טיול יומי למפלי שדוגרה בסוונטי

טיול יומי של מספר שעות למפלי שדוגרה - המפל הגבוה ביותר בגאורגיה . הטיול באזור סוונטי ליד העיירה Mazeri כ- 40 דק' דרום-מזרח ממסטיה. ההליכה לא קשה ולוקחת בערך שעה וחצי לכל כיוון בהליכה רגועה.

תאריך הטיולSeptember 2018
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתמאי עד נובמבר. כנראה שאין באמת מגבלה לטייל מעבר לעונה חוץ משזה שיתפוס אותכם מזג אוויר רע

רקע

הטיול שולב כיום האחרון שלנו בסוונטי לאחר המסלולים ה"רגילים" של האגמים, הצלב ומסטייה אושגולי. היינו עם ג'יפ וחיפשנו מקום יפה ומעניין טיפה מחוץ ל"שביל החומוס" של כל המטיילים.
רוב המטיילים שפגשנו נראו יחסית מקומיים ובכל אופן לא היו הרבה מידי אנשים. המפל עצמו יפה וההליכה אליו נחמדה אבל לא מדובר במפל מרשים מידי ככה שהתואר "הגבוה ביותר בגאורגיה" לא באמת צריך להשפיע על ההחלטה שלכם אם לבקר בו. הטיול הוא במתכונת הלוך-חזור ויש אפשרות להאריך אותו במספר ק"מ ולהגיע עד הקרחון שנמצא מעל המפלים וגם לראות את המפל מלמעלה. אנחנו לא עשינו את זה ונראה שגם שאר המטיילים באו רק למפל.
תכל'ס מדובר בשני מפלים שרק אחד מהם (היותר מוסתר) הוא באמת מרשים.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הגעה לתחילת הטיול

הטיול מתחיל רחוק מהכביש הראשי בין מסטיה לזוגדידי, ככה שלהגיע להתחלה שלו עם תחבורה ציבורית אפשרית (ראינו מרשוטקה של מקומיים בין הכפרים באזור), אבל לא יודע מאיפה היא איך וכמה. מציע לשאול במרכז המידע במסטיה. נראה שרוב האנשים מגיעים עם רכב או עם מונית. אם אין לכם רכב שטח או שהגעתם במרשוטקה/מונית אתם מבקשים להגיע ל-Grand Hotel Ushba שזה לא גראנד ולא מלון אלא עוד בית הארחה. אם יש לכם רכב שטח תוכלו להגיע עד ה-Hikers cafe, כ-5 ק"מ משם על דרך עפר, ששם תכלס נגמרת דרך העפר ומתחיל השביל. כמו כן אפשר לקנות שם קפה/תה ואוכל (לא משהו, מניסיון), אבל זה בכל אופן מקום נחמד להתחיל ולסיים.

ממה שראינו יש על יד הצומת לגראנד הוטל "מרשוטקות שטח" (מיצובישי דליקה) כך שתוכלו להיעזר בהם להיכנס עד ה- Hikers cafe במידה ואין לכם רכב שטח.
בדרך עפר מצד ימין תעברו ליד מעיין של מים מינרלים באמצע דק שנבנה סביבו. אנחנו לא עצרנו שם.
הבית קפה מופיע בגוגל מפס ויהיה לכם קל לנווט אליו. בכל מקרה שימו לב לא להמשיך מימין לנחל אלא לפנות לבית מלון שם הגשר היחידי שאפשר לחצות בו את הנחל בניגוד למה שמופיע במפות שיש עוד גשר בהמשך.

ההליכה למפל

מתחילים ליד ה- Hikers Cafe שם נגמרת דרך העפר ומתחיל השביל. הולכים לאורך הנחל כאשר הוא נמצא מימין לכם, השביל ברור ומסומן בשני סימוני שבילים משום מה - כחול לבן ואדום לבן. הדרך קצת הפתיעה בעליה שלה כי למרות שהולכים בוואדי חלק מהזמן השיפוע די רציני (אבל לא מאוד). לאחר כ-45 דק' תצטרכו לעבור את הנחל על גשר עץ ממש בצמוד לתחנת ביקורת של משטרת הגבולות (קרוב יחסית לגבול עם רוסיה). בגדול זה נראה קצת כמו מחנה של הצופים עם כמה חיילים וסוסים באמצע שום מקום. לנו הם לא אמרו כלום אבל ראינו כמה קבוצות שהם עצרו לדבר איתם.

משם מתחילה העלייה הרצינית למפלים והיא לוקחת בערך בחצי שעה. מתחילים לראות אותם אחרי שחוצים את קו העצים. כאן הדרך ממשיכה לעלות אבל כדי להתקרב למפל הגדול צריך לרדת מהשביל ימינה בשביל לא ברור ואפשר להתקרב עד ממש מתחת למפל. כשמתקרבים מרגישים כבר את הרסיסים של המפל ויש רוח חזקה ככה שממליץ להביא משהו ארוך גם ביום חם. מפה גם יש נוף לעמק שבאתם ממנו.
חוזרים באותה דרך שבאתם ממנה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיפים

  • את הטיול אני ממליץ לשלב כיום הראשון או האחרון באזור כתלות בזמן שנשאר או כהכנה לטרק של מסטיה אושגולי, ולהשאיר את העלייה לצלב ולאגמים לאחרי הטרק.
  • המפל יפה וההליכה אליו נחמדה אך לדעתי רלוונטי בעיקר למי שיש לו ג'יפ שכן כל הסיפור הופך למאוד נוח ולא יקר. בכל אופן לא הייתי מתחיל מהמלון אלא רק מהבית קפה.
  • בבית קפה תה עולה 4 לארי וקפה 5. יש גם שתיה קלה, בירות, חטיפים ואוכל שהיה דיי גרוע לדעתנו וההמתנה ארוכה. ממליץ לאכול במקום אחר.
  • קראתי במקום מסוים שביקשו ממישהו דרכון בתחנת ביקורת. שווה לוודא שהוא באמת עליכם למרות כנראה לא יבקשו מכם.
  • מילוי מים - בתחנת ביקורת של המשטרה.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )