3 ימים בצפון Alta Via 1

בדולומיטים יש 10 דרכי Alta Via ("דרכי הגובה") אשר רצות מצפון לדרום ומכסות את הדולומיטים. בחרנו ללכת את ה- Alta Via 1 אשר היה לנו נוח בהיבט לוגיסטיקה ויחסית פשוט לטייל בו. בסיפור דרך זה אתמקד בחלק הצפוני של המסלול אותו ביצענו

תאריך הטיולSeptember 2015
משך הטיול3 ימים
עונה מומלצתיוני-ספטמבר

תכנון ומנהלות

הדרך מסומנת היטב ומרושתת בהרבה בקתות (Refugi), מה שמאפשר טיול יחסית פשוט. מומלץ להצטייד בתיק קטן (הסתפקתי ב-30 ל') מפני שארוחות ערב ובוקר כלולות בבקתה, ארוחת צהריים אפשר לסדר מארוחת הבוקר (לא בכל הבקתות אוהבים כשעושים את זה) ומים ניתן למלא בנקודת מילוי אחת לפחות שנמצאת בכל מקטע.
מפה – המסלול כולו לא מכוסה על ידי מפה אחת, לחלק הצפוני אותו אנחנו עשינו יש 2 מפות, כאשר הצפונית מכסה חלק קטן מאוד של המסלול והדרומית מכסה את המשך המסלול, כך שהסתפקנו במפה הדרומית בלבד. לחברת Tobacco מפות טובות יחסית של האזור, מי שמעוניין במפה בה השתמשנו – מוזמן לפנות אלי.
ספר – למדריך הטיולים Cicrone יש מדריך מעולה למסלול, נוח על מנת לקבל אינפורמציה זמינה במהלך הטיולים אם רוצים לבצע שינויים, כולל המלצות לחלוקה של ימים, אלטרנטיבות ובקתות. כמו המפה, מי שמעוניין להשאיל את הספר – מוזמן לפנות אלי.
לבוש – קר באזורים הגבוהים כך שמומלץ להצטייד במשהו חם, בבקתות נעים גם באזורים המשותפים וגם בחדרים, אשר כולם מצויידים במצעים ושמיכה.
הגעה – אנחנו טיילנו עם רכב והשארנו אותו בקורטינה. משם הגענו לנקודת ההתחלה, אגם בראייס, עם אוטובוס אשר מגיע מהתחנה המרכזית בקורטינה לדוביאקו (כפר צפונית לקורטינה) בנסיעה שאורכת כשעה, ומשם באוטובוס לאגם באוטובוס שנסיעתו אורכת כחצי שעה. הזמנים של האוטובוסים מתואמים כך שהאוטובוס השני יוצא כ- 10 דק' לאחר הגעת האוטובוס הראשון. יש לשים לב לרדת בתחנה המרכזית של דוביאקו ולא בתחנה הראשונה בכפר – האוטובוס השני לא יוצא משם. את המסלול סיימנו ב- Lagazoui, משם ירדנו לכביש הראשי ברכבל ותפסנו טרמפ חזרה לקורטינה.

חשוב מאוד לציין שהאוטובוסים לא פועלים בשבת ולא בעונה! חשוב לברר מראש, ניתן עם ה- Information בקורטינה לגבי שעות הפעילות המעודכנות. בכל מקרה בעונה שלנו האוטובוסים יצאו כל שעתיים מקורטינה.
עונה – העונה המומלצת לאזור על מנת לא להיתקל בדרכות חסומות בשלג היא בחודשים יוני-ספטמבר. אנחנו עשינו את המסלול בסוף ספטמבר, יומיים אחרי השלג הראשון, כך שזכינו לפסגות מושלגות ודרכים עבירות. בגלל מזל רב הצלחנו לבצע את המסלול, לכן מומלץ לכוון לתקופה מוקדמת יותר.
זמנים – תכננו את ימי ההליכה קצרים למדי (כ- 5 שעות הליכה עפ"י Cicrone), על מנת לאפשר לנו זמן לעצירת צהריים, לצילומים ולהגעה מוקדמת לבקתות על מנת לנוח ולהנות מהאזור. ניתן להאריך את ימי ההליכה שאנחנו בצענו.
מחיר – ההישג הנדרש שלנו בטיול היה להתפנק, לכן בכל בקתה אכלנו ארוחות אחרי צהריים וערב טובות והשתדלנו לבחור בבקתות הטובות. למתפנקים כמונו העלות ליום הליכה מסתכמת בכ-60 יורו ליום. למתכלבים – ברמת העיקרון אסור לישון באוהלים במסלול (אם כי תמיד אפשר להסתכן בקנס) – בדרך הזאת העלות מינימלאית. למי שמעוניין לישון בבקתות ולהימנע מארוחות העלות מסתכמת בכ- 30 יורו ליום.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

היום הראשון – אגם בראייס עד Refugi Biella

המסלול מתחיל באגם בראייס, אזור תיירותי מקסים מלא באנשים בגלל הגישה הנוחה אליו עם רכב. משם ההליכה ברורה מאוד עם שילוט בולט הכולל כיוונים לאתרים מרכזיים במסלול, כולל זמני הגעה. הזמנים הכתובים על השלטים יחסית קולעים (בתור כאלה שהולכים יחסית מהר ומתעכבים לצילומים) לזמני הליכה בקצר סביר – ללא עצירות כלל!
את היום סיימנו ב- Refugi Biella, בקתה נחמדה הנמצאת במעבר הרים מרשים. חשוב לציין שאין במקום מקלחות חמות (או מים חמים בכלל).
למי שמגיע מוקדם, יש מסלול מהבקתה אשר עולה מערבה לפסגה קרובה – ההליכה לספגה תלולה מאוד וקשה לביצוע כאשר המסלול מלא בשלג וקרח, עם כי משקיף לנוף מרשים מאוד לאיזור.
למי שמעוניין בבקתה ברמה גבוהה יותר, במרחק 45 דק' הליכה מ- Biella יש בקתה בשם Sennes אשר מציעה מקלחות חמות ושירותים טובים בהרבה.

היום השני – Refugi Biella עד Refugi Fanes

גם ביום הזה המסלול מסומן באופן מרשים. ההליכה מתחילה בירידה יחסית תלולה וממשיכה בעלייה יחסית מתונה עד הבקתה.
יום הליכה של כ-5 שעות, כך שהגענו לבקתה באזור 14:00. חשוב להגיד שבאזור Fanes, יש כמה בקתות, הבקתה המומלצת היא הבקתה השנייה – הגדולה בינהן. הבקתה ברמה גבוהה מאוד, ועל כן גם פחות זולה מהאחרות.
הגענו לבקתה יחסית מוקדם והצלחנו להנות במסעדה של המקום, עם קפה ועוגה טובים, ובהמשך פלטת גבינות עם יין לבן. מומלץ מאוד למי שאוהב אוכל להתפנק במסעדה הלא רעה של המקום, לשבת במרפסת לנוף ההרים ולהרגע.
חשוב להגיד שהבקתה הראשונה היא חלופה טובה למי שמעוניין לחסוך, והבקתה השלישית סגורה בסוף העונה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

היום השלישי – Refugi Fanes עד Refugi Lagazoui

יום הליכה שאורך כ- 5 וחצי שעות.
בסוף ההליכה הגענו לפסגה של ה- Lagazoui, בו יש מסעדה אשר עושה רושם של מסעדה תיירותית, אך לאחר ארוחת צהריים במקום התבררה כמסעדה מצויינת!
למי שמעוניין לעשות את המסלול כמונו, ניתן לרדת לכביש הראשי ברכבל אשר יורד מהפסגה אל הכביש.
ניתן גם להמשיך ללכת במסלול לעוד כשעה וחצי הליכה ומשם להגיע לכביש הראשי.
לנו היה פשוט מאוד לקחת טרמפ לקורטינה, אולי כי היינו בשבת בו יחסית הרבה תיירים מגיעים לרכבל על מנת לעלות לפסגה. כך או כך הכביש יחסית ראשי באזור ויש לא מעט מכוניות שעוברות שם. בנוסף, יש תחנת אוטובוס למטה אשר לא פעילה בשבת ולכן לא בררנו על שעות הפעילות שלה, יכול להיות שמהווה אופציה נוחה.

סיכום

מסלול מדהים ביופיו, יחסית פשוט לביצוע בגלל תווי נוח, שילוט בולט ובקתות ברמה גבוהה. מאוד חשוב לטייל שם בעונה, בקלות טיול יכול להתחרבן בגלל שלג בדרכים או עננות אשר לא מאפשר להנות מהנוף.
היתרון הגדול של המסלול הוא אפשרות להתפנק כמונו למעוניינים.
בנוסף המסלול מאוד ורסטילי, הדרך בה אנחנו עשינו את המסלול היא רק המלצה: ניתן להמשיך ולסיים את המסלול, להאריך או לקצר את ימי ההליכה או להתחיל בנקודה אחרת.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )