(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טרק סובב Nahuel Huapi - צפון פטגוניה

טיול בין הרים מושלגים, אגמים ויערות בפארק הלאומי שנמצא בקרבת ברילוצ'ה, ארגנטינה

משך הטיול3 ימים
עונה מומלצתדצמבר - אמצע אפריל

רקע

פארק לאומי Nahuel Huapi (אי היגוארים בשפת הילידים שגרו באזור זה בעבר) הינו הוותיק ביותר בארגנטינה, ונוסד בשנת 1934. כ-75 קמ"ר נתרמו ע"י Perito Moreno כבר בשנת 1903, ושטח זה היווה את ההתחלה של הפארק, שמאז התרחב כמעט פי 100.
הפארק מציע אטרקציות רבות לתיירים שמגיעים לברילוצ'ה הסמוכה, שצמחה וגדלה אחרי הכרזת הפארק הלאומי.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מידע כללי

הטרק הקלאסי מורכב מארבעה ימי הליכה, וכמובן שישנם לא מעט ווריאנטים אפשריים.

הזמנת מקום -
יש לא מעט סתירות במידע המסופק לגבי ההכרח להזמין מקום. בפועל בשום רפוחיו לא ביקשו לראות הוכחה להזמנת מקום, אלא שאלו אם הזמנתי והסתפקו בתשובה שאכן הזמנתי מקום בקמפינג. בתחילת הטרק יש שלט שאומר שחייבים להירשם לטרק, וגם להזמין מקום בבקתה הראשונה: פריי. לרפוחיו פריי אפשר להזמין מקום רק שלושה ימים מראש.
בפועל לא ביקשו ממני לראות שנרשמתי לטרק או שהזמנתי מקום בקמפינג. ייתכן שאם רוצים לישון ברפוחיו עצמו כן צריך להזמין מקום. בפרק של הקישורים הוספתי את האתרים של הבקתות השונות, ושל ההרשמה לכל הטרק. לאחר שמזמינים מקום, ישנה הודעה שחייבים לשלם חצי מהסכום מראש בהעברה בנקאית. לתיירים אין אפשרות לשלם מראש, וגם את זה אף אחד לא ביקש לראות. משלמים במזומן בלבד בבקתה.

הליכה -
יש שונות מאוד גבוהה בין הימים השונים, כאשר הקושי נע בין בינוני פלוס לקשה מאוד. התכנון המקורי שלי היה לטייל בטרק של ארבעה ימים, אבל מכיוון שאחד הפאסים היה סגור נאלצתי לשנות תכניות ולקצר לשלושה ימים. היום השני והשלישי במסלול של ארבעת הימים הם הקשים ביותר, כאשר היום השלישי הינו הכי קשה. מכיוון שנאלצתי לוותר עליו אני לא יכול להעיד, אבל היום השני בהחלט קשה אם כי לא ארוך במיוחד. המסלולים שמופיעים במפה של סיפור דרך זה הוקלטו ע"י GPS.

לינה -
מותר לישון רק ברפוחיו או באתר הקמפינג שצמוד אליו, כאשר הלינה היא בחדרי דורמיטורי בגדלים שונים. אין אפשרות לשכור אוהל, ואין היצע גדול של שירותים באתרי הקמפינג. יש שירותים, מים בברז וזהו פחות או יותר. הבקתות מציעות תפריט אוכל משתנה, וכדאי להזמין את הארוחות כשמגיעים לבקתות כדי לתת להם זמן להתכונן. אני ישנתי באוהל.

אוכל -
האוכל ברמה סבירה, ובהחלט מספק (אפשר לבקש תוספת). אפשר לקנות שתייה קרה, אלכוהול ונשנושים.

מים -
בכל בקתה אפשר למלא בקבוקים בתחילת היום, וברוב הימים עוברים ליד נחלים שמאפשרים מילוי נוסף. אפשר כמובן לטהר את המים אם אתם לא מרגישים בטוחים לשתות ישר מהנחל.

ציוד -
מזג האוויר יכול להיות הפכפך, וגשם יכול להתחיל בכל רגע. לכן מעיל גשם טוב וכיסוי לתיק הינם חובה. בנוסף כדאי לקחת ביגוד חם לערב, הטמפ' מגיעות למספר חד ספרתי (גבוה) בלילות ולפעמים הרוחות יכולות להוריד את תחושת הקור בכמה מעלות. שק"ש של אפס מעלות יספיק אם אתם ישנים באוהל, ודורמיטורי אפשר להסתפק בשק"ש של שמונה מעלות. בשירותים לרוב יש נייר טואלט, אבל כדאי להביא גליל אחד. כובע שמש ליום וגרב ללילה יועילו מאוד, וגם חם-צוואר יהיה שימושי. מכיוון שרוב הזמן נמצאים בתוך מבנה או אוהל, לא צריכים המון ביגוד חם. אני הסתפקתי בגופיה טרמית, סוודר פליז ומעיל פוך. השמש שוקעת באזור 21:30 בדצמבר-ינואר, אבל פנס עדיין חובה.

התייעצות -
ברחוב סן מרטין 19, מול רחוב Independencia, יש מודיעין תיירים שיכול לעזור בתכנון הטרק. שם המקום: Intendencia Parque Nacional Nahuel Huapi, והם עובדים בין 8:00 ל-16:00. שם יידעו להגיד אם הפאסים סגורים בגלל השלג, יספקו מפה בסיסית ויענו על כל השאלות.

עלויות -
התשלום בכל הרפוחיוס הינו רק במזומן.
עלות לינה ברפוחיו: 5,000 פזוס. עלות לינה בקמפינג: 1,000 פזוס. עלות Full Board (לינה ברפוחיו ושלוש ארוחות): 14,500 פזוס. אם ישנים בקמפינג זה מוריד 4,000 פזוס. פחית חצי ליטר של בירה: 750 פזוס.
אין אפשרות לשכור אוהל.

היום הראשון: Cerro Catedral to Refugio Frey

הליכה של כ-10 ק"מ, עם עלייה של כ-800 מ', קושי בינוני.
השביל מתחיל במגרש החנייה של אתר הסקי Cerro Catedral (לפעמים נקרא Villa Catedral), בצד הדרום מערבי של החנייה. יש שם שלט גדול שכתוב עליו "Frey". כדי להגיע לחנייה אפשר לתפוס את אוטובוס מס' 55 מברילוצ'ה. יש תחנת אוטובוס ברחוב Francisco Pascasio Moreno מספר 476. על האוטובוס יהיה כתוב Catedral, או וריאציה כלשהי של השם הזה. נסיעה של כ-50 דקות. אפשר כמובן לתפוס מונית בעלות של כ-5,000 פזוס.
מתחילים ללכת בכיוון דרום על שביל רחב ונוח, ובפיצולי שבילים ישנו שילוט שמכווין לרפוחיו. השביל עולה במתינות, ואחרי כ-2 ק"מ אגם Gutierrez נגלה ממזרח. השביל לעיתים מוצל ולעיתים חשוף לשמש.
אחרי כ-5 ק"מ השביל פונה מערבה ומתחיל לטפס בתוך יער יפה לכיוון הרפוחיו, הפעם בזוית קצת יותר תלולה. קצת פחות מ-8 ק"מ מתחילת המסלול מגיעים לרפוחיו סגור בשם Refugio Petricek (אסור לישון שם, גם לא באוהל). מכאן יש עוד פחות מ-2 ק"מ עד ללגונה Toncek, ורפוחיו פריי שניצב על הגדה המזרחית שלה.
הרפוחיו נמצא בגובה 1,750 מ' והוא די ישן, אבל יש בו אווירה שמחה ונעימה. חדר הדורמיטורי נמצא בקומה השנייה של הרפוחיו, ויש שם מקום לכ-45 אנשים על מזרונים שצמודים זה לזה, בשתי קומות. חייבים להביא שק"ש. אם מגיעים מספיק מוקדם, אפשר לתפוס מקום ליד חומת אבנים שמגנה קצת מפני הרוח ושם להקים את האוהל.
הרפוחיו משמש בסיס יציאה למשלחות טיפוס, ותראו שם הרבה מטיילים עם חבלים, רתמות וציוד טיפוס נוסף. כיף לשבת ליד האגם ולהסתכל על מטפסי ההרים על הפסגות.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

היום השני: ל-Refugio San Martin (Jakob)

הליכה של כ-10 ק"מ, עם עלייה של כ-750 מ' וירידה של כ-1,000 מ'. רמת מיטיבי לכת.
היום הכי קשה בטרק, שכולל שתי עליות ושתי ירידות מאוד תלולות. בעיניי הירידות היו קשות יותר מהעליות. מתחילים ללכת מהרפוחיו לכיוון מערב, ועוקפים את לגונת Toncek מהצד הדרומי (שמאלי) שלה. לאחר כ-ק"מ אחד במישור מתחילים לטפס בתלילות בכיוון צפון, אל עבר לגונת Schmoll שאליה מגיעים אחרי כ-2 ק"מ. השביל מסומן בנק' צבעוניות ורוג'ומים. כדאי גם לקבל עליו הסבר כללי מהצוות ברפוחיו.
אחרי מנוחה קצרה ממשיכים לכיוון צפון מערב בטיפוס תלול אל עבר הפאס הראשון (כ-2,060 מ' גובה), אליו מגיעים לאחר כ-2.7 ק"מ מתחילת היום. הפאס מציע נוף משכר, ושווה להתענג על המראות היפים ולנוח קצת לפני הירידה.
יורדים לכיוון מערב, כאשר מדי פעם יש נק' אדומות על גבי הסלעים ורוג'ומים על השביל. מהפאס אפשר לראות את השביל ביער שנמצא בעמק, ולכוון לשם. לאחר כ-1.3 ק"מ מגיעים למישור בעמק, וכאן יש הליכה של כ-2 ק"מ מישוריים ומוצלים. מקום מצוין להפסקת צהריים.
ממשיכים בכיוון מערב, והשביל מתחיל לטפס על גבעה תלולה. מגיעים לראש הגבעה כ-1.4 ק"מ מהיציאה מהיער, ובראש הגבעה יש מישור קצר שמאפשר להסדיר נשימה לפני הטיפוס לפאס השני שנמוך מקודמו בכ-100 מ'. אל הפאס מגיעים לאחר קצת פחות מ-8 ק"מ מתחילת היום, והנוף שנשקף ממנו מאפיל קצת על קודמו.
מהפאס אפשר לראות בכיוון מערב את לגונת Jakob והרפוחיו שנמצא בפינה הצפון מזרחית שלה. הירידה אל עבר הרפוחיו תלולה כמו קודמתה ובערך באותו האורך. גם בסוף הירידה הזו השביל נכנס ליער ומתיישר, ומתקדם מערבה לאורך נחל יפה. לאחר כחצי ק"מ מישורי השביל מגיע לנקודת חצייה של הנחל, ומכאן יש דקה עד לרפוחיו.
הרפוחיו נשרף בשנת 2017 ונבנה מחדש ב-2018, ולכן חדש מאוד ויפה. חדרי הדורמיטוריס מכילים שתי מיטות קומותיים, וייתכן שיש חדרים גדולים יותר. אזור הקמפינג נמצא צפונית אליו, וכדאי לסייר בו קצת לפני שמחליטים על נקודה להקמת האוהל. באזור הקמפינג יש שירותים עם ברז חיצוני שאפשר להתרחץ בו, אם כי זו לא מקלחת של ממש. היו כמה אמיצים שנכנסו לטבול בלגונה, ויצאו משם די מהר. המחירים זהים לאלו של רפוחיו פריי. אם תגיעו לשם בחג כלשהו (למשל השנה החדשה) תזכו לאסאדו מצוין!

היום השלישי: בחזרה לברילוצ'ה

הליכה של כ-20 ק"מ, הרוב בירידה. קושי בינוני מינוס.
זה היום הכי קל בטרק. כאמור לא תכננתי לחזור לברילוצ'ה ביום השלישי, אבל פאס מושלג גרם לכך שהריינג'רים של השמורה אסרו להגיע אליו ומשם ללגונה Negra והרפוחיו שצמוד אליה.
מתחילים ללכת בכיוון צפון מזרח, כאשר 2 ה-ק"מ הראשונים בירידה מעט תלולה (יורדים כ-350 מ') ולאחר מכן השביל מתיישר לירידה מתונה ונעימה מאוד עם לא מעט פרחים יפים. רוב ההליכה הינה לאורך נהר Casa de Piedra (בית האבן), וחוצים את הנהר פעם פעמיים בעזרת גשרים. יש הרבה מקומות מוצלים על גדות הנהר שמציעים מקום מצוין להפסקות צהריים וצילומים.
אחרי קצת פחות מ-13 ק"מ השביל מתרחק מהנהר ועולה בעלייה קצרה ותלולה לכיוון Tambo de Baez. כאן יש קיוסק קטן, חניית רכבים וקליטה סלולרית. אפשר להתקשר למונית ולקבוע איסוף, להמשיך חצי ק"מ אל כביש כורכר ולנסות לתפוס טרמפ לברילוצ'ה או לפנות שמאלה בכביש הכורכר וללכת כ-4 ק"מ ל-Colonia Suiza משם אפשר לתפוס אוטובוס בחזרה לברילוצ'ה.
מכיוון שאני הגעתי ביום הראשון של השנה ולא היו הרבה אוטובוסים, החלטתי לפנות ימינה לכביש הכורכר וללכת כ-5 ק"מ עד למפגש של כביש הכורכר עם שדרות Bustillo. כשמגיעים לשדרה (מפגש כורכר ואספלט) פונים שמאלה, ואחרי כ-100 מ' יש בוטקה קטן בלי שום שלט או סימון כלשהו. זוהי תחנת האוטובוס, וקו מס' 20 מגיע לברילוצ'ה.

טיפים

  • אסור להיכנס לרפוחיו עם נעלי טרק, כדאי להביא כפכפים או נעלי בית על מנת להיכנס (אחרת תאלצו לנעול את הכפכפים הישנים שהושארו שם).
  • כדי לנסוע באוטובוס חייבים כרטיס Sube, שאפשר להשיג במרכז ברילוצ'ה ב-Centro Civico. צריך דרכון כדי להנפיק את הכרטיס (בחינם), ואז אפשר לטעון אותו בכל פיצוציה שיש בה שלט Sube. כדאי להטעין ב-1,000 פזוס בשביל נסיעות ההלוך וחזור.
  • מלון מומלץ: Tres Reyes. מיקום מצוין, ארוחת בוקר טובה מאוד ושירות טוב. המלון קצת מיושן, אבל מתוחזק. גם מלון Tango Inn לא רע.
  • אוכל: El Garage Bariloche ברחוב Mitre מציע שלל פוד טראקס ואוכל טוב מאוד באווירה נעימה. שוקולד וגלידות טובים: RapaNui, גם ברחוב Mitre. באותו רחוב יש דוכן אמפנדות טוב: La 10 (ליד מקדונלדס).
  • שכירת ציוד: Patagonia Showroom מציע ציוד טוב במגוון רב. רחוב Palacios 151

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )