(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיול מיטיבי לכת בערבה: הר ארגמן

טיול מעגלי שעובר בנחל יטבתה, הר ארגמן ונחל ארגמן. ישנן כמה חלופות למסלול הזה, ובסיפור דרך זה אתאר מסלול שהוא לדעתי הכי מאתגר מכל החלופות האפשריות.

תאריך הטיולDecember 2021
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתסוף נובמבר עד תחילת מרץ, לא כשיש אזהרת שיטפונות.

רקע ופרטים כלליים

הר ארגמן קיבל את שמו הודות לצבעו שנגרם בשל תחמוצת הברזל בבסיס ההר, ופסגתו העשויה סלע גיר מתצורת גרופית. בערבית הוא נקרא "ג'בל ע'דיאן", ופסגת ההר מגיעה לגובה של 543 מ'.
מהפסגה ניתן לראות את הרי אדום, המלון של שחרות וכל דרום הערבה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הגעה לנקודת ההתחלה (והסיום)

אפשר להחנות את האוטו ליד מוצב יטבתה, הנמצא מדרום לקיבוץ. כדי להגיע אליו נוסעים על כביש הערבה לכיוון דרום, וקצת אחרי שעוברים את הקיבוץ יש שלט המכווין אל עבר "מ"ק 1394" - זה המוצב. אחרי שיורדים מכביש הערבה אפשר לפנות דרומה (שמאלה) כביש עפר \ אספלט ישן מאוד שמוביל אל מצודת יטבתה, או צפונה (ימינה) למוצב. ליד המצודה ישנה רחבת עפר שבה אפשר להחנות, אבל אני לא בטוח בקשר לבטחון הרכב שיישאר שם יום שלם. אם תחליטו לנסוע אל המצודה (אפשר גם ברכב פרטי) זה יחסוך לכם כ-3 ק"מ מהמסלול. אני בחרתי באופציה השנייה, ולכן המסלול המתואר כאן מתחיל מהמצודה.
מי שמגיע עם תחבורה ציבורית יוכל לרדת בתחנה שצמודה למוצב, על כביש הערבה.

המסלול: 22.2 ק"מ, 1,548 מ' עלייה וירידה

מתחילים ללכת ממצודת יטבתה לכיוון דרום לאורך כביש הערבה, על שביל ג'יפים רחב וברור ללא סימון. הולכים כחצי ק"מ עד שמגיעים לגדר שתוחמת אזור של עצי שיטה, ושם השביל פונה מערבה (ימינה) והולכים הליכה די משמימה לאורך הגדר שמתעקלת שמאלה, ימינה ושמאלה לאורך כ-3.5 ק"מ. מגיעים לפיצול שבילים שחור-כחול-ירוק (שלידו יש שלט שנפל), ושם עולים על השביל הכחול שמתקדם במעלה נחל יטבתה לכיוון מערב. קצת לפני שהערוץ של הנחל מתעקל דרומה (שמאלה) יש נקודה טובה לארוחת בוקר בצל של הר יטבתה.

ממשיכים על השביל הכחול שמתחיל לעלות בערוץ מלא בולדרים שמקשים על ההליכה ומצריכים להעזר בידיים, וכאן קצב ההליכה יירד. אחרי כ-ק"מ אחד מתחילת העלייה מגיעים לפיצול כחול-שקוף, כאשר השביל השקוף מוביל לתצפית יפה על מפל קטן שבתחתיתו גב קטן. ממשיכים במעלה הנחל, ואחרי עוד כ-700 מ' מגיעים ליתדות שעוזרות לעלות את החלק האחרון של העלייה הקשה, וישר לאחר סיום העלייה תראו מולכם את ראש מפל יטבתה המרשים.

העלייה אמנם הסתיימה, אבל קצב ההליכה עוד יירד מכיוון שכאן מתחיל מקטע יפהפה של הערוץ שכולל פטריות סלע, מפלונים ותצורות סלע מיוחדות. המקטע היפה הזה נמשך לאורך כ-ק"מ אחד, שבסיומו השביל הכחול יוצא מהערוץ של הנחל ועולה לכיוון מזרח לגדת הנחל.
לאחר שיוצאים מהנחל יש עוד כמה מאות מ' עד שמגיעים לפיצול כחול-ירוק. פנייה צפונה (שמאלה) לשביל הירוק מובילה לראש הר יטבתה ומעלה צאלה. פנייה דרומה תוביל (לאחר כ-3 ק"מ) לחבירה לשביל ישראל, ואם ממשיכים ישר על השביל הכחול מגיעים לאחר כ-ק"מ אחד לפיצול כחול-שחור. כאן פונים דרומה (ימינה) לשביל השחור שמתקדם במישור נוח במגמת עלייה מתונה אל עבר הר ארגמן, שאת פסגתו המחודדת ניתן לראות בבירור.

לאחר שהשביל השחור מתעקל מזרחה מתחילה עלייה תלולה על שביל צר, שבסיומה מגיעים אל הרוג'ום שמסמל את פסגת ההר. אמנם אין כאן כמעט צל פרט למה שהרוג'ום מספק, אבל שווה להשתהות כאן ולספוג את הנוף היפה והשקט המרגיע.

יורדים באותה דרך וחוזרים עם השביל השחור אל הפיצול (כחול-שחור), ושם מחליטים אם ממשיכים על השביל השחור אל נחל ארגמן או שחוזרים עם השביל הכחול לפיצול הכחול-ירוק והר יטבתה. החלופה הקלה יותר היא הר יטבתה, אז אם אתם מרגישים עייפים עדיף לבחור באפשרות זו.
אני המשכתי על השביל השחור שבתחילה מתון וקל, אבל לאחר כמה מאות מטרים עולה בתלילות על הגדה המזרחית של הנחל, על מנת לעקוף את המפל של עין צאלה. הירידה אל ערוץ הנחל תלולה מאוד, והדרדרת לא עוזרת. לאחר שנכנסים לערוץ הנחל, יש הליכה של כ-ק"מ אחד של הליכה מאתגרת וקשה שבמהלכה ישנם לא מעט בולדרים שמזכירים את העלייה בנחל יטבתה.

לאחר שהירידה מתמתנת והבולדרים נשארים מאחור, יש הליכה קלה של כ-1.5 ק"מ עד שחוזרים למפגש שחור-כחול-ירוק מהבוקר (ליד השלט שנפל). מהפיצול הזה חוזרים באותו שביל הג'יפים שצמוד לגדר עד למצודת יטבתה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיפים

  • מפה #20 מכסה את מסלול הטיול
  • בסיום המסלול אפשר להגיע בקלות אל פונדק יטבתה (גם ברכב וגם ברגל): יש מעבר מתחת לכביש הערבה

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )