ירדנו לדרום.. ומה עכשיו?? הצעות מפתיעות בערבה

כל מיני מקומות שאם כבר נתקלתם בערבה אז שווה לעצור ולבקר- מסלולי טיול, נקודת עניין, אוכל, תצפיות

תאריך הטיולNovember 2013
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתמומלץ להגיע כל השנה, בכל תקופה בשביל משהו אחר

על יד הצימרים- בסמוך לישובים

הפרק הראשון הוא בנוגע למקומות שנורא קרובים ליישובים.

מאגרי מים- על יד כל יישוב בערבה התיכונה מעידן ועד פארן קיים איזשהו מאגר מים של מי גשמים. במפה המצורפת בקובץ יש את המיקומים של כל אחד מהמאגרים, המאגרים מתמלאים מתחילת הגשם ויכולים להחזיק עד אמצע הקיץ אך לא במצב טוב העונה המומלצת למאגרים היא בתחילת האביב.
שימו לב קיימת סכנת מיקוש במאגר עידן ומאגר חצבה. אבל סימנתי אותם בכל זאת, אם כי הם אינם מומלצים.
המאגרים המומלצים בערבה הם בראש ובראשונה מאגר עין יהב שגם מושך אליו את התושבים המקומיים, המאגר באביב נראה כמו חוף ים פרטי באמצע המדבר ומאוד מומלץ לשחייה וישיבה תחת העצים מסביב, לא קיימים הרבה עצים מסביב אז כדאי להצטייד מראש בצליה,
למרות שמאגר עין יהב הוא המומלץ ביותר, המאגר בפארן ששמו הוא מאגר "עשת" הוא כנראה היפה ביותר בעל מקום יפה לתצפית לאכילה, מקום בהחלט מרהיב.

לישנים במושב עידן- בימי שלישי, שווה לקפוץ למשק אפעיים שם כל שלישי יש פאב ממש מגניב אבל שמוכר רק בירה, אל דאגה אפשר להביא מהבית מה שרוצים, אווירה טובה ומוזיקה מצוינת מובטחת במקום.

שביל החווארים: שביל זה נמצא בין עידן לחצבה, מדובר בהרכב קרקע ששמו אדמת חוואר שיוצרת בקרקע נחלים קטנים האדמה הזאת היא רכה ומאוד נעימה להליכה יחפה, מומלץ מאוד לעשות טיולי ירח מלא בין החווארים מחזה עוצר נשימה.

לישנים במושב חצבה, שווה לקפוץ לגבעת שיזף ממש מדרום למושב (יש שילוט מכל דרך שמובילה למושב), שם אפשר למצוא תצפית יפהפייה לשקיעה.

למי שמבלה באזור עין יהב וספיר- שווה לקפוץ לגמלייה בר מסעדה ממש מגניבה שיושבת בין ממש מול תחנת הדלק "דלק" ממזרח לכביש, אני לא זוכר מה השעות אבל אני חושב שזה פתוח מהצהריים המוקדמים עד הערב המאוחר, המקום עצמו מגניב ממש מעוצב כמו מאהל בדואי עם אוכל ביתי וטעים ואווירה פשוט מעולה, יש שתי המלצות למקום הראשונה היא לבוא בשבת בצהריים לג'אם מעולה של חברה מהאזור ואם תביאו כי נגינה אז גם תוכלו להצטרף, ההמלצה השנייה היא הבירה המקומית שמוכרים שם שמה "קצרה" והיא מיוצר בישוב צוקים- מדובר בבירה אמבר מתוקה מאוד וטובה ממש.

בעין יהב יש יוגרטיה מעולה שווה לאכול שם קינוח אחרי ארוחה באזור.

שווה לסראות את פרק ספיר שנמצא ממש לפני ספיר, בפרק ספיר יש שולחנות פיקניק, ואגם יפה באמצע עם ברווזים ששטים להם להנאתם.

לישנים בצופר בפרט ובכל מקום אחר בערבה תיכונה בכלל, תקשיבו וזאת באמת חובה, יש מסעדה ביתית ממש מעולה שנמצאת במושב צופר שמה הוא "גן ירק", זוהי מסעדת ארוחות בוקר צמחוניות שממוקמת בתוך חממה של זוג בוגרי הפקולטה לחקלאות ברחובות. הם מגדלים את האוכל בבית והוא פשוט מצוין. לאישה קוראים רונית, היא מאוד נחמדה ושווה להתקשר אליה לפני הגעתכם. פשוט חפשו באינטרנט "גן ירק מושב צופר" ואתם תמצאו את המספר, חשוב להתקשר לפני כי הם לא תמיד עובדים ואת האוכל הם מכינים לפי הזמנה.

לישנים במושב פארן בדרום הערבה התיכונה, שווה לקפוץ לפני הערב לצוק המשקיף מדרום למושב, נוף יפה וראות מטורפת על כל הערבה ועד ירדן מאוד נחמד ויפה.

המלצה אחרונה היא המעיין החם בפארן- מעיין חם בשטח שמצפון למושב פארן (סימנתי את המיקום שלו על המפה). על מנת להגיע יש לנסוע צפונה על כביש הערבה לחצות את הגשר מצפון לפארן, שעובר מעל נחל פראן. אחרי 100 מטר לפנות שמאלה לדרך עפר שמובילה עד לשיבר- זהו המעיין. מומלץ מאוד להיכנס בחורף או בלילות קרים אחרים מאוד כיף אם כי לפעמים מגיע לשם פקח שלא ברור אם זה שמורת טבע או לא (כנראה גם לפקח לא ברור

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מסלולים קצרים בערבה

שנם כמה מסלולים קצרים ששווה לעשות אותם באזור הערבה התיכונה:

הראשון בצפון הערבה התיכונה, הוא מסלול קצר נורא אבל אם תצפית נפלאה, הוא גבעת חצבה שנמצאת מול הפנייה לעידן. מעידן נוסעים צפונה ואחרי כ-100 מטר פונים מערבה עם השילוט לגבעת חצבה ולעיר אובות. לאחר 300 מטר תראו את הגבעה מדרום לכביש ושלט שמכווין אליה.

נחל מסור-מסלול מומלץ ביותר לעונה שאחרי הגשם הוא נחל מסור. מדובר במסלול מעגלי באורך שלוש שעות להולכים בקצב נוח.
במסלול עולים להר מסור ויורדים דרך נחל מסור חזרה לאוטו. העלייה מאתגרת אך מתאימה גם לילדים. הכניסה למסלול היא מול הפנייה למושב חצבה על כביש הערבה. פשוט פונים בצומת מערבה וממשיכים עם הדרך עפר 16 קילומטר עד שמגיעים למסלול, אני לא מפרט את המסלול כי הוא באמת נורא פשוט אם כי חשוב להצטייד במפה ולהתייעץ בבית ספר שדה חצבה בכל מקרה. דרך העפר אינה מתאימה לכלי רכב פרטיים.

מואה- ישנו מסלול במואה שהיא עיר נבטית עתיקה שממקומת מדרום לספיר וממש לפני צופר מקום נחמד מאוד לאכול בו ארוחה טובה.

נחל ורדית ונחל ברק- המסלול האחרון המומלץ בערבה שקרוב ליישובים הוא המסלול של נחל ורדית ונחל ברק מדובר במסלול של ארבע חמש שעות. בחורף ואחרי העונות הגשומות נחל ורדית מלא במים וכיף מאוד לעלות בו או לרדת אותו ולשחות קצת בגבים ונחל ברק הוא קניון עוצר נשימה ויפה מאוד, הכניסה למסלול היא מכביש הערבה כעשרה קילומטרים צפונית לפארן ישנו שילוט שמכווין לתחילת המסלול.

רקע

כמו שכבר כתבתי בהתחלה זה אינו מדריך לטיול ספציפי זה מדריך למשפחה או לאנשים שרוצים טיפה יותר למצוא מקומות נחמדים להיות בהם בערבה לכן רכזתי בשבילכם כל מיני נקודות עניין טובות לפי פרקים.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )