יומיים במכתש רמון - מהר רמון ועד לחניון גוונים

55 ק"מ מדהימים במכתש על גבי השביל החדש שסומן, וקצת מעבר.

תאריך הטיולDecember 2019
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתנובמבר-מאי

על המסלול

לאחרונה נחנך שביל חדש שאורכו כ-130 ק"מ ומקיף את המכתש. מהמעט שראינו, נראה שזה לא סתם עוד שביל והתוואי בו בחרו לסמן אותו נבחר בקפידה. כדי להירגע מעט מהלימודים החלטנו לנצל את הסופ"ש לטעימה קטנה מהשביל, וקצת מעבר לו.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום ראשון - 25 ק"מ

לנקודת ההתחלה, הפניה להר רמון, הגענו באמצעות האוטובוס שמגיע לבה"ד 1 ואחריו שעה וחצי תמימות מול הבסיס עד שעצר לנו צדיק באמצע הדרך. לאחר כ-10 דקות מגיעים לתצפית הראשונה מהר רמון, הלא הוא ההר הגבוה בנגב. האמת, לא רואים ממנו יותר מדי ולכן החלטנו לשנות מעט את המסלול ולהגיע בהמלצת חבר להר לוץ. ירדנו מזרחה מההר ועזבנו את השביל לטובת הערוץ שיורד דרומה. כשהערוץ שובר מערבה חתכנו לשלוחה כדי לתפוס את הסימון הכחול. אחרי כשעה הליכה סה"כ הגענו לפיצול עם סמ"ש אדום. לוקחים את האדום, ומיד לאחר מכן עולים דרומה בערוץ עם סמ"ש שחור. ממשיכים עם הסימון השחור עד לפיצול נחלים ומפגש עם סמ"ש ירוק, שאיתו נמשיך עד הר לוץ (עוד כשעה הליכה). מהר לוץ נשקפת תצפית יפה לכל עבר. אותנו תפס אובך, אך עדיין המחזה מרהיב. מההר ירדנו לכיוון דרום-מזרח עד למפגש עם סמ"ש אדום. לאחר כרבע שעה, השביל מקיף את השלוחה שממולנו. בנקודה הזו המשכנו עם שביל לא מסומן שמתחיל בכיוון דרום-מזרח ולאחר זמן קצר יורד לערוץ מצפון. ממשיכים על בסיס הנחל עד למפגש נוסף עם סמ"ש ירוק שיוביל אותנו לבארות עודד. מהבארות המשכנו עד לחניון הלילה.

* יש במקום 7 בארות שחלקן מלאות ממיטב הבנתי בכל מהלך השנה. ליצירתיים, ניתן להגיע עם חבל וכלי קיבול ולחסוך קצת במשקל..
* בחניון הלילה אין משהו מיוחד, למעט כמה מחסות מהרוח שבנו מטיילים.

יום שני - 30 ק"מ

מכיוון שיום ארוך לפנינו נאלצנו להכריע בין הגעה לגב עודד או ביקור על הסכין המפורסמת של ההר (זו מהתמונה של ה"עמוד ענן"). שמועות כוזבות על מים גרמו לנו לבחור באפשרות הראשונה, ונראה שגב עודד התחבא ומצא תחליף בשלולית קטנה. בפעם הבאה..
המשכנו עם השביל עוד כשעתיים לחניון לילה - פיטם, בדרך שעוברת על המצלעות הדרומיים של המכתש. תוואי מושלם לשביל! מהחניון מתחברים לשביל ג'יפים עם סמ"ש אדום, ולאחר ק"מ חוזרים לשביל הסגול האהוב לטיפוס אחרון לזקיף רמון. הר רמון, הר לוץ, בארות עודד, גב עודד... בכלל לא בנינו על זקיף רמון, אך הוא זכה ללא ספק היה רגע השיא של הטיול. תצפית ששווה כל רגע של טיפוס (כשעה מחניון פיטם). מזקיף רמון המשכנו על בסיס השביל הסגול עד מפגש עם שביל הג'יפים הכחול שעובר בנחל נקרות, איתו המשכנו עד הכביש.

* התכנון המקורי היה לסיים בחניון גוונים, אבל התקווה לטרמפ בדרך הג'יפים עיוורה אותנו. מזקיף רמון ראינו מספר ג'יפים, כך שטרמפ לקיצור הקילומטראז' הוא בהחלט אפשרות סבירה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיפים

  • במידה ולהערכתם אין מים בגב, שווה לחתוך ישירות להר עודד וליהנות משלוחת הסכין היפה שלנו.
  • כדאי להיערך מראש לעיכוב בהגעה לנקודת ההתחלה אם מסתמכים על טרמפים. מעט כלי רכב עוברים באזור.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )