מאיתמר לבקעה

שני טיולי יום יפהפיים במגמת ירידה כדי שנוכל להתרכז רק בלהנות מהדרך

תאריך הטיולApril 2019
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתאפשר בכל שנה, אך מומלץ בחורף כשהכל ירוק

כללי

שתי אפשרויות למסלולים קוויים בהם נתחיל מאיתמר ונרד לכיוון הבקעה. בעיתוי טוב, ניתן ליהנות מפריחה צבעונית, הרים ירוקים וגם מקצת מים. הטיול הראשון מומלץ אחרי שיטפונות והשני מהווה אפשרות נהדרת לטיול פריחה (בשני המסלולים טיילתי בזמנים שונים).
לאיתמר ניתן להגיע בתחבורה ציבורית, דרך אריאל, אך על מנת להגיע לנקודות ההתחלה יש לתפוס טרמפים במעלה הגבעות. לא אמורה להיות משימה יותר מדי קשה...

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיול ראשון - מגבעה 777 למעלה אפרים דרך ואדי אל-אחמר (18 ק"מ)

מתחילים את המסלול בשביל העפר שיורד מהאוכף לפני הגבעה האחרונה ברכס הגדעונים. לאחר כ-1.5 ק"מ מגיעים לנבי ינון - מעין ח'רבה שבסביבתה בורות מים רבים, מערות ועצי זית. ממשיכים על השביל עוד כ-1.5 ק"מ במגמת ירידה דרומה עד שנראה מתחתינו מעיין יפה, עין ג'היר. מהמעיין אפשר להמשיך במורד הנחל, על בסיס השרידים של שביל חוצה-שומרון שסומן בעבר ולא תוחזק לאחר מכן. אני בחרתי להמשיך עם דרך העפר וללכת מעל הנחל מכיוון שהקרקע הייתה בוצית מדי להליכה בנחל. אחרי 5 ק"מ מגיעים לכביש הראשי וליישוב גיתית. מקיפים אותו ממערב ומתקדמים לכיפה הסמוכה על סמ"ש כחול. משיא הגובה יורדים כ-3.5 ק"מ על השלוחה לכיוון מזרח עד שמגיעים לנחל. בהתחלה הוא לא מספק סיבות לתקווה בכל הנוגע למים, אך לאחר כ-1.5 ק"מ התוואי הופך למחורץ ואחרי שני ק"מ נוספים, בפיצול סמ"ש כחול/אדום יש גב עמוק ויפה (בערך 2 מ' עומק). מומלץ בחום (גם בקור). משם עולים לכיוון מעלה אפרים לאוטובוס/טרמפים חזרה.

טיול שני - מגבעה 816 למכורה (8.5 ק"מ)

טיול יום קצר ויפה. ממצפה שלושת הימים ממשיכים עם הכביש עד לאוכף שם נראה ירידה שמאלה מעבר לגדר. יורדים בזהירות דרך השלוחה התלולה עד שמגיעים לדרך עפר שנמצאת בערוץ (סה"כ כ-400 מ' ירידה). ממשיכים כ-4 ק"מ עד שהשביל נכנס עובר בערוץ שנשפך מצפון לדרום, בין שתי כיפות. החלק סמוך למאהל של משפחה בדואית שחיה באזור. מהחלק הזה נעזוב את השביל ונטפס לכיפה שנמצאת ממזרח. מהכיפה יש תצפית יפה על הבקעה ועל נקודת הסיום - מכורה (כ-2.5 ק"מ מהכיפה).

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיפים

  • לא ראינו כמעט אנשים בדרך, למעט כמה בדואים וכמה חקלאים שהיו נחמדים מאד. בכל מקרה, בהתחשב באזור מומלץ להסתובב עם נשק.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )