שלוש חורבות- חרבת דרג', חרבת סומק וחרבת חגלון

קצת ניווטים, קצת סבך, קצת חורבות והרבה נפלים. טיול סופ"ש לשטח האש המיוחד של אליקים. בין מצוקים, לגתות, בתי כנסת עתיקים וחורש עבות

לא יוצאים לטיול בלי מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולSeptember 2013
משך הטיוליומיים
עונה מומלצתאביב- וכל השאר השנה

יום ראשון- ממחלף אליקים לחרבת סומק

בצהרי יום שישי ירדנו מהאוטובוס במחלף אליקים. אחרי מילוי מים קצר בתחנת דלק, הנמצאת מעט צפונית לתחנת אוטובוס, חצינו את הכביש המוביל לדלית אל כרמל לכיוון מערב, ואחרי הליכה של כ-100 מטר נכנסו לדרך עפר שבפתחה בטונדה צבאית. חלפנו על פני סדרת מטווחים ואז הגענו לפיצול שבילים ובו יש מסוקי דמה לאימונים. אחרי השתעשעות קלה ירדנו בדרך הדרומית יותר. לאחר כמה מאות מטרים נפתחה מימינו חורשה. חצינו את החורשה ופגשנו בשביל פודרה שבצידו הצפוני יכולנו לראות בתי אימון לש"ב ובצידו הדרומי עמדות עט"ף. חצינו את השביל והלכנו לאורך צידה הדרומי של גדר התיל בערוץ הנחל. המשכנו עם הערוץ עד שלבסוף פגשנו דרך עפר מרכזית ואיתה התחלנו לטפס צפונה. העליה הייתה מתונה ובדרך התחלנו למצוא כל מני מתנות שהשאירו לנו מטיילים וחיילים (מפת סמ"ש, פנטלים וכו'..). עצרנו לארוחת צהרים מתחת לאחד מעצי האלון והמשכנו בטיפוס להר סומק. למרגלותיו הדרומיים של הר סומק סטינו מהשביל ומצאנו את חרבת דרג' ובה בורות מים ושרידי מטעים ובעיקר נוף מדהים לחוף הכרמל ורמות מנשה. החלטנו כי אנו לא חוזרים לשביל אלא מנסים להעפיל לכיפה של ההר. טיפוס קצר הוביל אותנו לכיפה שצמחייה סבוכה חוסמת את הנוף. מהכיפה ירדנו אל האוכף שם חברנו בחזרה אל השביל. המשכנו צפונה עוד כ 2 ק"מ עד שהגענו לסוללה ובה משגרי מרגמות. צפונית לסוללה על מרגלות ההר מצאנו את הבית כנסת של חרבת סומק. הנחנו את התיקים והסתובבנו בחרבה בין הבורות והגתות. החלטנו שנתמקם בחרבה ללילה ומצאנו לנו עץ אלון תבור ענק שתחתיו ישנו. אנחנו סידרנו לנו הקפצת מים, ישנה דרך שיוצאת מכביש 672 לכיוון חרבת סומק שאורכה כ- 1.5 ק"מ (עבירה לרכב פרטי עד החצי ק"מ הראשונים). באמצע הלילה זכינו להתעורר מצחקוקים של שלושה צבועים שעמדו ממש עשרה מטר ממנו.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום שני- מחרבת סומק לעין הוד

קמנו ביקיצה טבעית והתחלנו את הליכתנו לכיוון הגתות ומערות הקבורה. משם התחלנו בטיפוס לכיפה שמשכה את עיינינו. שמרנו על קו הגובה והלכנו לכיוון הכיפה. בשלב מסוים חתכנו ישר לאוכף במדרון תלול וסבוך וחברנו לדרך עפר. עם הדרך עפר עלינו לכיפה וגילינו שהנוף קצת מוסתר. התחלנו לרדת לכיוון נחל חרובים עד שלפתע הגענו לקיר סלע ענק. טיפסנו על "צוק התקווה" ומשם ירדנו לערוץ שהיה מדרום אלינו. הירידה הייתה תלולה וסבוכה וההליכה בערוץ עצמו אף יותר סבוכה. ההליכה האיטית בערוץ הסתיימה כשהגענו לנחל חרובים. התחלנו לרדת עם הערוץ של נחל חרובים והוא כבר היה יותר סימפטי. לאחר הליכה של כ-2 ק"מ בערוץ פגשנו כמה גדרות תיל וכשחצינו אותם נפתח הערוץ לבקעת מהר"ל. לצידי הנחל פגשנו זוג נחמד שישב בזולה מקומית שהזמין אותנו לקפה. אחרי קפה ומלון המשכנו עם הדרך עפר עד שפגשנו בדרך לכל רכב אדומה. הלכנו איתה צפונה ואחרי שעברנו את החוות סוסים מצד שמאל, נכנסנו דרך שער בדר לשביל ג'יפים. השביל הוביל אותנו לערוץ הנחל. עלינו עם דרך אחרת במעלה הנחל המערבי. הדרך התפתלה בעליה תלולה עד שחצתה את הסימון שבילים האדום. תפסנו את הסימון צפונה ועלינו איתו לחרבת חגלון. בחרבה עשינו תצפית על כל המסלול שלנו ביומיים האחרונים. המשכנו עם השביל האדום לערוץ שנמצא מתחת לעין הוד. בשלב מסוים הסימון פגש כביש פנימי של עין הוד ועברנו לכביש, לצידנו בתים ענקיים ומפוארים. טיפסנו בכביש ובעזרת מקומיים מצאנו את דרכנו למרכז הכפר שם סיימנו את הטיול בבירה ב"צ'וצ'ו בר"- שאגב יש להם הנחה של 10% לשביליסטים. אחרי הבירה יצאנו רגלית לכיוון כביש 4 משם התפזרנו.

טיפים

  • הטיול עובר בשטח אש מיוחד- השטח אש פתוח למטיילים רק בחול המועד סוכות ופסח למיטב הבנתי
  • חובה לטייל עם מפת סימון שבילים 4
  • יש מלא נפלים- כמה שזה מפתה, במיוחד לחברה בני 19, אל תגעו!

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )