(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיול על גוש מלח הגדול בעולם: הר סדום

9 קילומטרים לאורך, 1.5 ק'מ לרוחב ו- 270 מטר מעל ים המלח. הר סדום מוזכר לא פעם בתנ"ך, והאזור בעל עבר עשיר ומעניין. טיול של כמעט 23 ק"מ שמתחיל בהר סדום, ממשיך לנחל סדום ונחל פרצים ומסתיים בשביל הדגים.

משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתכמו כל הנגב: בין נובמבר למרץ

רקע ומידע כללי

רקע -
ההר נמצא בין חופי ים המלח למישור עמיעז, והוא דיאפיר (מחדר) מלח. זוהי תופעה גאולוגית של חדירת מלח שהיה קבור בעומק כדור הארץ, אל תוך סלעים קשים וכבדים יותר שהיו מעליו. עליית מחדר המלח הוא תוצאה של שני גורמים: לחץ סלעי הכיסוי, וכוח הציפה של המלח הנובע מהצפיפות הנמוכה שלו ביחס לסלעי הסביבה (מתוך ויקיפדיה).
נק' ההתחלה -
שביל מעלה הסולמות, שנמצא על כביש 90 (פחות או יותר מול מחנה סדום הנטוש). אין כאן מקום להשאיר את הרכב, לכן הכי נוח שמישהו יוריד אתכם שם וימשיך למקום חניה נוח.
נק' הסיום -
שביל הדגים שגם נמצא על כביש 90, כ-2 ק"מ צפונית לנק' ההתחלה. השול הצפוני רחב מספיק לאוטובוס, אבל לא הייתי משאיר כאן רכב ליום שלם.
אופי ההליכה -
רוב הטיול מתנהל במישור, אבל ישנן כמה עליות וירידות שמצריכות כושר סביר פלוס. בסה"כ זהו טיול ברמת קושי בינונית פלוס, כשהמרחק הרב הופך אותו למעט אתגרי.
ציוד -
הציוד הרגיל לטיול יום במדבר, ובנוסף כדאי לקחת פנס אם יש כוונה לחקור את המערות הרבות שעובים לידן במהלך המסלול.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

המסלול

מתחילים בעלייה של שביל הסולמות על המסלול השחור, במדרגות שהותקנו שם כשמחנה סדום היה פעיל. לאחר כחצי ק"מ מגיעים למנוף הישן שפעל שם, וזו נק' טובה לעצור לרגע על מנת להסדיר נשימה. ממשיכים כ-300 מ' נוספים על השביל, ואז מצד ימין יש ירידה אל מערת הקולונל. יש לא מעט דרדרת על השביל ולכן צריכים להיזהר בהלוך וגם בחזור לשביל השחור (באותה הדרך).
לאחר שחוזרים לשביל השחור ממשיכים בעלייה בכיוון דרום מערב, ולאחר כ-3.4 ק"מ מתחילת היום ו-182 מ' עלייה מגיעים למישור עמיעז היפה ומיוחד בנק' פיצול שחור-אדום. מומלץ להמשיך על השביל האדום עוד כ-800 מ' אל עבר מצפה הכפתור, נק' מצוינת לארוחת בוקר עם תצפית יפהפייה על בריכות האידוי של ים המלח, הרי מואב ברקע ומישור עמיעז המשונן והיפה.
יורדים בחזרה למטה לפיצול השבילים אדום-כחול ועולים על השביל הכחול לכיוון צפון. המסלול יפה ועובר ליד מצפה נוסף, ואז פונה מערבה (שמאלה) ועובר בתצורת נוף יפהפיה. לאחר כ-2 ק"מ השביל הכחול פוגש את השביל השחור (דרך ג'יפים) שעובר בערוץ של נחל סדום. הדרך יפה אבל מעט ארוכה, ואין הרבה גיוון כך שההליכה כאן מעט משעממת. הולכים על השביל השחור קצת יותר מ-4 ק"מ עד למפגש שבילים שחור-אדום, ואז עולים על השביל האדום שעובר בערוץ היפה של נחל פרצים. שלושת הק"מ הראשונים של המסלול הם על שביל ג'יפים, ואז השביל הופך להולכי רגל בלבד. בערך 1.5 ק"מ לאחר שהשביל הופך להיות להולכי רגל, מגיעים למערת הקמח שקרוי כך מכיוון שמי שנכנס אליה יוצא מכוסה בפודרה שנראית כמו קמח. כאמור אין להכנס למערה בלי ליווי של מדריך מוסמך שמכיר את המערה היטב.
כ-1.7 ק"מ אחרי מערת הקמח מגיעים לפיצול אדום-שחור, ועולים על השביל השחור לכיוון מזרח (שמאלה) שחוצה את מישור עמיעז. השביל מתאים גם לרכבי 2X4 ברובו, אבל אני לא הייתה מסתכן בנסיעה על השביל עם רכב משפחתי. ההליכה כאן משעממת, אבל אפשר ללכת בקצב טוב ולכן עוברים את ה-3.5 ק"מ של השביל יחסית מהר. כשמגיעים לפיצול השחור-אדום מזהים שזהו אותו פיצול מהבוקר, ורואים את מצפה כפתור. אפשר לחזור למצפה לארוחת ערב קצרה, ולחזות בנוף של הרי מואב כשהשמש מאירה אותם. מראה מרהיב!
בתחתית המצפה יש פיצול אדום-כחול, וכאן עולים על השביל הכחול לכיוון מזרח, לשביל הדגים. השביל יפה ומעא אתגרי, יש לשים לב היכן דורכים. אורך השביל כ-1.8 ק"מ, ובסופו מגיעים לכביש 90 וסיום היום.

טיפים

  • מפת סימון שבילים מספר 11 מכסה את מסלול הטיול
  • במעלה הסולמות יש סלעי מלח גדולים, כדאי "לטעום" אחד מהם
  • אין להכנס למערות בלי מדריך מוסמך שמכיר את המקום, ישנה סכנת נפילה לפירים.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )