(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום אתגרי ויפהפה בהרי אילת

זהו טיול לא קשה, אך בהחלט לא קל! מתחילים בנחל שלמה, ועולים לתצפית מדהימה על הר שלמה. משם יורדים בנחל מפלים (בת-שבע) עד למפגש עם נחל נטפים. הולכים עם נחל נטפים עד למעיין נטפים שהוא המעיין הכי גדול בערבה

תאריך הטיולMarch 2016
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתסתיו, חורף

רקע

זהו טיול יום למיטיבי לכת, המשלב הרים, נחלים, סולמות ומעיינות. בקיצור אם אתם באילת, וחשקה נפשכם במסלול לא מטויל במיוחד, זהו המסלול בשבילכם! אורך המסלול כ-13 ק"מ, והוא לוקח כחמש שעות מתחילתו ועד סופו. תחילת וסוף המסלול הם על כביש 12, אך זהו אינו מסלול מעגלי.
ציוד: לפחות 4 ליטר מים (אין מקום למילוי מים לאורך המסלול), פנס למקרה חרום, נעלי הליכה גבוהות לשמירה על הקרסול, ערכת עזרה ראשונה, ארוחה קלה ומפת סימון שבילים מס' 20.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

תחילת המסלול

תחילת המסלול מסומן באמצעות שלט "נחל שלמה", והוא נמצא על כביש 12. אין תחבורה ציבורית לתחילת המסלול, אך הוא נמצא במרחק של כ-8 ק"מ ממרכז העיר אילת. יש מקום להשאיר את הרכב, אך לא ברור עד כמה זהו מקום בטוח עבור רכבכם. מונית ממרכז העיר תעלה כ-35 ש"ח. תשימו לב שאתם לא מתחילים את המסלול ליד השלט של "הר שלמה"!

נחל שלמה וטיפוס להר שלמה

מתחילים את הטיול בשביל המסומן כחול, במגמה צפון מזרחית למשך כ-1.5 ק"מ. לאחר מכן השביל פונה ימינה (מזרחה), ומתחילים טיפוס קצר אך תלול לפסגת הר שלמה. כשמגיעים לאוכף נראה פיצול שבילים: שחור הפונה שמאלה, ירוק הממשיך ישר, וכחול שפונה ימינה. אנחנו נבחר בכחול ונטפס בעזרת מעקה ויתדות לפסגת הר שלמה. ההר בגובה של כ-700 מטרים, והנוף שנשקף ממנו שווה כל צעד במעלה התלול אליו. כאן תהנו מ-360 מעלות של יופי שכולל את מפרץ אילת, סיני, ירדן והרי אילת.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

ירידה מהר שלמה בנחל מפלים (בת-שבע)

לאחר שנהניתם מהנוף ונחתם כמה רגעים, הגיע הזמן לרדת למטה. נעשה זאת בעזרת השביל הכחול שיורד בצד המזרחי של ההר. תחילת הירידה די תלולה ומתבצעת בדרדרת, אז יש לרדת לאט ובזהירות. עם השביל הכחול נמשיך עד למפגש עם השביל הירוק שאיתו נרד עד למפגש עם נחל נטפים. אורך המסלול מהפסגה ועד המפגש עם נחל נטפים הוא קצת יותר מ-2.5 ק"מ. לאורך המסלול ישנן לא מעט נקודות עם יתדות, כך שההתקדמות מעט איטית אם אתם מטיילים בקבוצה. לאורך המסלול תראו שהנוף משתנה מהרים בצבע שחור אדמדם לירוק, ותתענגו על כל רגע!

נחל נטפים

כשמגיעים למפגש של נחל מפלים ונחל נטפים, תראו שלט שמכווין אתכם צפונה (שמאלה) לעין נטפים. השביל הוא ירוק, ולאחר כמאה מטרים ישנו עץ שיטה גדול שמהווה מקום מצוין למנוחה קצרה. מולכם תראו מערה, שבחזיתה ישנו שלט האוסר את הכניסה אליה.
לאחר קצת פחות משלושה ק"מ ישנו פיצול של השביל: מימין הירוק ומשמאל השחור. מומלץ להמשיך בשביל השחור שממשיך בתוך הערוץ של נחל נטפים, ועובר בכמה מפלים יפים ביותר.
לאחר כשני ק"מ בשביל השחור נגיע למפל האחרון והגבוה ביותר, שלאחרונה הותקן בו סולם ויתדות שמאפשרות טיפוס קליל.
לאחר מפל זה השביל השחור חובר בחזרה לשביל הירוק (ושביל ישראל), ולוקח אותנו במשך 1.5 ק"מ עד לעין נטפים.
אם אתם מגיעים למעיין בשעות הערב, מומלץ להתקרב לאט ובשקט. יש סיכוי שתראו איילים שבאו לשתות מהמעיין.
בכל מקרה אין לישון ליד המעיין, מפני שזה יימנע מבע"ח שחיים באזור לגשת למעיין ולשתות.
לאחר מנוחה והתרשמות מהמעיין, ממשיכים עם השביל הירוק העולה לחניון יום. על מנת לעלות יש צורך לעלות כמה מטרים, ואז לעבור בתוך סלע ענקי וצר שמצויד ביתדות ומעקה. יש לשים לב שהמעבר בתוך הסלע נמוך ביותר, ויש להזהר מאוד לא לקבל מכה בראש!
לאחר שיוצאים מהסלע, מצד שמאל נראה חניון עפר גדול שבקהו הצפוני ישנו מצוק של כמעט 90 מעלות. ניתן לזחול לקצה המצוק בזהירות רבה, ולהסתכל מלמעלה על המעיין.

מחניון עין נטפים לסיום המסלול

מהחניון של עין נטפים יש עוד כ-1.5 ק"מ עד שחוזרים לכביש 12 וסיום המסלול. עלינו ללכת על השביל השחור (ושביל ישראל) בדרך עפר רחבה שמתאימה גם לרכב, שמתעקלת מעלה עד לכביש 12. זוהי דרך משעממת ולא יפה, אבל היא לוקחת פחות מחצי שעה.
בסיום המסלול תראו לפניכם את כביש 12, וחניון לילה לימינכם.
נעבור לצד השני של הכביש בזהירות ונפנה שמאלה. מולנו נראה שלט של הר יואש, ותחילת המקטע האחרון של שביל ישראל.
מכאן ניתן לחזור לאילת באמצעות מונית, או לנסות את מזלכם בתפיסת טרמפים. המרחק ממרכז העיר הוא כ-11.5 ק"מ. במידה שהשארתם רכב בתחילת המסלול, המרחק הוא כ-3.5 ק"מ עד לנחל שלמה.

טיפים

  • רצוי מאוד להצטייד במפת סימון שבילים מס' 20
  • אין לשתות את מי המעיין!

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )