טיול יום בעמק הנעלם - נחל צפונות - ותצפית, בהרי אילת

טיול של כחצי יום לאזור מקסים ופחות מטויל בהרי אילת, העמק הנעלם ונחל צפונות, ועליה לתצפית הרכס ההרים שמעליהם. נוף מרהיב , צורות וצבעים.

תאריך הטיולNovember 2019
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתחורף, אביב.

רקע/מידע כללי

המסלול של נחל צפונות והעמק הנעלם כולל בתוכו הליכה בערוץ נחל צבעוני ומרהיב המכיל צורות סלע רבות, קניון קטן וכהה ותצפיות יפות. אורך המסלול שעשיתי הוא 16 קילומטר, הוא מעגלי וכולל הפרשי גובה של כ600 מטר עליה ו600 וירידה.
אם מגיעים ברכב אפשר לחסוך כ3 קילומטר.
חלק ניכר מהמסלול [חצי] הוא "יריץ" - אפשר לרוץ בו, לחובבי ריצות השטח. גם החלק היותר טכני לא קשה במיוחד אבל עדיין זה מסלול למטיבי לכת כי יש צורך לטפס קצת ויש עליה לא קלה- לתצפית. [וגם ירידה].
ניתן לוותר על העליה לתצפית ולעשות מסלול מעגלי. עדיין כדאי יהיה ללכת בערוץ עד תחילת העלייה כי הוא מאוד יפה.
משך זמן - לי לקח 4 שעות. חלק מזה בריצת שטח. הליכה בלבד זה כ5-6 שעות להערכתי.
כמו שאר המסלולים בהרי אילת כדאי לטייל בחורף או בתחילת האביב, כשמזג האוויר טוב.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מנהלות

תחילת המסלול כ5 קילומטר דרומית לצומת באר אורה, עם כביש קטן שפונה ימינה לכיוון העמק הנעלם.
הכביש מסומן בצבע שחור. אפשר לנסוע בו עם הרכב [לא יודע לגבי הבטיחות של השארת רכב באיזור הזה] עד לצומת עם השביל האדום , משם חוזרים, ושם להשאיר אותו.
בתחבורה ציבורית- לנסוע מאילת לבאר אורה או לשדה התעופה רמון ומשם לנסוע בטרמפים את ה5 קילומטר עד תחילת המסלול.
כאמור המסלול מעגלי וחוזרים לנקודת ההתחלה.

לתחנה הסיסמוגרפית

תחילה נלך לאורך השביל השחור כ4 קילומטר, בכביש נוח בהתחלה שהולך ונכנס לערוץ נחל עד שהופך לשביל בערוץ. כשנגיע לתחנה הסיסמוגרפית, השביל מקבל תפנית ונכנס עמוק יותר לתוך הערוץ ואחכ פונה שמאלה ומטפס חדות על ההר שמפריד בין הערוץ שממנו הגענו לבין נחל צפונות. מגיעים למין אוכף קטן עם נוף יפה לכל הכיוונים, והרבה צבעים. השביל ממשיך עוד קצת ויורד בתלילות לערוץ נחל צפונות שם נפגשים עם השביל האדום.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

העמק הנעלם

נקודת ההתפצלות שהגענו אליה בעצם עוקפת מפל קטן בנחל צפונות. עוד נשוב אליו. אנחנו נפנה ימינה במעלה הנחל באזור שנקרא ה'עמק הנעלם' - אחד משיאי הטיול, כל האזור מלא בחולות לבנים, אדומים וסגולים, והרבה שכבות וצורות מרהיבות בסלעים. אחרי כחצי שעה הנחל שהיה רחב למדי מתחיל להיות צר, ואנחנו נכנסים למין נקיק קטן ואדמדם, ומטפסים על מפל יבש [לא מסובך מדי] בגובה כמה מטרים. אורך הנקיק כ300 מטר ובסופו השביל מתחיל לעלות בתלילות אל הרכס.

תצפית על העמק הנעלם והאזור

אחרי כחצי שעה של עליה לא קלה השביל מתמתן ומגיעים למפגש עם שביל כחול. נמשיך שמאלה באדום כמה שנרצה, לאורך השביל- בצד שמאל- יש תצפיות מרהיבות על כל איזור הערבה והנחלים שממנו הגענו, בקעת עמרם, הר אמיר ועוד. לאחר ששבענו נחזור בדרך שהגענו- זהירות בירידה- אל הצומת של השביל השחור והאדום בתחילת העמק הנעלם.

נחל צפונות

נמשיך בשביל האדום כלפי מטה. השביל מטפס קצת שמאלה, עוקף את המפל ואחכ יורד לערוץ הנחל לקניון כהה ויפה. ממליץ לחזור אחורה בקניון עד למפל שעקפנו, כ5 דקות הליכה. ממשיכים עוד כקילומטר בקניון , ואז ערוץ הנחל מתרחב ונהיה בהיר יותר . ההליכה היא בערוץ הנחל, הליכה נוחה למדי בשביל המסומן אדום. עוד 2 קילומטר והשביל פונה בחדות שמאלה ומתחבר עם הכביש לתחנה הסיסמוגרפית שמשם הגענו - השביל השחור. [שם יחכה הרכב.] פונים ימינה, ואחרי בערך קילומטר וחצי מגיעים לכביש הערבה.
בהצלחה!

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )