(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיול יפה בכרמל: נחל אורן-הר שוקף-נחל חיק

טיול של 10 ק"מ ברמת קושי בינוני-קשה שמתחיל בחוות משמר הכרמל, עובר בנחל אורן, נחל רקית, הר שוקף ומסתיים בנחל חיק

תאריך הטיולFebruary 2021
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתסתיו עד אביב

נקודות הסיום וההתחלה

נקודת ההתחלה הינה בחוות משמר הכרמל (ליד בית אורן) על כביש 721. מחוץ לשער של החווה ישנה חנייה שמספיקה לכ-10 כלי רכב. מומלץ להשאיר שם כמה שפחות רכבים מכיוון שזו חנייה די צפופה.
נקודת הסיום הינה בעוספייה, על רחוב אבא חושי ליד הכניסה למטמנת הזבל של העיר. אפשר לכתוב בוויז "מקום יפה לאוכל ולקפה", ולהחנות ליד השער של המטמנה. אם החנייה מלאה ישנה חנייה נוספת בצד השני של הכביש.
ישנה נסיעה של כ-7 דקות בין הנקודות.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

רקע ופרטים כליים

ליד נקודת ההתחלה יש מחצבה בשם "מחצבות קדומים": מחצבה קדומה של אבן גיר מהתקופה הרומית-ביזנטית הנמצאת על הר הכרמל. באתר נותרו סימני חציבה קדומה בצורת מדרגות רבות בגדלים ובכיוונים שונים. בשטח ניתן לראות את עקבות עבודת החוצבים בצורת חריצים אלכסוניים ורדודים. אזור מחצבות קדומים משמש כאחד מאתרי גלישת מצוקים בישראל.
נחל חֵיק הוא נחל אכזב במורדותיו המערביים של הר הכרמל. ראשית הנחל באזור בסמוך לעוספייה ליד רום כרמל. הוא זורם מקו פרשת המים לכוון מערב דרך בקעת אלון לנחל אורן. הנחל הוא חלק ממסלול שביל ישראל. אף שהנחל הזורם לכוון מערב, ניתן לראות בו נקיקי מעוקים שהם פרי שחיקת קרקעית הנחל על ידי מים וסחף.
עין חיק: הר הכרמל מתאפיין בכמות משקעים גדולה, אבל למרות זאת הוא דל במעיינות ומקורות מים עיליים. הסיבה לכך היא כנראה מסלע הקירטון המכסה את אזור ההר, ומונע את חלחול מי הגשמים לקרקע ויצירת מאגרי מי תהום. אחד המעיינות הבודדים הנובעים בכרמל הוא "עין חיק" בנחל חיק, שהוא מעיין מסוג מעיין שכבה. המעיין נובע בגובה של 460 מטר מעל פני הים וכ-20 מטר מעל אפיק הנחל. המים בוקעים בתוך כוך קטן המכוסה בשערות שולמית באזור שהוא בין שכבת גיר ושכבת קירטון חווארי. סביב המעיין גדלים עצי אלון מצוי ואלה ארצישראלית. בנוסף מצויים בוסתנים נטושים של עצי תאנה, רימון ושקד. מי הנביעה נקווים בשוקת בטון באורך 2.5 מטר. השוקת מובילה לבריכת אגירה יצוקה מבטון שגודלה 7X8 מטר ועומקה 5-4 מטר.

המסלול: 10 ק"מ

מתחילים ללכת מהחנייה של חוות משמר הכרמל לכיוון מזרח בירידה מתונה על שביל המסומן ירוק. אחרי כ-120 מ' תראו מצד שמאל שביל שקוף שמוביל לתחתית מחצבות קדומים. אחרי עוד כ-200 מ' מגיעים לפיצול ירוק-אדום, ושם פונים דרומה (ימינה) לשביל האדום שנמצא מצדו המערבי של נחל אורן.
הולכים לארוך הנחל, ולאחר כ-ק"מ אחד מגיעים לחניון ליד עין אורן. ממשיכים על השביל האדום דרומה עד למפגש של נחל אורן ונחל רקית. מעט אחרי מפגש הנחלים מגיעים לנקודת פיצול של השביל האדום והשביל הירוק. ממשיכים לכיוון מזרח (שמאלה) על השביל האדום, שמעתה משולב עם שביל ישראל (ש"י). כ-100 מ' אחרי נקודת הפיצול מגיעים לחרבת רקית.
מהחרבה השביל האדום מתחיל לטפס במתינות אל עבר פסגת הר שוקף. השביל מתקדם על צלע הר חשופה, וכאן יש נוף יפה לכיוון צפון מערב. השביל ממשיך מזרחה ומגיע ליער מעט לפני הפסגה. לאחר שיוצאים מהיער מגיעים לפסגת הר שוקף, שם יש מקום ישיבה שמאפשר התרשמות מהנוף של ההר הכי גבוה בחלקו הדרומי של רכס הכרמל.
מהפסגה השביל האדום יורד עד לפיצול אדום-שחור, ושם עולים על שביל ג'יפים מסומן שחור (משולב עם ש"י). הולכים כ-ק"מ אחד על השביל השחור עד למפגש עם השביל הירוק, שם פונים מזרחה (ימינה) לשביל הירוק. מעט אחרי הפיצול השביל הירוק פונה מזרחה ונכנס לערוץ של נחל חיק. מתחילת המסלול לכניסה לערוץ יש כ-7 ק"מ.
המסלול בתוך הערוץ מאוד יפה, מוצל ונעים. בערך באמצע הדרך יש מקטע מעט אתגרי, עם מעקות ויתדות שעוזרים לעבור אותו בבטחה. החלק האתגרי מסתיים במפל של 4 מ', וכ-1.5 ק"מ אחרי המפל מגיעים לעין חיק. מהמעיין יש הליכה קלילה של כ-ק"מ אחד עד שמגיעים לנקודת הסיום.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיפים

  • מפה #4 מכסה את אזור הטיול
  • אם החנייה של חוות משמר הכרמל מלאה, אפשר להחנות מעט במעלה הכביש ליד האנדרטה של אסון שריפת הכרמל. משם יש שביל קצר מסומן בשחור שיורד אל החווה
  • אפשר ללכת גם בכיוון ההפוך

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )