סיור חג המולד בירושלים

סיור נחמד בחד המולג בירושלים

לא יוצאים לטיול בלי מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולDecember 2020
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתדצמבר

מבוא

בתור אחד שנולד בירושלים, ולא הייתי מודע למגמה ההולכת ומתגברת של עוד ועוד סיורים מודרכים סביב חג הכריסמס בירושלים. אני מאילו שמבקר ומטייל בעולם בכל הזדמנות והיתה לי כאן דוגמא מדהימה למשפט החבוט אולי " האושר הוא קרוב". האוירה, היופי, החגיגות ההמוניות והשמחה ברחובות העיר העתיקה הפתיעו אותי והרגשתי לגמרי באירופה. רק השלג היה חסר.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

סידורים והזמנה מראש

הרעיון ללכת לסיור שכזה היה של אישתי. מאחר שסיורים מודרכים בירושלים זה תופעה שהולכת ותופשת תאוצה ויש כל מיני מדריכים וחברות שמציעות טיולים מודרכים סביב חג המולד, עשיתי לשמחתי את הזמנת הטיול מספיק זמן מראש. הזמנתי אחד הטיולים של יד בן צבי שאליו עוד נשאר מקום. הסתבר לי בדיעבד שיד בן צבי זה הוא מהמובילים בתחום סיורים הסטוריים בירושלים, תל אביב וחיפה. הסיור שלנו נקבע לערב חג המולד שהיה השנה (2019) ביום שלישי והתבקשנו להתייצב בשער יפו בשש בערב. כאן קיבלנו מכשירי שמע שליוו אותנו במהלך הסיור והם ממש מעולים על מנת גם לשמוע את ההדרכה וגם להסתובב חפשי יחסית בסביבות הקבוצה.

הכנסיות

באופן טבעי כלל הסיור ביקור והסבר על מספר כנסיות חשובות בירושלים שלהפתעתי לא כללו את כנסיית המולד (מפאת צפיפות ואולי גם חוסר זמן) כנסיה ששוה לבקר בה בנפרד ולהקדיש לה מספר שעות באור ושוב, לקחת מדריך שיספר את הסיפורים הרבים המאפיינים אותה.

התחלנו מביקור בכנסית המשיח שממקומת 50 מטר לאחר שנכנסים משער יפה – מול מצודת דוד. כנסיה זו שייכת לזרם האנגליקני של הנצרות והוקמה מאמצע המאה ה- 19. נכנסנו לחצר הגדולה והתקבלנו בה, כמו כל מי שנכנס במהלך הערב עם או בלי קבוצה מאורגנת בברכות, בכיבוד שכלל מרק, פונץ' חם ועוגיות נפלאות וכן בהסבר על תולדות הכנסיה ועל הכת של היהודים המשיחיים מפי אחד החברים בכת זו. בתוך מבנה הכנסיה עצמו, היה קונצרט עוגב שצליליו בקעו לחצר ונתנו את אוירת ההוד וההדר החגיגית בעוד אנו אוכלים, שותים ושומעים הסברים.

מכנסיה זו המשכנו, תוך שהמדריכה מספרת לנו על התאריכים השונים של חג המולד בקבוצות השונות של הנצרות, ותוך מעבר בפטריארכיה הלטינית לכנסית הקסטודיה דה טרה סנקטה שהיא כנסיה פרנסיסקנית. שם התקיימה באותו זמן תפילה ועל מנת לכבד את המתפללים לא נכנסנו ממש פנימה (למרות שניתן היה) אלא עמדנו ברחבה שלפני העליה למקום התפילה ושמענו הסברים על הזרם הזה של הנצרות, על מנהגיהם ועל איך הם חוגגים את חג המולד.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הרחובות וביתו של סנטה

הרחובות ברובע הנוצרי של העיר העתיקה מזכירים בתקופת החגים הנוצריים רחובות של כל עיר עתיקה אחרת ברחבי אירופה. שלל אורות, עצי קריסמס מוארים, כובעים וממתקי כריסמס מוצעים למכירה בכל דוכן וכירכרות סנטה בכל פינה. השיא הוא כשמגיעים לפינת הרחוב של הפטריארכיה הלטינית מחכה הפתעה ענקית: בית, שמזכיר יותר מערה, שנקרא הבית של סנטה קלאוס. מסתבר שלפני שלוש שנים פתח בחצר ביתו, אדם ששמו עיסה את בית סנטה קלאוס ומסתבר גם שיש המון "סנטות" ברחבי העולם שהולכים לבית ספר מיוחד ומקבלים תואר רישמי של "סנטה".....הבית מואר כולו ויש תור גדול להכנס אליו. בגלל שהיינו עם המדריכה שאותה הכיר עיסה, קיבלנו גם כמה דקות של הסבר ממנו ולמדנו על אהבתו למסורת הזאת ומה צריך לעשות על מנת להחשב בעולמנו לסנטה קלאוס רישמי.

קונצרט פעמונים בימקא

עברנו בעוד במספר מקומות מענינים ביותר ברובע הנוצרי (אבל מכיון שאני כל כך ממליץ ללכת למקומות הללו במסגרת סיור, לא אחפור לכם בפרטים על כל נקודה ונקודה) ובשעה 21:00 יצאנו מהחומות להליכה נמרצת (מעולה ליום קר שכזה) לעבר י.מ.ק.א - הבניין שלא יתכן ביקור בירושלים בלי לראות אותו מקרוב או לפחות מרחוק. כאן חיכתה לנו ההפתעה האחרונה לערב זה בדמות קונצרט נדיר של פעמוני כנסיה. הסבירו לנו שפעם בשנה, בערב חג המולד, מגיע נגן פעמוני הכנסיה היחיד בישראל לתת קונצרט על הפעמונייה היחידה מסוגה במזרח התיכון. פעמוניה בת יותר משלושים פעמונים שהוקדשה למלך ג'ורג' החמישי לפני 75 שנה. הקונצרט פתוח לקהל ונערך תוך שאנחנו מסתובבים בחצר ימקא ונהנים שוב, מקישוטים אדירים של חג המולד, מהמונים שנראים שמחים וחגיגיים ומטיול אוירה שהוא כל כך קרוב וכל כך רחוק מהבית בעת ובעונה אחת.

עלות טיפים

למרות שהסיור היה בסה"כ 3-4 שעות, חשוב לי לתת את הטיפים הבאים שישדרגו לכם טיול כזה:

חניה – ירושלים קשה בחניה כמו כל מקום שמכבד את עצמו. צריך לקחת המון זמן מראש על מנת למצוא ולא לאחר לסיור שלא ממש מחכה לכם אם מאחרים יותר מדי. אנחנו חנינו בחנית רחוב מאחורי מלון המלך דוד והלכנו 10 דקות. אם לוקחים מספיק זמן, תמיד מוצאים שם ואז החניה היא כמובן בחינם.

ההדרכה – המלצה חמה מאד על יד בן צבי. המדריכה שלנו ששמה שרה היתה מעולה. לא רק שידעה המון והיתה ממש נחמדה, אלא שגם הרגשנו שחשוב לה שנבין, שנשאל והיא ממש סחפה אותנו בהתלהבות לנושאים שדובר בהם.

לבוש – ממש ממש קר בערבי החורף בירושלים. תבואו עטופים + צעיף וכובע ואז תוכלו להנות.
העלות למשתתף היתה ממש צנועה ומפתיעה לנוכח האיכות, אורך הטיול והכיבוד שחילקה לנו המדריכה מדי פעם כשעצרנו – 90 שקלים למשתתף.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )