5 ימים בבוסניה

5 ימי טיול במדינה עם היסטוריה מרתקת, אנשים מקסימים ונופים מרשימים

תאריך הטיולSeptember 2018
משך הטיול5 ימים
עונה מומלצתמאי-ספטמבר

רקע

בוסניה והרצוגובינה מוכרת לחלקנו בתור "המדינה הזאת שהיתה בה מלחמה לא מזמן". אז למעשה, המלחמה שם נגמרה כבר לפני 25 שנה. המדינה לא לגמרי השתקמה מאז ועדיין שקועה בבעיות פוליטיות וכלכליות קשות. בניינים רבים עדיין עומדים חצי-הרוסים וסימני פגיעות כדורים ופגזים הם מחזה נפוץ - פשוט אין כסף לשפץ את ההרס הרב.
למרות זאת, למדינה יש פוטנציאל רב מבחינה תיירותית - היא מלאה במבנים היסטוריים מתקופת השלטון התורכי והאימפריה האוסטרו-הונגרית, בהרים מרשימים, אתרי סקי, נהרות תכולים, מפלים יפים ועוד ועוד.
יעד הטיול (שהתרחש כבר לפני 3 שנים) נבחר קצת במקרה, אבל הטיול היה חוויתי מאוד ומלמד וכולי תקווה שעוד תיירים ילכו בעקבותינו.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

סרייבו

סרייבו היא עיר הבירה של בוסניה-הרצוגובינה. הבוסנים קוראים לה בגאווה "ירושלים האירופאית" משום שיש בה מסגדים, כנסיות ובתי כנסת בסמיכות גדולה אלה לאלה. לב העיר משלב סגנון אירופאי מתקופת השלטון האוסטרו-הונגרי ואזור המזכיר את שווקי תורכיה. העיר מאוד נוחה ובטוחה - מרבית האתרים המרכזיים נמצאים במרחק הליכה.

הקדשנו 3 ימים כדי לתור את העיר, מתוכם יום שלם הוקדש להיסטוריה של המלחמה. למי שפחות בעניין של היסטוריה אפשר למצות את העיר גם ביומיים.

האתרים המומלצים:
* Baščaršija - אזור השוק ההיסטורי של העיר. בתוכו מספר אתרים מרכזיים: מסגד Gazi Husrev-Beg, מסגד Ali Pasha's Mosque, כיכר היונים ומזרקת ה-Sebilj (סמל העיר) במרכזה. זהו אזור שמזכיר קצת את העיר העתיקה בירושלים וכיף להסתובב בו. הוא מומלץ לקניית מזכרות ולטעימת אוכל מקומי: קפה בוסני (קפה תורכי מעולה!), בוריק (בורקס במילוי בשר כאשר יש אלטרנטיבות במילוי תרד וגבינה, תפוחי אדמה ודלעת), מתוקים תורכיים (בקלאוות, רחת לוקום) ועוד ועוד.
* הגשר הלטיני - מפורסם בכך שלצידו נרצח הנסיך פרנץ פרדיננד, אירוע שבעקבותיו פרצה מלחמת העולם הראשונה.
* בניין העירייה - מבנה מיוחד ששימש בעבר כספרייה הלאומית ונשרף כליל במלחמה.
* רכבל - נפתח באפריל 2018. ניתן לעלות בו להר האולימפי, לטייל ולצפות בעיר ובהרים הסובבים אותה.

אתרים יהודיים:
* בית הכנסת האשכנזי - בית כנסת פעיל של הקהילה היהודית בסרייבו.
* בית הכנסת הישן - משמש כמוזיאון להיסטוריה של היהודים בבוסניה.
* בית הקברות היהודי - בית קברות מיוחד ששימש כנקודה קדמית לצלפים הסרבים בתקופת המצור.

אתרים הקשורים למלחמה:
* Sarajevo war tunnel - מוזיאון הבנוי בצד אחד של מנהרה שנבנתה על ידי צבא בוסניה בתקופת המצור על סרייבו ואפשרה העברה של ציוד אל העיר הנצורה. נמצא סמוך לשדה התעופה.
* אתר ה-Bobsleigh האולימפי - אולמפיאדת החורף שהתרחשה בעיר בשנת 1984 נחשבת לאירוע שיא בתולדות העיר ולמקור גאווה. באופן אירוני, כעשור לאחר מכן הפכו האתרים האולימפיים הפרוסים מסביב לעיר לאתרי קרבות ובונקרים, ביניהם אתר תחרות המזחלות. כיום זה מקום מוזנח עם קסם - הרבה ציורי גרפיטי ונוף יפה אל העיר וסביבתה. ניתן להגיע אליו באמצעות הרכבל או במונית.
* Galerija 11/07/95 - גלריית זיכרון לזכר הטבח שהתרחש בסרברניצה בשנת 1995. לא לבעלי לב חלש.
* על מדרכות ברחבי העיר פרוסים סימוני "ורדים אדומים" - מדובר בסימני הרס של פצצות שנפלו במהלך המצור על העיר ונצבעו בצבע אדום בתור מצבת זכרון לאנשים שנהרגו במקום

סיורים:
יצאנו למספר סיורים דרך סוכנות Sarajevo Insider, שנמצאת ממש במרכז העיר, ליד הגשר הלטיני. הסיור הכי טוב לטעמנו היה הסיור היהודי - 4 שעות בהן הסתובבנו בין האתרים היהודיים בעיר ולמדנו המון על היהודים בבוסניה כולה ובסרייבו בפרט.
סיור נוסף עליו אנחנו ממליצים הוא סיור החזית מטעם ה-War Hostel. זהו סיור מאוד מיוחד וקשה לעיכול, שמעביר יסמין, לוחם בצבא בוסניה לשעבר. במהלך הסיור הוא מספר על חוויותיו מהחזית, מראה היכן נלחם עם חבריו ומספר כיצד נראו חיי משפחתו במשך 3 השנים הנוראיות הללו.

מוסטר

מוסטר נראית כמו עיר קסומה מהאגדות ובליבה גשר עתיק. גשר הStari Most מתרומם לגובה 24 מטרים מעל נהר הנרטבה שמנצנץ בכחול ותכלת יפהפיים. מוראות מלחמת בוסניה לא פסחו גם על מוסטר ולמעשה הגשר המפורסם הוחרב על-ידי הכוחות הקרואטים ב-1993. מאז הגשר שוחזר והחיים חזרו למסלולם, על פני השטח.

הגענו למוסטר בנסיעת רכבת מתחנת הרכבת המרכזית של סרייבו. ישנן שתי רכבות הנוסעות למוסטר בכל יום ואנחנו עלינו על הרכבתת המוקדמת, של 7:07 בבוקר. הנסיעה ארכה כ-3 שעות והיתה יפה מאוד. הרכבת התפתלה בין הרים רמים, צוקים, נהרות ואגמים. במקרה, ביום בו נסענו למוסטר התרחש בעיר אירוע מרגש ומיוחד - אירוע קפיצות למים מהגשר בחסות רד בול.

מסתבר, שספורט הקפיצות למים הוא מסורת בבוסניה, ובמוסטר ספציפית. בשביל גבר מוסטרי קפיצה מהגשר זו הוכחה לאומץ ולגבריות. קפיצה מגובה של מעל 20 מטר אינה דבר של מה בכך, במיוחד לאור העובדה שנהר הנרטבה אינו עמוק דיו מתחת לגשר ו"קפיצת בורג" לא באה בחשבון. מגיל צעיר מתאמנים ילדי העיר בקפיצות לנהר מרמפות המתנשאות לגובה של 3,7 ו-10 מטרים.
פעמיים בשנה מתרחשות בעיר תחרויות קפיצה מהגשר. האירוע הראשון, שמתרחש בקיץ, הוא אירוע קפיצות מסורתי ומקומי יותר. האירוע השני הוא אירוע מסחרי, שמושך אליו אלפי אנשים, במהלכו קופצים ספורטאים מקצוענים ומפגינים כישורים מדהימים - הם מבצעים מספר סלטות, ברגים וסיבובים במהלך הצלילה אל תוך המים. התחרות מתרחשת בשעות הצהריים החמות ונקודת התצפית הטובה ביותר היא בתחתית הגשר. לאחר התחרות מממנת רד בול הופעות במספר במות ברחבי העיר. זהו כנראה אחד מהימים הטובים ביותר לבקר בעיר ואנחנו נהנינו מאוד מהחוויה המיוחדת והמפתיעה.

בתום תחרות הקפיצות ולפני הופעות הערב הסתובבנו בין מספר מסגדים ואתרים מוסלמיים, מנקודות העניין של העיר. המקום שהרשים אותנו ביותר הוא מסגד Koski Mehmed Pasha, הצופה ישירות אל הגשר. תמורת 6KM ניתן לעלות אל הצריח שלו ולזכות בתצפית 360 מרהיבה. לבסוף חזרנו למקום הכי הכי בעיר - החוף מתחת לגשר. זהו מקום מהמם לשחות בנהר, לפיקניק או סתם לנוח ולצפות באנשים הקופצים אל הנהר בצידו השני של הזרם.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הרצגובינה

הרצגובינה הוא חבל ארץ המהווה כ20% משטחה של בוסניה-הרצגובינה כאשר מוסטר היא בירת האזור. מפאת קוצר הזמן בחרנו בסיור מאורגן של יום שלם שיוצא ממסטר ומבקר בכמה נקודות עניין באזור. למי שיש קצת זמן עדיף לשכור רכב באחת מהסוכנויות הרבות במוסטר ולעשות את הסיור עצמאית.
נקודות העניין המרכזיות בסיור:
Blagaj Tekke - מנזר של כת הדרווישים הנמצא על גדת נהר הנובע מתוך צוק עצום. מקום מעניין ויפה
Pocitelj - כפר מוסלמי שהוחרב במלחמה. אפשר לוותר עליו
Kravice Waterfalls - מפלים קסומים הנשפכים לבריכת טורקיז. מקום מושלם לנוח בו והחלק הכי מוצלח בסיור
תצפית הצלב מעל מוסטר - נחמד, לא יותר מזה

טיפים

  • המטבע במדינה הוא המארק הסחיר, konvertibilna marka או בקיצור KM.
  • המוניות מאוד זולות במדינה, אבל חשוב להזמין אותן בעזרת מישהו מקומי (למשל דרך המלון/הוסטל) ולא לתפוס אותן ברחוב. אחרת, סביר שהנהג יעקוץ אתכם בלא מעט כסף.
  • במהלך הטיול לא הרגשנו חשש כלשהו להציג את עצמנו כישראלים, להיפך. הבוסנים שפגשנו, הן המוסלמים והן הנוצרים היו נחמדים מאוד, התגאו בקשר המיוחד של העם שלהם עם היהודים וחשו שותפות גורל עם הישראלים בתור עם למוד מלחמות. יחד עם זאת, נושא המלחמה קיים ומוחשי ואיתו גם המחלוקות הפוליטיות. לכן, רצוי לא להביע דעות נחרצות מול הבוסנים כי ממש לא ברור מה המוצא והעמדות של מי שעומד מולך ואיך הוא יגיב לכך.
  • כאמור, סיפור הדרך נכתב בחלקו לפני כ3 שנים ומאז העולם עבר טלטלות ויתכן שבוסניה, שהיא מדינה ענייה יותר ושברירית פוליטית שונה כיום מהמדינה השבורה אך נפתחת לתיירות בה חזינו.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )