טרק בגאורגיה - ממסטיה לאושגולי

שבוע בגאורגיה הכולל שלושה טיולים קצרים וטרק מדהים ממסטיה לאושגולי

גם לגאורגיה חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולOctober 2012
משך הטיול8 ימים
עונה מומלצתאפריל - תחילת אוקטובר

רקע

הטיול שלנו היה מסוף ספטמבר עד תחילת אוקטובר.
נחתנו בטיביליסי סביב 4 בבוקר ולקחנו מונית עם זוג נוסף ישירות למסטיה. מחירים נעים סביב 300-350 לארי. נהגי המונית יגידו לכם שצריך ג'יפ בשביל הדרך- לא נכון, אפשר גם רכב פרטי. אנחנו חיפשנו והצלחנו למצוא נהג שייקח אותנו ב250 לארי. נסיעה ארכה כ- 8 שעות. מומלץ לעצור לארוחה באחד הפונדקים בדרך- יש המון. זאת הזדמנות לטעימה מהמאכלים המקומיים באזור פחות מתוייר.

יש כמה דרכים להגיע למסטייה:
רכבת לילה לעיירה זוגדידי (20 לארי) ומשם מונית למסטייה (200 לארי, 2.5-3 שעות).
מרשטוקה מטיביליסי למסטיה (30 לארי). לא יודעים מאיזה תחנת רכבת יוצאות המרשטוקות.

לינה:
הגענו למסטייה והלכנו לחפש גסטהאוס ללילה.
הרבה סיפורי דרך המליצו על "נינו" (הגסט האוס שלה נמצא קצת לפני מרכז הכפר, קל למצוא, שלט תלוי על עמוד צמוד לכביש) ולכן הלכנו לשם. מחיר- 40 לארי לאדם עם שתי ארוחות (בוקר וערב, לפי דעתנו ארוחות לא טובות (לא טעים וקר). עם קצת משא ומתן אפשר להגיע ל-35 לארי, יותר הגיוני. בנוסף, יש לה מחשב עם אינטרנט (לא תמיד עובד), מים חמים, אפשרות לכביסה ובמידה ורוצים לתאם טיול באזור היא יכולה לעזור בארגון נהג. בנוסף, ניתן להשאיר אצלה ציוד ולחזור לאסוף אח"כ ללא תשלום. ארוחת ערב אצל נינו מוגשת משעה 19:00, שם פוגשים את כל מי שישן בגסטהאוס- מלא ישראלים! אנחנו ממליצים למצוא מקום אחר בכפר.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הטרק לצלב

את הצלב אפשר לראות כבר מחוץ לבית של נינו.
ממשיכים מזרחה לתוך הכפר על הכביש הראשי, 250 מ' אחרי המרכז יש מזלג. לוקחים את הדרך השמאלית שעולה צפונה לכיוון ההר (כאשר מתחילים את העלייה לכיוון הצלב יש מוזיאון באחד המגדלים. אומרים שהוא נחמד, אנחנו לא חיפשנו אותו). הדרך מסומנת בסימון כתום-לבן לכל אורכה. אחרי 15 דקות הליכה מגיעים לתצפית קטנה שניתן לראות ממנה את כל הכפר מסטייה.
בגלל שהתחלנו לטייל מאוחר החלטנו שעולים ישר למעלה ולא על הדרך המסומנת. חתכנו דרך שבילים קטנים, כשהכיוון הכללי הוא כל הזמן למעלה. לקח לנו 45 דקות להגיע כמעט עד הצלב. לפי הסיפורים הולכים על הדרך המסומנת שמקיפה את ההר, ההליכה לוקחת 2.5 שעות לכל כיוון. אחרי שהגענו למעלה ונחנו מול הנוף היפה ירנו באותה דרך כמו שעלינו. לקח לנו 25 דקות להגיע חזרה לכביש.
הטרק מומלץ מאוד לפני שעושים את הטרק ממסטייה לאושגולי כי זו הפעם הראשונה שבה רואים את הנוף היפה. למי שכבר עשה את הטרק - לא חובה.

הטרק ממסטייה לאושגולי - יום א', ממסטייה לזבישי

יצאנו סביב 9:00. הלכנו מזרחה בכביש הראשי. במרכז הכפר (איפה ישר אחרי שעוברים את מרכז התיירים) פנינו ימינה (דרומה) עברנו את שורת הבתים והמשכנו ללכת מזרחה לאורך הנחל עד שהגענו לגשר גדול (רכבים יכולים לנסוע עליו). עברנו את הגשר, בערך 150 מ' אחריו מתחיל סימון אדום לבן שבא והולך לאורך המסלול. ממשיכים ללכת לכיוון דרום-מזרח על השביל שמטפס לאט על ההר. ממשיכים עם הסימון עד שמגיעים לבסיס הצבאי. שימו לב שלפני הבסיס קיים ש"ג אותו צריך לעבור. 100 מ' לפני הבסיס השביל פונה ימינה ומקיף את הבסיס בטיפוס על ההר שמדרום. ממשיכים עם הסימון. כשהגענו למעלה אחרי עלייה תלולה בתוך היער יש צומת T. פונים בצומת ימינה, 200 מ' אח"כ השביל פונה שמאלה (בערך אז חוזרים הסימונים). השביל מגיע לאוכף גדול עם תצפית מדהימה לעמק זבישי.
זבישי זה הכפר שבקצה העמק. יש שתי אפשרויות לרדת לעמק:

להמשיך עם הסימון על הרכס בין הכפרים עד זבישי (דרך יפה יותר).
לרדת ישר לנחל ולהמשיך על הדרך ג'יפים שלאורכו.

לינה:
כשמגיעים לזבישי צריך להמשיך מזרחה. לקראת סוף הדרך (משמאל, צפון) יש מבנה מלבני ארוך. הכנסיה שממנה מתחילים יום אח״כ זה בעצם מגדל (כמו שרואים במסטיה) עם צלב קטן למעלה ומבנה עתיק מתפרק לפניו (מצפון) יש ליד המבנה פעמון קטן שקשור אליו חבל. אנחנו ישנו בגסט האוס מעל, של גימי. מים חמים, אוכל לא משהו, 35 לארי כולל ארוחות. אנחנו שילמנו 30 לאחד, בלי ארוחת בוקר. קיבלנו חינם חצי כיכר לחם טרי וחם וחצ׳פורה. שירותים בשיפוצים, בעקרון 20 שניות מהחדר. אם סיים לשפץ מומלץ.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הטרק ממסטייה לאושגולי - יום ב', מזבישי לאדישי

גימי הראה לנו את תחילת הדרך (מומלץ). בכל מקרה אם עומדים הגב לכנסיה השביל מטפס דרומה מימין לגדר (מערב) מוביל עד הדרך ג׳פים בסללומים. אין סיכוי להתברבר. בדרך גיפים פונים שמאלה, עוברים 4 בטונדות. 300 מטר אחכ יש שלט ימינה לאדישי. מקומי הכווין אותנו לרדת עם השלט עד 20 מטר מהבקתת עץ ושם לרדת ליער (שמאלה). בפועל אחרי כקילומטר השביל נגמר. אנחנו המשכנו לרדת דוך דרך היער. נראה שהגענו עם יותר מזל משכל (חלק מהשלוחות נגמרות במצוק). הגענו לשביל המקביל לנחל, פנינו שמאלה והמשכנו כשעתיים הליכה עד אדישי. זוג שפגשנו במסטייה אמר שאחרי השלט להמשיך עוד כ400 מטר ולפנות שמאלה במזלג, ואז יש שביל עפר שיורד ימינה ואמור להיות מסומן. כנראה שדרך יותר פשוטה ונוחה.
לינה:
בכניסה לאדישי לקחנו את המזלג הימני. איפה שהשביל מתעכל שמאלה המשכנו ישר. ישנו בגסט האוס של 2 קומות יחסית בקצה הישוב, יש סימן דרך אדום לבן על המחסן בכניסה. לבן קוראים דימה. 30 לארי כולל ארוחה אחת (אפשר להוריד אבל לא כ״כ נעים) מים חמים ושירותים. מומלץ מאוד. אוכל סבבה ומשפחה חמודה.

הטרק ממסטייה לאושגולי - יום ג', מאדישי לאימפראלי

יציאה מאדישי- ללכת לחלק הצפון מזרחי של היישוב ומשם יוצא שביל ברור מזרחה. השביל הולך מקביל לנחל כל הזמן, אחרי כקילומטר מתחילים להופיע מדי פעם סימונים והשביל מתקרב לנחל. בשלב מסויים הסימונים הופכים לרוג׳ומים. ללכת אחרי הרוגומים עד מקום החציה, השביל מוביל אליו. אם יש זרימה חזקה אפשר לעלות קצת במעלה הנחל (לכיוון הקרחון) ולחצות שם. לנו לא היתה בעיה לחצות במקום אליו מגיע השביל. אנחנו עברנו ברגל, המים קרים, אבל לא נורא בכלל. בכל מקרה למי שדואג המקומיים מגיעים לשם עם סוס ואפשר לחצות את הנהר תמורת 5 לארי. אחרי החציה מתחילה עליה לפס. עליה ברורה מאוד, מתחילה במקום החציה, בשביל צר שמוביל עד למעלה. עליה יותר פשוטה מזאת שיוצאת מזבישי, לנו לקח שעה ועשר דקות. בהגעה לפס מומלץ מאוד לשבת להרגע ולהנות מהנוף. אנחנו השארנו את התיקים וטיפסנו לכיפה המזרחית- נוף מדהים לקרחון! מהפס יורדים דרומה לנחל. חצי שעה עד לנחל, ושעתיים לאיפאלי עם הרבה הפסקות.
לינה:
ישנו בכפר מתחת לאיפראלי (2 קמ) בגסטהאוס הראשון מצד ימין (נרגיזה) 30 לארי ללילה כולל שתי ארוחות. יש מים חמים, משפחה לא נחמדה, לא ממליצים.

הטרק ממסטייה לאושגולי - יום ד', מאדישי לאימפראלי

יצאנו מהכפר לכיוון דרום מזרח (צמוד לנחל) הולכים מזרחה מקביל לנחל על דרך ג׳יפים, ברורה מאוד עד אושוגולי. שעתיים הליכה רגועה. שווה לתפוס טרמפ.
קרחון שחארה- עוברים את כל אושוגולי לכיוון מזרח, מקביל לנהר. יש סימן אדום לבן לאורך כל הדרך. הליכה על דרך ג׳יפים כשעתיים (עם ציוד) עד שהשביל יורד לכיוון הנהר ומתחיל טיפוס רגלי לקרחון, כחצי שעה. חזרה באותה דרך. אנחנו ישנו בבית הראשון של הכפר כשחוזרים מהקרחןן. לינה:
אצל טמרז וללה. מאוד מאוד מומלץ, פינקו אותנו בצ׳ה צ׳ה, ארוחות מפנקות. 35 לארי לשתי ארוחות. יש בכפר פאב קטן, נחמד, על הגבעה בחלק הדרומי.
נסיעה חזרה- לקחנו ג׳יפ של 5 מקומות, ל-6 אנשים (לא היה כ״כ צפוף). 25 לארי לאדם.

קרחון צ'לאדי

הולכים ממסטיה מזרחה, (עוברים בדרך גשר גדול עם תומכות לבנות בולטות, פונים שמאלה אחריו) עוברים את השדה תעופה וממשיכים לאורך דרך ג׳יפים. הדרך מסומנת כתום לבן. שעתיים הליכה (בלי ציוד) עד שמגיעים לגשר עץ גדול שחוצה את הנהר- מומלץ לקחת ג׳יפ עד הגשר. משם המשך טיפוס לקרחון (הבנו שבערך שעה).

קרחון אושבה

מכל הקרחונים שעשינו זה המסלול המומלץ ביותר, וגם ההכי פחות מתוייר. נמצא במרחק של 40 דקות נסיעה ממסטיה. אנחנו לקחנו גיפ שיקח אותנו לשם ויאסוף אותנו בסוף היום. הגיפ הוריד אותנו בתחילת המסלול הרגלי (10-15 דקות מהכביש הראשי של מסטיה-זוגדידי). עלות 80 לארי לשני הכיוונים יחד לגיפ.
איפה שהגיפ מוריד, חוצים את הנחל עם הגשר ופונים ימינה עם השילוט. המסלול מסומן לכל אורכו. בשלב מסויים מגיעים לגשר אחרי שחוצה את הנהר, אחריו יש שער מעץ. כ100 מטר אחריו יש בקתה של הצבא הגיאורגי. כשאנחנו היינו שם היו כלבים ששמרו על הבקתה (גם לא קשורים). מומלץ לנסות לקרוא לחיילים ששם עוד לפני שעוברים את הגשר כדי שירסנו את הכלבים. משם ממשיכים את המסלול עד הקרחון, המסלול מסומן אדום-לבן כך שאם אתם פונים ולא רואים סימון כל 100 מ׳ כנראה שטעיתם. משך המסלול 7-8 שעות. והוא יפה כך ששווה לקחת ספיירים.

טיפים

  • מפה 1:50 של כל אזור מסטיה והטרקים מסביב אפשר להשיג תמורת 14 לארי במרכז תיירים במסטיה. השבילים שמסומנים במפה בגדר המלצה, אבל הטופוגרפיה נכונה
  • במרכז התיירים אפשר גם להתעדכן במז"א עדכני לימים הקרובים
  • בקצה הכפר יש בנק וCHANGE, לכן לא צריך לדאוג מבחינת כסף
  • כמעט לכל מחיר שכתבנו ללינה אפשר להוריד בערך 5 לארי. לנו פשוט לא היה נעים להתמקח
  • מרשטוקות ממסטיה לזוגדידי (ובכלל רוב המרשטוקות) נגמרות בצהריים
  • רכבת- המטרו בטיביליסי מאוד נח. מומלץ לקנות כרטיס (2 לארי) ואז כל נסיעה בעיר עולה 0.5 לארי. הכרטיס יכול לשמש את כל הקבוצה, צריך לטעון עליו את כמות הכרטיסים שרוצים

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )