טיול בנחל כזיב, תצפיות ומעיינות

נחל כזיב נחשב בעיני רבים לנחל היפה ביותר בארץ. בסיפור דרך זה אתאר מסלול יום ארוך ומעניין הכולל הרבה ממה שיש לנחל להציע.

תאריך הטיולJune 2020
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתאפשר כל השנה, מומלץ באביב.

כללי ומנהלות

נחל כזיב נמצא בגליל המערבי, קרובה אליו העיר מעלות תרשיחא והיישובים גורן, מצפה הילה [וגם אבירים]- מכולם יש גישה לנחל. הנחל מציג נוף ירוק ומיוער של עצים כדוריים על צלעות הרים תלולים, מצוקים מרשימים, צמחייה מגוונת, תצפיות יפות , אתרים ארכיאולוגים מעינות נפלאים והרבה מים זורמים [במיוחד בעונה]. המסלול המתואר כאן הוא ארוך וכולל הרבה עליות לכן מתאים למיטיבי לכת. מבחינה טכנית השבילים בנחל סבירים למדי ובהרבה מהם אפשר גם לרוץ ריצת שטח [כמו שאכן עשיתי].
אורך המסלול: 24 קילומטר. הפרשי גובה: ב1000 מטר טיפוס, ו1000 מטר ירידה. המסלול מעגלי, לי הוא לקח 5:30 שעות ברוטו. בהליכה בלבד מניח שיקח בסביבות 7-8 שעות.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

התחלת המסלול [וסופו]

המסלול כאמור מעגלי לכן ההתחלה היא גם הסוף. יש לנסוע עם הרכב בכביש 89 [הכביש למעלות] ולפנות צפונה לכביש 8837, שמוביל למעיליה. לעבור את מעיליה ולהמשיך עד שהכביש פונה למצפה הילה. כאן יש להמשיך ישר עם הרכב עוד 400 מטר עד לחנייה.

מבצר מונפורט, מצפה המונפורט

מהחנייה יש ללכת צפונה בשביל אדום שיורד לכיוון מבצר המונפורט. אחרי 1.5 קילומטר הליכה בירידה מתונה מגיעים. מדובר בשרידי מבצר צלבני בן כ800 שנה, להעמקת יתר מומלץ לקרוא בויקיפדיה. נוף מרהיב של נחל כזיב נשקף ממנו. נמשיך לרדת באדום עד להגעה לנחל. למשקיענים מומלץ לעלות על ההר ממול לתצפית המונפורט- קילומטר הליכה, 120 מטר טיפוס- תצפית יפה המצדיקה את המאמץ הלא גדול.
חוזרים לנחל באותה דרך.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

נחל כזיב, עין תמיר

נלך מזרחה בשביל הירוק על נחל כזיב, במגמת עליה [בצד השני- הליכה מערבה- מגיעים לעין חרדלית]. השביל הוא שביל ג'יפים והוא חוצה את הנחל הזורם מספר פעמים . קשה להתחמק מלהרטב וגם אין צורך, המים נעימים ונקיים, לא קרים כמו באירופה [וסיכוי גדול שגם המזג אוויר לא יהיה קר כמו באירופה...] לחילופין אפשר פשוט לוותר על השביל ולהתקדם במעלה ערוץ הנחל, זה יקח הרבה יותר זמן כמובן.
נלך 3 קילומטר בעלייה מתונה עד שנגיע לבריכה גדולה במיוחד [יחסית לנחל] אפשר להשתכשך שם כמובן, מיד אחריה נגיע לעין תמיר. בעין תמיר יש משטחי סלע חלקים ומיוחדים שנראים קצת כמו אמבטיות והמים זורמים בתוכם אבל הפנינה של המקום זו הניקבה שממנה נובע המעיין. חפשו אותה בצד ימין. מתוכה יוצאים מי טורקיז צלולים ונהדרים- כמו באירופה! הניקבה היא טבעית, צרה מאוד- לפרקים ברוחב בן אדם- וגם הגובה שלה משתנה. בוא נאמר שאנשים קטנים יסתדרו שם יותר טוב מגדולים...
רשמית אסור להכנס, כן, אבל אני נכנסתי לתוכה -עם פנס כמובן. המים הולכים ועולים עד שמגיעים לאיזור החזה. אחרי כ20 מטר [בערך? קשה להעריך] מגיעים לאיזה חלל מערתי כזה, שם הרגשתי שמיציתי- וחזרתי.
חשוב! אין להכנס לנקבה כשהמים גבוהים ומגיעים עד לתקרת הניקבה! סכנת טביעה!

שביל נוף לכיוון מצד אבירים

מיד אחרי עין תמיר עולים בשביל כחול לכיוון חניון הזיתים- עליה קצרה ותלולה. 150 מטר טיפוס.
ממשיכים מזרחה בשביל שחור ואז אדום. בדרך תצפיות נוף יפות לכיוון נחל כזיב. אחרי 2.5 קילומטר פונים ימינה בשביל ירוק, ואז שמאלה בכחול, ומגיעים לשביל האבירים [מסומן שחור] שעובר בערוץ נחל [האבירים?] . קילומטר וחצי בירידה על השביל וחזרנו לנחל כזיב.

עין זיו, וחזרה לנקודת ההתחלה

פונים שמאלה בירוק, בערך 400 מטר . הולכים במעלה הנחל- בנחל או בשביל ליד- עד עין זיו, שהוא מעיין ענק המוציא כמות גדולה של מים שנופלים במפל יפה. סביב הרבה בריכות וצמחייה. תחנת שאיבה לא פעילה ממוקמת ליד. אחרי הביקור בעין זיו נחזור מערבה בשביל הירוק שוב לאורך נחל כזיב עד לעין תמיר. שם נחצה את הנחל ונעלה על שביל שחור שמטפס על הגדה הדרומית של הנחל, לכיוון מצפה הילה. אחרי כ2.5 קילומטר הליכה, ו200 מטר טיפוס , נגיע שוב אל השביל האדום, עוד 200 מטר ואנחנו במגרש החנייה.

בהצלחה!

טיפים

  • כדאי להביא נעליים המתאימות להליכה במים. לא נעלי הרים כבדות גורטקס.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )