אל נחלי צרור ודרוך, פרסת דרוך, גב צרור ועוד

רגע לפני הסגר המהודק יצאנו לטיול יום ארוך ומעגלי באיזור שדה בוקר. המסלול הזה כולל את נחל צרור, נחל דרוך, פרסת דרוך, גב צרור, הר צרור, הר קטום, בורות חצץ וקצת נחל חצץ עם נרקיסים . [לא בהכרח בסדר הזה]

משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתסתיו, חורף, אביב. בינואר יש פריחת הנרקיסים.

מנהלות

תחילת המסלול במגרש חנייה בישוב מרחב עם. מכביש 204 יש לפנות דרומה לכיוון מרחב עם. קצת אחרי המעגל תנועה יש חנייה בצד שמאל.
המסלול מעגלי, אורכו כולל הכל כ28 קילומטר עם 900 מטר טיפוס וירידה.
משך זמן- בהליכה זה טיול יום. בריצת שטח בסביבות 4.5-5.5 שעות.
רמת קושי- המסלול לא קשה במיוחד אבל עדיין הוא למטיבי לכת בגלל האורך שלו, והפרשי הגובה.
יש להצטייד בכמות מספקת של מים ואוכל ליום הליכה, נעליים טובות וכובע, וכן הלאה.
כדאי להוריד את הGPX ולהשתמש באפליקציית ניווט כלשהיא כדי לנווט בשטח.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

נחל חצץ ובורות חצץ

ממגרש החניה חוזרים כ200 מטר על הכביש, ואז פונים ימינה לכיוון סינגל בורות חצץ. הליכה של כ600 מטר ומגיעים לסמ"ש שחור שהוא נחל חצץ. פונים בו ימינה. השביל מישורי בשלב זה בין גבעות נמוכות. אחרי כ800 מטר יש פניה שמאלה לכיוון בורות חצץ- הליכה הלוך חזור של כ300 מטר לכיוון.
בורות חצץ הם בורות מים שנחצבו בסלע הקירטון הרך בתקופה הצלבנית. ניתן לרדת לבורות ולהתרשם, אם התמזל מזלכם אפילו יהיו מים בבורות. הבור הגדול הוא כעין חדר תת קרקעי עם עמודי תמך בפנים ופתחים מלמעלה, ואפילו עץ צומח שם.
חוזרים לשביל השחור ואחרי כחצי שעה מגיעים לריכוז נרקיסים גדול ויפה. פריחת הנרקיסים מתרחשת בחודשים דצמבר-פברואר. זהו אחד מאתרי פריחת הנרקיסים הבודדים המוכרים בהר הנגב.
השביל מטפס ויוצא מנחל חצץ, עולה על שלוחה ויורד משם לנחל דרוך.

נחל דרוך

נחל דרוך הוא נחל מגוון, יפה ומעניין מאוד. ממשיכים בשביל השחור, נחל דרוך הולך ומתחתר ככל שאנחנו מתקדמים ונכנס לנקיק יפה. פה ושם יש גבים ומפלונים שמותקנים בהם יתדות ברזל לעזרה בירידה. ראינו גם עדר יעלים. אחרי מעקף של מפל די גדול מגיעים לגב ענקי - אבל מלא מים רק בתלות במזל ובעונה... אחרי הגב הזה עוד כ15 דקות הליכה ומגיעים למפל ענק שנשפך לפרסת דרוך.
פרסת דרוך- אחד האתרים היפים בטיול ובנגב בכלל- מעין מכתש עגול סגור מ3 כיוונים , השביל [עדיין שחור] יורד לתוך המכתשון הזה מצד שמאל שלו, זהירות בירידה- תלול ועם תהום מימין. בסוף הירידה אנחנו חוזרים לנחל דרוך - ההולך ומתרחב- ויורדים בו עוד כ2 קילומטר עד לבקעת צין.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

בקעת צין

אנחנו חוצים את נחל צין, מהגדולים שבנחלי הארץ, וממשיכים בשביל השחור ימינה לכיוון שדה בוקר. השביל הופך לשביל ג'יפים והוא במגמת עליה מתונה. משמאלנו מצוק הצינים האימתני וקרן עקב.
ממשיכים בשביל השחור כ3 קילומטר - בשלב מסוים השביל עולה חדות לכיוון שדה בוקר, ואז יש פניה ימינה בשביל כחול לנחל צרור. פונים בו.

נחל צרור וגב צרור

עולים במעלה נחל צרור בשביל כחול. הנחל [והשביל] מתפתל על סלעים לבנים ומסנוורים - משקפי שמש! אחרי כקילומטר וחצי השביל עולה חדות לכיוון מפל גדול וגב שממוקם בבסיסו- גב צרור. הקיר של המפל יפה ו'מקושט' בצורות סלע. הגב מלא מים בדרך כלל [כנראה לא בקיץ] אבל המים טובים רק אחרי הגשמים.
אחרי ביקור בגב השביל ממשיך ועובד בין סלעי בזלת [אני חושב] שחורים ויפים, ועולה לראש המפל. ממנו אפשר לראות את הגב, קטן ועגול מתחתינו. השביל הכחול עולה לכיוון הר צרור .

הר צרור, הר קטום

הר צרור- פניה שמאלה בשביל ירוק, הלוך- חזור כ300 מטר לכיוון. ההר שטוח ונראה כמו שולחן. מהקצה שלו תצפית יפה של כל האזור והוא מומלץ ושווה את המאמץ הלא גדול , לדעתי.
חוזרים לשביל הכחול וממשיכים בו עד למפגש עם האדום. ימינה באדום ואחרי כחצי קילומטר שמאלה בשביל של סינגל חלוקים. [GPS יעזור כאן כי השביל לא מסומן]. מולנו אפשר לראות את הפסגה המחודדת של הר קטום, ההר הגבוה באזור. אחרי כקילומטר יש שביל שפונה ימינה ומטפס על ההר, מתון בהתחלה וחד בסוף. גם הירידה תלולה מאוד בהתחלה ומתמתנת בהמשך, וחוזרים לסינגל חלוקים.
למרות המראה המרשים הנוף מההר לא מעניין במיוחד ולא מצדיק את הטיפוס אליו, אלא אם אתם מתעניינים בטיפוס לשם הטיפוס.
ממשיכים כ800 מטר אחרי הר קטום ואז יורדים מהסינגל ימינה ונכנסים למושב מרחב עם, עוברים ליד אורווה קטנה ומגיעים למעגל תנועה. מיד אחריו מגרש החניה שבו חונה הרכב.

בהצלחה!

טיפים

  • לסובלים מפחד גבהים, יש קטע מפחיד באיזור פרסת דרוך. לא סוף העולם אבל כן מפחיד קצת.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )