נחל משמר מעגלי

טיול יום מעגלי באחד הנחלים היפים במדבר יהודה. הליכה חוויתית המשלבת מעוקים, סולמות ולאחר שיטפונות יהיו גם גבים

תאריך הטיולMarch 2013
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתסתיו ואביב (באביב יש יותר סיכוי למים בגבים)

הגעה לתחילת המסלול

נוסעים על כביש 90 דרומה וכ-10 דקות דרומית לקיבוץ עין גדי פונים ימינה (מערבה) לדרך עפר המתאימה לכל רכב המסומנת באדום. אחרי כ-2 ק"מ מחנים את הרכב. השמועות אומרות שלעיתים יש שם פריצות, אבל בשתי הפעמים שטיילתי בנחל לא קרה לי מקרה כזה (בכל מקרה לא כדאי להשאיר ברכב חפצים יקרים).

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

המסלול

מנקודת החנייה מתחילים ללכת בשביל האדום ולאחר כק"מ וחצי מגיעים לפיצול שבילים עם שביל כחול. בפיצול לוקחים את השביל המסומן בכחול ועולים יחד איתו את המעוק היפיפה של נחל משמר.
בתוך המעוק ההליכה היא אתגרית ומדלגת בין סולמות, כאשר הסולם הראשון הוא הגבוה ביותר (כ-10 מטרים). אחרי שטפונות אפשר למצוא גבים לאורך הנחל (לא גבים ענקיים, אבל מי שלא רוצה להרטיב את הנעליים יאלץ להורידם כי אין דרך אחרת לעקוף אותם). בטיול שאנחנו עשינו היה גב קטן בתחתית הסולם הראשון הגדול ועוד גב קטן בהמשך המעוק עם מים שהגיעו מתחת לברכיים. עומק הגבים משתנה מאוד לאחר שטפונות ושמענו על אנשים שאף נאלצו לשחות (אורך הגבים הוא בערך כ-3 מטרים).

בסוף המעוק מגיעים לפיצול שבילים נוסף עם השביל האדום. למי שיש זמן, מומלץ לבקר בעין משמר ולשם כך יש לפנות שמאלה בשביל האדום שמתחבר לאחר כ-300 מטר לשביל שחור ומטפס לעין משמר. שימו לב! לא להמשיך עם השביל האדום למעלה משמר אלא להמשיך בסימון השחור! לאחר כק"מ מהפיצול שבילים כחול-אדום מגיעים לעין משמר. כשאנחנו טיילנו לא היו הרבה מים במעיין אבל יש שם צל וזו נקודה נחמדה לעצירה של ארוחת צהריים.
אחרי המנוחה בעין משמר חוזרים לפיצול שבילים כחול-אדום באותה הדרך שבה הלכנו וממשיכים בשביל האדום. השביל האדום עוקף את המעוק מהצד הצפוני שלו ואיתו אנחנו חוזרים עד לרכב כאשר הנוף המרהיב של ים המלח נשקף מולנו.

טיפים

  • מפת סימון השבילים היא מספר 11
  • דרכים נוספות לעשות את המסלול: (1) למי שלא רוצה להיכנס למעוק אפשר לעשות את המסלול הלוך-חזור בשביל האדום. (2) הלוך בשביל האדום וחזור בשביל הכחול היורד את המעוק, אבל האופציה של לעלות את הנחל דרך המעוק ולחזור דרך העוקף היא המומלצת יותר.
  • אורך המסלול 9 ק"מ והוא לוקח כ- 6 שעות.
  • אין צורך להביא חבל (יש סולמות בכל המפלים שצריכים לעבור)

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )