טיול יום - הר כרבולת ונחל עפרן

טיול חד יומי העובר באחד הקטעים היחודיים, המרתקים וכן גם הקשים בשביל ישראל: הר כרבולת ונחל עפרן, השוכנים ליד המכתש הגדול בנגב.

תאריך הטיולNovember 2019
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתחורף

מידע כללי

רכב הכרבולת / נחל עפרן נחשב לאחד המסלולים הקשים והיפים בשביל ישראל וכולל הליכה על רכס סלעי משופע עם נופים של המכתש ובקעת צין, וירידה דרך נחל עפרן האתגרי.
אנחנו עשינו את המסלול מהסוף להתחלה- מעפרן למפעל אורון.
אורך המסלול [שעשינו] הוא כ20 קילומטר , והפרשי הגובה הם כ1000 מטר עליה ו900 מטר ירידה.
לנו המסלול ארך 8 שעות.
המסלול מיועד למטיבי לכת וכולל עליות וירידות רבות ותלולות, הליכה על קרקע סלעית ושפיצית מאוד,
ורוב המסלול הוא בשיפועים אלכסוניים ומעקמי קרסוליים...

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מנהלות

תחילת המסלול הוא בחניון לילה נחל מדור, הגענו לשם באמצעות הקפצה של יניר [054-246-1066] - בעל רכב שטח. עלות ההקפצה 550 ש"ח. לא ניתן לנסוע עם רכב רגיל בשביל זה! רק עם ג'יפ .
את הרכב השארנו בחניון בכניסה למפעל אורון. זה מקום מסודר ונראה בטוח להשארת רכבים במהלך היום. יש בו ברזיה עם מי שתיה, ושולחנות פיקניק. משם אסף אותנו יניר ונסענו כ10 קילומטר בשטח - חצי שעה בערך עד לתחילת המסלול.
כדאי להתחיל כמה שיותר מוקדם. להביא נעליים טובות במיוחד, ומספיק מים ואוכל ליום שלם.

נחל עפרן

תחילת המסלול בחניון נחל מדור ומשם עולים על שביל ישראל [שנלך לאורכו כל הטיול אגב] על שביל נוח ומישורי כ4 קילומטר, לכיוון המצוק שהוא הקיר המזרחי של המכתש הגדול. מולינו נחל עפרן. לאחר כשעה הליכה מגיעים לעפרן ומתחילים לעלות בו. הנחל טכני מאוד, העלייה תלולה ויש יתדות וצינורות שעוזרים. הסימון טוב וחשוב להצמד אליו. הנחל מציג נוף של שכבות סלע אלכסוניות וענקיות. וקניון עמוק. בנחל יש גבים אך אין צורך להכנס- השביל עוקף אותם . לאחר כ3 קילומטר של עלייה הנחל מתמתן והשביל יוצא ממנו ועולה על רכס הכרבולת.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

רכס הכרבולת

זהו החלק הארוך והמשמעותי של המסלול, כ13 קילומטר. ההליכה היא גם כן על שביל ישראל, והיא ממש על קו הרכס- מן "סכין"- כאשר מצד שמאל הנוף המהמם של המכתש הגדול, משופע בגבעות וחולות צבעוניים. ובצד ימין העמק של נחל צין . ברקע אפשר לראות את הכיפה של הכור הגרעיני ומעלינו מרחף בלון תצפית ענקי [מעניין למה...].
השביל מטפס, עולה ויורד בתלילות לאורך הרכס [שזכה לשם "הכרבולת" בגלל העליות והירידות] וחושף אותנו לנופים היפים שהזכרתי. ההליכה עליו לא קלה כי הוא מאוד סלעי ואלכסוני. בשלב מסוים השביל נכנס לערוץ נחל קטן, עובר בנקיקון קטן עם כמה גבים [ועוקף אותם] ולאחר מכן מטפס שוב על הרכס וממשיך לעבור לאורך הכרבולת.
כ11 קילומטר מתחילת הרכס השביל יורד ירידה תלולה במיוחד ואז מגיעים למבנה בטון עגול וגדול. משם אפשר לחתוך בשביל ג'יפים נוח מאוד ולהגיע למפעל אורון, או להמשיך על שביל ישראל עוד כ2 קילומטר . אנחנו המשכנו. השביל נכנס לערוץ נחל קטן, יורד בו ומגיע לעמק. את פסי הרכבת חוצים במנהרה נמוכה ואחרי כ10 דקות מגיעים למגרש החניה.

בונוס - עין ירקעם ונחל חתירה

למי שנשאר כוח אחרי המסלול הזה אני ממליץ לקפוץ לעין ירקעם, שנמצא על הכביש שחוזר ממפעל אורון, כ5 דקות נסיעה מהכניסה למפעל. ההליכה היא על שביל נוח [וכל שביל נוח יחסית לכרבולת] כ700 מטר ומגיעים לנקיק יפה ומלא גבים גדולים, ניתן לשחות בהם אפילו. ממליץ להמשיך עוד כקילומטר וחצי בהמשך נחל חתירה עד לתצפית יפהפיה על המפל הגדול ומעלה פלמח, ולחזור- סהכ כ4 קילומטר.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )