לחתוך את הדממה בסכין - טיול יום לסכיני הר מכביר

לא רחוק ממקטע הכביש הישר השני באורכו בארץ, מיתמרים להם סכיני מכביר. שרשרת רכסים מצוקיים ומחודדים שלא מביישים את המטבח של אהרוני

משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתחורף

כללי

אורך המסלול: 15.5 ק"מ.
משך המסלול: 5-7 שעות.
רמת קושי: בינוני.

הגעה: נסיעה בכביש 40 דרומה, כאשר לאחר 8.7 ק"מ ישנה פניה שמאלה לכביש צר המגיע לכיוון "רפאל". משם נסיעה של כ-4.5 ק"מ בכביש זה עד תחילת התפתלותו מעלה אל הכיפה (https://goo.gl/maps/GUdyJz1hX6...).

סימון שבילים - המסלול אינו מסומן, וההליכה הינה על בסיס נאקבים. ב"עמוד ענן" מספר נקודות באיזור. ההליכה על הרכס הינה במרעולים צרים, כאשר לעתים משני צדדיהם ישנו מצוק תלול.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

המסלול

את המסלול נתחיל בהליכה דרום מזרחה כקילומטר, עד ההגעה למצוק הצופה מזרחה, בדיוק בנקודה בה יש כיפה מצפון וכיפה מדרום. נרד במרעול ל"עמק" ונאגף את "מצפה המישר" ממזרח. מכאן ההליכה מישורית יחסית למשך קילומטר וחצי. בפיצול הנחלים הקרוב נפנה מזרחה לכיוון הרכס ונלך לפי תוואי הנחל כ-800 מטר. לאחר מכן נחתוך צפון מזרחה ונלך כ-250 מטר לכיוון רוג'ום המכוון לעליה נוחה לרכס. נטפס כ-250 מטר נוספים לעבר האוכף, בו נעלה בשלוחה הצפונית לעבר הכיפה. משם נלך כ-2.8 ק"מ על הרכס המחודד עד אשר נגיע לסופו.

הליכה זו היא החלק היפה ביותר בטיול, כאשר משני הצדדים נפרשים בפנינו מרחבי המישר במלוא הדרם. בקצה הרכס ישנה תצפית מרשימה, ששווה ביותר להתעכב בה, המשקיפה להר מכביר, הר נשפה והר כיפה. מהתצפית נשוב על עקבותינו עד לכיפה הראשונה, ממנה נרד חזרה אל האוכף עד לפיצול הנחלים. ההליכה בערוץ כיפית, בעיקר לחובבי הסקי (חול, לא שלג), שכן החול רך מאוד והופך את ההליכה לגלישה במורד השביל. הפעם, בפיצול הנחלים נלך צפונה ונחזור לאגף את הרכס עליו "מצפה המישר" מצפון. מהפיצול ההליכה חזרה לרכב היא של כ-3.5 ק"מ בתוואי נוח.

טיפים

  • המסלול כולו הינו בשטחי אש, לכן יש לתאם קודם הגעתכם לאיזור (פיקוד דרום- תיאום: 08-9902926).
  • המסלול במפה הינו התוואי הכללי להליכה. יש לשים לב שישנם חלקים במסלול הכחול (לא סמ"ש כחול, אלא זה מהמפה באתר) אותם תצטרכו לעקוף ולרדת בזהירות דרך הנאקבים המצויים בקרבתם.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )