טרק 4 ימים בהורנשטנדיר

מסלול מדהים באחד המקומות הפראיים והמבודדים ביותר באירופה

תאריך הטיולAugust 2017
משך הטיול4 ימים
עונה מומלצתיולי ותחילת אוגוסט בלבד

רקע ומידע כללי

הורנשטנדיר היא שמורת טבע בצפון מערב איסלנד. השמורה היא למעשה חצי אי שנמצא באזור שנקרא הפיורדים המערביים. חצי האי מאוד מבודד ואינו מיושב וניתן להגיע אליו באמצעות סירה בלבד. מזג האוויר במקום הפכפך ביותר ויכול להיות מסוכן. בתוך השמורה ישנם מספר שבילי הליכה וניתן לעשות שם טרקים של יום או יומיים ועד עשרה ימים ואף יותר. מיותר לציין שהנופים מרהיבים, ההליכה בין עמקים נחלים ומצוקים מרשימים שנופלים לים!

דרכי הגעה:
להורנשטנדיר ניתן להגיע אך ורק דרך הים, ישנן חברות שמפעילות סירות מisafjord ומ
Bolungarvik אני לקחתי סירה בisafjord. לisafjord ניתן להגיע ברכב, כ-6 שעות נסיעה מרייקאוויק. יש גם אוטובוס קו 57 שיוצא פעמיים ביום מborganes אפשר לבדוק על זמני האוטובוס באתר האינטרנט של Straeto אני הגעתי לisafjord בטרמפים מborganes זה לקח קצת זמן אבל בסוף הגעתי. מאמינה שהיה לי קל כי הייתי לבד אבל סך הכל האיסלנדים כן עוצרים לטרמפסיטים לפחות חלקם.

הכנות לטרק:
כשמגיעים לisafjord הולכים ללשכת מידע לתיירים שם יענו לכם על כל שאלה, שם גם ניתן להזמין את הסירה לשמורה. זה עולה בערך 700 ש"ח הלוך חזור כשבהלוך הורידו אותי בVEIDILEYSUFJORDUR שם התחלתי את הטרק ובחזור לאחר 4 ימים אספו אותי בhestyri שם סיימתי את הטרק. כשמזמינים מקום במעבורת מזמינים גם חזור, קחו בחשבון שאם לא תהיו בנקודת האיסוף בסירה חזור יחשבו שנאבדתם וישלחו מסוק לחלץ אתכם. בלשכת המידע ניתן גם לרכוש מפות שבילים של השמורה אבל יש שם גם מפה גדולה תלויה על הקיר אז אני פשוט צילמתי את המפה על הקיר בפלאפון. בלשכת המידע מומלץ גם לשאול לגבי שעות הגאות והשפל כיוון שביום השני של הטרק השביל עובר לאורך החוף ובזמני גאות לא ניתן לעבור שם. בלשכת המידע יש גם מחשב עם אינטרנט לשימוש חופשי. שימו לב ללוח הזמנים של הסירה! סירה יוצאת פעם או פעמיים ביום כך שאם פספסתם סירה ייתכן ותצטרכו להישאר יום נוסף בisafjord. אני למשל פספסתי את הסירה של 09:00 וסירה הבאה יצאה רק בשעה 17:00 אז הייתי צריכה לחכות כמעט יום שלם.
ב isafjord יש סופר מרקט טוב עם כל מה שצריך נמצא כ-7 דקות הליכה מלשכת המידע. בעיר עצמה יש גם קמפסייט שהוא בעצם חצר של בית ספר, הקמפסייט נמצא צמוד למלון edda, פשוט חפשו Edda Hotel בגוגל מפס. אם יש לכם זמן להעביר בעיר ליד הסופר יש מאפייה נחמדה, בית קפה קטן והיפסטרי סמוך למאפייה ויש גם דיינר המבןרגרים שיש בו גם אחלה גלידה. בבית הקפה ההיפסטרי אפשר לקנות בלוני גז ועוד כל מיני ציוד טיולים אם חסר לכם.

ציוד:
- אוהל טוב ועמיד לגשם! לא מהאוהלים ב-100 שח מהיילו, עדיף משהו יותר איכותי שיחזיק ברוח וימנע מגשם להיכנס
- נעליים גבוהות water proof
- חותלות- לא חןבה אבל מומלץ, ניתן לקנות בדקטלון (לצערי אין באיסלנד)
- ציוד לגשם- מעיל, מכנסי גשם וכיסוי גשם לתיק. גם אם התחזית מראה שמש כל השבוע מזג האוויר באיסלנד תמיד מפתיע
- ביגוד חם ללילה - בלילות הטמפ' צונחת וקר!
- שק"ש מחמם
- מזרון שטח
- מצלמה!!! מהמם שם
- אמצעי בישול
- אוכל למספר ימי הטרק, אין אפשרות לקנות אוכל בתוך השמורה

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 1

מתחילים מVEIDILEYSUFJORDUR השביל הולך לאורך החוף כמה מאות מטרים ולאחר מכן עולה למעבר הרים לאורך נחל גדול. במהלך העליה הולכים גם על השלג חשוב לעקוב אחרי תוואי השביל ואחרי הרוג'ומים. חוצים מספר נחלים בדרך. אחרי הפס יש ירידה לכיוון Hofn, כשיורדים לעמק יש בית צהוב מצד שמאל לשביל וכ-300 מ' אחריו מגיעים לקמפסייט. הקמפסייט מאוד פשוט עם ברז מים וכיור ושני תאי שירותים (אחד שירותים רגילים ועוד אחד שירותים אקולוגיים). בקמפסייט יש גם בקתת פקח שאפשר לשאול אותו שאלות לגבי הטרק מזג אוויר וכו', יש גם שלטר למקרה חירום (במידה ועף לכם האוהל או משהו). סהכ הליכה לאותו יום בין 3-4 שעות בלי הפסקה.

יום 2

ביום הזה אפשר להשאיר את האוהל והדברים בקמפסייט Hofn כי חוזרים אליו ללילה נוסף אז מטיילים רק עם תיקים קטנים. הולכים לכיוון הקרן בשביל מסומן אך צריך לחצות נהר בדרך שהכי נוח לחצות אותו זה ליד המפל, רצוי לחצות עם סנדלים ובלי מכנסיים כי המים מגיעים עד הברכיים ואף גבוה מכך. אפשר גם ללכת לאורך החוף אבל רק בשעות השפל (ניתן לקבל מידע אודות זמני שפל וגאות באיסופירוד). ממשיכים על השביל לאורך החוף עד שמגיעים לבית ולאחריו ממשיכים עוד קצת עד שהשביל עולה לכיוון הקרן, משם הליכה יפה מאוד לאורך המצוק המרשים hornjab. משם יש ירידה לכיוון אגם גדול ומהאגם ניתן לרדת חזרה לכיוון הבית הלבן וממנו חזרה לקמפסייט. אפשר גם אחרי האגם לעלות בשביל למעלה ולטפס בשביל תלול עד קצה המצוק אם רוצים, גם מאוד יפה. סהכ הליכה ביום זה כ-6 שעות ללא הפסקה

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 3

מתחילים את היום בהליכה לאורך קו החוף עם חציית בולדר תלול בדרך אותו ניתן לעלות ולרדת באמצעות חבל שיש במקום. לאחר מכן ממשיכים בעלייה לא מאוד תלולה וחוצים את מעבר ההרים. לאחריו ירידה מתונה והליכה לאורך רכס היורד לים. לאחר הליכה לאורך הרכס ירידה תלולה. מהירידה ניתן לראות את הבתים של הכפר ואת הקמפסייט אותו ניתן לזהות לפי השלטר חירום שהוא מבנה צבוע כתום. יורדים לבתים ומשם הליכה מישורית עד לקמפסייט, ממש לפני הקמפסייט יש לחצות נחל רחב שמגיע כמעט עד הברכיים. סהכ כ-4 שעות הליכה ללא עצירות

יום 4

מתחילים את היום במישור יחסית לאורך החוף תוך חציית נהר על גשר בנוי שני גזעי עץ. ממשיכים בשביל שעולה לכיוון הפס, תוואי השביל לא תמיד ברור ויש לעקוב אחרי הרוג'ומים. לאחר עלייה ממושכת מגיעים לפס משם יש ירידה קצרה ולאחריה הליכה מישורית ארוכה לאורך הרכס. לאחר המישור מגיעים לירידה ממנה אפשר לראות את הכפר hestery. בהסטרי יש את מעגן הסירות ובסמוך לו יש בית קפה, בית לבן שחלונותיו צבועים ירוק. מקום חמוד אין ויפי אבל מגישים בו שתיה ואוכל קל. קפה/שוקו עולה 500 קורונות. סהכ כ-5 שעות הליכה ללא הפסקה.

טיפים

  • הלינה בטרק עצמו נעשית באוהל בלבד, אין אפשרות לבקתות. בחלק מהקמפסייטס יש שלטר חירום- מעין מבנה קטן עם שני דרגשים אך הוא נועד למקרי חירום בלבד. בשלטר החירום יש גם מכשיר קשר רדיו וניתן להזעיק עזרה במידת הצורך.
  • השבילים עצמם ברורים רוב הזמן אך לא תמיד ומסומנים ברוג'ומים, קחו בחשבון שלעיתים יש ערפל כבד ואז קשה לעקוב אחר השביל!
  • מזג האוויר בשמורה הפכפך מאוד! חשוב לפני הטרק לבדוק את התחזית, לא ממליצה לצאת אם התחזית גשומה. קחו בחשבון שגם אם התחזית מראה שיש ימים יפים ללא גשם המקום תמיד יכול להפתיע ולכן חשוב להיערך תמיד לגשם! ערפל גם מופיע הרבה מה שמקשה לעיתים לעקוב אחר השביל. במהלך הטרק שאני עשיתי היו קטעים בהם השלג טרם נמס ונאלצתי לצעוד בשלג. בלילה יכול להיות קר מאוד לכן חשוב לבןא עם ביגוד מתאים
  • במהלך הטרק חוצים נחלים שלא תמיד יש מעליהם גשרים ולכן אין ברירה אלא לחצות את הנחל ברגל כשלעיתים המים מגיעים כמעט עד הפות. אפשר להביא סנדלי שורש ולהחליף לשורש ולחצות בלי מכנסיים וכך להישאר יבשים. באופן כללי יש הרבה קטעים של ביצות, נחלים ושלוליות ורוב הסיכויים שהנעליים שלכם יהיו רטובות בסוף היום, לכן חשוב לבוא עם נעליים מתאימות ועמידות למים.
  • הלינה בשמורה היא בקמפסייטס חינמיים כך שלמעשה אין באמת עלויות חוץ מעלויות הגעה גבוהות

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )