(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיול יום מיוחד ומעגלי בבקעת הירדן

מסלול לא מוכר המתחיל ומסתיים ביישוב ארגמן בבקעת הירדן. אורך המסלול הוא כ-10 ק''מ ואינו מסומן, ולכן מיועד למטיילים בעלי נסיון ומיטיבי לכת

תאריך הטיולMarch 2016
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתסתיו, חורף

רקע ומידע כללי

היישוב ארגמן נמצא על כביש 90, בבקעת הירדן. כדאי להחנות את הרכב הכי קרוב לשער הראשי, ממנו מתחילים ללכת. את הטיול מסיימים ליד השער האחורי (והנעול) של היישוב, לכן צריך לתאם אם הקב"ט של היישוב את פתיחתו. במידה שיש יותר מרכב אחד, כדאי להחנות אחד ליד השער האחורי. זה יימנע את הצורך ללכת מהשער האחורי לראשי. הטלפון של מזכירות היישוב: 02-9941721, והמייל הוא: argaman_@zahav.net.il. המסלול כאמור אינו מסומן, ולכן חשוב להצטייד במפה! מכיוון שהוא איונו מסומן אין יתדות או כל ציוד עזר נוסף לאורך המסלול, ולכן ההתקדמות בתוך הואדי מעט איטית, במיוחד במעבר הבולדרים.
אורך המסלול הינו כ-10 ק"מ, והוא לוקח באזור ה-3.5 שעות. המסלול מיועד למיטיבי לכת, ברמת קושי בינונית פלוס.
ציוד מומלץ: לפחות 3 ליטר מים לאדם, מפת סימון שבילים של בקעת הירדן (5-6), בגד ים לטבילה בגבים (אם ירד גשם יומיים שלושה לפני הטיול), נעלי הליכה גבוהות.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

תחילת המסלול לתצפית על בקעת הירדן

מתחילים את ההליכה ליד השער הראשי של היישוב ארגמן: חונים כמה שיותר קרוב לשער הראשון (הלא מאוייש) של היישוב. בתחילת ההליכה יוצאים מהשער ופונים ימינה (דרומה). הולכים כמה מטרים לאורך הגדר המתעקלת מערבה, ולאחר מכן מתחילים לטפס צפון-מערב לתצפית יפהפהיה מראס אום חוביזה. הטיפוס לוקח כשעה, ועולים מגובה מינוס מאה שישים ושמונה מטרים (-168) לארבעים מטרים (40). מעט לפני ההגעה לתצפית חוצים שביל ג'יפים מסומן כחול, וזוהי הפעם האחרונה שרואים סימון שבילים עד שמגיעים בחזרה לארגמן.
כאן מסתובבים לאחור ונהנים מהנוף של הרי הגלעד בירדן ממזרח, הסרטבה מדרום והר גדיר מצפון מערב.

מראס אום חוביזה לואדי אום חרז וחזרה לארגמן

לאחר התצפית ומנוחה קצרה הולכים צפונה לחורבת אום חרז (כ-2 ק"מ), ומשם יורדים לתוך נחל אום חרז (ואדי אום חרז), כ-0.5 ק"מ לאחר החורבה. הנחל ייקח אותנו כמעט עד ארגמן.
במידה שהגבים מלאים אפשר להכנס לטבילה, אחרת פשוט נהנים מההליכה המאתגרת על הבולדרים של הנחל. כאמור אין בנחל שביל מומלץ, לכן יש לבחור בזהירות את הצעד הבא. לרוב כדאי ללכת על הגדה הימנית (דרומית \ מזרחית), אבל זה כמובן לא מחייב. כל אחד ע"פ נסיונו ושיקול דעתו.
בתוך הנחל הולכים כ-4 ק"מ, ולקראת סופו רואים את השער האחורי והנעול של היישוב ארגמן דרומית מזרחית. בשלב זה יוצאים מהערוץ של הנחל והולכים בשטח הפתוח לכיוון השער. מעט לפני השער יש כביש אספלט ישן עם הסימון הכחול. יש לעלות עלייה קצרה על הכביש ולפנות ימינה לכיוון השער.
שימו לב שהגדר סביב השער מחושמלת, ואין לגעת בגדר או בשער בשום פנים ואופן!! צריך להתקשר לקב"ט של היישוב (שאיתו קבעתם מראש) שיבוא לפתוח את השער. כאן מסתיים המסלול המיוחד, ואפשר לעצור במכולת של היישוב כדי לקנות משהו קר ו.או מתוק.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיפים

  • יש להצטייד במפת סימון שבילים 5-6, ומצפן או מכשיר GPS.
  • לפני \ אחרי המסלול אפשר לטייל במתחם טביעת הרגל של בידת' א-שעב שנמצאת בקרבת מקום. פרטים נוספים מופיעים בסקר של אדם זרטל. ראו קישור למטה
  • אפשר להגיע לארגמן באמצעות קו 961 או 966 של אגד.
  • המפה המופיעה אינה מדויקת, ולכן יש להסתכל על הקובץ המצורף: המסלול שהוקלט באמצעות ה-Sports Tracker.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )