לא חם מידי

הקדמה

לאחר 3 שבועות בחצי הדרומי של האי, נפרדנו לשלום מההורים והרכב וחזרנו לחיי backpacking רגלים.
התכנון המקורי שלנו היה 3 שבועות בחצי הצפוני, כולל טרק, כמה שמורות ונוסי ביי אך המציאות הקשה של התחבורה במדגסקר וסיפור הנוכלות שהאכילו אותנו שוטרי הגבול עם הויזה צמצמו את התכנון לנוסי ביי בלבד. הכוס המלאה בסיפור היא שהשקענו את מלוא הזמן בנוסי ביי והאיים הקטנים שליד.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

ויזה

בנחיתה אפשר לקבל ויזה ל30/60 יום.
למי שמתכנן לעשות ויזה ל60 יום ממליץ לעשות מראש באתר של evisa, מתוך נסיון אישי, אנחנו הגענו לשדה ולא נתנו לנו ויזה ל60 יום בטענה שנצטרך פשוט לחזור לשדה להאריך. לאחר 3 שבועות הגענו ובגדול אמרו לנו שרימו אותנו ושכעט יש לנו 2 אפשרויות-
האחת לטוס ממדגסקר ולחזור והשנייה לשלם 300 אירו לשוטרים המושחטים בשדה ש"יסכנו את עצמם" ויארגנו לנו הארכה.
למזלנו לא הסכמנו ואחרי הרבה זמן גילינו שאפשר ללכת ל Imigration Center ולקבח הארכה בתשלום של 80,000 ארייארי (20 אירו) מה שאכן עבד. שימו לב שיש להשאיר את הדרכון אצלם ליומיים לטובת התהליך.
עובד שם שוטר בשם Solomon שהוא אמין.
מיקום בגוגל מפס-
Service Central de l'Immigration et de l'Emigration
3GM8+6VG, Antananarivo
לנו נתנו הארכה של 60 יום נוספים (אין הבדל מחירים לפחות ימים).

תחבורה

תחבורה ציבורית-
הנושא אולי הכי מדובר ובוער במדינה הוא התחבורה, הכבישים הזוועתיים והנסיעות בטקסי ברווס שתמיד לוקחות יותר זמן מהמצופה. מי שמוגבל בזמן/ לא מסוגל ליסוע ימים באוטובוס ציבורי ממליץ בחום לשכור רכב.
לשם השוואה-
*עלות השכרת רכב - 100 אירו פלוס מינוס.
*עלות תחבורה ציבורית- 100,000 אריארי לנסיעה של 800 ק"מ. (זה סדר גודל המחירים).
*נסיעה בתוך ערים - בין 800-1000 אריארי.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

כסף ומחייה

נכון ליולי 2022
4000 אריארי= אירו .
מומלץ להביא מזומן, השער עדיף על פני משיכה מכספומטים אם כי ההבדל לא דרמטי כמו באתיופיה למשל.

מחייה- טיול במדגסקר יכול להיות יקר יחסית אם תבחרו לאכול במסעדות מערביות ולישון במלונות יקרים. אך מנגד לתאורייה שמדגסקר מאוד יקרה מי שמתנהל בקמצנות יגלה שהיא זולה ממש!
מנה מקומית בין דולר לשניים, לינה בין 5 ל10 דולר, שמורות כ12 דולר, שיט לאיים בין 15 ל20 דולר.
בקיצור אפשר לצאת ממדגסקר ממש בזול, העניין היחיד הוא השכרת הרכב שיכול להקפית עלויות.

תקציר התקופה

מאחר וויתרנו על הטרק במרוג'גי והחלטנו לצמצם נסיעות למינימום התווסף לנו זמן לכמעט שבועיים בנוסי ביי. כדי להכניס קצת עניין שכרנו אופניים ועשינו איתם את ההיקוף של האי. בנוסף שטנו למספר איים קטנים.
כותרות הימים-
*3 ימי נסיעה
• יום 1- hell ville
• יום 2- Ambatoloaka
• יום 3- Nosy Iranja
• יום 4- תחילת טיול אופניים ונסיעה לAmbatoloaka
• יום 5- אופניים לAmbaro
• יום 6- Nosy Sakatia (טיולון, למורים, צבי ים)
• יום 7- Nosy Sakatia וחזרה ל Ambaro
• יום 8- Andilana וטיפוס לMount Passot
• יום 9- Nosy Fanhy
• יום 10- Ambatzovary
• יום 11- חזרה להל וויל ושיט ל Nosy Komba nosy Tanikely
• יום 12- התחלת נסיעה חזרה
*3 ימי נסיעה
Antananarivo.

Antananarivo

Antananarivo
תיאור-
עיר הבירה של מדגסקר, עיר מזרח אפריקאית קלאסית, המוני אנשים, רכבים ובאופן כללי כאוס שמזכיר את השכונות העמוסות בניירובי או דאר אס סלאם. לא מקום ששווה להשקיע בו את הזמן בלשון המעטה.


לינה-
• מלון Fly Inn Madagascar- מלון יקר (פריבילגיה למטיילים עם ההורים) וטוב עם מסעדה מצויינת ונמצא במרחק הליכה מהשדה. 280,000 אריארי ל2 חדרים עבור 4 אנשים. יש מסעדה מטורפת במקום! אוכל ברמה, כנראה המסעדה הכי טובה בעיר, המחיר בהתאם.
• מלון SAHAMALAZA, בית גדול שמחולק לחדרים המושכרים לאורחים, מקום ממש יפה, עם חדרים נקיים ומרווחים, מטבחון לשימוש עצמי, חצר רחבה ויפה. האיזור סביב ממש שקט ויש מכון במרחק 300 מ' מהמקום. נמצא ממש ליד Ivato hotel, במרחק הליכה מהשדה. עולה 25 אירו לחדר (אפשר להכנס בו 3 אנשים בכיף) כולל ארוחת בוקר.
• הוסטל Bamboo Lodge, דאונגרייד שעברנו לאחר שההורים עזבו, הוסטל זול וברמה מאוד מאוד נמוכה, נמצא במרכז (ברחוב של הunderground) 20,000 לאדם בדורמז. מאמין שאפשר למצוא מקומות עדיפים בהרבה.

תחבורה ציבורית-
• טקסי ברווז מהשדה למרכז 500-1000 אריארי.
• מונית מהשדה למרכז~ 50,000 אריארי.
• תחנת טקסי ברוקס ממנה אפשר ליסוע לכל מקום -Gare routière MAKI.
*טיפ- להמנע מנסיעה במהלך היום העומס, כמות האנשים והרכבים בעיר לא נורמאלית (לקח לנו בין שעתיים לשלוש רק לצאת מהעיר).

אוכל-
*מסעדה איטלקית מצויינת ויקרה במלון ה Fly inn.

הדרך בין Tana ל NOSY be

Tana- Nosy be הדרך בין
לאחר מעט בירורים עם נהגים פרטיים שהמחיר הטוב ביותר שהשגנו היה 400 דולר לרכב עד Ambanja החלטנו לחזור למקורות ולנסוע בתחבורה ציבורית- הטקסי ברווס המפורסם. הגענו יום מראש ל Maki station ליד Akoor Digue במיקום הבא בmapy.cz-
18.8978381S, 47.4963079E
התחנה נראתה מסודרת ואפילו מצאנו פקידה דוברת אנגלית אותה תחקרנו לוודא שלכל אחד יש מושב משלו, שהאוטובוס ישיר ללא עצירות ושהנסיעה לוקחת כ30 שעות- עם שינה באוטובוס תוך כדי תנועה. לאחר ששאלותינו נענו בחיוב, שילמנו מראש 100,000 לאדם (ממה שהבנו המחיר נע בין 80,000 ל100,000 ומשתנה תכופות כתלות במחיר הדלק) כולל תיקים. הגענו לתחנה ביום שנקבע (לא כל יום יש אטובוסים שיוצאים צפונה) ולאחר המתנה של שעתיים גילינו שהאטובוס לא יצא היום עקב העדר מסמכים או משהו כזה. לאחר מיצוי כל האפשרויות חזרנו מאוכזבים לעוד יום מיותר בטאנה. ב10 בבוקר למחרת שבנו לתחנה, העמסנו את התיקים לטקסי ברווס ולאחר שעתיים של המתנה העבירו אותנו לאחד אחר. הובהר לנו שגם הוא נוסע לאמבנג'ה בתנאים זהים, עשינו בדיקות מול הנוסעים האחרים שטענו שגם הם נוסעים לאותו היעד כמונו ולאחר ויכוח ארוך הנחנו בצד את תחושת הבטן שזעקה לא לוותר והתיישבנו כמו תיירים טובים באוטובוס החדש. (מה שבדיעבד הייתה טעות קטסטרופלית מאחר וכל מי שדיבר איתנו החל מהנהגים עד הפקידה והנוסעים שיקרו לנו במצח נחושה- הרכב לא יועד להגיע לאמבנג'ה מעולם ואף נוסע לא התכוון להגיע לשם). יצאנו לדרכנו רק ב14:30. בתחילה לכל אחד היה מושב משלו אך במהרה הבנו שהמצב עתיד להחמיר. כבר אחרי 10 דק הנהג עצר לאחר שהבין ששכחו מספר נוסעים, עוד חצי שעה נשרפה ועוד נוסעים עלו לחיבוק קבוצתי (ספק אם בכלל היו אמורים...).
אפילו עם המוזיקה בפול ווליום שאיימה להוריד את אחוזי השמיעה שלנו, קצב הנסיעה העלה בנו לכמה שעות מעט אופטימיות שאולי אכן נגיע ליעדנו בזמן סביר, אך בסביבות 22 בלילה נגדע החלום ועשן התחיל לעלות מן המנוע, מספר דקות של הכחשה לא הועילו והאוטובוס הושבת בצד הדרך באמצע שום מקום. הניסיונות של הנהגים ושלנו לעלות על התקלה ולסדר אותה עלו בתוהו וכך נפתח לילה מספר 1 באוטובוס הקסמים של טאנה. ב7 בבוקר לאחר לילה קסום באוטובוס דחוס וחמים (שדווקא היה נחמד לאור העובדה שבחוץ היה קפוא) הגיעה הישועה והועמסנו על אוטובוס חלופי. כמובן שהנהגים החדשים לא יכלו שלא לנסות את מזלם ולסחוט בגסות את הארנק של התיירים הלבנים, מיותר לציין שהתגובה הייתה הולמת...
את היום הבא בילינו באוטובוס החלופי שבניגוד לקודמו לא התנגד לכסף נוסף מהצד ופתח קו חדש לנוסעי טווח קצר.
הדרך התארכה והתארכה ורק ב20 בערב הגענו לAntsohihy שם חיכתה לנו הפתעה נוספת, מחליפים אוטובוס! רק שם נפל לנו האסימון שעבור כל הנוסעים שהיו איתנו מטאנה זו התחנה הסופית - תחושת הבגידה לא איחרה לבוא. כנגד כל הסיכויים מצאנו טקסי ברווס ש"ברגע זה יוצא" לאמבנג'ה, ב1 בלילה לאחר החלפת גלגל יצאנו לדרכנו במיניבוס כנראה השבור ביותר במדגסקר. שם המצב היה באמת נוראי, ישבנו 6 אנשים בשורה של 4 כסאות אחד על השני. הכביש מAntsohihy לאמבנג'ה נהיה פשוט מחריד ומקטע של 180 ק"מ לקח 12 שעות- לילה 2 באוטובוס הקסמים. לאחר לילה שתרם ליכולת ההשרדות שלנו, בצהריים, הגענו עם הלשון בחוץ לאמבנג'ה. עוד נסיון גזילת מזומנים מה"וזאה" (תיירים/ אדם לבן במלגזית) נכשל. כבר בדרך הסקנו מסקנות והחלטנו שטרק ב Marojejy לא יהיה פה (המשמעות עוד נסיעה עד לSmabava) ושינינו תוכניות להתחיל ב Nosy be. למדנו מטעויות ולקחנו מונית ב7000 לאדם אל Ankify, עוד נסיעה של כ 40 דק. מעבורת מהירה ל Hell Ville (עולה 20,000 לאדם כולל ציוד, לא להשבר ולשלם עוד) וב16 בצהריים- 54 שעות מרגע ההתייצבות בתחנה בטאנה סיימנו את הנסיעה הקשה ביותר שעברנו בכמעט שנה של טיול באפריקה.
*סך כל עלות הנסיעה הייתה, 100,000 מטאנה לאמבנג'ה, מונית 7000 לAnkify ומעבורת 20,000 להל וויל- 127,000 בטוטל.
מסקנות-
• הראשונה וכנראה החשובה ביותר, להמנע מנסיעות ארוכות בטקסי ברווס! מלבד רכבים פרטיים יש חברות אוטובוסים פרטיות, טובות יותר וטובות פחות ורובן כמעט זהות במחיר (150,000 מhell ville עד טאנה כולל המעבורת, לעומת 127,000 בטקסי ברווס) אותן גילינו רק בדרכנו חזרה לטאנה. אנחנו נסענו ב Besady Plus, יש להם משרדים וקווים בין טאנה, אמבנג'ה, hell ville ומעוד מקומות. רק חובה להזמין כמה ימים מראש אחרת המקומות נתפסים. על פני השטח הרכבים ברמה גבוהה יותר והחברה נראת רצינית. אני לא יודע להגיד אם המזל הרע רדף אותנו או שמה זה נועד לקרות אבל גם הדרך חזרה לטאנה איתם הייתה מלווה ב2 החלפות אוטובוסים עקב בעיות מנוע ופגיעה באוטובוס אחר (ייאמר לזכותם שהגיע אוטובוס חלופי כל פעם ללא תוספת אנשים/נהגים חדשים) אבל התוצאה הסופית הייתה שוב- 2 לילות באוטובוס!!! מישהי אירופאית שגרה במדגסקר נתנה לנו מספר של אדם שמנהל חברה שלטענתה יותר רצינית (היא לא זכרה את שם החברה) אז אצרף אותו לכל מקרה- Jafardine car trips
0322830401
מיקומי המשרדים של besady+
1.מיקום המשרד ב hell ville בmapy.cz-
13.4062926S, 48.2783632E
(מתחנת המעבורת לאי עולים בכביש כ200 מ' ובצד ימין רגע לפני tourist information )
2. מיקום המשרד בAmbanja בmapy.cz-
13.6795528S, 48.4542800E
(מופיע שלט יחסית בולט).
אדגיש שוב ממה ששמענו כנראה שהיה לנו מזל רע איתם כי לרוב הנסיעות רצופות וללא בעיות...
• לקחת מספר של האחראי מהתחנה המקורית, הציל אותנו עם ויכוחים מול נהגים שרצו לעשות לנו גבייה מחדש.
• תקלה בטקסי ברווס איננו תרחיש מופרח, לאורך הדרך רואים מספר לא מבוטל של רכבים מושבתים. בנוסף התיק הגדול נקשר על הגג עם ברזט ואין אליו גישה לאחר תחילת הנסיעה, לכן, שימו בתיק הקטן בגדים חמים, פנס ראש וקלפים לכל מקרה שעתיד לבוא עליכם.
• לא להכנע ללחצים ולא לעלות על האוטובוס השני שלכאורה נוסע עד ליעד.

Hell vill

Hell Ville
תיאור- העיר המרכזית בנוסי בי, שוכנת על הים אך אין בה באמת חוף להכנס למים. אין יותר מידי מה לעשות בעיר והמשכנו כבר בבוקר למחרת ליעד הבא. חושב להגיד כי כן מומלץ לצאת מהעיר בשיט לחלק מהאיים הקטנים שמסביב (Nosy Komba, Tanikely).

הגעה-
מעבורת מAnkify ב20,000 לאדם כולל ציוד.

לינה- Sakalava Home, הוסטל נחמד, לא ברמה גבוהה אך מצויין ביחס למחיר- 70,000 לחדר של 4 אנשים. בנוסף, הצוות מקסים ממש ונתנו לנו להשתמש במטבח שלהם.
מיקום ב Mapy.cz-
13.4050497S, 48.2739087E

אטרקציות-
• מידע לתיירים tourist Information, מופיע בכל המפות, כ200 מ' מימין במעלה הכביש אחרי הירידה מהמעבורת. יש שם בחור דובר אנגלית מדהימה שעזר לנו מאוד עם מידע על האי, אטרקציות ללא כל מניע כספי.
• שיט לאיים הקטנים Nosy Komba, ו Nosy Tanikely (ארחיב בהמשך).
• פסטיבלי קיץ (פספסנו ממש ב4 ימים) אבל שווה לברר מראש.

Ambatoloaka

Ambatoloaka
תיאור- עיירת חוף כיפית ממש עם חופי קוקוס וחול מהממים, הכי תיירותית באי עם מגוון אפשרויות לינה - ממלונות פלצניים עד הוסטלים זולים. בנוסף ניתן למצוא בעירה שיט לאיים, צלילות, מסעדות מקומיות ואף מסעדות מערביות טובות. תופעה נרחבת מאוד בעיירה (יותר מכל מקום אחר שיצא לי לחוות באפריקה כולל מקומות אחרים באי, זנזיבר והחופים בקניה) שמעכירה את האווירה השלווה היא תופעת התיירים הצרפתים והאיטלקים המבוגרים עם המקומיות השחורות הצעירות, ממה ששמענו כן יש נסיון להלחם בזה אבל הוא ממש לא ניכר כי באמת אין בר/מסעדה בלי לפחות 4 "זוגות" כאלו.

הגעה-
טוקטוק מהל וויל ב4000 לאדם כולל תיק גדול.

לינה-
הוסטל Hotel robinson crusoe שידוע בכינויו "Joel Hotel". הוסטל חביב, בטוח וזול, פחות מדקה הליכה לים ו5 דק הליכה לאיזור המסעדות. הבעלים לא דוברים אנגלית אך ממש נחמדים ונתנו לנו להשאיר את התיקים הגדולים לשבוע כשיצאנו לטיול האופניים באי.
מוכרים נכנסו להוסטל בנסיון למכור לנו דברים ולאחר שהערתי להם שזה לא מקובל ניסו לדאוג שהדבר לא יחזור על עצמו.
מחיר- 60,000 ל4 אנשים בחדר גדול.
מיקום בmapy.cz-
13.3949477S, 48.2071227E
*תגידו למקומיים והם ידעו לאן להוביל אתכם.

אוכל-
• יש דוכני אוכל מקומי נהדרים שעולים בין 3000 ל5000 למנה. קצת במעלה הרחוב הראשי מההוסטל.
• מסעדת פיצות בניהול של בחור מקומי, זולה וקצת חבויה - 10,000 לפיצה (יש לציין שהיא קטנה ולא ממש משביעה). מיקום במפי-13.3992194S, 48.2075521E

אטרקציות-
• שיט לNosy Iranja- אחד מהאיים היפים בעולם! (פירוט בהמשך)
• השכרת אופניים ממקומיים, מצרף מספר של זהזה- אישה נחמדה דוברת אנגלית ממנה שכרנו 2 אופניים ויכולה לעזור לכם - 0329634997. עלה לנו 120,000 לאופניים ל7 ימים. (זו לא חברת השכרה, פשוט אנשים אקראיים ברחוב שביקשנו מהם, תקבעו מחיר שמתאים לכם, אנחנו התייחסנו לעובדה שנסיעה בטוקטוק עולה גג 4000 אריאר מעיר אחת לשנייה).

Nosy Iranja

Nosy Iranja
תיאור- אחד מעשרת האיים היפים בעולם ובצדק! ללא ספק האי היפה ביותר מאלו שעברנו בהם. מורכב משני איים עם רצועת חוף צרה המחברת בניהם ומוצפת מים בשעת הגאות. החול הלבן יוצר רצועת מים תכולים צלולים מלווים בעצי קוקוס ואיזור עם מונגרוובז (העץ שגדל במים). בנוסף אפשר לראות שם צבי ים ואפילו שמענו על תייר שישן שם והלך לסיבוב עם מדריך בלילה וראה צבים מטילים ביצים על החוף.

הגעה-
כשעה וחצי של שיט מAmbatoloaka בסירה מהירה יחד עם אנשים זרים אחרים. אנחנו שילמנו 90,000 לאדם כולל ארוחה מפנקת ביותר. סגרנו דרך אחד החברה שבאו אלינו על החוף בשם ג'רארד. תתעקשו על המחיר כי ינסו לעקוץ אתכם בוודאות!

לוז-
יצאנו ב9 בבוקר מההוסטל, ג'ררד העביר אותנו לקפטן יחד עם עוד כמה תיירים על הסירה, השיט לאי לקח כשעה וחצי ובדרך ראינו דולפינים ומישהי אף טענה שראתה צב ים. הגענו לחוף בשעת הגאות וחצי הלכנו חצי חצינו אל האי השני מתוך סקרנות (יש בו רק לודג' פרטי יקר יחסית שהציעו לנו ב 100,000 לאדם) לאחר מכן אכלנו סביב שולחן משותף עם שאר חברי הקבוצה דגים, אורז, זבו, סלט ולאוכלי הלא כשר סרטנים וקלמרי. השיתוף עם שאר התיירים האירופאים שיחק לטובתנו ואפשר להגיד שאכלנו כנראה קצת יותר מהאדם הממוצע בקבוצה בלשון המעטה:)
לאחר מכן תיפסנו אל המגדלאור שבראש האי ממנו יש תצפית מקסימה על שני האיים ומספר חנויות תיירים. בשעה 14:30 התחלנו את דרכנו חזרה. ללא ספק אי שאסור להחמיץ!!! ומי שמסוגל לשקול לעשות לילה על האי כי ב14 שכל התיירים נעלמים ומתחילה שעט השפל היופי בשיאו (והמחירים לא בשמיים).

Ambaro

Ambaro
תיאור- שכרנו אופניים באמבטולוקה ורכבנו כשעה וחצי 10 ק"מ קלים אל ambaro- מספר מלונות והוסטלים קטנים על חוף נחמד (לא מהיפים שהיינו בהם) שהתאגדו ליצירת עיירונת, אין שם ממש בתים של מקומיים, שוק או אוכל מקומי. אפשר לעצור בדרך בDzamandzar שהיא עיירה יותר מרכזית לאכול (חזרנו באופניים 4 קמ לאכול שם גם בערב אוכל מקומי).

הגעה-
רכיבה של כשעה וחצי.
לינה-
הוסטל Piscine Bimoko קצת לפני מלון Loharano היוקרתי.
הוסטל בטוח (עם שומר בלילה), ממש נחמד, עם בריכה, מסעדה עם אוכל טוב ובמחיר סביר, מטבחון לשימוש עצמי, קו ראשון לים ובמחיר מצחיק ביחס למה שמקבלים, 60,000 ל3 אנשים או 70,000 ל4 אנשים.
מיקום בmapy.cz-
13.3234471S, 48.1848192E
השארנו אצלם את האופניים לילה כשנסענו לNosy Sakatia.

אטרקציות-
• יציאה מתחנת הסירות שקצת מצפון אל Nosy Sakatia. מיקום בmapy-
13.3119233S, 48.1838330E

Nosy Sakatia

Nosy Sakatia
תיאור- אי יחסית גדול ובמרחק של 750 מ' מהחוף. האי ידוע בצפייה בצבי ים שבאים לאכול עצות בסביבתו במפרץ קטן מול ההר הגבוה של האי. על הדרך גם אפשר לראות למורים וללכת לטיולון סובב אי שעובר במטעי ylang ylang בנחלים קטנים, מטעי קוקוס ויער חביב. מלבד כל אלו יש באי חופים שקטים וכמעט נטולי תיירים בשעות הערב לכן מומלץ להשאר לישון (המחירים כבר זולים).
*ראינו שם המון צבי ים מקטנים ועד עצומים! גם בערב וגם בבוקר, ממה שהבנו 99% סיכוי לראותם שם אז שווה לבקר גם אם לא עושים לילה!

הגעה-
יש תחנת סירות כפי שציינתי מעט מעל. המחיר הקבוע לתייר הוא 20,000 לאדם לכיוון אבל כמובן שאפשר ואף מומלץ להתמקח, בסוף סגרנו על 50,000 ל4 אנשים לכיוון.

לינה-
הוסטלDelphino Bungalows מקום מצויין, במיקום מטורף- קו ראשון לים מול חוף שקט ופסטורלי ובמרחק 200 מטר מהמפרצון בו ניתן לראות צבי ים. יש ערסלים ונדנדות תלויות בין העצים ואווירה קסומה.
בנוסף ממש מאחורי ההוסטל במעלה הגבעה אפשר לראות למורים (השחור והחום כמו בnosy Komba).

אוכל
יש מסעדה מצויינת אך יקרה (כל המסעדות קבעו מחיר אחיד של 25,000 למנת פתיחה, מנה עיקרית וקינוח) אפשרי ללכת לכפר ולמצוא פירצה לארוחה זולה או לחילופין להביא משהו מראש כי אין ממש אפשרויות...

אטרקציות-
• צבי ים- כ200 מטר בים ממול להוסטל תשחו לאיזור עם עצות (אפשר לזהות את המיקום גם לפי סירות התיירים שיצאו מהל וויל או אמבטולוקה וכמעט תמיד נמצאות שם). מצרף מיקום many לכל מקרה-13.3178883S, 48.1562657E
• טיולון באי- יש שבילון (שמופיע בmapy) שעושה היקוף על האי, שווה את ההליכה, זה קליל וחמוד ואפשר לרדת ממנו לעוד חופים יפים על האי כמו זה במיקום הבא- 13.3052096S, 48.1507695E.
• אפשר לשכור קייאק על האי ב10,000 איתו אפשר לשוט לאיזור של הצבים.
*אל תשכחו להביא/לשכור מסיכה ושנורקל!!!

Andilana

Andilana
תיאור- עיירת חוף יפה מצפון, חוף יחסית תיירותי עם כמה מסעדות ומלונות.

הגעה- רכיבה של שעה וחצי באופניים מAmbaro.

לינה-מקווה שיופיע בקרוב במפס מי, ישנו בהוסטל בשם L'anjava Andilana Lodage. בגוגל מפס במיקום הבא-
-13.2543358, 48.1883657
מmapy-
13.2544088S, 48.1884726E
הוסטל ברמה גבוהה עם ווייפיי טוב וחדרים נהדרים עם מים חמים. אך הסיבה האמיתית להגיע היא בעלת המקום- ג'סיקה ובעלה- מיכאל שהם צמד יוצא דופן באדיבותם. ג'סיקה גם בעלת עסק של הוצאות טיולים במדגסקר כך שגם טוב להתייעץ איתה לגבי מה שתרצו.
מחיר ללילה- 80,000 ל4 אנשים.
ארוחת ערב מפנקת ברמות- 7000 לאדם.
מספר פלאפון- 0320254598
מייל- lanjavansb@gmail.com
יכולה גם לסגור מה שתרצו מראש.
*אצרף בתמונה בתחתית את כרטיס הביקור שלהם.

אטרקציות-
• תצפית mount Passot- תצפית יפה על כל האי ואגמי המכתש שמקיפים את ההר. עלות- 10,000 כניסה לאדם אך אפשר להתמקח ולהוריד ל5000 לאדם או לחילופין להתפלח מהצד דרך שבילון שעולה לפניי. המקום שורץ תיירים בשעות השקיעה ואלמלא האתגר של ליסוע למעלה באופניים כנראה שלא הייתי ממליץ על זה. בנוסף בדרך למעלה עוברים במסעדה שמשקיפה על כל הנוף עם קינוחים נחמדים ממה ששמענו ומחירים לא בשמיים.
• שיט ל Nosy Fanhy. אפרט מיד.

Nosy Fanhy

Nosy Fanhy
תיאור- אי ממש קטן במרחק 11 קמ מandilana. נחמד לשנרקול עם מגוון אלמוגים ודגים במים שסביבו אך לא מתקרב לרמה של Tanikely. נהננו מאוד אך אם לוותר על אחד האיים הקטנים הייתי מוותר עליו.
מחיר- 260,000 ל4 אנשים כולל ארוחת דגים מפנקת וסיפור משעשע- סגרנו את השיט דרך אחד הבחורים שמהלכים בחוף, בחור שמנמן בשם צ'ארלי. לא היינו נעולים על האי ובאמת לא היינו מוכנים לשלם יותר. צ'ארלי הציע פתרון יצירתי כדי להתאים את השיט לתקציב שלנו, חיבר מנוע לסירת דייגים מקומית קלאסית. הצוות העמיס גם 2 משוטים ומפרש שכמובן העלה גיחוח על פנינו. רצה הגורל וכשהתחלנו את דרכנו חזרה מהאי אחרי שחייה שנורקים וארוחה מפנקת שערכו כמה שעות כמובן שהמנוע לא עבד. לאחר מספר נסיונות נואשים להחזירו לחיים הקפטן הרים את המפרש והתחיל לחתור במרץ. יחד איתו חתרנו כשעתיים שלוש חזרה לחוף ברוח טובה והגענו רגע לפני השקיעה. צ'ארלי לו שילמנו רק מחצית הסכום לפני שיצאנו הגיע לחוץ והופתע לגלות אותנו צוחקים, כמובן ששילמנו לו את שאר התשלום עם תוספת של טיפ נכבד לקפטן שלא הפסיק לחתור לשנייה כל הדרך חזרה.
מספר של צ'ארלי (יש ווצאפ והוא יודע אנגלית בסיסית)+261343512309.
*רגע לפני שעלינו על הסירה חזרה באו אלינו שני אנשים לגבות 20,000 לאדם עלות "כניסה לשמורה" הציגו בפנינו תעודה וקבלה מאוד מפוקפקים ולא הסכמנו לשלם. לדעתי היה שם נסיון עוקץ, שימו לב לדבר על זה מראש ולכלול את זה במחיר עם המפעיל.

Ambatzovary

Ambatzovary
תיאור- כפר קטן וסתמי לחלוטין, שימש אותנו נטו כנקודת מעבר. התכנון המקורי היה לטייל בשמורת Lokobe הסמוכה (במקום nosy komba ו Tanikely) אך השתנה בשל פציעה.

הגעה- רוב היום הוקדש לרכיבה ובנסיון לקצר את הדרך מAndilana חתכנו מהכביש אל ציר עפר משובש מאוד שמוביל אל הכפר Marokindo. באחת הירידות התלולות שבדרך בת דודתנו איבדה שליטה באופניים ופחות או יותר קפצה ראש לתוך הסלעים, למזלנו האירוע הסתכם בבלוטה גדולה בראש, כמה שטפי דם ומופע לבן לבן לאנשי הכפר. נסענו חזרה לכביש לקחת קרח מאחד הריזורטים היותר יוקרתיים באיזור. לאחר מנוחה המשכנו בנסיעה על הכביש, האיזור הזה של האי פחות מתוייר וכמעט לא עברו לידנו רכבים. הכיבש עולה ויורד בהרים והרכיבה לא הייתה קלה בכלל, בדרך עברנו הרבה שדות של ylang ylang (השמן מסאז' הזהוב שהם מוכרים בכל מקום), מפעלי ייצור הנוזל ושדה התעופה לאחר כ30 ק"מ הגענו אל יעדנו עייפים מכל העליות.

לינה-
מקום מחוסר שם אבל משמש כבית ספר לחברה שלומדים להיות מדריכים ומספק לינה בבונגולוז נחמדים ממש בזול- 80,000 ל4 אנשים.
מיקום בגוגל מפס-
-13.3721490, 48.3169575
ממש כמה מטרים אחרי on sweet om.

*למי שיש זמן ממליץ בחום לטייל בשמורת Lokove, יש בה יער שנשמר בצורה מדהימה, 3 זני למורים, זוחלים ועוד. המקום לא תיירותי בכלל.

Nosy Komba

Nosy Komba
תיאור- פתחנו את הבוקר בכשעה רכיבה במורד ההרים אל Hell Ville. משם סגרנו דרך אחד החברה שבאיזור של המעבורת (אל תדאגו לא תתקשו למצוא אותם בלשון המעטה, מספיק ללחוש נוסי קומבה וכבר יש עליכם 4 אנשים מינימום) על שיט פרטי עם האופניים על הסירה לנוסי קומבה פלוס טניקלי והורדה ב Ambatoloaka, כולל מחירי הכניסה לאיים- 8000 לאדם לקומבה ו20,000 לטניקלי לאדם ב500,000 ל4 אנשים.
האי ידוע בלמורים שלו שלא מתביישים מאנשים ועומדים על כתפיהם (על העובדה שהם הובאו לאי ע"י אנשים). יש סיבוב של כשעה שמתחיל בכפר בין עשרות חנויות האומנות, הבדים והתבלינים ועולה במעלה ההר כשבדרך רואים 3 סוגי צבים (הזן הגדול יובא מאיי סיישל) שתחומים באיזור מוגבל, נחשים שגם הם תחומים והלמורים הידועים שאכן יטפסו עליכם אם רק תשחדו אותם בבננות (הם חופשיים לחלוטין).
עלות- הסיבוב הקטן עולה 8000 לאדם. (כללנו את זה במחיר השיט), אך אם לא תעלו לאיזור עם הבע"ח לא תשלמו דבר.
בראייה לאחור אין ספק שהייתי מוותר על התענוג הסופר דופר תיירותי שכולל חיות שעם כל האהבה בסוף כלואות במתחם ולא חופשיות לחלוטין. אישית, אני חושב גם הלמורים מאבדים מהאוטנטיות שלהם ברגע שהם כל כך לא ביישנים. ובניגוד לבע"ח דווקא החנויות נחמדות ובעיקר הבדים שנשות האי תופרות עם רקמות וגזירות הן מתנה מושלמת להורים וסבתות חובבות בדים לתלייה וכמפות.

הגעה- כחצי שעה שיט מHell Ville

Nosy Tanikely

תיאור- פנינה מדהימה עם חוף חולי לבן, מקום מוצל לשבת בו ושמורה ימית מדהימה עם המון אלמוגים, דגים, קונחיות מיוחדות, תמנונים וצבי ים. האי קרוב ממש להל וויל ונוסי קומבה (לכן נהוג לשלב את שניהם ביום אחד). מומלץ מאוד!
*עלות- 20,000 לאדם. (כללנו את זה במחיר הכללי).
*שימו לב שיש לצאת מהאי עד השעה 15 ולרוב שטים אליו לאחר נוסי קומבה אז תדאגו להשאיר לעצמכם מספיק זמן לשם.
*לא לשכוח להביא מסיכות ושנורקל.

הגעה- כחצי שעה שיט מנוסי קומבה.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )