מיטבתה לקניון האדום בשלושה ימים עוצמתיים בהרי אילת

סיפור דרך משולב של שני מסלולים שונים בהם טיילנו בהרי אילת. גולת הכותרת - גבי עתק המדהימים

תאריך הטיולMarch 2020
משך הטיול3 ימים
עונה מומלצתחורף

כללי

אחח הרי אילת! ממש לשטוף את העיניים ביובש של המדבר בכל פעם מחדש. אחת לכמה שנים, ובשנתיים האחרונות אף בצורה עקבית, מתברכים ההרים בזרימה מאסיבית עקב מערכת גשמים שמקורה בשכנתנו בסיני. הנחלים הכבירים, שביניהם נחל עתק, מתמלאים ומספקים לנו נאות מדבר של ממש.
בסיפור הדרך אשלב שני טיולים שונים מהשנתיים האחרונות להם מקטע חופף (היום השני).

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

פרטים טכניים

* נק' התחלה: יטבתה, הקצה הדרומי של הקיבוץ. אם מגיעים בטרמפים, אפשר להמשיך עוד 3 ק"מ דרומה בכביש.
* נק' סיום: כביש 12, בנקודת הגישה לקניון האדום
* חלופות לטיול יומיים: ניתן להתחיל ביטבתה ולסיים בבאר אורה ללא היום השלישי (מומלץ לבאים ברכב. ניתן להשאירו בסמוך למוצב שמדרום ליטבתה וכמעט להשלים מסלול מעגלי). כמו כן, ניתן להתחיל בבאר אורה ולוותר על היום הראשון (אלו שני המסלולים השונים בהם טיילנו בנפרד).
* רמת קושי: מיטבי לכת.
* מים: ניתן למצוא עוקב מים ושירותים אקולוגיים שמתוחזקים ע"י הרט"ג בחניון הלילה שבמפגש הנחלים עתק/רחם.
* לינה: ניתן למצוא מחסות מהרוח, בשילוב עם נוף משגע על הר ברך. את הלילה השני ניתן להעביר בנעימים בחניון הלילה.

יום א' - מיטבתה להר ברך

אורך: 23 ק"מ, 1280 מ' עליה.
את הרכב החנינו מול המוצב ופצחנו ב-5 ק"מ מישוריים ומשמימים למדי, על שביל ברור ללא סימון, עד המפגש עם הסמ"ש הירוק שעולה להר יטבתה. העליה לא קשה יותר מדי; תלולה בחלקה, וסה"כ נפרשת על פני 3 ק"מ (300 מ' עליה מנק' ההתחלה). אחרי קפה ואנחת רווחה מהעליה, תגיע אחת נוספת ומעט תלולה יותר המובילה למפגש עם שביל ישראל, איתו נמשיך עוד 4 ק"מ שבסופם עליה קטנה. כדי לחסוך ק"מ, חתכנו אחרי העליה דרומה דרך הנחל, חצינו את הרכס מערבה דרך אוכף נוח שממנו יורדים לנחל מלחן, וממנו המשכו עוד מערבה לעבר פיצול סמ"ש כחול/אדום, המסמנים את סוף העליה מתמנע לשביליסטים החסונים.
ארבעת הק"מ האחרונים של היום שווים כל רגע של מאמץ. שביל צר (סמ"ש אדום) העובר על שפת המצוק שמעל בקעת תמנע. עוד קצת עליות ליום המפרך, אך כאלו שגורמות להתענג על כל רגע.
את הלילה העברנו על פסגת הר ברך "המצויד" במחסות מרוח שהותירו שרידי מוצב שהיה במקום. יש לקחת בחשבון קצת רעש בלילה מהגנרטור שמחייה את האנטנה הגדולה שעל ההר.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום ב' - מהר ברך דרך נחל עתק לחניון הלילה ברחם/עתק

אורך: 21 ק"מ, 430 מ' עלייה.
לאחר הירידה מהר ברך ממשיכים כ-7 ק"מ במגמה מישורית עם הסימון האדום עד למפגש עם סמ"ש ירוק בתוך הערוץ. ההליכה אינה מאתגרת יתר על המידה, אך כשממזרח בקעת תמנע והרי אדום, וממערב מדבר ועוד מדבר - ההרגשה כאילו המדבר שייך רק לנו. כשמגיעים לפיצול השבילים, עולים במתינות מערבה עם הסימון הירוק ומשם יורדים בתוואי יפהפה על שלוחה צרה התחומה בין שני ערוצים כ-1.5 ק"מ עד נחל עתק. ממשיכים עם השביל בנחל עוד כק"מ עד הכניסה למעוק האדיר בו נמצאים גבי עתק; סדרת גבים מדהימים ועמוקים שבעיתוי טוב אחרי שיטפון מתקשטים בגוון תכלת/ירוק. המקטע במעוק אמנם קצר, אך שואב זמן רב - הן בגלל הקושי לעזוב אותו ואולי ניתן להאשים את הגב האחרון שמצריך מעבר עם התיקים (עומקו של הגב "המרטיב" בערך 1.2 מ').
לאחר היציאה מהמעוק ממשיכים עוד כ-1.5 ק"מ עם הסמ"ש הירוק עד למפגש עם הנחל עתק הגדול (ממיטב הבנתי מהמפה שני הנחלים נקראים "עתק") עליו עובר שביל ג'יפים משמים שמגיע לחניון הלילה במפגש עם נחל רחם. אנחנו בחרנו לצאת להאריך את הדרך בכ-2 ק"מ כדי להתחמק משביל הג'יפים. לאחר 2 ק"מ על השביל עלינו בערוץ שנשפך לנחל עתק בגב גורן (גב קטן בעומק 1.5 מ' שמתמלא גם הוא לאחר שטפונות). העליה מתונה ונוחה, ובמפה מסומן נאקב שלא כ"כ נראה בשטח. אחרי 1.5 בערוץ מגיעים ל"אוכפון" ממנו יורדים בערוץ שכיוונו מזרח/צפון-מזרח. בדרך עוקפים מפל גדול שנמצא מדרום לנו ומתחברים לערוץ שנשפך לנחל רחם. משם עוד כק"מ עד לחניון הלילה.

** אפשרות נוספת אותה עשינו בטיול השני היא התחלה מבאר אורה ועליה דרך הערוץ שנשפך לנחל רחם, ע"ב הסמ"ש האדום שמגיע בסוף לאותו פיצול עם הסימון הירוק שאיתו יורדים לנחל עתק.

יום ג' - מחניון הלילה לקניון האדום דרך מצפה עמרם וגבי רחם

אורך: 20 ק"מ, 1250 מ' עליה
את המסלול מתחילים בהליכה של 3.5 ק"מ בנחל רחם, ע"ב שביל ישראל, עד הגעה למפגש עם סמ"ש כחול שעולה בערוץ צר לעבר מצפה עמרם. העליה תלולה ואורכת כ-40 דקות (כ-250 מ' עליה בגובה מנק' הפיצול) ובסופה ניתן לראות את אילת ואת הים האדום. ממשיכים כ-2 ק"מ נוספים עם סמ"ש אדום שעובר על שפת המצוק בתוואי יפהפה, ולאחר מכן פוגשים שוב את שביל ישראל. עם השביל יורדים 2 ק"מ נוספים עד לגבי רחם, אותם צריך לתפוס מיד לאחר שיטפון כדי להצליח לטבול חלק משמעותי יותר מהשוקיים. ובכל זאת - מי אני שאתלונן על מים במדבר?
אחרי הטבילה המרעננת המשכנו 500 מ' נוספים בנחל רחם ומשם עלינו מערבה בערוץ כדי לחבור לשביל עם סמ"ש אדום שמגיע לנחל שני אחרי ק"מ נוסף.
ההליכה בנחל שני מספקת מראות שונים בתכלית מאלו המוכרים לנו מהקניון האדום המפורסם. מדובר בנחל ענק ועוצמתי בו ניתן להתרשם מסלעי הענק שמעטרים את צידי הדרך. אחרי 6 ק"מ במעלה הנחל, בשביל מסומן אך נתקלתי בברורים ממנו, מגיעים לפתחת הקניון האדום המוכר. משם ק"מ נוסף בקניון ועוד 1.5 עד לכביש 12 שם ניתן לתפוס טרמפים, או לחכות לאוטובוס לאילת/ב"ש (קו 392 של המוצבים באזור).

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )