נחל פרס (עליון ותחתון)

נחל פרס מציע הליכת יום יפה ומאתגרת ומאפשר חווית הליכה נעימה גם עבור מטיבי לכת וגם עבור משפחות. לאחר ימות גשם ניתן למצוא בו גבי מים רבים, דבר שהופך את המסלול לחוויה נהדרת

תאריך הטיולFebruary 2014
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתלא בקיץ ולא בזמן שיטפונות

נקודת התחלה וסיום

המסלול המוצע אינו מסלול מעגלי אם כי ניתן להפוך אותו למסלול שכזה.

נקודת החנייה שלנו תהיה במצד תמר הממוקם על כביש 25 בין דימונה לצומת הערבה. 6 קילומטר מזרחה מצומת צפית נמצא את מצד תמר. בעיקרון אין בעיה להשאיר את ההרכב בנקודה זו (אם כי קיים איזה חשש לפריצות- לא גדול),

נקודת הסיום של המסלול נמצאת בסמוך לצומת הערבה. בצומת הערבה עצמה ישנה רחבת חנייה גדולה שמאפשרת עצמירה לאוטובוסים ומשאיות ניתן להשאיר שם את הרכב.

במידה ולא הגעתם בשני רכבים ניתן להוריד את הקבוצה בנקודת ההתחלה, להוריד את הרכב למטה ולעלות בעזרת טרמפים, בנקודה הזו לכיוון דימונה עוצרים הרבה רכבים.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

נחל פרס עליון

נקודת ההתחלה של המסלול נמצאת בסמוך למצד תמר, מצד תמר הוא אתר ברכס חצרה, בו נמצאים שרידי מצודה מהתקופה הרומית בארץ ישראל. המצד ממוקם בראשו של מעלה תמר, שביל קדום היורד מרכס חצרה אל הערבה ודרום ים המלח.

מנקודת החנייה אנחנו מתחילים ללכת על שביל כחול (ושביל ישראל), דרך עפר טובה (גם רכב פרטי יכול לנסוע עליה). הדרך הכחולה לוקחת אותנו לכיוון צפון. בשלב הזה ההליכה היא נוחה מאוד והיא נותנת הזדמנות להתרגל אל ההליכה בשטח מדברי. כעבור 2 ק"מ נפגוש בשביל שחור המגיע מכיוון צפון והדרך הכחולה פונה לכיוון מזרח.

אנחנו ממשיכים עם הדרך הכחולה ועוזבים את שביל ישראל, בשלב הזה השביל עדין הוא שביל רחב, אך הפעם הוא מתאים בעיקר לג'יפים למרות שאפשר להתאמץ עם רכב פרטי. הדרך להולכי רגל עדין נוחה מאוד. דרך זו היא ראשיתה של ההליכה בתוך נחל פרס. בשלב הזה אנחנו הולכים כ-3 ק"מ עד אשר נגיע לנקודת חנייה ולנקודת הכניסה לתוך המסלול של נחל פרס.
בעיקרון ניתן להחנות את הרכב בנקודת החנייה הזו, אנחנו העדפנו שלא מחשש למכונית.

נקודת החנייה היא נקודת מפגש שבילים של השביל הכחול שלנו, שביל ג'יפים שחור ושביל ירוק היורד אל תוך נחל פרס.
אנחנו יורדים מעט בשביל השחור ומיד פונים דרומה עם השביל הירוק הצר. ההליכה בשלב הזה היא במגמת ירידה מתונה, הליכה נוחה בסך הכל, הערוץ נחל פרס שתחילתו רחב לאחר כמה מאות מטרים מצטמצם מאוד והופך להיות צר ביותר. לאחר הליכה של 1.5 ק"מ נתחיל לחצות מפלונים קטנים ולאחר 500 מטר נוספים נגיע לראש המפל הגדול של נחל פרס.

השביל הירוק עוקף את המפל מכיוון צפון, הוא מטפס בעלייה תלולה אל גדת הנחל ולאחר מכן אנחנו מתחילים ללכת על הגדה השמאלית במקביל לנחל. ולאחר 1.5 ק"מ השבביל מתחיל לחזור לכיוון הערוץ. מכאן אנחנו ממשיכים עד תחתית הערוץ שהופך רחב. כעבור כמה מאות מטרים בודדים נגיע לדרך רחבה שמתחברת אל המסלול מכיוון צפון.

בשלב הזה אנחנו הולכים בדרך רחבה בתוך נחל פרס הרחב. ההליכה בשלב זה נוחה מאוד ולאחר 2.5 ק"מ של הליכה לאורך הנחל נגיע למפגש עם שביל ג'יפים אדום. מנקודה זו ניתן להתחיל לשוב אל כביש 25 ואל הרכב, בנקודה זו ניתן לקצר את המסלול.

למי שרוצה לחזור אל הרכב עליו לפנות לכיוון דרום על השביל האדום וכעבור 500 מטרים תפגשו בשביל כחול. על השביל הכחול ישנה הליכה של 2 ק"מ של טיפוס מתון עד אשר תגיעו אל הכביש. גם במידה ואתם בוחרים לחזור אל הכביש מומלץ מאוד לבקר קודם בגבי פרס שההסבר אליהם מופיע בדף הבא.

מרחק: 12 ק"מ
זמן הליכה: 3- 6 שעות

נחל פרס תחתון

מנקודת המפגש עם השביל האדום נמשיך על גבי השביל הירוק לכיוון גבי פרס. ברגע משתנה אופיה הנחל והופך מנחל רחב מאוד לנחל מחותר ומתועל. השביל הירוק ממשיך לצד נקיק הנחל. לאחר כמה הליכה קצרה נבחין בסימון שקוף, זו הדרך אל גבי פרס. נפנה בסימון השקוף במגמת ירידה אל תוך הערוץ וכעבור הליכה קצרה נגיע אל גבי פרס.

ממגבי פרס נשוב אל השביל הירוק. בשלב הזה נלך על גבי השביל כקילומטר במקביל לנחל פרס עד אשר השביל מתחיל לרדת לכיוון תחתית הנחל ושם נפגוש בשביל שצבעו שחור. בעיקרון ניתן להמשיך על שני השבילים, אם זאת השביל השחור מעניין יותר וממשיך בתך הנחל.

נמשיך על גבי השביל השחור שההליכה בו מכניסה אותנו אל תוך החלק הצר והנקיקי של נחל פרס. זו הליכה מוצלת ומהנה מאוד. נלך בתוך הנקיק כ- 1.5 ק"מ לאחר מכן השביל מטפס על גדת הערוץ הדרומית, ניתן להמשיך בערוץ ולהגיע לראש מפל שהתצפית ממנו מדהימה.
על השביל השחור אנחנו מטפסים על גדת הערוץ הדרומית, מדובר בעלייה תלולה שלעיתים יש צורך להיעזר ביתדות, אך בהתאם העלייה קצרה ואורכת זמן קצר ובראשה נגלה מפל (שעמדנו בראשו), זהו מעלה פרס.

מנקודה זו אנחנו ממשיכים על השביל הירוק במגמת עלייה מתונה, אך כעבור זמן קצר המגמה משתנה לירידה ואנו מתחילים לרדת לכיוון צומת הערבה וזהו סיומו של המסלול.

מרחק: 4 ק"מ
זמן הליכה: 1- 4 שעות

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )