יומיים רטובים בנחלים של הערבה התיכונה ועד לפנינת המדבר - עין אום צלאח

יומיים יפהפיים מלאים במים, בנאקבים מרהיבים ובבידוד מציוויליזציה באווירת הקורונה ;)

תאריך הטיולMarch 2020
משך הטיוליומיים
עונה מומלצתחורף

כללי

יש מקומות אליהם הדחף לחזור תמיד יהיה חזק. אולי יהיה יפה יותר הפעם? אולי יותר מים ויותר ירוק מסביב? ככה הוא עין אום צלאח, ובספק אם ניתן לשלוט בזה. ומנגד, יש את הגבים הקסומים כמו אלו של נחל שרף שמצליחים לעמוד איתנים מול השמש שאמנם לא ישתנו יותר מדי בכל פעם, אך תמיד יצליחו להעלות את מפלס האושר. באווירת פורים, וקצת לפני הגיעו של השרב הקיצי האורב בפתח, החלטנו לצאת ליומיים מדהימים באזור הערבה התיכונה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הכנות, הגעה

* נק' התחלה: סמ"ש ירוק בתחילת המסלול לנחל שרף. אזור מפעלי צין.
* נק' סיום: חניון לילה נחל מרזבה.

* הגעה לנקודת ההתחלה: ניתן להגיע בטרמפים למפעלי צין מצומת רותם או מצומת עידן. האפשרות הראשונה לדעתי עדיפה, מכיוון שהכביש שיוצא מעידן לכיוון מעלה עקרבים סגור נכון להיום (מרץ 2020). כמובן שאנחנו הלכנו על האפשרות הפחות טובה, אך גם זכינו בלא מעט מזל. למי שמגיע עם רכב אולי כדאי לחנות באזור של מפעלי צין ולא להשאיר את הרכב בשממה למשך יומיים.

* מים: אנחנו לקחנו 4.5 ליטר לאדם והסתמכנו על מילוי מים בגבים וטיהור עם כדוריות כלור. אופציה מצוינת שמאפשרת לחסוך במשקל במידה וידוע מצב המים בגבים.

* מסלול: חלק על שבילים מסומנים וחלק על נאקבים מסומנים ברוג'ומים. המסלול עובר בשטחי אש, ויש לקחת זאת בחשבון מבחינת תיאומים באמצע השבוע.

* דרגת קושי: מיטיבי לכת. לא מפאת הקילומטראז', אלא מכיוון שהמסלול בעיקרו מתבסס על טופוגרפיה ופחות על שבילים מסומנים.

יום א' - נחל שרף, נחל טרף/חגור

אורך המסלול: 13.7 ק"מ, 527 מ' עלייה.
זמן: 7 שעות (כולל רחצה בגבים של נחל שרף).

התקווה הגדולה לטרמפ נראתה רחוקה מאד מרגע הגיענו לצומת של עידן. נפש חיה לא נראתה באזור, והמחשבות על מסלול חלופי לא מרפות. לאחר שעה וחצי הגיע מלאך ברכב עם 4 מקומות והושיע אותנו עם טרמפ למפעלי צין. משם תפסנו מיד טרמפ נוסף מאדם נחמד שהסיע אותנו עד לנקודת ההתחלה של המסלול בנחל שרף.
המסלול ברור ופשוט. מתקדמים בנחל ע"ב סמ"ש ירוק ולאחר כ-2 ק"מ מגיעים לפיצול עם סמ"ש שקוף המוביל לגב שרף התחתון. לאחר טבילה מרעננת במים הקפואים ממשיכים בדרכנו ע"ב הסמ"ש הירוק לעוד 3 ק"מ בנחל עד לגב שרף העליון היפהפה שבניגוד לגב הראשון נותר נקי להפליא למרות החשיפה לשמש. מהגב העליון ממשיכים בכיוון דרום מערב במעלה הנחל ע"ב הסימון הירוק עד להגעה לפיצול עם שביל ג'יפים מסומן אדום. מהפיצול יוצא נאקב מערבה על השלוחה ויורד לאחר כ-600 מ' לעבר נחל חגור. עולים לשלוחה ממול וממשיכים מערבה עד הגעה למפל של נחל טרף. אנחנו בנינו על גבים מלאים למילוי מים, אך נוכחנו לראות יובש מוחלט. גם בלי מים מדובר בנחל ובמפל יפהפיים. חזרנו מעט אחורה ואת הבקבוקים מילאנו בעין אורחות שבנחל חגור (הגב נמצא בשמורת טבע ולא מיועד לרחצה למרות הדחף העז).
לקראת החשיכה, התקדמנו בנחל חגור לעבר יציאה משטח השמורה. בפיצול הערוצים שמגיע לאחר שהנחל מתעקל מזרחה עלינו בערוץ שיורד מכיוון דרום וממנו חתכנו לשלוחה היפה שעולה דרומה. שמיים אדומים, שקיעה יפה ויורדים מטה להעביר את הלילה בערוץ הנראה בכיוון דרום מערב.

* ניתן מהמפל של נחל טרף גם להמשיך בנאקבים עד הגעה לבקעת אבו-טריפה שנמצאת כמה ק"מ מדרום למפל. בדיעבד היינו צריכים למלא מים בגב העליון של נחל שרף, אך אילוצי המים הביאו ל"אירוך" קל של המסלול.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום ב' - עין אום צלאח ונחל מרזבה

אורך המסלול: 15 ק"מ, 336 מ' עלייה.
זמן: 5 שעות.

עלינו על האוכף הראשון שנראה מכיוון מערב ממנו ניתן היה לראות את שביל הג'יפים שמוביל לבקעת אבו-טריפה. ירדנו לנחל ועלינו בערוץ לכיוון דרום-מערב לעבר הרכס. לאחר כ-1.2 ק"מ סה"כ מנק' ההתחלה ההליכה עוברת להיות ע"ב רוג'ומים המסמנים את הדרך דרומה על קו הרכס. ההליכה על הרכס יפה ומיוחדת, ואחרי 1.8 ק"מ נוספים ירדנו בערוץ דרומה לעבר הנחל שלצידו עובר שביל ג'יפים עם סמ"ש ירוק. עלינו לאוכף מהצד השני וממנו ירדנו בערוץ בכיוון דרום ל-3 ק"מ נוספים עד עין אום צלאח, הפנינה של המדבר. התפאורה פשוט מושלמת, ונותר רק להתענג על כך שיש לנו מקומות כאלו בארץ. אם חשבנו ששם נגמרו ה"אטרקציות" של המסלול הגיע הנאקב שעובר על קו הרכב ממול לשלוחת צלעון והוכיח לנו אחרת. התוואי מדהים והעוצמות של המדבר מתגלות במלוא הדרן. לאחר 4 ק"מ מזרחה על הרכס יורדים לנחל מרזבה איתו ממשיכים עד הסיום (כשעה עד לחניון הלילה של נחל מרזבה).

* תיאמנו הקפצה מראש, אך ניתן להמשיך עוד כ-4 שעות לסיום בנחל מסור שמצפון מזרח לנק' הסיום שלנו. על המסלול כתבתי בסיפור דרך אחר שנמצא באתר.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )