נחל תבור ורמת סירין

מסלול יפה בשמורת נחל תבור ורמת סירין המשלב נופים יפים, מעיין מגניב, וקניון בזלת עם מפלים ובריכות. המון צמחיה ירוקה ופריחה, בעונה כמובן.

תאריך הטיולMay 2020
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתכל השנה. באביב הפריחה בשיאה, בחורף קר ויש בוץ וזרימה, ובקיץ אמנם הכל צהוב וקוצני אבל אפשר להתרענן בבריכות ובנחל.

מידע כללי ומנהלות

שמורת נחל תבור ממוקמת בגליל התחתון, בין הכנרת לבית שאן, בשמורה יש נחל זורם, בריכות ומפלים, מעיינות, קניון יפה והרבה נוף. גם הר תבור מציץ ברקע. לנחל תבור זורם נחל נוסף בשם נחל אולם, ורמת סירין - רמה שטוחה ומלאה צמחיה וחקלאות- ממזרח.
המסלול שעשינו יורד לנחל תבור, חוצה אותו פעמים מספר [בתוך המים], יוצא ממנו לרמת סירין, מבקר במעיין עין אולם, עובר לאורך נחל אולם וחוזר לנחל תבור לקניון הבזלת השופע בריכות ומפלים.
אורך המסלול : 23.5 קילומטר, 620 מטר טיפוס וכנ"ל ירידה. המסלול מעגלי. המסלול לא קשה טכנית במיוחד אבל בגלל האורך שלו הוא מתאים יותר למטיבי לכת.
את רוב המסלול ניתן לבצע בריצת שטח כמו שעשיתי. לי זה לקח 3:30 שעות, מניח שזה יקח סביב ה 6 שעות רק בהליכה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הגעה לתחילת המסלול

יש לנסוע לישוב גזית, לעבור אותו ליציאה בכיוון הבית קברות. כ200 מטר אחרי היציאה יש חניון בצד ימין. מחנים את הרכב ושם מתחיל המסלול.

תאור המסלול

מתחילים ללכת מזרחה בשביל ג'יפים מסומן אדום . השביל יורד ירידה ארוכה של כ170 מטר הפרש גובה. הנוף הוא של גבעות ירוקות. אחרי כ2 קילומטר מגיעים לנחל תבור הרחב ושופע המים. כאן מתחיל החלק הכיפי כאשר השביל האדום נכנס ויוצא מהנחל, בערך 8 פעמים. המים נקיים ונעימים, וחייבים להכנס אליהם... אלא אם מישהו יעשה לך שק קמח... :) אבל החצייה קלה וחווייתית.
אחרי כ3 קילומטר בערוץ, פונים שמאלה על שביל כתום [!] - שביל עמק המעיינות. השביל עולה לרמת סירין ומטפס כ240 מטר גובה בעלייה תלולה יחסית. בסוף העלייה מגיעים לרמת סירין, רמה שטוחה יחסית עם תצפיות לכיוון נחל התבור. הר התבור נשקף ברקע. ממשיכים בשביל נוח בין שדות חקלאיים עוד כמה קילומטר עד שהשביל חובר לשביל ישראל ושם פונים ימינה. השביל פונה מזרחה ואז צפונה וממשיך על הרמה. אחרי כ5 קילומטר בערך מגיעים לעין אולם.
עין אולם זה מעיין יפה שהטוויסט שלו הוא חדר תת קרקעי [אולם?] שנכנסים אליו דרך פתח בטון צר. בתוך החדר מים עד גובה החזה בערך, וגובה החדר כ1.70. לא כל כך קשה להכנס אליו, לצאת קצת יותר קשה- אז אם אתם לא בטוחים שתצליחו לצאת, עדיף לא להכנס בלי אנשים מבחוץ שיוכלו לעזור לצאת.
אחרי הביקור בעין אולם חוזרים 400 מטר ופונים ימינה לשביל לא מסומן שיורד במקביל לנחל אולם. כ800 מטר מתחילת השביל פונים שמאלה, וממשיכים על הצלע השמאלית של הנחל בירידה למטה לכיוון נחל תבור.
השביל בסופו של דבר מגיע לנחל אולם וחוצה אותו. ממשיכים לאורך הנחל בצד ימין שלו - בשלב מסוים עוברים ליד מעיין בשם עין רכש- עד לחיבור עם שביל עמק המעיינות בנחל התבור.
פונים שמאלה, יורדים לאורך נחל התבור שהולך ונסגר עלינו בקניון בזלת נפלא. הדרך חוצה את הנחל מספר פעמים, צוקי בזלת משני הצדדים. בשלב מסוים מגיעים לבריכה ענקית עם מפל רחב שנשפך אליה. השביל פה קצת טכני ועוקף את הבריכה מימין.
אחרי כ3 קילומטר הקניון מסתיים ואנחנו פונים ימינה בשביל האדום שממנו הגענו ועולים בו 2.5 קילומטר [כ180 מטר טיפוס] בחזרה למגרש החנייה ולרכב, וכאן מסתיים טיולינו.

בהצלחה!

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיפים

  • חשוב להביא נעליים מתאימות להליכה במים [ולא גורטקס]

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )