טיול יום בצפון הונגריה

כשעה וחצי בתחבורה ציבורית מבודפשט מסתתר הכפר המקסים דובוגוקו, הצופה מלמעלה על נקודת הכיפוף של נהר הדנובה. הכפר מוקף בטבע ויערות ומהווה נקודת יציאה אל מגוון מסלולי הליכה מסומנים.

תאריך הטיולSeptember 2018
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתאביב, קיץ ותחילת הסתיו

הקדמה לינה ודרכי הגעה

בודפשט היא עיר אירופאית מאוד יפה ומעניינת, אבל זו עיר והיא מלאה בתיירים. אז אם חשקה נפשכם לקצת טבע ונופים, לא צריך לנסוע רחוק מידי. שעה וחצי - שעתיים בתחבורה ציבורית מבודפשט שוכן לו הכפר דובוגוקו (Dobogókő). הכפר צופה אל נקודת הכיפוף של הדנובה, הנמצא בקירבת העיר וישגראד, ומהווה נקודת תצפית נהדרת. בנוסף, מספר לא מבוטל של מסלולים בדרכות קושי שונות יוצאים מהכפר. המסלולים מסומנים היטב (צבעים\צורות שונות) ומאוד נוחים לניווט. אנחנו בחרנו מסלול של כ17 ק"מ המשלב בין מספר מסלולים. זמן הליכה: כ6 שעות. שימו לב, החלק השני של המסלול דורש הליכה בואדי וטיפוס בסולמות ולכן לא מומלץ אחרי\בזמן גשם.

הגעה: את ההגעה לדובוגוקו ניתן לשלב עם טיול באסטרגום (Esztergom) וסנטאנדרה (szentendre), אחד בהלוך אחד בחזור.
הגעה דרך אסטרגום - בתחנת הרכבת Budapest-Nyugati עולים על רכבת G72 לאסטרגום (~60 דקות). שם מחליפים לקו 8503 לדובוגוקו בתחנת האוטובוס Baross Gábor út (תחנה אחרונה, 45 דקות). אנחנו לא מצאנו את תחנת האוטובוס ברחוב זה כי הכול היה בבניה, אז הלכנו עד התחנה המרכזית, כרבע שעה.
הגעה דרך סנטאנדרה\פומאז' - מתחנת Kaszásdűlő בבודפשט לוקחים את רכבת H5 לסנטאנדרה. לאחר 20 דקות יורדים בפומאז' (Pomáz, אם רוצים לטייל בסנטאנדרה, ממשיכים עד לשם עוד כ10 דקות ואז חוזרים לפומאז') ועוברים לקו 2906 לדובוגוקו, 31 דקות.

שימו לב, בשתי דרכי ההגעה תלויים בקו אוטובוס היוצא פעמים ספורות ביום ולכן כדאי לתכנן את הנסיעה יום קודם במוביט \ גוגל טרנסיט.

לינה: Dobogókő vendégház , מקום מקסים - כולל חדר פרטי עם שירותים ומקלחת ומטבח משותף. גם מיקום וגם בעלים מאוד מומלצים.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מסלול טיול

המסלול שאנחנו עשינו בנוי משלושה מסלולים (משולש אדום > סימון פס ירוק> סימון פס צהוב) והורכב בהמלצת בעלי הגסטהאוס בו ישנו ובהמלצת חבר מקומי. אורכו כ17 ק"מ והוא לוקח באזור ה6 שעות של הליכה לא מאוד מהירה.

תחילת המסלול היא בתוך הכפר דובוגוקו, על הכביש הראשי, פונים מזרחה והולכים כ300 מטר עד שמתחילים להבחין משמאלנו בסימוני משולש אדום על העצים, עולים על השביל המסומן וממשיכים על סימון זה כ10 ק"מ. השביל פונה תחילה דרום - מזרחה ואז מסתובב צפונה. נקודת הציון הראשונה הינה kiraly kut, זוהי נביעה ונקודת קמפינג מסודר. משם השביל מטפס למעלה בתוך יער (מי שמתמצא בפירות יער ימצא שם לא מעט) ולאחר עוד כ5 ק"מ נגיע אל נקודת תצפית על נקודת הכיפוף של הדנובה. בנקודת התצפית ישנו מגדל בן ארבע קומות, ניתן (ומומלץ) לעלות למעלה, כאשר בכל קומה מלוות אותנו תמונות המספרות סיפור הונגרי כלשהו (לצערנו גם השפה היא הונגרית) ומפות פנורמיות הפורסות את כל התצפית שלפנינו. הנוף מהקומה העליונה מרהיב וניתן לתצפת הרחק אל וישיגראד, אסטרגום וסלובקיה.

מנקודת התצפית השביל ממשיך לעלות למעלה עוד מעט, עובר בין סלעי בולדר ענקיים המבקשים שנטפס עליהם ואז מתחילה ירידה לכיוון דומוס (Domos). לפני שמגיעים לדומוס, נתקלים בנקודת הצטלבות של כמה שבילים וממשיכים על הירוק. מהר מאוד תצורת הנוף מתחלפת מיער לואדי\נקיק צר ולאחר עוד כמה קילומטרים מגיעים לחלק האתגרי יותר של המסלול הכולל טיפוס בכמה סולמות. אין צורך להיבהל, הסולמות יציבים וקלים לטיפוס ובין השאר הלכו איתנו משפחות עם ילדים קטנים יחסית שהסתדרו. יחד עם זאת, חשוב לציין שתנאי מזג האוויר היו מאוד מיטיבים (שמש , 25 מע"צ) ואילו בתנאי גשם או לאחר גשם חלק זה במסלול זה אינו מומלץ.

לאחר כחצי שעה הליכה בואדי (תלוי בכמות האנשים), מתחילים לעלות למעלה ומגיעים להצטלבות שבילים נוספת , הפעם בוחרים את המסלול הצהוב שמוביל חזרה על דובוגוקו. משם, 3 ק"מ אחרונים של עליה, כאשר בדרך מגיעים לנקודת תצפית נוספת (פחות מוצלחת, אך עדיין יפה).

טיפים

  • החלק השני של המסלול פחות מתאים למזג אויר גשום.
  • בדובוגוקו ישנה מסעדה אחת מרכזית (tourist house) הפתוחה גם ביום ראשון ואולי עוד מקום אחד לאכול, אין מכולת\סופר ולכן כדאי להצטייד באוכל בבודפשט במידה ורוצים סנדביצ'ים או לבשל.
  • המפות הקיימות שם לא מאוד מוצלחות, למרות שתכלס לא הרגשתי צורך אמיתי במפה כיוון שהשבילים מסומנים היטב.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )