שוויצריה הקטנה מעגלי - נחל גלים עליון ונחל כלח

חורש צפוף, מצוקים ואפילו מעט אתגר - במרחק נגיעה מהעיר

תאריך הטיולFebruary 2021
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתכל השנה

מבוא

שנת 2020, והמציאות ההזויה שהביאה איתה, גרמו להרבה אנשים לגלות ולהעריך מחדש את פינות הטבע שליד הבית. פיסות הטבע שבמרחק הליכה/נסיעה קצרה מהבית הפכו להיות עולם ומלואו - ובניגוד לתושבי רוב הערים בישראל, חיפאים לא היו צריכים להתאמץ יותר מדי כדי למצוא אותן.

"שוויצריה הקטנה" הוא כינוי לאזור המדרונות המיוערים והמצוקיים של נחל גלים ויובלו נחל כלח, שמשתרעים בין חיפה לקיבוץ בית אורן. תא השטח הקטן-יחסית מציע מסלולים במגוון דרגות קושי - החל מטיולים קלילים ומונגשים של שעה ועד למסלולים מאתגרים למיטיבי לכת, שכוללים פילוס הדרך בחורש סבוך וטיפוס מפלים ביתדות ברזל. גולת הכותרת של השמורה היא "צניר" (סלע מוארך וקעור) עצום-ממדים שחולש על האפיק המיוער של נחל כלח, עם תפאורה של מסגרת מיוערת וחלון לים התיכון. טבע חסר-פשרות במרחק נגיעה מהעיר הגדולה.

המסלול שאתאר כאן יורד אל מעבה החורש של שוויצריה הקטנה, ומגיע בשיאו אל סדרת המצוקים המרהיבה באזור הצניר המפורסם. אם אתם משפחה עם ניסיון בטיולים בטבע, או לחילופין מיטיבי לכת שמתחשק להם טיול קצר הפעם - קחו לכם כמה שעות של ניתוק מהציוויליזציה בלי להתרחק ממנה יותר מדי.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

פרטים כלליים

נקודת התחלה/סיום: "חניון הכלניות" מול אוניברסיטת חיפה (ליד הפנייה לחי-בר כרמל)

אורך המסלול: 6.5 ק"מ

משך הטיול: 3-4 שעות

דרגת קושי: בינונית. קטעי הטיפוס והיתדות לא מתאימים לילדים קטנים.

הערות:
- המסלול מתאים להליכה בשני הכיוונים.
- ניתן לקצר את המסלול ב-2 ק"מ ע"י השארת רכב נוסף בחניון שוויצריה הקטנה.
- אוטובוסים לאוניברסיטת חיפה (קווים 141, 146 ועוד) עוצרים במרחק דקות הליכה מתחילה המסלול.

סיפתח בנחל גלים

מ"חניון הכלניות" , ליד מבנה שירותים, יוצא שביל מסומן ירוק שמתפתל דרומה בירידה לתוך נוף המדרונות המיוערים והים. השביל נוח ומלא פריחה משני צדיו בעונה - נחמד להתחיל ככה את הטיול. גם רוכבי אופניים אוהבים את השביל, אז שימו לב...

לאחר כ-400 מ' תגיעו אל כביש אספלט צר, פנו שמאלה ותגיעו מיד אל צומת כבישים ליד השער של חי-בר כרמל. הסימון הירוק יחכה לכם משמאל לשער, ויוריד אתכם מהאספלט אל עומק החורש. כאן מתחיל קטע ירידה תלול-יחסית (700 מ' במהלכם תאבדו כ-120 מ' גובה) אל נחל גלים, בשביל צר ומהנה להליכה שמפלס את דרכו בין העצים והשיחים הנמוכים. לקראת סוף הירידה לנחל גלים השביל נאלץ להתגבר על מצוק בגובה 3-4 מטרים, אותו יש לרדת בזהירות ע"י יתדות ברזל מקובעים בסלע, ומיד אחרי זה תמצאו את עצמכם על פני משטח סלע גדול באפיק הנחל שפשוט מזמין לעשות עצירת התרעננות ראשונה.

מכאן והלאה המשך ההתקדמות (כ-700 מ' נוספים) במורד אפיק נחל גלים. השביל עובר לסירוגין בתוך אפיק הנחל עצמו ועל הגדה הדרומית שלו (כדי לעקוף קטעים בלתי-עבירים), בתוואי שמחייב התקדמות איטית וזהירה (שביל צר וסבוך, מפלונים פה ושם). לאורך הדרך עשרות פינות יפהפיות שמזמינות מנוחה בצל העצים. ההמלצה שלי: לקחת את הזמן, להתקדם לאט, ופשוט ליהנות מההליכה ומתחושת הניתוק.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הרפתקה בנחל כלח

בסיום הקטע תגיעו לפיצול שבילים בנקודת פיצול הוואדיות גלים-כלח: ניתן לפנות ימינה להמשך הליכה בנחל גלים (כ-4 ק"מ נוספים) עד לטירת הכרמל, אולם המסלול שלנו פונה פה שמאלה (סימון כחול) ומתחיל לטפס במעלה נחל כלח, לכיוון הצניר המפורסם של שוויצריה הקטנה.

מיד לאחר הפנייה שמאלה תראו סימון "שקוף" (שני פסים לבנים ללא צבע ביניהם) שמתפצל מהשביל הראשי ומוביל אל נקיק סלע קצר וחביב, שאחרי שטפונות מכיל גב מים גדול. נחמד. מהנקיק חוזרים אל הסימון הכחול, להליכה איטית ומגוונת של כ-1.5 ק"מ לאורך ערוץ נחל כלח, במגמת עלייה מתונה. השביל עובר לסירוגין בין קטעי הליכה איטיים ו"הרפתקניים" בתוך ערוץ הנחל, בהם צריך לשים לב איפה מניחים את הרגל, לבין קטעים של הליכה "זורמת" יותר בשביל צר לאורך הגדה הצפונית. בחורף ובאביב ניתן אפילו להיתקל בבריכות מים רדודות. ככל שמתקדמים עם הנחל הופכים מדרונותיו בהדרגה לתלולים ומצוקיים יותר.

קצת אחרי שתתחילו לתהות מתי מגיע הפיצול הבא, תגיעו אל קטע ההליכה החווייתי של המסלול: סדרה של שני מפלים יבשים וגבוהים יחסית (5-10 מ' כל אחד), שהשביל המסומן מתגבר עליהם בעזרת סדרה של יתדות ומעקות בטיחות. ערוץ הנחל בקטע זה קניוני ונסתר לחלוטין תחת חופת-עצים, שמספקת תפאורה נהדרת לחוויה. לאחר כ-100 מ' נוספים מגיעים אל סכר אבן גדול שחוסם את המשך ההתקדמות בערוץ, אותו יש לעקוף מימין באמצעות סדרה נוספת של יתדות. בתום הטיפוס תמצאו את עצמכם עומדים על שביל רחב, בנוי וחשוף לשמש שחוצה את נחל כלח, במעבר חד מהסבך האפלולי בו הלכתם עד כה.

עולם הפוך של מצוקים וצנירים

בפיצול השבילים שבראש הסכר יש לפנות שמאלה בעקבות הסימון האדום ולהתחיל למתוח רגליים על השביל הנוח, אשר נסלל בתקופת מלחמת העולם השנייה כנתיב אספקה לשעת חירום מחיפה לקיבוץ בית אורן. לאחר כ-100 מ' ייחשף בפניכם מצד שמאל חלון נוף מרהיב ביופיו אל ערוץ נחל כלח. על תחתית הערוץ בה הלכנו כמה דקות קודם לכן חולש צניר קעור ועצום-ממדים, כאשר במדרון הנגדי מצוק מתאים בצורתו כאילו מדובר בחלק נוסף של אותו פאזל. באופק מנצנץ הפס הכחול של הים התיכון. קצת חבל שאין פה מקום נוח לשבת ולהתרשם עוד קצת מ"תמונת הפרופיל" האייקונית של שוויצריה הקטנה.

לאחר פחות מדקה של הליכה תגיעו אל פיצול שבילים נוסף, וכאן יש לפנות ימינה, אל סימון ירוק שיוביל אתכם אל חניון שוויצריה הקטנה דרך "הגיא הנעלם". הערוצון חסר-השם הזה תלול מאוד בתחילתו, ויש כמה נקודות בהן נדרש טיפוס עם הידיים כדי לעקוף סדרת מפלונים יבשים. לאחר 2-3 דקות של טיפוס מתמתן הערוץ, והשביל הופך לנתיב מתון ומוצל שמזכיר את ההתקדמות בנחל כלח. זה הזמן לחפש פיצול שבילים עם סימון שקוף, שמטפס על הגדה הימנית של הערוץ ומגיע לאחר כ-100 מ' אל נקודת תצפית נוספת לערוץ נחל כלח. על הנקודה חולש משמאל צניר גדול נוסף, אשר נטוי בזווית חדה לכיוון הערוץ ויוצר מראה מיוחד שנותן תחושה של "עולם הפוך". ובניגוד לתצפית הקודמת, זו גם נקודת קפה מושלמת.

חזרה לחניון, מול נוף לים

מהצניר חוזרים אל הסימון הירוק, ומטפסים עם הערוץ עד ליציאה מהחורש אל "חניון שוויצריה הקטנה" - חניון יום גדול עם שירותים, מי שתייה ושולחנות פיקניק. אם השארתם כאן רכב מראש, תסיימו כאן את ההליכה. אם לא, מצפים לכם כ-2 ק"מ נוספים של הליכה נוחה, "משחררת", ומלאה בתצפיות נוף מרהיבות.

מהחניון יוצא שביל מסומן שחור, שעובר בנתיב מישורי בין שולחנות הפיקניק הפזורים ביער, ולאחר כ-400 מ' חוצה את כביש האספלט שמחבר את חניון שוויצריה הקטנה לכביש הראשי. כאן מטפסים מעט ומגיעים אל תצפית נוף גבוהה ושולטת על כל האזור - תצפית "המבצר האחרון". במקום שרידי ביצורים מהתקופה הבריטית שנבנו במסגרת פרויקט "מצדה בכרמל" - שנועד להגן על היישוב היהודי בארץ מפני פלישה אפשרית של הנאצים (בדומה לנתיב האספקה עליו הלכנו מוקדם יותר). המשך השביל מכאן הלאה מזכיר טיילת נוף, ונשקפת ממנו פנורמה נהדרת - בית אורן, "גבעת האנטנה", אוניברסיטת חיפה ושכונת דניה, ערוץ נחל גלים לכל אורכו עד לטירת הכרמל, וכמובן הפס הכחול והמנצנץ של הים התיכון ברקע.

כחצי ק"מ אחרי תצפית "המבצר האחרון" תחצו שוב את הכביש, תתקדמו לאורך חצי ק"מ נוספים של "טיילת", ובסופם תגיעו לקצה הסימון השחור בכביש המוביל לשער החי-בר. נראה מוכר? פנו שמאלה בכביש ותגיעו מיד לשער שפגשתם בתחילת המסלול, ואז התחברו לסימון הירוק וטפסו איתו כ-5 דקות נוספות עד שתגיעו חזרה אל "חניון הכלניות" ואל הרכב.

טיפים

  • אם אתם כבר בסביבה, ובא לכם משהו טעים כדי לחגוג את סיום הטיול - אייססלון (Eissalon) היא גלידריה מיוחדת שממוקמת במרכז קניות בשכונת "סביוני הכרמל", 3 דקות נסיעה מנק' ההתחלה/סיום של המסלול. המקום מציע גלידות בכל הטעמים, ואני מתכוון כ-ל הטעמים - החל משוקולד ותות ועד לטעמים ביזאריים כמו בטטה וקינמון, שומשום שחור ולבנה-זעתר. ואיכשהו, הכל גם יוצא מוצלח. מומלץ בחום (שימו לב שהמקום סגור בשבתות).

קבצים מצורפים

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )