(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

תופעות גאולוגיות מיוחדות על שביל ישראל: נחל חווה

יומיים על שביל ישראל: מעין עקב עליון למצפה רמון

תאריך הטיולOctober 2017
משך הטיוליומיים
עונה מומלצתסתיו-אביב

רקע ומידע כללי

רקע -
נחל חווה הינו אחד היובלים של נחל צין, ו-27 הק"מ שלו עוברים ממצפה רמון לנחל צין. באזורים מסוימים הנחל מתחתר לעומק של כ-25 מ', ויוצר את גב חווה. ייחודו של גב זה הוא בעובדה שהוא נמצא באופן תמידי בצל, כך שתהליך האידוי שלו איטי. סדקי חווה הן תופעה גאולוגית מעניינת שנוצרו בעקבות שחיקה רבת שנים של סלעי הגיר.
נק' ההתחלה -
תחנת הדלק פז ליד הגן הלאומי עבדת, על כביש 40. השארתי את הרכב בחנייה ליד הסניף של ארומה.
נק' הסיום -
מרכז המבקרים של מצפה רמון. ביציאה מהעיר אפשר לתפוס טרמפ או אוטובוס בחזרה לתחנת הדלק, נסיעה של 20 דקות בערך.
לינה -
בחניון הלילה של נחל חווה. זה חניון עם לא מעט חומות נמוכות שנותנות קצת מחסה מהרוח הצפונית. בתקופת חול המועד של סוכות היה בחניון עוקב עם מים של רט"ג, כדאי ליצור איתם קשר על מנת לבדוק אם הוא יהיה שם בחגים הבאים. בנוסף היה שם מדריך של רט"ג, כך שיש שמירה כלשהי על החפצים שמשאירים בחניון. אם לא מתוכנן להיות שם עוקב, אפשר ליצור קשר עם אחד המטמינים הרבים הפועלים באזור על מנת שיטמינו לכם מים. אין מקור מים אחר לפני הגשמים הראשונים, וגם לאחריו אין וודאות שהגבים יהיו מלאים במים הראויים לשתייה. החניון נגיש לרכב 4X4.
הליכה -
רוב ההליכה הינה מישורית במגמת עלייה \ ירידה מתונה. ישנם כמה עליות וירידות תלולות, אבל הן די קצרות ויש יתדות איפה שצריך. אפשר לחלק את המקטע לשלושה ימים, או ליומיים כפי שמתואר בסיפור הדרך הזה. אם תחליטו על יומיים, יש לקחת בחשבון שאלו ימים ארוכים מאוד, וככל שתמעיטו בציוד כך יהיה לכם טיול מהנה יותר.
ציוד -
לפחות 5 ליטר מים ליום לאדם בתקופת הסתיו עד האביב. בערב קר במדבר, כך שכדאי להביא בגדים ארוכים לערב. שק"ש של עד 8 מעלות יספיק בהחלט בסתיו, בחורף כדאי שק"ש שמתאים לטמפ' נמוכות יותר. כדאי מאוד להביא מזרון, הקרקע בחניון קשה. אוהל ייתן מחסה מהרוח ואבק שמתלווה אליה. פנס גם חובה, אין שם מקור תאורה כלשהו. מטען סולרי גם יביא תועלת, אין שם מקור חשמל. אין בחניון שירותי שדה. מעבר לזה כדאי להביא את רוב הציוד הרגיל: נעליים גבוהות, כובע, בגדים מנדפים וכו'.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

היום הראשון: מעין עבדת לחניון הלילה של נחל חווה. 23 ק"מ, חמש שעות וחצי

תחילת המסלול בתחנת הדלק פז ליד הגן הלאומי של עבדת (על כביש 40, כ-10 דקות דרומית ממדרשת בן גוריון). מתחילים ללכת עם השביל הכחול צפונה, בהתחלה לאורך גדר. השביל ממשיך במגמה צפון מזרחית, ולאחר כ-6.5 ק"מ מגיע לעין עקב עליון. לאורך הדרך ישנם כמה סימונים ישנים של שביל ישראל, אבל השביל לא עובר כאן יותר. אלו סימונים ישנים, ובמפות החדשות המקטע הזה לא מסומן כשביל ישראל. הדרך לא קשה, וזה לקח לי כשעה וחצי בהליכה מהירה. לאחר הירידה לעין עקב עליון אפשר לעצור למנוחה קצרה בצל, ואז עולים על שביל ישראל שימשיך עד לנק' הסיום במצפה רמון. מעין עקב פונים דרומה (ימינה), עדיין על השביל הכחול שכעת משולב עם ש"י. לאחר כמה צעדים צריך לחצות את נחל עקב, ועושים זאת דרך הצמחייה. כאן חשוב לשים לב לסימון, בקלות אפשר לפספס את המקום שכדאי לחצות את הנחל. ממשיכים בתוך הערוץ של נחל עקב, ולאחר כ-ק"מ השביל עולה על הערוץ הצפוני (שמאלי) ויוצא מהנחל. לאחר העלייה הקצרה מגיעים למישור נוח עם נוף יפה לשמורת מצוק הצינים. כ-2.5 ק"מ לאחר שיוצאים מהערוץ ישנה גבעה מצד מערב (שמאל) של השביל, וכדאי להשאיר את התיק על השביל ולעלות לתצפית יפה של כל האזור. מכאן רואים את עין זיק ועין שביב, שהוא חניון לילה על השביל. לאחר שחוזרים לשביל (עדיין כחול משולב עם ש"י), מתחילה ירידה אל עבר עין שביב. לאחר כ-2 ק"מ מגיעים לעין שביב, וכאן מחליטים אם ממשיכים הלאה אל חניון הלילה של נחל חווה (עוד כ-10 ק"מ) או שנשארים לישון כאן. יש לקחת בחשבון שאם נשארים לישון כאן, יהיה קשה מאוד להגיע למצפה רמון ביום למחרת. מעין שביב ממשיכים מזרחה (ימינה) על שביל שחור שמשולב עם ש"י. השביל עולה בהתחלה באופן מתון, ולאחר כחצי ק"מ העלייה נהיית תלולה יותר עם יתדות במקומות מסוימים. בסה"כ עולים כ-300 מטרים, ובסוף העלייה ממשיכים עם השביל השחור בכיוון דרום מזרח. לאחר כמה מאות מטרים השביל מתאחד עם שביל ג'יפים רחב ומישורי, בפיצול שבילים שחור כחול. פונים דרומה (ימינה) אל הסימון השחור, והולכים על שביל הג'יפים. לאחר כ-1.5 ק"מ מגיעים לפיצול שבילים שחור ירוק. הסימון השחור עוזב את ש"י ופונה צפונה מזרחית (שמאלה), והשביל הירוק ממשיך אל חניון הלילה של נחל חווה. כאן אפשר להמשיך מעט עם השביל השחור, ולהגיע אל מחפרות הצינים (מאגרות הנחש הצמא). כאן תכננו לאחסן נפט לשעות חירום, כחלק מפרויקט קצא"א. כיום המאגר ריק, ואפשר להתרשם מהפרויקט המרשים (וכיום מתברר המיותר) הזה. לאחר שעולים על השביל הירוק, יש עוד קצת יוצר מ-4 ק"מ עד חניון הלילה. רוב ההליכה מישורים ונוחה, ומעט לפני החניון יש ירידה ולאחריה עליה עד לחניון. סה"כ ביום הזה עולים קצת יוצר מ-1,000 מ', ויורדים קצת יותר מ-900 מ'.

היום השני: מחניון הלילה של נחל חווה למצפה רמון. 30 ק"מ, שבע שעות

היום השני ארוך מאוד, וכדאי להתחיל אותו מוקדם. כל היום יהיה על ש"י, וחניון הלילה נמצא על הפיצול של השביל בירוק והשחור. יורדים עם השביל השחור אל חניון היום של נחל חווה על שביל ג'יפים, ובחניון היום השביל פונה צפון מזרחית (שמאלה) ועולים על השביל הכחול. השביל הכחול עובר מעל המעוק של נחל חווה, בצד הדרומי (ימני). לאחר כק"מ של הליכה מישורית מתחילים לרדת אל תוך הערוץ של נחל חווה. כשמגיעים לערוץ יש פיצול שבילים כחול שחור, אליו מגיעים לאחר כ-2.5 ק"מ מחניון הלילה. הכחול פונה מזרחה (ימינה) וממשיך עם ש"י לכיוון סדקי חווה, והשחור פונה שמאלה אל תוך גב חווה. הולכים כחצי ק"מ עד לגב המרשים והיפה, ומעליו יש מפל בגובה של 25 מ'. המים קרירים ונעימים, ולאחר הגשמים מאפשרים רחצה נעימה. לאחר שחוזרים לערוץ יש הליכה מישורית ויפה מאוד בערוץ, כשלעיתים עוברים מעל בולדרים בדרך. לאחר ק"מ וחצי מגיעים לפיצול שבילים כחול ירוק. השביל הכחול ממשיך מזרחה (שמאלה) אל עין חווה, והשביל הירוק (עם ש"י) פונה דרומה בתוך הערוץ. ממשיכים עם הערוץ כק"מ וחצי, כשרוב ההליכה בין או מעל בולדרים, עד שמגיעים לסדקי חווה היפהפיים. כאן יש מקום מצוין להפסקת בוקר, ושווה להסתובב קצת באזור לפני שעולים עם השביל באחד הסדקים. העלייה תלולה אך קצרה, כשלקראת הסוף יש יתדות. לאחר שיוצאים מהסדק הנוף שמצד צפון (שמאל) יפה מאוד, רואים את כל בקעת צין: הר צין, גבעת מדור, הקצה העליון של פרסת דרוך, נחל תלול ונחל זקוף, נחל עפרן וכו'.
השביל הירוק ממשיך דרומה בהליכה מתונה וקלה, ולאחר כ-4 ק"מ מגיעים לנק' פיצול שבילים: אדום, ירוק ושחור (הולכים על השביל האדום במשך כמאתיים מטרים לפני הפיצול). מחניון הלילה עד לפיצול הולכים כ-10 ק"מ. בנק' הזו עולים על השביל השחור, שמגיע עד למצפה רמון. כל השביל השחור הינו שביל ג'יפים, כך שבתקופת החגים תפגשו לא מעט כלי רכב כאן. יש כ-20 ק"מ עד למצפה רמון, כשרוב הדרך לא יפה במיוחד גם אם לא קשה. אם יש לכם אפשרות לתפוס טרמפ לעיר, כדאי לשקול את זה בחיוב. לאחר הליכה של כ-6.5 ק"מ על השביל השחור רואים לראשונה את צפון מכתש רמון: הר ארדון, מפער גוונים, מצפה רמון, גבעת חרוט, הר סהרונים וכו'. הנוף נותן אנרגיה להמשיך, ומנק' זו מדי פעם רואים את המכתש. מכאן יש עוד כ-13.5 ק"מ עד למרכז המבקרים של מצפה רמון, ואיזה צ'ופר או שניים. בברך יש עוד כמה נק' תצפית יפות על המכתש, וקצת לפני מצפה רמון יש לא מעט סימני ציוויליזציה. במרכז המבקרים אפשר לנוח ולשטוף פנים, ואז להחליט איך חוזרים לאוטו בעין עבדת: טרמפ או אוטובוס.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיפים

  • מפות סימון שבילים מס' 15 ו-17 יביאו תועלת
  • אם יש לכם זמן, אפשר לטייל באזור נחל חווה ומעלה הנחש הצמא. זה יאריך את המסלול ביום אחד לפחות

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )