(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

אל צ'אלטן: שני מסלולי יום סביב הר פיצרוי

שני טיולי יום שבמרכזם הר פיצרוי (Fitzroy) היפהפה והמרשים. שני המסלולים הם הלוך-חזור, שבמרכזם עיירת אל צ'אלטן שבדרום פטגוניה, ארגנטינה

תאריך הטיולDecember 2022
משך הטיוליומיים
עונה מומלצתדצמבר-מרץ

רקע

הר פיצרוי נמצא בחלק הדרומי של שרשרת הרי האנדים, והוא יושב על הגבול בין ארגנטינה וצ'ילה כאשר הפסגה נמצאת בתחום ארגנטינה. פסגת ההר מתנשאת לגובה של 3,405 מ', והוא קרוי של שם רוברט פיצרוי שהיה הקפטן של ספינה שחקרה ומיפתה את אזור דרום פטגוניה באמצע המאה ה-19.
העיירה אל צ'לטן (ההר המעשן בשפת הילידים שחיו שם בעבר) נמצאת בקרבת ההר, ושני המסלולים שאתאר כאן יוצאים וחוזרים אליה. זו עיירה שכל תכליתה לשרת את התיירים שמגיעים לאזור בקיץ, ובחורף רובה מתרוקנת מתושבים.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מידע כללי

לינה -
מכיוון שתקופת הקיץ קצרה, יש ביקוש גדול לחדרי מלון בין אמצע נובמבר לתחילת אפריל וכדאי להזמין מקום כמה שבועות מראש. רוב המלונות קטנים ומציעים B&B, וישנם כמה מלונות גדולים יותר, חוות אירוח ואתרי קמפינג בפאתי העיירה. המחיר הממוצע הוא כ-$60 ללילה (כולל ארוחת בוקר).
אוכל -
במסלולים אין שום מקום שאפשר לקנות אוכל או שתייה, לכן צריך לקחת הכל בתיק. בעיירה ישנם כמה סופרמרקטים קטנים, שמציעים גיוון גדול. בדרך עוברים ליד לא מעט מקורות מים זורמים, אבל אני לא מילאתי כך שאני לא יודע אם זה ראוי לשתייה.
ציוד -
הציוד הרגיל למסלול חד יומי: פנס ראש, כובע שמש, בגדים מנדפים, מעיל גשם וכיסוי גשם לתיק, נעליים גבוהות, כ-3 ליטרים לאדם, אוכל וכו'.
המסלולים -
שני המסלולים בעלי אופי דומה: רובם מתחילים בעלייה מתונה באזור מוצל, והחלק האחרון הינו בעלייה תלולה יותר. המסלול חזור הוא בדיוק אותו המסלול, רק בכיוון ההפוך. ישנו שילוט בפיצולים, והשביל עצמו מאוד ברור ואין שבילים נוספים שיכולים לבלבל. בנוסף ישנם הרבה מאוד אנשים לאורך המסלול כך שאפשר תמיד להתייעץ איתם. אפליקציית maps.me מכירה את שניהם, ויכולה לעזור במקרה של התברברות.
עלויות -
הכניסה לשמורות הינה ללא תשלום. ארוחה ממוצעת בעיירה עולה כ-50 שקלים, כולל שתייה.

מסלול לתצפית Lomo Del Pliegue Tumbado

מסלול הלוך חזור של 21 ק"מ, עם עלייה מצטברת של כ-1,200 מ'. רמת קושי בינונית, כאשר ה-500 מ' האחרונים ברמת קושי מעט יותר גבוהה.
מתחילים באל צ'אלטן ליד תחנת האוטובוס שנמצאת בכניסה לעיירה, ומשם יוצאים לכיוון דרום (לכיוון העיר El Calafate). עוברים על גשר מעל נהר פיצרוי, וקצת אחרי הגשר השביל פונה דרומה (ימינה) ונכנסים לשמורת הטבע (יש שלט בפנייה). לאחר שנכנסים לשמורה השביל מתחיל לטפס בעלייה מתונה, ואחרי פחות מ-2 ק"מ נכנסים ליער יפה. השביל ברובו מוצל, ומדי פעם יוצא מהיער אל אזור חשוף שמאפשר הצצה להרים מסביב. ממשיכים במגמת עלייה מתונה, ולאחר כ-5.5 ק"מ מתחילת היום מגיעים לפיצול: דרומה (שמאלה) לאגם טורו וימינה ל-Lomo Del Pliegue Tumbado ("קפל הירך השוכב" בתרגום מאוד חופשי). פונים ימינה ונכנסים לאזור מיוער לק"מ אחד נוסף. כשיוצאים מהיער מגיעים לתצפית הראשונה שממנה ניתן לראות את פסגת הפיצרוי.
מכאן השביל חשוף ומתחיל לטפס אל עבר התצפית. מעט אחרי שיוצאים מהיער חוצים נחל, ואז הולכים לאורך הגדה הצפונית שלו כ-1.5 ק"מ לתצפית הראשונה. השביל שמוביל לתצפית העליונה מעט תלול יותר, אבל העלייה קלה מכפי שהיא נראית ובהחלט לא כדאי לוותר. ישנם מספר קטן של שבילים שניתן לבחור בהם, כשאר כולם מגיעים לפסגה. אם ישנן שלוגיות על אחד השבילים מומלץ לבחור באחר. המסלול שמופיע על המפה בסיפור דרך זה הוקלט ע"י GPS.
כשמגיעים לתצפית הגבוהה יותר זוכים לתצפית יפהפייה של הר הפיצרוי והר ה-Cerro Torre המרשים לא פחות, ולגונה Torre. התצפית בד"כ חשופה לרוחות חזקות, אבל עם קצת מזל תזכו למז"א שיפשר שהייה ארוכה ונוף מהמרשימים שפטגוניה יכולה להציע. הפיצרוי נמצא כ-12 ק"מ מהתצפית לכיוון צפון מערב, ובכיוון דרום מזרח יש תצפית יפה על לגונה Viedma.
לאחר התרשמות מהנוף חוזרים לעיירה בדיוק באותו המסלול, כאשר הירידה הראשונה מעט אתגרית ומומלץ לרדת לאט-לאט, במיוחד אם יש שלוגיות על השביל.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

המסלול לבסיס הר פיצרוי - Laguna De Los Tres

מסלול הלוך חזור באורך של כ-25 ק"מ ממרכז אל צ'אלטן. כ-1,200 מ' של עלייה (וירידה) מצטברים.
הולכים לכיוון צפון ברחוב San Martin, וכ-1.2 ק"מ מתחילת הרחוב מגיעים לכניסה לשמורת "Los Glacieres" (הקרחונים). מכאן יש כ-10 ק"מ עד להגעה ללגונה לוס טרס (השלושה), והתצפית על הר פיצרוי.
מתחילים בעלייה לכיוון לגונת כפרי (Capri), על הגדה המערבית (שמאלית) של נהר "Las Vueltas" (הסיבובים). העלייה ברמת קושי בינונית, והשביל רחב ונוח ומוצל ברובו. כל שני ק"מ ישנו שלט קטן עם מספר הק"מ שעברו מהכניסה לשמורה. בדרך ישנן שתי תצפיות על הנהר, הראשונה שבהן לאחר כ-ק"מ מהכניסה.
כ-3 ק"מ מהכניסה לשמורה השביל מתיישר, וממשיך במגמת עלייה מתונה לכיוון אגם כפרי, ואתר הקמפינג שנמצא על הגדה המזרחית שלו, שנמצא 4 ק"מ מהכניסה. השביל ממשיך לכיוון צפון מערב בתוך יער, וקצת אחרי הקמפינג פסגת הר פיצרוי מתגלה מבין העצים. המקטע הזה יפה מאוד ונעים להליכה, ועובר מעל נחלים קטנים, בין אזורים מיוערים וחשופים.
כ-8 ק"מ מהכניסה לשמורה מגיעים לאתר קמפינג נוסף: Poincenot. אחרי האתר חוצים נחל ואז מתחילים לטפס במתינות אל עבר הלגונה והתצפית. כ-ק"מ אחד לפני שמגיעים לתצפית יש שלט שמתריע על הקושי של השביל ועל המרחק (ק"מ אחד) והפרשי הגבהים (400 מ'). השביל כאן פחות נוח להליכה ויש קצת דרדרת, סלעים בולטים ושורשים רבים ולכן קצב ההליכה יורד.
כשמגיעים לנקודת התצפית שוכחים מהמקטע הקשה, ומתרכזים בהר היפהפה והמאוד מרשים הזה שניצב במרחק נגיעה. אפשר לרדת ללגונה לוס טרס ולהצטלם מהסלע הגדול והמאוד פופולרי שניצב על גדת הלגונה. מהנקודה הזו אפשר ללכת לכיוון מערב (שמאלה) בעלייה קצרה על מנת להגיע לתצפית מרשימה על לגונה Sucia (המלוכלכת) והר ה-Cerro Torre.
חוזרים לעיירה באותו מסלול בדיוק, וכדאי להסתובב מדי פעם על מנת להנות מתצפית נוספת על ההרים, הקרחונים והנהרות.

טיפים

  • רוב האנשים מתחילים ללכת במסלולים סביב 09:00, לכן כדאי לצאת באזור 07:30, או אחרי 11:00. השמש שוקעת באזור 22:30 בתקופת הקיץ.
  • מאל צ'אלטן אפשר להגיע לעיר אל קלפטה עם אוטובוס. נסיעה של כ-3 שעות.
  • מלון Lo De Guille נמצא בקרבת מרכז העיירה, ומציע שירות מצוין, ארוחת בוקר סבירה וחדרים נעימים.
  • מסעדת La Vineria ליד הכיכר המרכזית טובה מאוד, ומציעה בירה מקומית מהחבית, אוכל טעים מאוד ואווירה מצוינת. מסעדת Nomade Resto Bar גם מציעה בירה מקומית ואמפנדות (Empanadas) מצוינות. מסעדת La Cervecería Chaltén מציעה בירה שמיוצרת במקום, באווירה מאוד נעימה וישיבה בחוץ על הדשא.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )