נחל דישון- נופים מדהימים וטבע פראי, מסלול יום

טיול לנחל דישון הגדול שבנחלי הגליל העליון ויש בו נופים מדהימים. אפשר ליהנות מטבע פראי שעוטף את המסלול, לפגוש בו מים זורמים, לעצור ליד אחת מבריכות המים המרשימות ולשכשך בהם רגליים.

תאריך הטיולApril 2020
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתאביב וחורף

סרטון נחל דישון- טעימה ראשונה מהשטח

טיול לנחל דישון הגדול שבנחלי הגליל העליון ויש בו נופים מדהימים. אפשר ליהנות מטבע פראי שעוטף את המסלול, לפגוש בו מים זורמים, לעצור ליד אחת מבריכות המים המרשימות ולשכשך בהם רגליים. נתחיל את הפרק הראשון מצפייה בסרטון כדי לתת טעימה קצרה של המקום, אין טוב יותר ממראה עיניים ואכן זהו מסלול מרשים. בתוך הסרטון תמצאו גם נתונים ומידע רלוונטים למסלול ובנוסף מפה עם דרכי הגעה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מידע כללי על נחל דישון

נחל דישון נמצא בגליל העליון, בצד המזרחי, והוא גובל לגבול לבנון. באזור זורמים שני נחלים שמתחברים לאפיק נחל אחד : נחל דישון ונחל אביב שנשפך אל נחל דישון. המסלול שמוצע כאן עובר בחלק אחד של נחל דישון ואורכו כ-6 ק"מ בלבד, אורכו המלא של נחל דישון הינו כ-31 ק"מ. האזור כולו מוגדר כשמורת טבע וחלים עליו החוקים של שמורה. על השביל תוכלו למצוא שלל פעילויות: הליכה גם של מטיילים ההולכים את שביל ישראל או שהולכים את נחל דישון, רכיבה על אופניים וגם 4X4.

המסלול מתאים לטיול משפחות ברמת הליכה קלה- בינונית , במיוחד בתקופת האביב כשהנחל זורם בנעימות וניתן לעצור בבריכות שנוצרו ולשכשך רגליים. המסלול מומלץ גם בחורף כשהזרימה חזקה וקולות המים מהדהדים למרחקים, בתקופה זו ובעיקר בזרימות חזקות, חשוב להתעדכן מראש במצב הנחל ובאפשרות לטייל בו, בזרימות חזקות חלקים מהנחל לא ניתנים למעבר ויש סכנת החלקה. המסלול פחות מומלץ בסתיו ובקיץ כיוון שבתקופות אלו הנחל כבר לא זורם והטבע סביב משנה את צבעו לצהוב ויבש.

למגיעים בחורף ובאביב כדאי לדעת, שלאורך המסלול השביל הליכה עובר וחוצה את הנחל ולכן נדרש ללכת במים, סנדלים בשלב זה יקלו עליכם את המעבר. רוב המסלול חשוף להליכה בשמש ולכן חשוב להצטייד בכובע, קרם הגנה בימים חמים ובמים בכמות מספיקה. שימו לב שהמסלול קווי ולא מעגלי ולכן דורש הקפצה של רכבים או הליכה הלוך ושוב של המסלול עצמו.

דרכי הגעה

המסלול הוא מסלול קווי ולא מסלול מעגלי ולכן הוא דורש הקפצת רכבים או הליכה הלוך ושוב לאורך המסלול עצמו. רכב אחד יש להשאיר בסיום המסלול, בחניון נחל דישון תחתון על כביש 886 , בצד הכביש נראה שלט המפנה לנחל דישון, ולידו מגרש חנייה לא סלול. את הרכב השני נחנה בתחילת המסלול בחניון נחל דישון על כביש 899, נראה בצד הכביש שלט המפנה לנחל דישון, ולידו מגרש חנייה סלול.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

חוויות שלי מהמסלול עצמו

את תחילת המסלול התחלתי בשעות המוקדמות של הבוקר בהליכה בשביל רחב החוצה יער מוצל והרבה ציוצי ציפורים. האור הרך של הבוקר מאפשר להרים מבט מעלה ולראות את המדרונות והנוף הפראי שמסביב. לאורך כול המסלול נמצא סימון שבילים של שביל ישראל המסומן בלבן/כחול/כתום, וסימון אדום (לבן/אדום/לבן) המסומן לפרקים. את נקודת מפגש הנחלים דישון ואביב נזהה לאחר כ-2 ק"מ באמצעות מבנה בטון גדול מימדים, ולצידו שאריות בריכת בטון ועץ אלון מרשים. זו נקודת עצירה מושלמת לקפה ולישיבה, לעצור ולהביט אל הנוף הנשקף מהדרך שהלכנו בה.

בהמשך הדרך ולאחר כ- 2 ק"מ נוספים נגיע לעין אביב ולשרידי תחנות הקמח, שווה לעצור שוב ולהביט סביב, הכניסה פנימה אסורה, אך הדימיון והאווירה משרים את התחושה של המקום. לאורך כול השביל תמצאו פרות שמשוטטות ואוכלות, נראה שיש להן מסלול יומי קבוע משלהם על השביל.

לאורך כול הדרך פגשתי מטיילים נוספים ההולכים את שביל ישראל או כמוני את נחל דישון בלבד, זהו גם מסלול חביב, קופצני ורטוב לרוכבי אופניים וגם לרכבי 4x4. על השביל יש מקום לכולנו.
בשלב מסויים ירדתי מהשביל הראשי דרך שביל צדדי לנחל עצמו ולבריכות חמד לעצירה שלווה ונעימה. זה הזמן לשכשך רגליים ולהנות מהנוף מסביב. את המסלול סיימתי בחניית דישון התחתונה.

טיפים

* מומלץ להביא סנדלים, או נעליים להחלפה, היות ויש במהלך המסלול חציות של הנחל הזורם.
* לא לשכוח כובע, קרם הגנה בימים חמים ומים.
* כדאי להצטייד במפת סימון שבילים מס' 2-הגליל העליון.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )