טיול יום לנחל שיאון

קצת שוויץ בישראל באחת מפנינות הטבע המיוחדות שיש לארצנו להציע

תאריך הטיולApril 2019
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתמרץ-מאי

כללי

אם נותר עוד חלק פראי בארץ - זה המקום. נחל עצום שיורד מרכס החרמון ונשפך לנחל בניאס למרגלות רמת הגולן. ככל הנראה, עקב הקרבה לגבול נעשו ניסיונות עם הזמן לטשטש את הסמ"ש השחור שפעם הוביל לתוך לנחל. למעוניינים, המסלול אכן רחוק ומצריך תיאום בטחוני (צירפתי קישור לבלוג בנושא) - אך לדעתי שווה כל רגע. יש מספר אפשרויות לטיול בנחל - חלקן ארוכות יותר (עליהן נכתב באתר), וחלקן פחות ואפילו יחסית נגישות (כפי שאפרט).

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

פרטים טכניים

אורך מסלול: 11 ק"מ, 630 מ' עלייה סה"כ.
זמן: 5-6 שעות ברוטו
סוג: מעגלי, פריחה עם מים. הרבה מים.

המסלול

את הרכב מחנים בחניון הקופות התחתונות של החרמון, ומתקדמים לכיוון ברכת מן על סמ"ש אדום, בהתחלה דרך ג'יפים ואז כביש מג'ועג'ע. לאחר כ-20 דקות מגיעים לפיצול עם הכביש שממשיך למוצבים של הר דוב שממנו נחזור בהמשך. ממשיכים ישר עד לפיצול של הסמ"ש ימינה להר כחל. אחרי כרבע שעה, כשאנו על המפנה הצפון-מערבי של ההר, יש שריד מטושטש של שביל עליו יורדים. מהחלק הזה הירידה תלולה וכמעט ולא מסומנת כך שמומלץ להסתמך על GPS ולא רק על מציאת תוואי השביל. יורדים עם המרעול לכיוון צפון-מערב, חוצים ערוץ מחורץ ועולים לעבר השני שם נראה שוב את הסמ"ש הנדיר ונמשיך לעבר שריד של כפר חרב א-דורה. הנוף הנגלה סביב פשוט יפהפה! מהחירבה ממשיכים בירידה תלולה לכיוון הנחל. לאחר כ-20 דקות כבר מתחילים לשמוע את זרימת המים הגועשים (בעונה, לאחר הפשרת השלגים). זמן משוער מהיציאה עד ההגעה לנחל: שעה וחצי.
* שימו לב שהמרעול לא ברור מרגע ההגעה לגיא הקטנטן שלמרגלות הכפר. כדי לדבוק אליו, יש לפנות ימינה ולהקיף את הכפר מימין. לקראת סוף האיגוף תגיעו לבור מים מבוטן וממנו עליכם להמשיך ישירות מערבה לכיוון הח'רבה.

מרגע הירידה לערוץ עצמו יש 2 אפשרויות- האחת, לרדת במורד הנחל לכיוון נחל סנאים (פגשנו מטייל שהמשיך לשם) או אפילו עד נחל גובתה. לא התנסיתי באפשרויות הללו, בגלל הסבך ושדות מוקשים האפשריים, אך כפי שכתבתי - יש סיפור דרך על החלק הזה של המסלול.
אנחנו המשכנו לכיוון צפון מערב, כ-2.5 ק"מ מרעננים של הליכה בתוך המים הקפואים והנאה מהפריחה האינסופית סביב. עוברים בדרך בעינות שיאון שהם מעין נביעה מתוך השלוחה עצמה; מחזה בהחלט מיוחד. קצת אחרי עינות שיאון מגיעים לחלק היבש של הנחל אשר איתו ממשיכים חצי שעה נוספת עד הגעה לכביש של המוצבים. עם הכביש המשכנו עוד כשעה וחצי עד הרכב.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיפים

  • כפי שכתבתי, יש לתאם את הכניסה לשטח עם הצבא (ראו קישור מצורף)
  • מומלץ להביא סנדלים בתיק
  • טיימינג זה הכל! יש מספר שבועות בודדים בהם הנחל זורם בשיאו. אם בחודש מרץ ניתן יהיה למצוא קצת מים לרפואה גם אחרי עינות שיאון, בחודש מאי ניתן רק לדמיין אותם..

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )