טנזניה- טרק 6 ימים בUdzungea

במהלך שהותנו בטנזניה ממש במקרה גילינו את Udzungwa National Park - שמורה שנמצאת מדרום לMikumi ומציעה מספר אטרקציות שאחת מהן היא טרק פראי במיוחד ומאוד לא מטוייל שכולל ג'ונגל סוואנה והרבה חיות!

תאריך הטיולOctober 2021
משך הטיול6 ימים
עונה מומלצתעשינו בתחילת נובמבר והיה מצויין

מידע כללי

מידע כללי:
שמורת Udzungwa national park נמצאת כ60 ק"מ דרומית לMikumi שעל הקו החם בין מבאיה לדר אסלאם. היא איזור הררי שחלקו המזרחי יותר ג'ונגל סבוך וחלקו המערבי יותר סוואנה של טיולי ספארי.
בחלקו המזרחי והמוכר יותר ישנן מגוון אפשרויות טיול שהמוכרות מבניהן שמושכות כמעט 100% מהתיירים הן:
האחד Sanje Waterfalls - מסלול של שעה עלייה לרצף של 3 מפלים שהגבוה מבניהם 170 מ' והינו הגבוה ביותר בטנזניה. טיול יום.
והשני Sonjo Trail (Muhanihan עם פסגת) מסלול של יום הליכה לNija Panda Camp, יום נוסף לטיפוס הפסגה וחזרה (הרוב עושים ב3 ימים)
מלבדם יש עוד מסלולים הרבה הרבה פחות מוכרים והאחד שאנו בחרנו לעשות נקרא Rumemo Trail, מסלול של 6-7 ימים שמתחיל גם על הSonjo Trail וממשיך לאורך נהר הRumemo.
באיזור המערבי של השמורה יש טיולים אף יותר ארוכים של 8 ו10 ימים באיזור שרובו סוואנה (מהמעט שהבנו מאנשי השמורה) והטיולים בו בעיקר במטרה לראות חיות.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

התארגנות לטרק- אוכל וציוד

התארגנות לטרק:
התאגדנו לטרק 7 ישראלים לכן כבר בIringa (שם יש סופר גדול) קנינו אוכל וציוד ל6 ימים של טרק בudzungwa mountains מבלי שהצלחנו ליצור קשר עם איש מהשמורה ורק על פי סיפורי דרך באנגלית.
תפריט אוכל:
בוקר- קוואקר ואבקת חלב, עם דבש ותמרים.
צהריים- צנימים קטנים ארוזים בשקית גדולה, ריבה, טחינה וחמאת בוטנים.
ערב- ספגטי/אורז, שעעוית, גזר, תפו"א, בצל, שום אבקת מרק, תיונים, סוכר, עוגיות.
ציוד:
קערה וכף למי שלא היה, כדורים לטיהור מים (בבית מרקחת באירינגה), סיר גדול לבישול על אש.
*תכלס גם במיקומי אפשר להתארגן על מרבית הדברים אם מחליטים לדלג על אירינגה אבל המבחר שם נמוך בהרבה.
*את הטיול עשינו בלי פורטרים עם ציוד עלינו- אוהל, מזרן שטח, שקש, אוכל ו3 ליטר מים לאדם.

עלויות, והתארגנות לטרק בשמורה

יום התארגנות בMangula B (שערי השמורה):
כבר בmikumi נסינו לדלות מידע יותר קונקרטי על הטרק והשגנו פיסות מידע, עיקרן שהטיול שברצוננו לעשות סגור. ניסיוננו באפריקה גרם לנו להחליט להגיע לשמורה ולהבין ממקור ראשון מה האפשרויות. (מה שבדיעבד השתלם).
בשעה 7 בבוקר (לרוב מאחר) יוצא אוטובוס לשערי השמורה וכפרים באיזור מהצומת המרכזית במיקומי:
-7.407489, 36.973188 מיקום במפס מי.
מחיר- 6000-5000 לאדם עבור נסיעה של בערך שעה וחצי שעתיים.
*הוצעו לנו שם מספר מוניות ואוטובוסים שממש רבו בניהם מי יקח אותנו ולכן הצלחנו להוריד את המחיר דרסטית.
מיקום שערי השמורה:
-7.844969, 36.884074 במפס מי.
הגענו לשם והופתענו לראות מקום מסודר, משרדים גדולים, שילוט ברור, עשרות אנשים לבושים במדי השמורה, עוד כמה תיירים ואף wifi.
בתחילה נאמר לנו שהמסלול שברצוננו לעשות - Rumemo Trail (לאורך נהר הרוממו) לא נעשה בין 5-10 שנים, השבילים לא עבירים ומסוכן בגלל חיות הבר שלא מורגלות לבני אדם. כמובן שהתעקשנו להמשיך והצענו שנלך עם מצ'טות ונפלס את הדרך מחדש. לאחר מסע שיכנועים ארוך ובירורים של קציני המשרד (שניכר מאוד שעורם לא ראה אור שמש בשנים האחרונות) מול הריינג'רים שכן מהלכים בשמורה הוחלט שמצב השביל מספק להליכה. ושב6 ימים נוכל לעשותו. לאחר שקיבלנו אור ירוק לביצוע המסלול המיוכל עלתה סוגיית המחיר שממש לא תאם למה שקראנו:
30$ כניסה לשמורה לאדם.
30$ שינה בשמורה לאדם.
20$ למדריך ו20$ לריינג'ר עם נשק ליום.
מעבר לזה יש על כל התשלום בסוף 18% מיסים ועוד סכום מסויים שמשתנה בהתאם לתשלום הכולל- עמלת תשלום לבנק- 30$ לכולם.
את התשלום חיובו אותנו לשלם מכרטיס אחד ולא לפצל את התשלום על פני כולם מה שגם היה מעצבן.
לאחר שיחות ארוכות בהן ניסינו להתחזות לבעלי אשרת עבודה במדינה כדי לזכות בהנחה, ועוד פתרונות יצירתיים שעלו בתוהו וויתרנו והחלטנו לשלם כאחרוני המזונגו במדינה. אך כדי לצמצם בעלויות ובגלל יכולת ההליכה הלא רעה שלנו הודענו להם שנעשה את המסלול במקום ב6 ימים ב4 ימים. הם אמרו שלא נוכל ב4 ימים לטפס לפסגת הMuhnihana לא התווכחנו על אף שידענו שנעשה אותה ברגע שנגיע.
לאחר שעות של בירורים וויתרנו על להתחיל את היום בשל התקצרותו ולהתארגן ליום שלמחרת. את הלילה העברנו בחינם בקמפינג בחצר ביתו של אחד מקציני השמורה שהתגלה כמאוד חביב חרף כל השקרים והתמקחויות שהרעפנו עליו. אך ממליץ לישון במקום שנקרא Mangabay שנמצא 5 דק הליכה משערי השמורה, חדרים אחלה לגמרי, מיטה נוחה ומחיר של 10,000 לחדר זוגי.
ציוד השארנו בביתו של הקצין, בפועל אפשר להשאיר גם במשרדי השמורה וגם בהוסטל.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 1

יום 1 לטרק:
הגענו לשערי השמורה:
מפס מי : -7.844942, 36.884093
גוגל מפס: 5V4M+2J Mangula A, טנזניה
שילמנו, שכנענו אותם שרכב של השמורה יסיע אותנו לנק' ההתחלה שנמצאת 5 ק"מ צפונית ויצאנו לדרך עם צוות של 3 מדריכים (2 צעירים בהתלמדות) ו2 ריינג'רים עם נשק (אחד בכיר ואחד צעיר מאחור) למרות ששילמנו רק על 2. התחלנו את ההליכה ב9:30 כי אין מה לעשות באפריקה הכל קורה בהילוך ראשון.
נק' תחילת הטיול על הכביש הראשי:
מפס מי -7.808492, 36.896256
גוגל מפס 5VRW+JH Mkula, טנזניה
ההליכה נעשת במעלה נהר הSonjo ובשל כך ביום זה עולים בין 700-800 מ' אך זה אינו יום קשה במיוחד. לאורך ההליכה שנכנסת לעומק הג'ונגל הסבוך רואים ישר מגוון צמחים עשיר שמזכיר את הסרט טרזן, מספר זנים של קופים שחלקם הגדול אנדמי למקום ועדויות רבות להמצאות של פילים (קקי על השבילים, רמיסה של צמחייה ועקבות) מה שמעלה את סף ההתרגשות והציפייה. בדרכנו ראינו 2 תיירות יורדות שאמרו שבקמפ אליו נגיע הן ראו 2 פילים בלילה!
הגענו מוקדם (באיזור 14) לקמפ ולאחר התייעצות עם המדריכים דחינו את הטיפוס לפסגה למחר בבוקר.
בסה"כ ההליכה לקמפ הראשון היא בערך 13-15 ק"מ ולקחה לנו כ4 שעות. הקמפ שוכן למרגלות הר מווהניהנה- Njia Panda Camp שהוא גם הקמפ המסודר היחיד במסלול:
גוגל מפס- 6R5G+J8 Mlale, טנזניה
מפס מי- -7.790946, 36.82575
באיזור 18 יצאנו לסיבוב קצר בחיפוש אחר פילים אך ללא הצלחה.

יום 2

יום 2- פסגת Mwanhina- ולTembo Camp
ב6 כבר התחלנו ללכת, השארנו את התיקים בקמפ ויצאנו לדקור את הפסגה (שבoffice אסרו עלינו לטפס אותה בטענה שלא נספיק, רצינו להוכיח להם אחרת)
לאחר 3 שעות של טיפוס בקצב יחסית מהיר הגענו ל פסגה ובה שלט שמעיד על גובה של 2500 מ' אך בפועל היא 2100 ע"פ מפה טופוגרפית וגוגל מפס.
הטיפוס הינו 800 מ' בערך, לא קשה מידי אך כן יחסית ארוך. כשהגענו לפסגה הראות הייתה נוראית לכן ירדנו דיי מהר למטה...
את הירידה רצנו בשעה למטה מחשש שלא נגיע לקמפ הבא מאחר ואיננו יודעים אם השביל יהיה נוח או אם בכלל נראה אותו. לאחר ארוחת בוקר זריזה יצאנו לדרכנו, אכן השביל לא היה הכי ברור ומס' פעמים חזרנו על עקבותיני, המצ'טה עבדה שעות נוספות ונאלצנו לפלס את דרכנו בסבך. לשמחתנו המשך היום היה במגמת ירידה קלה ולאורך פלגי מים יפים.
בערך באמצע ההליכה הג'ונגל הירוק פינה כמעט לגמרי את מקומו בחדות מפתיעה לסוואנה ועצים קטנים. נאמר לנו שמרגע זה הסיכוי לראות בע"ח גדל בגלל שדה הראייה שגדל משמעותית. ואכן, רגע לפני הפסקת הצהריים להקת האפלו נחה על השביל, מיד הריינג'רים דרכו את נשקיהם ובעודנו מתקרבים הזכר הבוגר נעמד מוכן לתקוף, מבלי להזהיר הריינג'ר הבוגר ירה מנשק הציד שלו כדור לאוויר, השאיר אותנו חירשים לכמה רגעים ואת עדר הבאפלו לפנות את מקומם. לאחר כ5-6 שעות של הליכה ובערך 15 ק"מ הגענו ליעדנו Tembo camp, היפה ביותר שהיינו בו- תחת עצי יער ירוקים וגדולים, אדמה מכוסה בעלים שיצרו מזרון שטח טבעי ונחל פרטי שמזכיר נק'סודיות בחצבאני. את היום סיימנו כשעה לפני השקיעה מותשים לכן הקמנו אוהלים והלכנו, בישלנו והלכנו לישון לקראת עוד יום "כפול".

יום 3

יום 3 Simba Camp
ביום הזה דחסנו 2 ימי הליכה לאחד שוב ובעצם פסחנו על Mikangazini camp, כלומר, כ30 ק"מ הליכה שהם בערך 11 שעות ולכן את ההליכה תכננו להתחיל ב6 אך בפועל חיכינו שעה כי המדריכים לא היו מוכנים והתחלנו ב7. החלק הראשון של היום יורד בעם כיוון הזרם ובסמוך לRumemo river, הדריכות לבע"ח עולה בציפייה לראותם באים לשתות ממי הנהר. לקראת שעת הצהריים שמענו קולות מוזרים שנשמעים בדיוק כמו חתול מילל בבכי (בדיעבד סוג של אנטילופה קטנה משמיעה רעשים שמזכירים חתול בצורה קיצונית), בעודנו משתתקים למשמע הזעקות ומחפשים את מקור הרעש. בעודנו נדרכים נשמעו רחשי מאבק מהשיחים בתחתית הנהר ולרגע חטוף זכינו לחזות בלביאה רודפת אחר בבון. ההתרגשות הציפה אותנו ומיד ירדנו מהשביל ללא התיקים הגדולים עם שני הריינג'רים בכוננות שיא מלפנים בחיפוש אחר האריה, חיפוש שלא נחל הצלחה אך במקום ראינו באפלו מבוהל יוצא מהמים ובורח מאיתנו. בהמשך היום נפרדנו מנהר הרוממו שיוצר פרסה ומשנה את כיוונו ממערב לדרום וחתנו באלכסון למפגש איתו בהמשך. לאורך הדרך ליוו אותנו פלגי מים קטנים, עוד קופים שלא משעממים לרגע ואנטילופות חמקניות. לקראת שעת הערב נפגשנו שוב עם נהר הרוממו וזרמנו איתו דרומה עוד כמה ק"מ עד לSimba camp ( שלפי המפה אמור להיות ישר באיחוד המחודש בין השביל לנהר ולכן חדעתנו עברנו אותו, בנוסף המדריכים לא ממש היו ברורים לכן אין לדעת), בקרבת הקמפ, נח על השביל ראינו נחש פיתון גדול ומרשים שהמדריך והריינג'ר ממש פיזית דרכו עליו מבלי לשים לב בשל הסוואתו הבלתי רגילה, ראשו נראה שתי טיפות מים כמו אחד העלים ברצפה וגופו בצבעים מדוייקים לסביבתו. בנוסף ראינו אנטילופה גדולה שותה מים בגדת הנחל וחומקת במהירות כך שאיננו יודעים את שמה (צחקנו שמי שראה אותה הזה את האיילים של סנטה קלאוס כי מהתיאור זה אינו קודו או אלנד). ליעדנו הגענו שוב בשעה מאוחרת ולכן מיהרנו להקים אוהלים, לבשל ולישון כי באמת היינו מותשים.
קמפ 3 simba?
מפס מי -7.94192, 36.682583
גוגל 3M5M+62 Udekwa, טנזניה
*השביל ביום זה בגלל היותו באיזור של סוואנה היה נוח להליכה כמעט לאורך כל הדרך.

יום 4

יום 4 חזרה.
קמנו בשעה סבירה ויצאנו בקצב מהיר לכיוון סוף המסלול, בדרך ראינו שוב את קופי קולובס האנדמיים אך הפעם מקרוב ומזנקים מעץ לעץ. לאחר 3 שעות הליכה הגענו לריינג'ר פוסט:
מפס מי- -8.006089, 36.67031
גוגל מפס- XMVC+H4 Udekwa, טנזניה
המדריכים הצליחו להשיג רכב מהשמורה שיקפיץ אותנו חזרה לשערי השמורה, חשבנו אולי להמשיך עוד היום לSanje waterfalls ולנצל את היום שגם ככה משולם כבר אך ההמתנה לרכב נמשכה ארוך מהמתוכנן והנסיעה לשמורה לקחה שעה וחצי לכן החלטנו לדחות למחר. בדרך חברנו לציוד שהשארנו מאחור, הפצנו את הבשורה לגבי השביל, השווצנו קצת בפני אלו שפקפקו בנו והלכנו לישון בMangabay Lodge שנמצא דיי קרוב לשמורה.
שינה בMangola b ,Mangabay
מפס מי -7.853244, 36.890152
*השביל ביום זה בגלל היותו באיזור של סוואנה היה נוח להליכה כמעט לאורך כל הדרך.

מפלי Sanje(לא חלק מהטרק)

Sanje waterfalls
חזרנו למשרדי השמורה, שילמנו על יום נוסף ומדריך אחד הפעם בלי ריינג'ר (בהמשך קלטנו שיצאנו ילדים ששילמנו ולא פשוט הלכנו לשם עצמאית, ממליץ בחום פשוט להגיע לשם אין מי שיתפוס אתכם וגם אם כן הכי גרוע תגידו שלא ידעתם ותשלמו בסוף).
המפל התחתון הוא הגדול ביותר- 170 מ', השני בערך 30' וכך גם העליון.
העלייה לקחה בערך שעה עד למפל העליון שם משכשכים בבריכה שנוצרת בתחתית המפל, במפל השני אין כניסה למים לכן רק צופים ומעל למפל העליון קצת לפני הגשר יש ירידה קטנה לנק' תצפית על סלעים שהנחל זורם עליהם שממנה רואים את כל הכפרים באיזור- מומלץ מאוד לא להתעצל!
המפל הגדול כמובן הכי מרשים אך השחייה במים לא נמצאת ממש מתחת למפל.
זה יום קצר אך שווה את הכסף, בנוסף ראינו שם גם קופים מזנקים מעץ לעץ ופחות ביישנים כי הם רגילים לאנשים.

טיפים ונ.צ

טיפים לטיול:
* חייב אוהל, שמיכה (לא כזה קר), השמורה יכולה לארגן לכם ציוד להשכיר אך זה יחסית יקר (20$ לאוהל זוגי+ מזרון, לפני מיקוח).
*לגבי הצוות אומנם שילמנו על 2 אך הגיעו איתנו 5 אנשים, 3 מדריכים ו2 ריינג'רים:
הריינג'ר הראשי הוא הדמות הכי חשובה בטיול, אצלנו הוא גם ניווט (המדריכים לא יודעים את הדרך גם אם אומרים שכן), וגם היה עם הנשק חד מלפנים והשרה אווירה בטוחה מאוד! תוודאו שהוא מבוגר ומכיר את הדרך.
מבחינת המדריכים צריך אחד בוגר, לנו דחפו 2 צעירים בהתלמדות שגם היו חופרים ומעיקים ברמות קשות וגם בזבוז של כספי טיפים.
* אל תחפשו הגיון אצל אנשי המשרד, אף אחד שם לא ידע לתת לנו מידע רלוונטי על המסלול שעשינו ובטח לא על השניים המערביים יותר.
*תתעקשו איתם שיסיעו אתכם ויחזירו, זה עובד.
*המים לכל הדרך ממש נקיים, בהתחלה הקפדנו על כדורי טיהור ובהמשך זרקנו ולא היה מישהו שלא הרגיש רע, לשיקולכם.
* הלחות שם קיצונית, מזיעים כמו פסיכיים ובסוף יום הבגדים רטובים לגמרי, קחו בחשבון.
*המדריכים שלנו היו מעיקים ברמות, עצרו בהתחלה כל שנייה לדבר על צמחים במקום פעם אחת מרוכזת, היו ממש מוזרים (אחד נגיד בא והודיע לנו שנלך להתקלח בנהר), תאפסו אותם כי הם רגילים לתיירים אירופאים פלצנים.
*4 ימים בלי פורטרים היה קשוח, בדיעבד היה אפשר לקצר את היום השלישי ולהאריך את האחרון או להוסיף יום או יומיים כי פעמיים סיימנו ממש מאוחר ועייפים מאוד.
*קצת אבסורד אבל אין מפה טופוגרפית טובה של השמורה, וגם המפה שמוצגת בכניסה למשרדי השמורה לא באמת נכונה.

נ.צ מרוכזים:
שער השמורה
מפס מי : -7.844942, 36.884093
גוגל מפס: 5V4M+2J Mangula A, טנזניה

תחילת טיול
מפס מי -7.808492, 36.896256
גוגל מפס 5VRW+JH Mkula, טנזניה

קמפ ראשון למרגלות הר מווהניהנה:
גוגל מפס- 6R5G+J8 Mlale, טנזניה
מפס מי- -7.790946, 36.82575

פסגת מוהנהינה
מפס מי- -7.823878, 36.825933
גוגל- 5RGG+F9 Mkula, טנזניה

קמפ- Tembo
גוגל מפס 6P8X+RQ Udekwa, טנזניה
מפס מי -7.782883, 36.749248

קמפ 3 simba?
מפס מי -7.94192, 36.682583
גוגל 3M5M+62 Udekwa, טנזניה

ריינג'ר פוסט:
מפס מי- -8.006089, 36.67031
גוגל מפס- XMVC+H4 Udekwa, טנזניה

שינה בMangola b
Mangabay
מפס מי -7.853244, 36.890152

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )