הר צרור והגב הנמצא מתחת למפל צרור

טיול משפחות מומלץ, יפה ולא מוכר באזור שדה בוקר

תאריך הטיולApril 2014
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתסתיו - חורף (סכנת שיטפונות) - אביב, לא מומלץ בקיץ!

דרך הגעה

תחבורה ציבורית - מבאר שבע לוקחים את אחד מהקווי שמגיעים לשדה בוקר (מטרופולין - 60, 64, 65, 69 וכו. התדירות של קווים אלו גובה אך עדין מומלץ לבדוק באתר מטרופולין) לאחר 30-40 דקות מגיעים לצומת חלוקים, האוטובוס פונה ימינה ומיד רואים את קיבוץ שדה בוקר.
ישנן 2 אפשרויות:
1.להתחיל מקיבוץ שדה בוקר וללכת למנחת של בן גוריון - הולכים על דרך הגישה ובסופה מתחברים לשביל גיפים המוביל ימינה למנחת.
2. להתחיל ממדרשת שדה בוקר (יורדים בתחנה של הכניסה למדרשה על כביש 40!) והולכים בצידו המזרחי שלך הכביש על דרך גיפים עד לשלט המורה לכיוון מעלה צין.
הגעה ברכב, גם כאן 2 אפשריות:
1. אפשרות זו הכי נוחה אך דורשת נסיעה בדרך עפר והשארת האוטו בשטח (לא תמיד מומלץ במדבר). לבאים מצפון - כביש 40 עוברים את קיבוץ שדה בוקר ומחפשים מצד שמאל שילוט למעלה צין (אם עברתם את המדרשה פספסתם את הפניה), נכנסים בדרך זו (סימון שחור) ונוסעים עד לסוף המנחת, תחילת הירידה לבקעת צין וחונים שם.
2. חונים במדרשת שדה בוקר ליד השער האחורים (הפשפש), מומלץ לשאול שם כיצד מגיעים (נוסעים בדרך הראשית , בסופה פונים שמאלה ופניה ראשונה ימינה עוברים כיכר ואז פונים שמאלה, ממשיכים עד הסוף ושם מחנים) עוברים דרך השער ומתחברים לשביל השחור, פונים ימינה/ישר הולכים עד שמגיעים למנחת.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מידע על המסלול

מסלול משגע עם תצפית מדהימה על בקעת צין, גב גדול ועוד המון גבונים בנחל עצמו. המסלול מתאים למשפחות שיודעות ללכת ולאנשים המחפשים את המסלול הפחות מוכר ומטוייל.

המסלול באורך של כ-7 ק"מ מתחילת השביל הכחול, תחילתו ב-3 ק"מ של שביל גיפים (יפה מאוד) וסופו בעלייה מבקעת צין לשדה צין, משך הטיול כ4-5 שעות (שעוברות מהר מאוד לנוכח הנוף).
מומצלץ להצטייד במפת סימון שבילים 15 וב3 ליטר מים לאדם.
השביל נקי מאוד ואין זכר להרבה מטייל אנא שמרו עליו גם!
למטיילים בחורף - מומלץ לבדוק לגבי חשש לשטפונות לפני היציאה לטיול.

הר צרור, נחל צרור

לאחר ההגעה לסוף המנחת מחפשים על בזנ"ט/אבן פיצול שיבילים כחול שחור, פה מתחיל המסלול.
עולים על המסלול הכחול והולכים לאורך גדר של אזור שמור במיוחד (משמש את רשות הטבע והגנים ואת מדרשת בן גוריון למחקר), ההליכה על שביל גיפים ולאורך גדר קצת מבאסת אך לאחר 3 ק"מ עם יופי מדברי יוצא מן הכלל על השביל הכחול, דרך הגיפים הופכת לאדומה ואנחנו יורדים ממנה וממשיכים ימינה על השביל הכחול, השביל צר ומאתגר ומוביל אותנו לאוכף יפייה שבסופו עוד פיצול שבילים, ניתן להמשיך ישר על הירוק למסלול הלוך חזור לתצפית מדהימה על בקעת צין מהר צרור (מומלץ ביותר) ולעייפים אפשר לרדת ישר לנחל מהאוכף ולהמשיך בשביל הכחול.
ההליכה בנחל יפה מאוד ולרוב בלי הרבה אנשים. הנחל מלא גבונים שלאחר גשם מלאים במים צלולים. הולכים בנחל לאורך 1.5 ק"מ בערך ואז מגיעים למפל שבתחתיתו שוכן גב צרור. למי שלא עלה להר צרור הנוף מהמפל גם מאוד מרשים (מומלת לעשות איזה עצירה למנוחה אך לא קפה, זה יהיה בגב). לאחר העצירה הקצרה והפרידה מהנוף נצמדים לצד שמאל על השביל הכחול, הולכים בדרך צרה לאורך המפל (לשמור את הילדים קרוב) ולאחר כ300 מטר השביל פונה ימינה ומתחילים הירידה תלולה ומהנה לתחתית המפל. בסוף הירידה לא ממשיכים על השביל אלא פונים ימינה על אחד הנקבים (שביל חיות/עתיק/לא מסומן) ואיתו מגיעים לגב, אם הגעתם בתקופה הנכונה הוא יהיה מלא במים צלולים (שם רצוי לעשות עצירת קפה ועוגיות). לאחר המנוחה והטבילה חוזרים למסלול וממשיכים ללכת בנחל השקט, הנוף נפתח עם היציאה מהנחל ולבסוף מגיעים לבקעת צין לעוד פיצול שבילים, למעשה בצער רב כאן נגמר החלק המרשים והמהנה של הטיול. מכאן עולים שוב על דרך הגיפים השחורה (אותה אחת מההתחלה) ומטפסים על מעלה צין עד שחוזרים לתחילת המנחת, העלייה לא נוראים ועוברת דיי מהר. אם נותר לכם די כוח בסוף העלייה מצד שמאל שוכן
מצד צין - מצד מהתקופה הביזנטית שנועד לשמור על דרך פטרה-עזה שעברה שם, בנוי יפה מאוד!
לבסוף חוזרים לאוטו/מדרשה/קיבוץ שדה בוקר.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

עובדות על המסלול

1. המנחת המדובר נבנה בשביל בן גוריון ואורחיו שבאו לבקרו במהלך שהותו בשדה בוקר.
2.על הר צרור ישנה תחנה להאכלת דורסים לכן ניתן לראות הרבה רחמים ונשרים.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )