נחל אשלים

מדבר יהודה מציע לנו אפשרויות רבות לטיולי יום שמערבים בהם הליכה מאתגרת וכניסה לגבים. מסלול נחל אשלים הוא בדיוק מסלול כזה

תאריך הטיולApril 2014
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתחורף- אביב- לא בזמן שיטפונות

רקע

הנחלים עזגד ואשלים ממוקמים בדרום מדבר יהודה בסמוך למישור עמיעז והר סדום.
מסלול עזגד- אשלים הוא מסלול מאתגר למטיבי לכת, המשלב תצפיות יופות לכיוון מישור עמיעז, ים המלח והרי מואב ומאפשר הליכה בנחל שרצוף בגבים ומחייב מעבר בתוך המים.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

כמה נקודות חשובות

לא להיכנס למסלול בזמן שיטפון, זהו מסלול מתועל נורא וזו סכנה גדולה להגיע אליו בזמן שיטפון. ממולץ לבדוק האם יש התרעת שיטפונות בשירות המטרולוגי.

במהלך המסלול יש חובה לעבור בגבים (לא ניתן לעקוף אותם) על כן מומלץ להימנע מלקחת חפצים אשר עלולים להירטב או לחלופין להביא שקית אטומה למים או שאר פתרונות יצירתיים.

להצטייד בקמות מים מספיקה ליום הליכה בשמש

ממולץ להביא חבל שאורכו 15 מטר, הוא מסייע במעבר בין הגבים.

חניית הרכבים היא מקום מועד לפורענות על כן יש להימנע מלהשאיר חפצי ערך ברכבי מחשש לפריצות

הגעה לתחילת המסלול

בכביש 90 בין ק"מ 193- 194 יש פנייה לכיוון צפון לשביל אדום. ניתן להיכנס אל השטח בכל רכב אך יש להקפיד על נסיעה איטית על מנת לא לפגוע ברכב. ממשיכים על שביל האדום כ- 6 ק"מ עד אשר נפגשים בשביל שחור ממשיכים על השביל השחור כ- 2 ק" עד אשר מגיעים לחניון שיטים, ניתן להחנות את הרכב בחניון או שניתן להמשיך עוד כמה מאות מטרים עד שמגיעים למפעל מגודר. ניתן גם להמשיך עוד כחצי ק"מ על שביל אדום לחלוף על פני העלייה של מעלה עזגד ולחנות ממש בסמוך לכניסה לנחל עזגד.
בכל מקרה לא להשאיר חפצי ערך במכונית מחשש לפריצות.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מסלול טיול

תחילת המסלול היא בנחל עזגד מסומן במסלול ירוק.
ההליכה בנחל עזגד היא הליכה בעלייה סבירה רוב הזמן למעט נקודות בהם הופכת העלייה לתלולה הרבה יותר. בסך הכל מדובר על עלייה של 300 מטר בגובה שנפרסת לאורך של 2.5 ק"מ, כל העלייה עד למפגש עם השביל האדום עורכת כ- שעתיים בממוצע.

ההליכה בנחל אינה מאתגרת במיוחד אך היא מלווה בתצפיות יפות לכיוון הר סדום והרי מאוד. לאורך ההליכה אין כמעט נקודות צל לכן חשוב להצטייד בכובע ומי שתייה. זהו שלב שיכול להיות מעט מייגע עבור אנשים מסוימים, אבל הגמול יגיע כאשר הם יגיעו לנחל אשלים ולגבים שבו.

סוף המסלול הוא כאשר מגיעים לקן פרשת מים בין נחל עזגד לבין נחל אשלים. שם נפגשים עם השביל האדום- אנחנו נמשיך עם השביל לכיוון דרום.

לאחר ההליכה בנחל, אנחנו זוכים ללכת על שיא גובה ולראות את הנוף הנשקף מהרי מאב ובקעת עמיעז. לאחר ההליכה על השיא גובה מתחילים לרדת לכיוון נחל אשלים. אנו מגיעים לירידה תלולה ביותר לכיוון הנחל שם נעזר ביתדות עד אשר נגיע לראש המפל של נחל אשלים, מפל מרהיב ביופיו וגובה עצום, כך ניתן להבין בפערי הגובה שבין מדבר יהודה לים המלח. המסלול האדום עוקף את המפל וחוזר מעט אחורה לכיוון מערב ולאחר מכן מתחיל בעלייה תלולה ביותר עד אשר נפגוש בשביל הכחול בגדה שנמצא בגדה הדרומית של נחל אשלים. אורך ההליכה על השביל האדום היא כ- 1.5 ק"מ.

השביל הכחול יורד לכיוון הנחל, לאחר הליכה קצרה על השביל הכחול בשיא הגובה של הרכס השביל יתחיל להתעקל לתוך ירידה תלולה וארוכה אשר יורדת אל הנחל, ירידה אשר עוקפת את המפל שהיינו בראשו זמן קצר קודם.
לאחר הירידה התלולה מגיעים אל הנחל, בתוכו ההליכה נוחה הרבה יותר והיא במגמת ירידה. ההליכה בנחל אשלים היא שיאו של הטיול, שכן היא מחייבת מעבר בגבים הפרוסים לאורכו של הנחל.
שימו לב כי לאחר שיטפונות הגבים מלאים ובמים בהם נקיים ואילו ככל שמתקרבים לחודשי הקיץ הופכים המים בגבים למעופשים יותר.
ההליכה בגבים נוחה מאוד, לעיתים יש להשתמש בחבל על מנת לחצות גב כזה או אחר. מומלץ להביא חבל באורך 15 מטר, אם כי ניתן לעבור לחצות את כל הגבים גם בלעדיו אלא שזה יערוך זמן ארוך יותר.
ההליכה בחלק "הרטוב" של הנחל אורכה כ- 2 ק"מ, הליכה נוחה יחסית בנקיק הצר של נחל אשלים. לאחר מכן הנחל מתרחב מאוד וההליכה הופכת להיות בנחל בתוך נחל רחב אשר ממשיכים ללכת בו עד אשר השביל הכחול מחבר עם השביל האדום.

על השביל האדום אנחנו הולכים לכיוון צפון, תחילה עולים מהנחל ולאחר מכן הולכים על מישור לכיוון הרכב. ממשיכים על השביל האדום כקילומטר עד אשר אנחנו מגיעים חזרה אל הרכב שהותרנו מאחור זה שעות אחדות קודם.


סך הכל ק"מ: 10 ק"מ
זמן הליכה משוער: 4- 8 שעות

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )