(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיול יום אתגרי במדבר יהודה: מצוקי דרגות למצפה שלם

טיול יום שמתחיל במצוקי דרגות וממשיך לתצפית יפה על בית לחם וים המלח מכתף טור, ממשיך אל תוך נחל משאש היפה ועולה לתצפית במצפה מכוור.

תאריך הטיולFebruary 2017
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתנובמבר עד אפריל

מידע כללי

נק' ההתחלה של הטיול היא במצוקי דרגות, וניתן להגיע לשם בקלות עם רכב. כדאי להשאיר את הרכב כמה שיותר קרוב לכפר הנופש למען ביטחונו.
נק' הסיום היא השער האחורי של קיבוץ מצפה שלם. יש לתאם את פתיחתו עם הקב"ט של הקיבוץ, אחרת תאלצו להקיף אותו עד לכניסה הראשית. קישור לאתר של מצפה שלם תמצאו בפרק של הקישורים. המרחק בין הנק' אמנם קצר ביותר, אבל תתקשו להגיע מהסיום להתחלה עם תחבורה ציבורית, ולכן כדאי להשאיר רכב במצפה שלם לטובת הקפצה בסוף היום.
מסלול הטיול עובר כמעט כולו מעבר לקו הירוק, ולכן במצפה מכוור יש סיכוי גדול שתפגשו פלסטינאים רבים שבאים לשם ביום שישי \ שבת לפיקניקים וטיולים.
סה"כ הלכנו ביום הזה קצת יוצר מ-13.5 ק"מ, שלקחו לנו 7:45 שעות. עלינו 857 מ', וירדנו 1,138 מ'. זה לא מסלול ברמת קושי גבוהה, אבל ישנן שתי עליות שמצריכות כושר טוב, ובנחל ישנם כמה מעברים עם יתדות וצריך נסיון בטיולים על מנת לעבור אותם בבטחה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מסלול הטיול

ממצוקי דרגות הולכים לכיוון צפון מערב, באזור שהוא מחוץ לשמורת טבע ולכן לא חייבים להצמד לשביל כלשהו. היעד הוא כתף טור (לא להתבלבל עם ראש טור!), ומגיעים אליו לאחר 1.75 ק"מ. מהכתף יש תצפית יפהפהיה מבית לחם בצפון מערב ועד ים המלח ממזרח. עולים 200 מ' ממצוקי דרגות ועד כתף טור, וזה לקח לנו בערך 40 דקות כדי להגיע לשם.
לאחר התרשמות מהנוף ממשיכים בירידה לכיוון דרום, כאשר תחילת הירידה הינה על סכין ברוחב של מטר. הסכין נמצאת בקצה הדרום מערבי של כתף טור, ובסוף הירידה מגיעים לשביל עפר רחב שמתאים גם לרכבים 2X4 ומסומן בסימון ירוק. חוצים את השביל וממשיכים לכיוון דרום מערב עד שמגיעים לנחל משאש. זהו אחד היובלים של נחל דרגה (הדרג'ה), ולעיתים יופיע כנחל דרגה במפות. כשמגיעים למפגש עם הנחל פונים מערבה (ימינה) והולכים מעל הערוץ של הנחל כמה עשרות מטרים עד שמגיעים לנק' שנוח לרדת אל תוך הערוץ שמסומן בסימון שבילים אדום. עד הירידה לנחל הולכים כ-4.3 ק"מ.
הערוץ של הנחל יפה ביותר, מאוד מהנה ללכת לאורכו. בחלק מן המקומות ישנן יתדות שעוזרות בירידה \ עלייה, וצריך נסיון על מנת לעבור את המכשולים האלו בבטחה. בתוך הערוץ הולכים עוד כ-3 ק"מ עד לפיצול שבילים שחור אדום ירוק. כאן אפשר לפנות דרומה (ימינה) אל השביל השחור של נחל תקוע. יש גב יפה כ-700 מטרים במעלה הנחל, ושווה ללכת לשם. בנוסף כ-100 מטרים לאחר הפניה יש מקום נחמד מאוד לארוחת צהריים. אפשר כמובן לפנות צפונה (שמאלה) לשביל השחור ולהגיע למערות מורבעת. במערות אלו גילו לראשונה מגילה עם שמו של בר-כוכבא (בר-כוזבה), והשלט בכניסה למערות נותן מידע מעניין בנושא.
אנחנו המשכנו על השביל האדום לכיוון מצפה מכוור, ולאחר כ-350 מטרים התחלנו לטפס במעלה השביל ויצאנו מהערוץ של הנחל. עולים כ-170 מטרים עד שמגיעים לרמה מעל הנחל שממנה ניתן לראות את הפתח של המערות, ולהבין מה מקור שמן. ברגע שמגיעים לרמה אפשר לראות את מצפה מכוור בכיוון דרום מזרח, במרחק של כ-2.5 ק"מ. ראש המצפה נמצא ממש מעל מצפה שלם, ויש שם תצפית נהדרת על ים המלח והרי מואב ברקע. כאמור המצפה נמצא בשטחי הרשות הפלסטינית, וכשאנחנו הגענו לשם היו שם עשרות פלסטינאים שעשו שם על האש.
מתחילים את הירידה מהמצפה לכיוון מצפה שלם על השביל הכחול, שייקח אותנו עד לשער האחורי של הקיבוץ. הירידה לא קשה, אבל תחילתה קצת מחליקה בשל הדרדרת שישנה שם וצריך ללכת בזהירות. בנוסף כמויות הזבל שנזרקו שם מעכירות את היופי של האזור. הולכים כ-2.3 ק"מ עד לשער של הקיבוץ, בהליכה נינוחה. מהקיבוץ לוקח כרבע שעה של נסיעה על מנת לחזור למצוקי דרגות.

טיפים

  • כדאי להצטייד במפת סימון מס' 8
  • ציוד מומלץ: לפחות 3 ליטרים מים לאדם בתקופת החורף, כובע, פנס ונעליים גבוהות.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )