טרק מעגלי בפארק הלאומי Borjomi

טיול של יומיים בין יערות ירוקים בהרי הקווקז הקטן, עם בונוס בדמות ביקור בעיירה ממנה מגיעים המים המינרליים המפורסמים

תאריך הטיולAugust 2013
משך הטיוליומיים
עונה מומלצתמאי-אוקטובר

מידע כללי

אין מי שמבקר בגאורגיה ולא מכיר את בקבוקי Borjomi - מים מינרליים מוגזים, מעט מלוחים, שאפשר למצוא בכל קיוסק ובכל מסעדה. לי אפילו יצא להיתקל בהם בישראל... המים המיוחדים נובעים ממעיינות בסמוך לעיירה בורג'ומי - עיירה קטנה ויפה היושבת על נהר בלב הרי "הקווקז הקטן". רכס הרים זה פחות מפורסם מ"הקווקז הגדול" הגבוה שעל גבול רוסיה, אבל גם הוא מספק נופים נהדרים, פסגות ירוקות של עד 3,000 מטר ומגוון אפשרויות למסלולי טיול.
המסלול שאתאר כאן מציג טרק מעגלי של יומיים בפארק הלאומי Borjomi-Kharagauli, הפרוש על פני מרחבים הרריים גדולים מצפון לעיירה ומציע מגוון אפשרויות לטיולים. רבים מהמטיילים בגאורגיה ממהרים לאזורים הפופולריים יותר ב"קווקז הגדול" (כמו מסטיה וקזבגי) ומפספסים את האזור הזה, והדבר מביא איתו בונוס של ירידה מ"מסלול התיירים השחוק", בנוסף על נופים הרריים ירוקים, עוצמתיים ושונים מאוד מאלה שבאזורים הגבוהים יותר. ואם נשאר זמן, או שאתם סתם מחפשים מקום לנוח ולהירגע בו - העיירה בורג'ומי והמעיינות החמים המפורסמים שלה הם מקום אידיאלי.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

בורג'ומי ופארק המים המינרליים

הדרך הכי נוחה להגיע לבורג'ומי היא לקחת מרשוטקה (מיניבוס) מתחנת Didube בטביליסי, שקל מאוד להגיע אליה במטרו. הנסיעה עולה 8 לארי ונמשכת כשעתיים בכביש סלול היטב. המרשוטקה עוצרת במרכז בורג'ומי, סמוך לגשר גדול החוצה את הנהר, ואחרי שתתמקמו (בגאורגיה אף פעם לא מסובך למצוא גסטהאוס) תוכלו לטייל קצת בעיירה היפה. ההרים הירוקים והנהר מספקים תפאורה מדהימה, שאותה אפילו שרידי שיכוני ה"בלוקים" מהתקופה הקומוניסטית לא יצליחו לקלקל.
האטרקציה המרכזית בעיירה הוא "פארק המים המינרליים", אשר בשביל להגיע אליו צריך לחצות את הנהר לצדו השני ולפנות שמאלה. הפארק עצמו הוא שילוב של פארק עירוני עם לונה-פארק, עם המון מדשאות ודוכני אוכל, אבל זה בעיקר מקום לשבת ולהירגע בו אחרי הצפיפות של טביליסי. בנוסף, מהקצה המרוחק של הפארק מתחיל שביל העולה בטיפוס מתון עד למעיין חם שלצדו מדשאה ופינת מרגוע. אורך השביל כ-3 ק"מ ומשך ההליכה בו כשעה לכל כיוון.
מבחינת ההכנות לטרק: כחלק מהנהלים של הפארק הלאומי Borjomi-Kharagauli, חובה להירשם במוקד המידע של הפארק לפני היציאה. מוקד זה נמצא כקילומטר הליכה מערבה על הכביש הראשי (הכיוון ההפוך מזה המוביל לטביליסי), ויספקו לכם שם מפה של הפארק והסבר על המסלולים השונים. בנוסף, קחו בחשבון שלינת הלילה בטרק היא אמנם בבקתה, אבל היא לא כוללת אוכל ומצעים - תדאגו לשק שינה ואוכל ליומיים. לינה בבקתה עולה כ-10 לארי, אותם יש לשלם במוקד המידע.

הפארק הלאומי - היום הראשון

אורך המסלול: כ-16 ק"מ. משך הליכה: 6-8 שעות. טיפוס מצטבר: 1,150 מטר. ירידה מצטברת: 100 מטר.
מבורג'ומי ניקח מונית לכיוון הכפר Atskuri, שבמעלה הכביש המוביל לעיירה akhaltsikhe. כשני קילומטר לפני הכפר (כדאי לעקוב מול המפה שקיבלתם ממוקד המידע) תבקשו מהנהג לעצור לצד הדרך, במקום בו דרך עפר מתפצלת מהכביש ימינה. כאן מתחיל (ומסתיים) המסלול. אין כל שלט או הכוונה מהכביש לתחילת הדרך, אבל אם תמצאו את המיקום המדויק ותתקדמו במעלה הדרך, לאחר כמה דקות הליכה תגיעו לשער ולצדו שלט גדול המציין את הכניסה לפארק הלאומי Borjomi-Kharagauli, עם מפה המפרטת על השבילים השונים בפארק ובקתות הלינה.
השבילים בפארק הלאומי מסומנים במספרים בין 1 ל-11. המסלול המעגלי שלנו הוא מסלול 3, הנקרא באתר הרשמי של הפארק "Panorama Trail", אולם לאורך מרבית היום השני הנתיב שלו חופף למסלול מס' 2 עפ"י המסומן במפה. סימוני השביל דומים לאלה שבארץ (שלושה פסים - שחור-צהוב-שחור) אבל מוקפדים פחות ודלילים יותר. נתקדם במעלה השביל, בעלייה מתונה לאורך נחל זורם, כשבדרך נעבור ליד מכלאת עזים ויעלים (אם זה באמת מה שזה...) ונחצה מפעם לפעם את הזרם. לאחר כשעה של הליכה, השביל פונה בחדות שמאלה לכיוון המדרון - וחובה לשים לב לסימון השביל. אנחנו כשטיילנו פספסנו את הפנייה והיינו צריכים לחזור קצת אחורה.
כאן מתחיל הטיפוס לכיוון קו הרכס. העלייה תלולה, במיוחד חלקה הראשון, ולא כדאי להתחיל אותה מהר מדי. השביל מתפתל בין העצים, וחובה לשים לב לצעדים כדי לא לאבד את סימני הדרך. יש נקודה מסוימת בה נראה כאילו סימון השביל מראה על התפצלות אבל הוא בעצם לא - אל תפלו בפח... הפיצול האמיתי יהיה משולט ויגיע כמה דקות מאוחר יותר, ובו נפנה שמאלה, אל המשך מסלול מס' 3 והמשך הטיפוס. בסה"כ מדובר על שעתיים-שלוש של עלייה מתמשכת בתוך יער. הנוף אמנם לא משתנה הרבה, אבל פרפרים ופרחים יש בשפע, ואפשר לומר שסוסי פרא שמופיעים בכל פינה זה לא דבר שאנחנו רגילים לראות בארץ...
לבסוף, השביל מגיע אל קו הרכס, וזה גם הרגע שבו נעבור את קו העצים ונמצא את עצמנו בבת אחת בתוך הנוף עוצר-הנשימה של הרי "הקווקז הקטן". מדהים לראות כמה גובה צברנו עד כאן, וסוף סוף אפשר גם ליהנות מזה. ההליכה מכאן הלאה היא עלייה מתונה ומרעננת לאורך קו הרכס, כשהנוף לשני הכיוונים הולך ונפתח יותר ויותר עם כל צעד. אין יישובים באופק, אין נקודות ציון ברורות שאפשר לזהות בעין - רק רכסי הרים ירוקים עד אין קץ. כך נעבור כשעה וחצי-שעתיים של הליכה בשטח פתוח, כשאנו הולכים ומתקרבים אל קו רכס גבוה ומצוקי המתנשא מולנו.
כשנגיע לנקודה בה נראה שרידי בקתה נטושה, זה הזמן לחפש שביל שמתפצל מהשביל המרכזי ויורד מהרכס שמאלה, לכיוון הבקתה בה נעביר את הלילה. השביל מתעקל בין כמה בקתות עץ נטושות נוספות, ואחרי 15 דקות של ירידה מגיע אל בקתה יפה עם גג אדום (במפה מסומנת כבקתת Amarati). הבקתה עצמה כוללת בעיקר דרגשי עץ (ללא מזרונים), אבל לא רחוק ממנה יש צינור למילוי מים ובסמוך לכניסה יש פינה נחמדה לעשות מדורה. כשאני טיילתי היו אתנו בבקתה עוד עשרה מטיילים, גם תיירים מחו"ל וגם גאורגים, והייתה במקום אווירה טובה. זה נכון שאין מתחרים לאירוח הגאורגי המפורסם בגסטהאוסים של קזבגי ומסטיה - אבל נחמד לגוון מדי פעם...

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הפארק הלאומי - היום השני

אורך המסלול: כ-18 ק"מ. משך הליכה: 6-8 שעות. טיפוס מצטבר: 250 מטר. ירידה מצטברת: 1,300 מטר.
נצא מהבקתה בבוקר, ונטפס חזרה אל השביל המרכזי שעזבנו יום קודם. עדרי הסוסים על רקע ההרים וקרני השמש הראשונות נראים כמו מתוך גלויה. נפנה שמאלה ונמשיך להתקדם על הרמה עד שנגיע לפיצול שבילים - מסלול מס' 3 שהלכנו בו עד כה מתפצל עם מסלול מס' 2. פנייה שמאלה תוביל אותנו לכיוון חלקו הצפוני של הפארק, אולם אנו נפנה ימינה לשביל שיוביל אותנו בחזרה לכיוון נקודת ההתחלה. השלב הבא של הדרך כולל מספר עליות וירידות שמטרתן לצלוח כמה פלגי מים החוצים את השביל, אשר נעשה צר וסבוך מאוד ומכניס אותנו לתוך מעין ג'ונגל של שיחים פרחוניים. ההתקדמות נעשית איטית יותר, אבל הדרך יפה ושוברת את שגרת ההליכה על הרכס.
אחרי חצי שעה-שעה של סבך אנחנו מתעקלים עם השביל דרומה ומתחילים לעלות ולרדת לסירוגין בשטח פתוח, כשכל הנוף של עמק בורג'ומי פרוש מולנו. חלק מהזמן השביל עובר לצדו של קו הרכס, פעם לימינו ופעם לשמאלו, וחלק מהזמן אנחנו נלך ממש על גב הרכס ונזכה לפנורמה של כמעט 360 מעלות. זהו לטעמי הקטע הנופי היפה ביותר בטרק - הנוף ההררי הנשקף מכאן דרמטי ומצוקי יותר מאשר ביום הראשון, ומאחר שאנחנו כבר לא במגמת עלייה - גם קל יותר לנשום אוויר וליהנות מהנוף.
לאחר שעה וחצי נוספות של הליכה, יתעקל השביל ימינה ואנו נתחיל בירידה תלולה וארוכה יחסית (כמעט 1000 מטר גובה). קל לפספס את סימון השביל שיורד ימינה, ולכן תעקבו היטב אחרי המפה. מהר מאוד נעבור שוב את קו העצים ונחזור אל היער המוכר לנו מהיום הראשון, בתוכו נמשיך לאבד גובה במשך כחצי שעה נוספת עד שנגיע אל עמק הנחל שלמרגלות הרכס. השביל חוצה את הערוץ, ונגד האינטואיציה מטפס אל הגדה השנייה - כאשר לאחר עלייה מתונה וקצרה נגיע אל פיצול השביל שפגשנו אתמול בתחילת היום, מעט לאחר תחילת הטיפוס. נפנה שמאלה ונלך בדרך המוכרת לנו, כשעה-שעה וחצי נוספות של הליכה עד לשער ולמכלאת העזים מהם התחלנו את ההליכה.
מסיום המסלול ניתן לתפוס טרמפ חזרה לבורג'ומי, או ללכת כשני קילומטר מערבה (ימינה) על הכביש עד לכפר Atskuri. מדי פעם עוצרת בכפר מרשוטקה בדרך מאחלציחה לבורג'ומי, אבל בכל מקרה גם טרמפים הרבה יותר קל לתפוס כאן (לנו עצר טרמפ 5 דקות אחרי שהגענו לכפר). זה הזמן לחגוג על ארוחת ערב מפנקת באחת המסעדות בבורג'ומי (כמובן, עם בקבוק מים מינרליים תוסס ומרענן), ואם עוד לא הייתם במעיין החם - היום שלמחרת הוא יום מושלם לביקור של הירגעות.

טיפים

  • אין בטרק הזה קושי יוצא דופן שאין בטרקים הרריים אחרים, אולם הוא דורש מאמץ פיזי וכושר גופני, במיוחד בעלייה של היום הראשון. לא מומלץ בתור טרק ראשון לחסרי ניסיון בהליכה ממושכת בהרים.
  • למרות שהמסלול לא מגיע לגבהים של הטרקים בקווקז הגבוה, לינת הלילה היא בגובה של כ-2,000 מטר - ושם יהיה קריר גם בקיץ. תביאו בגדים חמים וכיסוי גשם למקרה הצורך.
  • המסלול הוא רק אחד ממסלולים רבים (1-5 ימים) שניתן להרכיב מתוך רשת השבילים המסועפת של הפארק. המסלול המומלץ כאן הוא אופציה טובה ליומיים של טיול, אבל אם יש לכם יותר זמן להקדיש למקום, תוכלו להאריך את הדרך ולהגיע גם לנקודות מרוחקות יותר בפארק (מסלול 2 המלא, לדוגמא, אורכו כ-58 ק"מ והוא נמשך ארבעה ימים).
  • בורג'ומי נמצאת על הדרך בין טביליסי לעיר המערות המפורסמת Vardzia - אתר מיוחד ומרשים שאני פספסתי במהלך הטיול שלי. אם אתם כבר באזור, תקפצו לבקר שם - שלא תחיו כמוני עם תחושה של החמצה :-)

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )