מקניון נחל משמר לבריכות נחל ערוגות

טיול מדברי של יומיים במדבר יהודה - מקניון נחל משמר דרך רמת המדבר ועד לנחל ערוגות בנאת עין גדי

תאריך הטיולOctober 2011
משך הטיוליומיים
עונה מומלצתאוקטובר-מאי (פרט לימים עם סכנת שיטפונות)

הגעה לתחילת מסלול

נוסעים על כביש 90 דרומה. נעבור את קיבוץ עין גדי ולאחר כ-10 דקות נבחין בשלט בצבע חום- "נחל משמר" ובפניה ימינה לדרך עפר שמסומנת בסימון שבילים אדום.
מומלץ לישון ערב קודם בחניון לילה "נחל משמר" (ראה מפה) או להגיע לתחילת המסלול לפנות בוקר על מנת להתחיל את המסלול מוקדם.
שני הקילומטרים הראשונים של המסלול (מחניון הלילה ועד הכניסה לנחל) הינם דרך לכל רכב ואפשר לחסוך אותם בנסיעה, אולם לא כדאי להשאיר את הרכב בכניסה לנחל מחשש לפריצות.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום א'- מקניון נחל משמר לרמת חבר, דרך מעלה משמר צפוני - 15 ק"מ

מחניון הלילה של נחל משמר הולכים על פי סימון השבילים האדום. לאחר כ-2 ק"מ מתחלפת דרך העפר לשביל להולכי רגל המוביל אותנו במעלה הנחל. לאחר קילומטר נוסף נגיע לפיצול שבילים אדום וכחול. השביל האדום עוקף את הקניון והמפלים ולכן הוא מהיר יותר. לעומתו, השביל הכחול (בו מומלץ להמשיך) הולך ב"מעוק" מרשים ביופיו דרך מפלים, סולמות וגבים יפייפיים בעונת השיטפונות.
המעוק- ההליכה ב"מעוק" הינה אתגרית והיא ללא ספק אחד החלקים היפים ביותר בנחל. הסולם הגבוה ביותר מתנשא לגובה של כ-10 מטרים. עומק הגבים משתנה מחורף לחורף ויכול להגיע לכדי שחייה של ממש ואורכם עד כ-3 מטרים (אין דרך לעקוף את הגבים מהצד). בהמשך הדרך נגיע לפיצול שבילים כחול - אדום ונמשיך באדום עד למפגש עם מעלה משמר צפוני (מסומן בשלט בצד הדרך).

* עין משמר- מתחתית המעלה (מסומן בשלט ובפיצול שבילים אדום ושחור) קיימת אפשרות להמשיך בסימון שבילים בצבע שחור עד למעיין הנמצא בחלקו העליון של הנחל (חצי קילומטר לכל כיוון). בעין משמר יש נקודת צל טובה מאוד - מקום מעולה לעצירה! בנקודה זו אם תרימו את המבט תוכלו לראות את מערת המטמון המפורסמת... המעיין זורם חלש ואין להסתמך עליו כמקור למי שתייה. משם יש לחזור כאמור למעלה משמר צפוני, והטיפוס מתחיל...

מעלה משמר צפוני- לוקחים שלוק מים ונשימה עמוקה ומתחילים לטפס. העלייה בדרגת קושי בינונית עד קשה ולוקחת בין שעה לשעה וחצי - תהנו. בסוף העליה מחכה לנו רמת המדבר הבתולית והיפה. (מומלץ להגיע לנק' זו עד 14:00 ואם אפשר לפני). מדובר על מקטע הליכה של כ-5 קילומטרים מישוריים וקלים להליכה עד לירידה לנחל חבר. ההליכה על הרמה חסרת צל לחלוטין, אך ישנה נקודת צל אחת במקטע זה - מערה המספיקה לעד 5 אנשים (מסומנת במפה).
אנו ממשיכים כל העת בשביל האדום שיורד וחוצה את נחל חבר. בנחל ישנם גבים שניתן לרחוץ בהם, איכות המים משתנה בהתאם לשטפונות.
השביל מטפס לצידו השני של נחל חבר. נקודה זו נמצאת כ-4 ק"מ מחניון הלילה לכן יש להגיע אליה לפחות שעה וחצי לפני החושך.
ברוכים הבאים לרמת חבר - בה נישן הלילה, כל שנותר הוא להמשיך בשביל המסומן באדום כ-2 ק"מ עד לפיצול עם שביל ירוק. נלך בשביל הירוק, שייקח אותנו היישר לחניון הלילה שלנו (חניון "רמת חבר").
לילה טוב :)

יום ב'- מרמת חבר לבריכות העליונות של נחל ערוגות, דרך מעלה האיסיים - 10 ק"מ

הוא קל וקצר יותר מאתמול, ומשאיר זמן לרחצה בבריכות המים הצלולות של נאת עין גדי.
נקום בבוקר ונתחיל ללכת בשביל המסומן ירוק חזרה לפיצול השבילים עם השביל האדום בו הינו אתמול. נפנה לשביל האדום (לכיוון צפון מזרח) ולאחר כ-2 ק"מ נגיע לראש מעלה האיסיים-תצפית מרהיבה על נחל ערוגות. חשוב לדעת שמנקודה זו אנו נכנסים לשמורת עין גדי - לכן יש הגבלה הן על שעות הכניסה והן על האכילה והבערת אש -על פי חוקי השמורה.
השעות המותרות לירידה במעלה האיסיים הם בין 7:00 ל-13:00. הירידה במעלה האיסיים ארוכה ולוקחת כשעה וחצי. בהגיעכם לתחתית המעלה, כלומר לנחל, תוכלו לשמוע את פכפוך המים הזורמים בין עצי האשל... חוצים את הנחל לגדה השנייה ופוגשים בשלט שמכוון לבריכות העליונות או למפל הנסתר וליציאה. מנק' זו ההליכה לבריכות העליונות היא כ-25 דקות, אלו בריכות נהדרות לרחצה ולכן היא מומלצת ממש. יש לקחת בחשבון שהשעה המאוחרת ביותר לצאת מהבריכות העליונות לכיוון היציאה היא 14:00. (בקיץ 15:00).
במידה ואין לכם זמן ללכת לבריכות העליונות - לא נורא, הדרך ליציאה רצופה באינספור בריכות לרחצה בעומקים ובגדלים שונים, המים קרירים וצלולים והרחצה בהם אחרי יומיים של הליכה במדבר הינה עונג עילאי שאין לוותר עליו.

נקודה מומלצת נוספת בנחל ערוגות הינה ה"מפל הנסתר"- מהמרשימות שבנחל. ניתן לרחוץ ואף מותר לאכול בנקודה זו.
כמעט והגענו לסופו של הטיול, ממשיכים בהליכה בנחל ערוגות בין הבריכות היפות עד שמגיעים לכניסה לשמורה (נקודת היציאה מהנחל) ולמגרש החנייה (הכי מאוחר ב-16:00 בקיץ 17:00).
תהנו.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיפים

  • מומלץ להשאיר רכב בסוף המסלול- במגרש החנייה בכניסה לשמורת נחל ערוגות.
  • עקב רמת הקושי של המסלול מומלץ ליידע את פקחי השמורה טרם היציאה (טל-08-6584285)
  • מומלץ להשאיר פתק על הרכב עם פרטים כמו שם המסלול אותו אתם עושים והתאריכים.
  • חובה להצטייד במפת סימון שבילים מ'ס 11- דרום מדבר יהודה.
  • יש להקפיד על השעות המצויינות בסיפור. ניתן לקבל מידע נוסף בשמורת עין גדי (טל-08-6584285)
  • חובה להצטייד בהרבה מים! 5 ליטר לאדם ליום (לפחות) במהלך המסלול אין נקודת מילוי
  • הלינה מותרת אך ורק בחניוני הלילה המיועדים לכך (מצויינים בסיפור)
  • מכיוון שהיום הראשון ארוך על מנת להגיע לחניון הלילה באור מומלץ ביותר לישון ערב הטיול בתחילת המסלול (חניון נחל משמר)

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )